کاردانو یا پولکادات؛ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

مقایسه کاردانو و پولکادات

کاردانو یا پولکادات؟ کدام برای سرمایه‌گذاری بهتری است؟ هر دوی این ارزهای دیجیتال جزو رمز ارزهای خوب بازار هستند و به همین دلیل شاید سخت باشد تصمیم بگیریم که کاردانو بخریم یا پولکادات!

این دو ارز دارای بلاک چین اختصاصی قدرتمندی هستند و هر دو به عنوان «قاتل اتریوم» شناخته می‌شوند. علاوه بر این هر دو در برهه‌های از حضور خود در بازار ارزهای دیجیتال، شاهد رشد قابل‌توجهی بودند. پس عجیب نیست که انتخاب بین این دو سخت باشد!

در این مقاله از همتاپی سعی کردم تا با مقایسه کاردانو و پولکادات به بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو رمز ارز محبوب بپردازیم و آن‌ها را از جنبه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنم. برای مقایسه درست فاکتورهای مختلفی را از جمله فاکتورهای فنی، تاریخچه نوسانات قیمت، جامعه، تأثیر آن‌ها بر روی محیط زیست و… را بررسی می‌کنم تا در آخر بتوانید تصمیم بگیرید که کاردانو بهتر است یا پولکادات!

کاردانو یا پولکادات؛نقاط ضعف و قدرت

کاردانو یا پولکادات؛نقاط ضعف و قدرت

 اگر به دنبال یک جایگزین برای اتریوم باشید که همان ویژگی‌ها (کم و بیش) را داشته باشد اما از ارزش سرمایه گذاری بالاتری برخوردار باشد، دیر یا زود به دو راهی کاردانو یا اتریوم خواهید رسید.

اولین قدم برای مقایسه و انتخاب بین این دو شناخت دقیق آن‌هاست. ابتدا در جدول زیر می‌توانید اطلاعات کاردانو و پولکادات را در کنار هم ببینید تا بتوانید آن‌ها را بهتر با هم مقایسه کنید.

بعد از آن به طور خلاصه و به زبان ساده این دو ارز را همراه با نقاط قوت و ضعف‌شان به شما معرفی کنم.

ویژگی کاردانو (Cardano) پولکادات (Polkadot)
تاریخ ایجاد 2015 2020
نماد معاملاتی (ارز دیجیتال) ADA DOT
الگوریتم اجماع اثبات سهام اثبات سهام
تعداد کوین ها 45 میلیارد نامحدود
بنیان‌گذار چارلز هارکینسون (Charles Hoskinson)
دکتر گاوین وود (Gavin Wood)، رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) و پیتر زابان (Peter Czaban)

آشنایی با کاردانو

کاردانو (Cardano) در سال 2015 و توسط یکی از بنیان‌گذاران اتریوم به نام چارلز هارکینسون به بازار معرفی شد. کاردانو به‌عنوان نسل سوم ارزهای دیجیتال، تمرکز خود را بر روی بهبود مقیاس‌پذیری، کاهش مصرف انرژی و افزایش سرعت تراکنش‌ها قرار داد.

Cardano یک بلاک چین بر پایه الگوریتم اثبات سهام است و به همین دلیل در خیلی از ویژگی‌ها از نسل‌های قدیمی‌تر مانند بیت کوین جلوتر است. کوین بومی کاردانو ADA نام دارد. صرافی‌های زیادی این ارز را لیست کرده‌اند و می‌توانید به‌راحتی آن را معامله کنید.

کاردانو منحصربه‌فرد است؛ زیرا تلاش کرد تا بلاک چین خود را با استفاده از متخصصان و اندیشمندان دانشگاهی پایه‌ریزی کند. کل شبکه با پیروی از روش‌های علمی دقیق ساخته شد. با استفاده از روش‌های علمی مبتنی بر شواهد، توسعه‌دهندگان توانستند بر مشکلات متعددی غلبه کنند که ارزهای دیجیتال قبلی با آن‌ها مواجه بودند.

 • نکات قوت و ضعف کاردانو

در جدول زیر می‌توانید نقاط قوت و ضعف این ارز دیجیتال را مشاهده کنید. این اطلاعات می‌تواند در این تصمیم که کاردانو بهتر است یا پولکادات به شما کمک کند:

نقاط قوت نقاط ضعف
کاردانو یک تیم فنی قوی دارد و به همین خاطر شبکه بلاکچین آن از ثبات و قدرت زیادی برخوردار است. این ارز در مرحله توسعه قرار دارد. از آنجا که توسعه آن کاملاً با روش‌های علمی و دانشگاهی انجام می‌شود، مراحل آن کند است.
کاردانو یک پلتفرم منبع باز با کد نوشته شده به زبان برنامه‌نویسی Haskell در اختیار مخاطبینش قرار می‌دهد. پلتفرم کاردانو مستعد حمله 51 درصدی است!
شبکه بلاک چین کاردانو از امنیت زیادی برخوردار است. تعداد تراکنش‌هایی که در عرض یک ثانیه پردازش می‌شوند، محدود است.
تراکنش‌های آن سریع و ارزان است.

آشنایی با پولکادات

می‌توان گفت که پولکادات (Polkadot) نسخه بهبود یافته اتریوم است که در سال 2020 به بازار رمز ارزها معرفی شد. پولکادات، همانند کاردانو، زاییده فکر یکی از بنیان‌گذاران اتریوم بود. پولکادات بستری را ارائه می‌کند که سایر پروژه‌های رمزنگاری می‌توانند بر آن بنا شوند.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

Polkadot از خود به‌عنوان یک بلاک چین لایه صفر یاد می‌کند، در حالی که اتریوم و بلاک چین‌های دیگری مانند کاردانو، “بلاک چین های لایه 1” نامیده می‌شوند. پولکادات همچنین امکان اتصال بین بلاک چین‌ها را بدون دخالت هیچ شخص سومی به کاربران خود می‌دهد و به همین دلیل می‌توان در آن اطلاعات را به شیوه‌ای بسیار امن انتقال داد.

کاربران می‌توانند زنجیره‌های موازی به نام “پاراچین” ایجاد کنند که امکان مدیریت کارآمد شبکه بلاک چین را فراهم می‌کند. کوین بومی پولکادات DOT نام دارد و می‌توان آن را در اکثر صرافی‌ها معامله کرد.

 • نکات قوت و ضعف پولکادات

برای اینکه تصمیم بگیریم که کاردانو بخریم یا پولکادات، بهتر است نگاهی به نقاط قوت و ضعف هر کدام از آن‌ها بیندازیم. در بخش قبلی این موارد را برای کاردانو بررسی کردم. در جدول زیر نقاط قوت و ضعف پولکادات را معرفی می‌کنم. می‌توانید این موارد را با هم مقایسه کنید تا ارز قدرتمندتر را پیدا کنید!

نقاط قوت نقاط ضعف
هر زنجیره ساخته‌شده در Polkadot از چارچوب   Substrate (چارچوبی برای ایجاد بلاک چین) و زنجیره رله (Relay Chain) استفاده می‌کند. 

این ویژگی به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا از بین اجزایی دست به انتخاب بزنند که به بهترین وجه با زنجیره خاص برنامه‌شان مطابقت دارند.

اکوسیستم DOT سابقه هک شدن دارد که همین موضوع اعتمادها را به شبکه آن کم کرده است. 

تا به حال هکرها دو بار از آسیب‌پذیری‌ها استفاده کرده‌اند و میلیون‌ها دلار را قبل از متوقف شدن تخلیه کرده‌اند.

پاراچین‌های پولکادات (زنجیره‌های پولکادات) می‌توانند از پل‌ها برای اتصال با شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم استفاده کنند. تعداد محدودی پاراچین در دسترس است و معمولا از طریق حراج به فروش می‌رسند. همین موضوع می‌تواند قیمت آن‌ها را گران کند.

مهم‌ترین تفاوت های کاردانو با پولکادات

مهمترین تفاوت های کاردانو با پولکادات

اگر بخواهید بین کاردانو یا پولکادات یکی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید باید با ویژگی‌هایشان به‌خوبی آشنا باشید و تفاوت این دو را بدانید. در زیر تفاوت کاردانو با پولکادات را از جنبه‌های گوناگون بررسی کردم:

زیرساخت 

پولکادات (Polkadot) چندین شبکه بلاک چین را قادر می‌سازد تا به یک شبکه اصلی متصل شوند. در حالی که کاردانو یک سیستم و شبکه بلاک چین دولایه دارد. به عبارتی دیگر در حالی که کاردانو به دنبال ارائه پلتفرمی است که چندین اکوسیستم مختلف از آن استفاده کنند، پولکادات می‌خواهد تا پلی بین بلاک‌چین‌های مختلف ایجاد کند.

پولکادات به طور خاص از پاراچین (parachains) استفاده می‌کند، به این معنا که بلاک‌چین آن ساختار خاصی برای جمع‌آوری داده‌ها دارد و به یک شبکه مرکزی متصل است.

قدرت

یکی از ویژگی‌های مهم پولکادات مقیاس پذیری بی‌نهایت و پایداری زیاد آن است. در حالی که برجسته‌ترین ویژگی کاردانو تراکنش‌های سریع و کارمز تراکنش کم یا در برخی مواقع رایگان آن است.

محدودیت‌های کوین‌ها

کاردانو یا پولکادات؟ در جواب باید این تفاوت اساسی را در نظر گرفت. در کل فقط 45 میلیارد کاردانو وجود دارد و کوین‌های آن محدود است در حالی که کوین های پولکادات مانند اتریوم نامحدود هستند. به همین دلیل، می‌توان استدلال کرد که این کمبود می‌تواند کاردانو را ارزشمندتر کند؛ البته این موضوع زمانی محقق می‌شود که به‌اندازه کافی و به مقدار زیاد از شبکه کاردانو استفاده شود.

چشم انداز

کاردانو قصد دارد تا یک شبکه بهبود یافته ایجاد کند که برای ایجاد ‌Dapp ها ضروری است. در مقابل، پولکادات می‌خواهد تا عملکرد و سازگاری بلاک‌چین‌ها را بهبود ببخشد. اگر دقیق تر بخواهیم به چشم اندازهای این دو نگاهی بیندازیم، پولکادات بیشتر تمرکز خود را بر روی بهبود عملکرد بلاکچین خود قرار داده است، در حالی که کاردانو می‌خواهد با توسعه شبکه خود، بستری مناسب برای Dappها ایجاد کند.

باکس دانش
Dapp کوتاه شده واژه انگلیسی Decentralized Application است و به اپلیکیش‌ها و نرم‌افزارهای غیر متمرکز اشاره دارد. ویژگی مهم dapp ها این است که در بستر بلاک چین پیاده‌سازی می‌شوند.

بررسی شباهت های کاردانو با پولکادات

بررسی شباهت های کاردانو با پولکادات

تا اینجا تفاوت‌های کاردانو با پولکادات را بررسی کردم. برای انتخاب بین کاردانو یا پولکادات بهتر است تا با شباهت‌های آن ها نیز آشنا شوید. در زیر این شباهت‌ها را کامل توضیح داده‌ام:

فرآیند استخراج

برای تولید کوین‌های جدید، پولکادات و کاردانو هردو از مکانیسم اثبات سهام (POS) استفاده می‌کنند. به همین دلیل شما می‌توانید در این دو ارز دیجیتال، به چندین استخر استخراج بپیوندید. 

از این طریق مانع کمتری برای سود بردن از آن‌ها وجود دارد! البته تعداد کوین‌های کاردانو (ADA) محدود است و فقط 45 میلیارد از آن‌ها قابل استخراج است؛ در مقابل محدودیتی در کوین‌های پولکادات (DOT) وجود ندارد!

امکان استیکینگ

کاردانو و پولکادات هر دو امکان استیک کردن را می‌دهند. استیکینگ به این معناست که شما دارایی‌های کاردانو و پولکادات خود را به مدت مشخص قفل می‌کنید تا شبکه‌های آن‌ها بتواند در این مدت از کوین‌های شما برای اعتبارسنجی تراکنش‌های خود استفاده کنند. 

با این کار شما می‌توانید به‌عنوان پاداش ارز DOT و ADA دریافت کنید. استیکینگ یکی از بهترین و ارزان‌ترین روش‌ها برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال است و دردسرهای استخراج را ندارد!

مصرف انرژی کمتر

کاردانو و پولکادات نسبت به خیلی از ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین، انرژی کمتری برای استخراج مصرف می‌کنند. همان‌طور که رمز ارزها پیشرفت می‌کنند، مصرف انرژی و مسائل زیست محیطی از اهمیت زیادی برخوردار می‌شوند. این دو ارز دیجیتال توانسته‌اند در این راه قدم‌های محکم و خوبی بردارند.

کاردانو بهتر است یا پولکادات؛ مسئله این است!

مسئله این است

کاردانو یا پوکادات؟ برای این انتخاب بزرگ باید جنبه‌های مختلف این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم. در بخش‌های قبلی با شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان آشنا شدیم. در این بخش برای مقایسه این دو ارز دیجیتال، هم فاکتورهای تکنیکال را بررسی خواهم کرد و هم عواملی که بر کیفیت آن‌ها تاثیر می‌گذارند.

کاردانو یا پولکادات؛ مقایسه فاکتورهای فنی

وقتی بحث سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، باید مسائل مختلفی را در انتخاب ارز مورد نظر خود در نظر بگیرید. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در انتخاب خود به آن توجه کنید، فاکتورهای فنی است. 

در جدول زیر جنبه‌های فنی مختلف پولکادات و کاردانو را در کنار هم مشاهده می‌کنید. با این روش می‌توان این دو را از لحاظ فنی بهتر با یکدیگر مقایسه کرد.

تراکنش در ثانیه میانگین کارمزد به ازای هر تراکنش تاخیر تراکنش تعداد اعتبارسنج‌ها مجموع کل تراکنش‌ها
کاردانو 270 0.25 دلار 10 دقیقه 2376 5.9 میلیون
پولکادات 1000 1 دلار 2 دقیقه 297 1.7 میلیون
 • تراکنش در ثانیه (Transaction Per Second)

در یک بلاک چین، تراکنش در ثانیه (TPS)، تعداد تراکنش‌هایی است که یک شبکه می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد. همان‌طور که در جدول نیز مشاهده می‌کنید، پولکادات با 1000 تراکنش در ثانیه از کاردانو با 270 تراکنش در ثانیه پیشی می‌گیرد و به‌مراتب قوی‌تر است.

 • میانگین کارمزد به ازای هر تراکنش (Average Fee Per Transaction)

کارمزد تراکنش زمانی پرداخت می‌شود که مقدار مشخصی ارز دیجیتال از یک کیف پول به کیف دیگر منتقل شود. همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، میانگین کارمزد به‌ازای هر تراکنش در کاردانو با 0.25 دلار، ارزان‌تر از پولکادات است.

مطالب مرتبط: کارمزد تراکنش چیست؟
 • تاخیر تراکنش (Transaction Latency)

تاخیر تراکنش به مدت زمانی اشاره دارد که طول می‌کشد تا تراکنش به شبکه ارسال شود. همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، این زمان برای پولکادات 2 دقیقه و در شبکه کاردانو 10 دقیقه است.

 • تعداد اعتبارسنج ها یا ولیدیتورها (Number Of Validators)

یک ولیدیتور یا اعتبارسنج در شبکه بلاک‌چین مانند یک بانکدار عمل می‌کند و باید هر تراکنش ورودی به آن شبکه را تایید کند. تراکنش تنها زمانی در بلاک چین تکمیل می‌شود که توسط اعتبارسنجی تایید شده باشد. همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، تعداد اعتبارسنج‌ها در شبکه کاردانو (با 2376 ولیدیتور) به‌مراتب از پولکادات (با 297 ولیدیتور) بیشتر است.

 • مجموع تراکنش‌ها تا به امروز (Total Transactions)

این قسمت تعداد کل تراکنش‌هایی را نشان می‌دهد که تا زمان نوشتن این مقاله، در شبکه‌های بلاک چین کاردانو و پولکادات انجام شده است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، کاردانو با 5.6 میلیون، تعداد تراکنش‌های بیشتری را نسبت به 1.7 میلیون تراکنش پولکادات تجربه کرده است.

کاردانو بهتر است یا پولکادات؛ مقایسه تاثیرات زیست محیطی

در حال حاضر کاردانو و پولکادات هر دو جزو لیست 10 رمز ارز سبز بازار هستند. این رمز ارزها بر اساس میزان مصرف برق سالانه، میزان مصرف انرژی در هر تراکنش و میزان تولید دی‌اکسیدکربن (CO2) انتخاب شده‌اند. 

مطابق این گزارش کاردانو سالانه 48851 کیلووات ساعت انرژی مصرف می‌کند در حالی که میزان مصرف انرژی پولکادات سالانه 512671 کیلووات ساعت انرژی است.

جدول 10 رمز ارز سبز:

ارز دیجیتال سبز انرژی مصرف شده سالانه (کیلووات/ساعت)
کاردانو (Cardano) 48851
آلگورند 70237
آوالانچ 113249
فلو 180000
تزوس 489311
پولکادات 512671
استلار 598755
ترا 790000
فانتوم 1137776
سولانا 3186000

همان‌طور که در این جدول مشاهده می‌کنید در بین ارزهای دیجیتال، کاردانو بیشتر از سایرین دوستدار محیط زیست است؛ بنابراین اگر از نگاه محیط زیستی به این دو ارز نگاه کنیم، کاردانو با اختلاف در جنگ «کاردانو بهتر است یا پولکادات» برنده می‌شود. کل انرژی مصرفی سالانه کاردانو 48851 کیلووات در ساعت است و همین موضوع آن را در صدر جدول قرار داده است.

در مقابل این رمز ارزها، اتریوم و بیت کوین را داریم که برای الگوریتم اثبات کار خود انرژی معادل برق مصرفی یک شهر را مصرف می‌کنند! کاردانو از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند و همین موضوع به میزان قابل‌ملاحظه‌ای انرژی مصرفی آن را کاهش داده است.

ADA در مقابل DOT؛ مقایسه تاریخچه قیمت

برای اینکه ببینیم کاردانو بخریم یا پولکادات، علاوه بر ویژگی‌ها، وایت پیپر و…. باید تاریخچه نوسانات قیمت این دو ارز دیجیتال را نیز به‌دقت بررسی کنیم. در ادامه نگاه کلی به روند افزایش و کاهش قیمت کاردانو و پولکادات می‌اندازیم. با بررسی به این اطلاعات می‌توانید بهتر این دو ارز دیجیتال را با هم مقایسه کنید.

 • تاریخچه قیمت ADA

قبل از اینکه قیمت ADA در فاصله 2021 تا 2022 به‌شدت پایین بیاید و با سر به سمت زمین سقوط کند، این ارز دیجیتال توانست قیمت حدود 3 دلار را تجربه کند که رکود قابل‌توجهی بود! البته سقوط قیمت‌ها منحصر به کاردانو نبود و 2021 سالی بود که حباب قیمت‌های ارز دیجیتال ترکید!

بعد از آن واقعه قیمت‌ کاردانو مانند سایر ارزهای دیجیتال پایین آمد. احتمالاً کاردانو نیز در سال 2023 و 2024 کماکان برای صعود قیمت چالش داشته باشد. در حال حاضر و در زمان نوشتن این مقاله قیمت هر ADA حدود 0.3 دلار است.

سال متوسط قیمت (دلار) بیشترین قیمت (دلار)
2017 $0.1228226 $0.7773850
2018 $0.2097265 $1.33
2019 $0.0554116 $0.1057705
2020 $0.0869598 $0.1956930
2021 $1.50 $3.04
2022 $0.6424542 $1.63
2023 $0.44 $0.70
 • تاریخچه قیمت پولکادات

تابه‌حال DOT توانسته است که قیمت 54 دلار را تجربه کند (طبیعتاً این اتفاق نیز در سال 2021 افتاد). این ارز دیجیتال سقوط قیمت شدیدی را تجربه کرد به حدی که در ابتدای سال 2023 قیمت آن تنها 6 دلار بود. هنوز مشخص نیست که این ارز بتواند به نقاط اوج قیمتی خود برگردد. روند رشد کل بازار ارز دیجیتال، آینده دلگرم‌کننده‌ای را نوید می‌دهد که احتمالاً پولکادات هم از آن بی‌نصیب نباشد!

سال متوسط قیمت (دلار) بیشترین قیمت (دلار)
2020 $4.83 $9.43
2021 $29.03 $54.87
2022 $11.55 $30.81
2023 $5.73 $10.5

پولکادات یا کاردانو؛ مقایسه جامعه و ارتباطات

هنگام تجزیه‌وتحلیل قدرت یک ارز دیجیتال، باید سروصدای اطراف آن را نیز بررسی کنید. اگر بخواهم ساده‌تر تأثیر جامعه و ارتباطات را در قدرت یک ارز توضیح دهیم، فرض کنیم که کاردانو و پولکادات دو نفر هستند که می‌خواهند بعد از مدرسه با یکدیگر دعوا کنند. فردی که بتواند دوستان بیشتری را با خود برای این دعوا همراه کند، قطعاً برنده خواهد بود!

همین موضوع نیز در قدرت ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند و به همین دلیل باید حتماً جامعه و ارتباطات رمز ارزها را نیز بررسی کنید. برای این که ببینیم کاردانو بهتر است یا پولکادات بیایید نگاهی به جامعه هر یک بیندازیم.

کاردانو

کاردانو در طول حضور خود در بازار ارزهای دیجیتال، توانسته است که طرفداران مشهوری به دست آورد و همکاری‌های زیادی با شرکت‌های معروفی داشته است: 

 • کاردانو با سامسونگ و Veritree (یک پلتفرم محیط زیستی در بستر بلاک‌چین) همکاری‌های مختلفی در زمینه تغییرات آب‌وهوایی و مسائل محیط زیستی داشته‌اند
 • همکاری برند نیوبالانس (New Balance) با کاردانو برای پیگیری اصل بودن کفش‌های ورزشی این برند
 • کاردانو از نزدیک با دولت اتیوپی همکاری کرد تا یک سیستم مبتنی بر بلاک چین برای مدارک عمومی دانشجویی ایجاد کند
 • DISH Network، ارائه‌دهنده تلویزیون و بی‌سیم، بلاک چین کاردانو را در شرکت مخابراتی خود به کار گرفت تا خدمات هویت دیجیتال را به مصرف‌کنندگان خود ارائه دهد
 • کاردانو با شرکت ورزشی Rival همکاری کرد تا توکن‌های غیر مثلی (NFT) را برای نمایش امتیازات ورزشی Rival انتشار دهد

با نگاهی به شبکه‌های اجتماعی می‌توان فهمید که کاردانو توانسته است طرفداران خوبی جمع کند و جامعه‌ای قوی ایجاد کند. فقط در شبکه اجتماعی ردیت (Reddit) بیشتر از 481 هزار موضوع در رابطه با این ارز منتشر شده است.

پولکادات

اگر بخواهیم جامعه پولکادات را با کاردانو مقایسه کنیم، پولکادات بسیار عقب‌تر است و شکست سختی خواهد خورد. شاید بتوان این موضوع را به جدیدتر بودن این ارز ربط داد؛ زیرا پولکادات در سال 2020 وارد بازار رمز ارزها شد و به همین دلیل عمر زیادی ندارد. فقط با یک آمار ساده می‌توان فهمید که پولکادات جامعه کوچک‌تری نسبت به کاردانو دارد. پست‌های مرتبط به این ارز دیجیتال در شبکه اجتماعی ردیت (Reddit) فقط 25 هزار پست است!

کاردانو بخریم یا پولکادات؛ کدام سرمایه گذاری بهتری است؟

بهترین گزینه سرمایه گذاری کدام است؟

در سرمایه گذاری، واژه بهتر بودن یا نبودن کاملا نسبی می‌‌شود و به شرایط و ویژگی‌های ذهنی فرد بستگی دارد. این که برای سرمایه گذاری کاردانو بهتر است یا پولکادات؛ به برنامه‌ریزی‌های مالی فرد بستگی دارد و نمی‌توان نظر قطعی در این زمینه داد.

 کاردانو و پولکادات هر دو بلاک چین‌های قوی دارند و توانسته‌اند به‌خوبی برخی از مشکلات بلاکچین‌های قدیمی‌تر(مانند بیت کوین) را حل کنند. طرفداران کاردانو اعتقاد دارند که زیر ساخت دو لایه شبکه آن بهتر است و در طرف مقابل طرفداران پولکادات ادعا می‌کنند که شبکه بلاک‌چین آن برای توسعه‌دهنده کارآمدتر است.

در نهایت نمی‌توانیم به شما بگویم که کاردانو بخریم یا پولکادات؛ زیرا همان‌طور که در این مقاله خواندید هر کدام از این ارزها نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را دارند. قبل از سرمایه گذاری در هر یک از آن‌ها باید به‌دقت ویژگی‌ها، تاریخچه نوسانات قیمتی و… را بررسی کنید. چیزی که مشخص است با توجه به روند روبه‌رشد بازار ارزهای دیجیتال، DOT و ADA جزو رمز ارزهای آینده‌دار بازار هستند و آینده خوبی در انتظارشان است.

کلام پایانی

کاردانو و پولکادات جز رمز ارزهایی هستند که نسل سوم به‌حساب می‌آیند و در بسیاری از ویژگی‌ها توانسته‌اند مشکلاتی که نسل‌های گذشته؛ مانند اتریوم و بیت کوین با آن درگیر بوده‌اند را برطرف کنند. این دو ارز دیجیتال در بازار از جایگاه مناسبی برخوردارند و از نظر ارزش بازار جزو 15 رمزارز برتر هستند.

در این مقاله کاردانو و پولکادات را با یکدیگر از نظر جامعه، تاریخچه قیمت، تأثیر بر محیط زیست و… مقایسه کردم و مهم‌ترین شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان را توضیح دادم. سعی کردم تا اگر می‌خواهید بین کاردانو یا پولکادات یکی را انتخاب کنید این مقاله راهنمای خوبی برایتان باشد و به شما کمک کند. شما کدام یک از این دو ارز را انتخاب می‌کنید؟ به نظرتان کاردانو بهتر است یا پولکادات؟

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. الان با در نظر گرفتن این اطلاعات باز هم واقعا موندم که کاردانو یا پولکادات کدومش برای خرید مناسب تر هستش و سود بیشتری رو بهم میده.