مقایسه چین لینک و پولکادات با یکدیگر

مقایسه چین لینک و پولکادات موضوعی است که به این مطلب اختصاص داده‌ایم. چین لینک (ChainLink) و پولکادات (Polkadot) دو مورد از بزرگ‌ترین پروژه‌های بلاکچینی دنیا هستند که تفاوت‌هایی هم با یکدیگر دارند. ساختار، عملکرد و اهدافی که این دو پروژه دنبال می‌کنند با هم متفاوت است و در عین حال، از برخی جنبه‌ها می‌توان شباهت‌هایی نیز بین آن‌ها پیدا کرد. مقایسه چین لینک و پولکادات به شما این امکان را می‌دهد تا بیشتر آن‌ها و وجوه تمایزشان را بشناسید و حرفه‌ای‌تر و آگاهانه‌تر بتوانید از آن‌ها برای اهداف سرمایه‌گذاری یا توسعه برنامه‌های خود استفاده کنید.

چین لینک (ChainLink) چیست؟

چین لینک (ChainLink) یک شبکه اوراکل غیر متمرکز است، که داده‌های نهادهای متمرکز دنیای واقعی را به قراردادهای هوشمند مبتنی بر سیستم‌های غیر متمرکز بلاکچینی ارائه می‌دهد. شبکه چین لینک اولین پروژه‌ای است که به منظور اتصال دنیای غیر متمرکز بلاکچین به دنیای متمرکز واقعی توسعه یافته و دقیقاً به خاطر همین هدف بزرگ نیز به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

اما چین لینک یک مشکل یا ضعف بزرگ دارد! آن هم این است که از خود شبکه‌ای ندارد و روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده است. با این حساب، برخی از مشکلات عمده بلاکچین اتریوم نظیر مقیاس‌پذیری یا هزینه‌های بالای تراکنش را با خود به دنبال دارد.

مقایسه چین لینک و پولکادات

برای درک بهتر هدفی که چین لینک دنبال می‌کند، آن را سیستمی تصور کنید که راه‌حل‌های بلاکچینی را برای کسب‌وکارهای سنتی و متمرکز دنیای واقعی به ارمغان آورده است! شبکه‌ای غیر متمرکز از نودها، که امکان انتقال داده‌های منابع آف‌چین را به قراردادهای هوشمند آن‌چین فراهم می‌کند؛ برای این‌کار هم از یک‌سری سخت‌افزارهای قدرتمند با سطح امنیت بالا کمک می‌گیرد.

وایت پیپر پروژه در سال 2017 میلادی توسط سرگئی نظروف (Sergey Nazarov)، آری ژولز (Ari Juels) و استیو آلیس (Steve Ellis) منتشر شده و چین لینک، از سال 2019 میلادی فعالیت خود را روی بلاکچین اتریوم آغاز کرده است. ارز بومی پروژه تحت عنوان چین لینک با نماد اختصاری LINK در سال 2020 در زمره یکی از برترین ارزهای دیجیتال جهان قرار گرفت و توانست ارزش بازار خود را ارتقا دهد. ارزی که در حال حاضر، یکی از موفق‌ترین ارزهای دنیا است و می‌توانید در صرافی همتاپی، اقدام به خرید چین لینک کنید.

عنوان پروژه چین لینک (ChainLink)
ارز بومی پروژه لینک (LINK)
رتبه در کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) 14
ارزش بازار (Market Cap) حدود 12.6 میلیارد دلار
کل موجودی 1,000,000,000 لینک
موجودی در گردش 587,099,970 لینک

پولکادات (Polkadot) چیست؟

پولکادات (Polkadot) یک شبکه بلاکچینی است که با هدف پشتیبانی کردن از بلاکچین‌های دیگر، از جمله کاردانو، طراحی و راه‌اندازی شده است. در واقع، هدف اصلی از راه‌اندازی این پروژه ایجاد سازگاری بین شبکه‌ای از بلاکچین‌های دیگر است. جالب است بدانید که هر یک از پلتفرم‌ها، تنها به کمک پولکادا به هم متصل می‌شوند وگرنه در اکوسیستم دارای عملکرد کاملاً مستقل و خودمختارند.

شاید بتوان پولکادات را یکی از نمونه‌های الهام گرفته از اتریوم دانست که سعی داشت نمونه‌ای بهبود یافته و اصلاح شده از اتریوم را ارائه دهد.

مقایسه چین لینک و پولکادات

گوین وود (Gavin Wood)، پیتر چابن (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) ایده‌پردازان و توسعه دهندگان اصلی پروژه پولکادات هستند که آن را در سال 2017 میلادی معرفی کرده و در سال 2020 میلادی به صورت رسمی راه‌اندازی کرده‌اند.

توکن بومی شبکه با عنوان دات و با نماد اختصاری شبکه DOT در حال حاضر یکی از موفق‌ترین و بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال دنیا است که اطلاعات بیشتر در خصوص آن را می‌توانید از طریق لینک مطالعه کنید.

عنوان پروژه پولکادات (Polkadot)
ارز بومی پروژه دات (DOT)
رتبه در کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) 12
ارزش بازار (Market Cap) حدود 15.1 میلیارد دلار
کل موجودی 1,421,823,422 دات
موجودی در گردش 1,289,562,921 دات

تفاوت چین لینک و پولکادات در چیست؟

برای مقایسه چین لینک و پولکادات لازم است آن‌ها را از جهات مختلف در مقابل هم قرار دهیم. مهم‌ترین مواردی که در بحث مقایسه چین لینک و پولکادات مطرح هستند عبارتند از:

 • هدف پروژه – هدف پروژه پولکادات، ایجاد اتصال، تعامل و سازگاری بین بلاکچین‌های مختلف است. این در حالی است که هدف از راه‌اندازی پروژه چین لینک، ایجاد ارتباط، تعامل و سازگاری بین دو دنیای متمرکز و غیر متمرکز یا بلاکچینی بوده است.
 • معماری – پولکادات یک شبکه چند زنجیره‌ای شارد شده یا اصطلاحا خرد شده است. این در حالی است که چین لینک یک شبکه غیر متمرکز اوراکلی است.
 • کاربردهای پروژه – مهم‌ترین کاربردی که پولکادات ارائه می‌دهد، برقراری ارتباط بین زنجیره‌ای است. این در حالی است که کاربرد چین لینک بیشتر ارائه ورودی‌ها و خروجی‌های ایمن برای قراردادهای هوشمند است.
 • توکنومیکس – ارز بومی پولکادات با نماد اختصاری دات (DOT)، ارزی برای استیکینگ، حاکمیت و پرداخت کارمزد تراکنش‌ها است. این در حالی است که عمده قابلیت ارز بومی چین لینک با نماد اختصاری لینک (LINK) تشویق و گاورننس در شبکه است. از نظر ارزش بازار، رتبه در کوین مارکت کپ نیز تفاوت‌هایی بین دو ارز وجود دارد که می‌توانید از طریق کوین مارکت کپ یا جداول بخش‌های قبلی مطالعه کنید.
 • جامعه – جامعه توسعه‌دهندگان و کاربران پولکادات بسیار بزرگ‌تر و فعال‌تر از چین لینک است. در عین حال، می‌توان گفت که جامعه چین لینک نیز در عین کوچک‌ بودن دارای تعهد بالایی نسبت به پروژه هستند.

شباهت چین لینک و پولکادات در چیست؟

و اما در کنار مقایسه چین لینک و پولکادات بد نیست شباهت‌های این دو پروژه را نیز مرور کنیم:

 • اتریوم، نامی که در هر دو پروژه می‌درخشد – واقعیت این است که هر دو پروژه وام‌دار پروژه بزرگ اتریوم هستند. چین لینک اساساً روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده و پولکادات نیز به رغم استقلال خود از اتریوم، به نوعی الهام گرفته شده از آن است. این نکته را هم نباید فراموش کرد که گوین وود، اصلی‌ترین عضو از تیم توسعه دهنده پولکادات، در تیم توسعه دهنده هشت نفره اتریوم نیز حضور داشته است.
 • قابلیت استیکینگ – همان‌طور که اشاره شد، یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های ارز دات (DOT) استیکینگ آن است. این در حالی است که ارز لینک (LINK) نیز قابلیت استیکینگ بر بستر اتریوم را راه‌اندازی کرده است.
 • مکانیسم اجماع – هر دو شبکه، از مکانیسم اجماع گواه اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده می‌کنند. پولکادات به‌صورت ذاتی این‌طور طراحی شده و در مورد چین لینک نیز شبکه اتریوم اکنون بر مبنای گواه اثبات سهام فعالیت دارد. این امر، مصرف انرژی کم‌تر را برای هر دو پروژه در پی داشته است.

جمع‌بندی

مقایسه چین لینک و پولکادات موضوعی است که به این مطلب اختصاص داده‌ایم. چین لینک (ChainLink) و پولکادات (Polkadot) دو مورد از بزرگ‌ترین پروژه‌های بلاکچینی دنیا هستند که تفاوت‌هایی هم با یکدیگر دارند. مهم‌ترین تفوات‌هایی که در بحث مقایسه چین لینک و پولکادات مطرح‌اند عبارتند از:

 • هدف از راه‌اندازی پروژه
 • معماری پروژه
 • کاربردهای پروژه
 • توکنومیکس

شباهت‌های دو شبکه نیز به شرح زیر هستند:

 • الهام یا استفاده از اتریوم
 • قابلیت استیکنیگ ارز بومی
 • مکانیسم اجماع سبز!

جزئیات بیشتر در خصوص این موارد را نیز می‌توانید در متن مقاله مطالعه کنید.

سوالات متداول

 1. هدف و کاربرد اصلی پروژه چین لینک (ChainLink) چیست؟

شبکه چین لینک به منظور اتصال دنیای غیر متمرکز بلاکچین به دنیای متمرکز واقعی توسعه یافته است. در واقع این پروژه راه‌حل‌های بلاکچینی را برای کسب‌وکارهای سنتی و متمرکز دنیای واقعی هدیه کرده است.

 1. هدف و کاربرد اصلی پروژه پولکادات (Polkadot) چیست؟

هدف اصلی از راه‌اندازی پروژه پولکادات ایجاد سازگاری بین شبکه‌ای از بلاکچین‌های دیگر است، به ‌طوری که هر یک از پلتفرم‌ها، تنها به کمک پولکادات به هم متصل می‌شوند وگرنه در اکوسیستم دارای عملکرد کاملاً مستقل و خودمختارند.

 1. مهم‌ترین تفاوت در بحث مقایسه چین لینک و پولکادات چیست؟

تفاوت‌های مختلفی بین دو پروژه وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها، همین ساختار، کاربردها و اهداف دو پروژه است. پولکادات یک شبکه چند زنجیره‌ای شارد شده یا اصطلاحا خرد شده برای اتصال بلاکچین‌های مختلف به هم است؛ در حالی که چین لینک یک شبکه غیر متمرکز اوراکلی برای اتصال دنیای متمرکز بیرون به قراردادهای هوشمند درون زنجیره‌ای است.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *