۱۰ کیف پول چین لینک برتر؛ بهترین کیف پول های چین لینک در سال ۲۰۲۳

بهترین کیف پول چین لینک | همتاپی

بهترین کیف پول چین لینک کدام کیف پول است؟ کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال چین لینک پشتیبانی می‌کنند و کدام کیف پول چین لینک از امنیت بالاتری برخوردار است؟ برای این‌که بتوانید بهترین کیف پول چین لینک را انتخاب کنید، ابتدا باید با انواع کیف پول‌هایی که از این ارز پشتیبانی می‌کنند آشنا شده، معایب و مزایای هر یک را شناسایی کنید و سپس بر اساس نیاز خود کیف پول مناسب چین لینک را انتخاب کنید.

در این مطلب از همتاپی، 10 کیف پول برتر چین لینک جهان در سال 2023 معرفی شده که می‌توانند در عین پاسخگویی به نیازهای شما در بازار ارزهای دیجیتال امنیت مورد نظرتان را نیز تامین کنند.

فهرست مطالب


مروری بر ارز دیجیتال چین لینک


مروری بر ارز دیجیتال چین لینک | همتاپی

چین لینک (Chain Link) برای نخستین بار در سال 2017 میلادی راه‌اندازی شد، با این هدف که در قالب یک قرارداد هوشمند میان بلاکچین‌ها و پلتفرم‌های مختلف ارتباط ایجاد کند. در واقع شاید بتوان لقب قلب تپنده دیفای (DiFi) را به چین لینک داد. اولین و بدون شک بزرگ‌ترین پروژه اوراکل در دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال، که شبکه‌ای غیرمتمرکز از نودها است و جریان اطلاعات را از طریق اوراکل‌ها در اختیار قراردادهای هوشمندی قرار می‌دهد که در شبکه‌های مختلف بلاکچین قرار دارند.

اگر بخواهیم نحوه عملکرد چین لینک را به صورت خیلی ساده تشریح کنیم، به این صورت است که ابتدا یک قرارداد هوشمند درخواست خود مبنی بر دریافت اطلاعات را ارسال می‌کند؛ هر یک از درخواست‌های ارسال شده برای چین لینک در قالب یک «رویداد» به ثبت می‌رسند، یک قرارداد هوشمند برای آن‌ها ایجاد می‌شود و هرکدام از این قراردادهای هوشمند نیز تحت عنوان توافق‌های سطح خدماتی (SLA) شناخته می‌شوند. پس از این مرحله، داده‌های خارج از زنجیره، توسط این قراردادها وارد بلاکچین می‌شوند.


انواع کیف پول برای چین لینک


انواع کیف پول چین لینک | همتاپی

یک کیف پول برای چین لینک – یا در هر حالت کلی ارزهای دیجیتال – می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد:

این‌که کدام کیف پول را به عنوان کیف پول برتر چین لینک انتخاب می‌کنید، بستگی به نیاز شما و تجهیزاتی دارد که در اختیار دارید. با این حال این نکته را در نظر داشته باشید که کیف پول‌های موبایلی معمولاً به دلیل ضریب نفوذ بالای استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند در میان کاربران بیشترین طرفدار را دارند.

البته، نه فقط در مورد کیف پول چین لینک، که در مورد همه کیف پول‌های ارز دیجیتال کاربران کیف پول‌هایی را ترجیح می‌دهند که ترکیبی از قابلیت‌های بالا را ارائه دهند. به عنوان مثال در عین دارا بودن کیف پول سخت‌افزاری، اپلیکیشن موبایلی – برای اندروید و آی‌او‌اس – و نرم‌افزار دسکتاپی نیز داشته باشند. کیف پول‌هایی که به آن‌ها کیف پول‌های «چند پلتفرمی» گفته می‌شود.


معیارهای انتخاب کیف پول چین لینک


معیارهای انتخاب کیف پول چین لینک | همتاپی

قبل از پرداختن به معرفی بهترین کیف پول چین لینک، ویژگی‌هایی که یک کیف پول ارز دیجیتال باید داشته باشد را بررسی می‌کنیم تا شما بهتر بتوانید از میان گزینه‌های موجود، کیف پول مناسب چین لینک خود را انتخاب کنید.

علاوه بر نوع کیف پول ارز چین لینک، برخی معیارها نیز در انتخاب کیف پول برتر چین لینک دخیل هستند که باید آن‌ها را مد نظر داشته باشید. برخی از مهم‌ترین این معیارها عبارتند از:

امنیت کیف پول ارز چین لینک

این‌که شما امن‌ترین کیف‌پول ارز دیجیتال را داشته باشید یکی از مهم‌ترین معیارها برای انتخاب یک کیف پول دیجیتال چین لینک است. یک پلتفرم، سخت‌افزار یا اپلیکیشن، هرقدر هم که کاربردی و جذاب باشد، در صورتی که از امنیت بالایی برخوردار نباشد نمی‌تواند گزینه چندان خوبی برای ارزهای دیجیتال باشد. شما قرار است دارایی‌ و سرمایه خود را در قالب ارز دیجیتال چین لینک به این پلتفرم یا اپلیکیشن بسپارید و از این رو لازم است اطمینان حاصل کنید که بالاترین سطح امنیت را تضمین می‌کند.

برخی از ویژگی‌های امنیتی کیف پول ارز چین لینک که باید مد نظر داشته باشید عبارتند از:

 • احراز هویت دو مرحله‌ای (2FA)
 • قفل‌ بیومتریک و بازگشایی کیف پول با چهره
 • تنظیمات پیشرفته رمز عبور

و مواردی از این دست که می‌تواند امنیت کیف پول ارز دیجیتال چین لینک مورد نظر را تا حد ممکن افزایش دهد.

رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری

این‌که هنگام استفاده از کیف پول ارز چین لینک خود نهایت راحتی و سهولت را تجربه کنید و در عین حال، هر آن‌چه که نیاز دارید را از اپلیکیشن یا پلتفرم کیف پول دیجیتال مورد نظر دریافت کنید، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به‌ویژه در مورد کاربران ایرانی که دسترسی کامل به پشتیبانی این کیف پول‌ها ندارند یا حتی در صورت دسترسی نیز مشکل زبان در اغلب موارد مانع دریافت مشاوره و پشتیبانی می‌شود، داشتن رابط کاربری ساده بسیار مهم است.

قیمت کیف پول

بحث قیمت یکی از مهم‌ترین مباحث در تهیه کیف پول برتر چین لینک است. برخی از کیف پول‌های موبایلی تحت وب، دسکتاپی و خصوصاً بسیاری از کیف پول‌های سخت‌افزاری، قیمت‌های بالایی برای خریداری دارند که باعث می‌شود اغلب کاربران ایرانی قید آن‌ها را بزنند.

به علاوه، ممکن است برخی کیف پول‌های دسکتاپی یا موبایلی مستلزم پرداخت آنلاین باشند، که با توجه به تحریم ایران و عدم دسترسی کاربران ایرانی به کارت‌های بین‌المللی نظیر مسترکارت یا ویزا، امکان استفاده از آن‌ها وجود ندارد.

ارائه خدمات برای کاربران ایرانی

با توجه به این‌که ایران تحریم است، برخی از پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های کیف پول چین لینک برای کاربران ایرانی در دسترس نیستند. اگر کیف پول مورد نظرتان بدون محدودیت دسترسی برای کاربران ایرانی است که خیلی عالی است. در غیر این‌صورت، باید توجه کنید که کیف پول مورد نظر را با آی‌پی (IP) ایران استفاده نکنید. برای این‌ منظور، مجبور خواهید بود از ابزارهای تغییر آی‌پی با آی‌پی ثابت – وی‌پی‌ان‌های آی‌پی ثابت – استفاده کنید. توجه داشته باشید که برخی از شرکت‌های ارائه دهنده، در صورت مشاهده آی‌پی ایران ممکن است حساب کاربری و دارایی‌های شما را مسدود کنند.


معرفی بهترین کیف پول چین لینک


اکنون که با معیارهای انتخاب بهترین کیف پول برای چین لینک آشنا شده و انواع کیف پول برای چین لینک را نیز می‌شناسید، به سراغ معرفی بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری و دیجیتال این ارز می‌رویم. به دلیل محبوبیت بالا، کارآمدی و در عین حال سودآور بودن توکن چین لینک، که لینک (LINK) نام دارد، بسیاری از کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از این توکن پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول لجر نانو اس  (Ledger Nano S)

کیف پول لجر نانو اس را می‌توان بهترین کیف پول ارز چین لینک دانست. این کیف پول سخت‌افزاری، به دلیل ذخیره آفلاین کلیدهای خصوصی، می‌تواند امن‌ترین و بهترین کیف پول چین لینک و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر قلمداد شود. در صورت استفاده از این کیف پول سخت‌افزاری، کلیدهای خصوصی مستقیماً در اختیار خودتان قرار خواهند گرفت و سرویس‌دهندگان واسطه هیچ‌گونه کنترلی روی دارایی‌های شما نخواهند داشت.

دقیقاً به همین دلیل است که کیف پول نانو لجر اس – و به دنبال آن نانو لجر ایکس که در ادامه معرفی خواهیم کرد – از جمله امن‌ترین کیف پول‌ها برای چین لینک هستند.

کیف پول لجر نانو اس از رابط نرم‌افزاری لجر لایو (Ledger Live) استفاده می‌کند که دسترسی به آن برای برخی از کاربران ایرانی (به دلیل تحریم و فیلترینگ) در اپ‌استور و گوگل پلی ممکن نیست. به همین دلیل در صورتی که این کیف پول چین لینک را برای خود انتخاب کرده باشید، نیاز به ابزارهای تغییر آی‌پی – وی‌پی‌ان آی‌پی ثابت – خواهید داشت.

کیف پول چین لینک

مزیت‌های کیف پول لجر نانو اس

 • امن‌ترین کیف پول برای چین لینک
 • پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال
 • وزن بسیار سبک و حجم کوچک برای جابه‌جایی

معایب کیف پول لجر نانو اس

 • عدم امکان استفاده از باتری
 • راه‌اندازی اولیه نسبتاً سخت و زمان‌بر
 • عدم کاربرد در فعالیت‌های روزمره مثل پرداخت و ترید

کیف پول لجر نانو ایکس  (Ledger Nano X)

کیف پول لجر نانو ایکس، نسخه پیشرفته کیف پول لجر نانو اس است که برخی از معایب و مشکلات مدل قبلی در آن بهبود یافته و برطرف شده است. در این نسخه، علاوه بر قابلیت اتصال با استفاده از کابل یو‌اس‌بی، امکان اتصال بلوتوثی نیز فعال شده و شما می‌توانید از آن برای استفاده‌های روزمره مثل ترید و پرداخت نیز استفاده کنید. به علاوه این کیف پول به باتری نیز مجهز شده که جابه‌جایی و استفاده از آن را بسیار راحت‌تر می‌کند.

کیف پول چین لینک

مزیت‌های کیف پول لجر نانو ایکس

 • جزو امن‌ترین کیف پول‌ها برای چین لینک
 • پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال
 • وزن بسیار سبک و حجم کوچک برای جابه‌جایی
 • صفحه نمایش بزرگتر نسبت به مدل لجر نانو اس

معایب کیف پول لجر نانو ایکس

 • راه‌اندازی اولیه نسبتاً سخت و زمان‌بر
 • وزن و قیمت بالاتر نسبت به مدل قبلی

کیف پول ترزور  (Trezor)

کیف پول ترزور که به‌عنوان یکی از بهترین کیف‌پول‌ها برای چین لینک نیز معرفی شده، یک کیف پول سخت‌افزاری است که توسط شرکت ساتوشی لبز (Satoshi Labs) ارائه شده است.

نسل دوم این کیف‌پول ارز چین لینک، که تحت عنوان ترزور مدل تی (T) شناخته می‌شود، علاوه بر چین لینک، از بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر نظیر کاردانو و غیره نیز پشتیبانی می‌کند و برخی ویژگی‌های ظاهری و کاربردیِ دستگاه مثل صفحه نمایش در آن بهبود یافته است. کیف پول چین لینک ترزور، مجهز به صفحه نمایش لمسی پیشرفته است و به دلیل پشتیبانی از ارزهای دیجیتال مختلف، می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل برای ذخیره بلند مدت چین لینک و دیگر ارزهای دیجیتال باشد.

کیف پول چین لینک

مزیت‌های کیف پول ترزور

 • جزو امن‌ترین کیف پول‌ها برای چین لینک
 • پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال
 • وزن بسیار سبک و حجم کوچک برای جابه‌جایی
 • مجهز به صفحه نمایش لمسی
 • مجهز به اسلات کارت حافظه

معایب کیف پول ترزور

 • عدم ارائه اپلیکیشن موبایلی برای اندروید و آی‌او‌اس (iOS)
 • قیمت نسبتاً بالا در مقایسه با سایر کیف پول‌های سخت‌افزاری

کیف پول اگزودوس (Exodus)

یکی از بهترین کیف‌پول‌ها برای چین لینک از میان کیف پول‌های دسکتاپی، کیف پول اگزودوس است که به دلیل چند ارزی بودن و رابط کاربری جذاب و کاربردی‌اش طرفداران زیادی پیدا کرده است. کیف پول اگزودوس تقریباً از کلیه پلتفرم‌ها و سیستم‌ عامل‌های دسکتاپ و موبایلی از جمله ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و آی‌او‌اس (iOS) پشتیبانی می‌کند و می‌توانید آن را با کیف پول‌های سخت‌افزاری همچون ترزور نیز ادغام کنید.

کیف پول چین لینک

مزیت‌های کیف پول اگزودوس

 • رابط کاربری ساده و کاربرپسند
 • قابلیت اتصال به کیف پول سخت‌افزاری ترزور
 • پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال
 • قابلیت نصب روی ویندوز، مک و لینوکس به همراه اپلیکیشن موبایلی

معایب کیف پول اگزودوس

 • عدم قابلیت تنظیم دستی کارمزد برای اتریوم و آلت‌کوین‌ها
 • عدم سرویس‌دهی به آی‌پی ایران (کاربران ایرانی)

دانلود کیف‌پول چین لینک اگزودوس

کیف پول اتمیک  (Atomic)

کیف پول اتمیک، یکی از بهترین و محبوب‌ترین کیف‌پول‌های نرم‌افزاری برای چین لینک است که از ویندوز، لینوکس و مک پشتیبانی می‌کند. البته، این کیف‌پول چین لینک نیز از جمله کیف پول‌های ترکیبی است که امکان دانلود اپلیکیشن آن برای سیستم عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس (iOS) وجود دارد.

کیف پول چین لینک

مزیت‌های کیف پول اتمیک

 • پلتفرم دسکتاپی برای ویندوز، مک و لینوکس
 • قابلیت دانلود و نصب اپلیکیشن موبایلی
 • رابط کاربری ساده و کاربرپسند
 • پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال

معایب کیف پول اتمیک

 • عدم قابلیت ادغام با کیف پول‌های سخت‌افزاری

دانلود کیف‌پول چین لینک اتمیک

کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

یکی از قابل اعتمادترین و بهترین کیف‌پول‌های چین لینک و دیگر ارزهای دیجیتال فعال در بازار، کیف پول تراست ولت است. این کیف پول نرم‌افزاری، در عین پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال، سطح بسیار بالایی از امنیت را نیز ارائه داده و در عین حال بهترین گزینه برای آن دسته از کاربرانی است که به دنبال کیف پول‌های غیرامانی هستند و به حریم خصوصی اهمیت می‌دهند.

این کیف‌پول قابلیت نصب روی سیستم عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس (iOS) را دارد و شما می‌توانید به صورت رایگان، آن را دانلود کرده و از خدمات و قابلیت‌هایش استفاده کنید.

کیف پول چین لینک

مزیت‌های کیف پول تراست ولت

 • قابلیت نصب روی سیستم عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس (iOS)
 • رابط کاربری ساده و کاربرپسند
 • پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال
 • ذخیره‌سازی کلید خصوصی روی گوشی کاربر

معایب کیف پول تراست ولت

 • عدم پشتیبانی از احراز هویت دو عاملی

دانلود کیف‌پول چین لینک تراست ولت

کیف پول متامسک (MetaMask)

یکی دیگر از کیف‌پول‌های نرم‌افزاری مناسب برای چین لینک و دیگر ارزهای دیجیتال، متامسک است که در کنار پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال، سطح قابل ملاحظه‌ای از امنیت و سهولت را به کاربران خود ارائه می‌دهد. این کیف پول دیجیتال چین لینک، قابلیت نصب روی سیستم عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس (iOS) دارد و در عین حال می‌توانید از افزونه‌ مرورگرهای کروم و فایرفاکس آن نیز استفاده کنید.

کیف پول چین لینک

مزیت‌های کیف پول متامسک

 • قابلیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در کیف پول (به دلیل یکپارچه شدن کیف پول با کوین‌بیس و …)
 • قابلیت اتصال به کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور
 • رابط کاربری ساده و کاربرپسند

معایب کیف پول متامسک

 • پشتیبانی از ارزهای دیجیتال کمتر نسبت به دیگر رقبا

دانلود کیف‌پول چین لینک متامسک

کیف پول کوینومی (Coinomi)

کوینومی را می‌توان بهترین کیف‌پول برای چین لینک در نظر گرفت که به صورت چند پلتفرمی عرضه شده است. این کیف‌پول برای چین لینک، قابلیت نصب روی سیستم عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس (iOS) را داشته و در عین حال دارای پلتفرم دسکتاپی برای ویندوز، مک و لینوکس نیز هست.

این کیف پول چند ارزی کارمزد صفر برای کاربران خود در نظر گرفته که باعث استقبال بسیاری از کاربران از آن شده و به علاوه قابلیت‌های امنیتی خارق‌العاده‌ای را نیز در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

کیف پول چین لینک

مزیت‌های کیف پول کوینومی

 • پلتفرم دسکتاپی برای ویندوز، مک و لینوکس
 • قابلیت دانلود و نصب اپلیکیشن موبایلی
 • رابط کاربری ساده و کاربرپسند
 • پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال

معایب کیف پول کوینومی

 • عدم پشتیبانی از ارزهای فیات

دانلود کیف‌پول چین لینک کوینومی

کیف پول کوین‌بیس ولت (Coinbase Wallet)

کیف پول کوین‌بیس ولت همان طور که از نام آن هم برمی‌آید توسط صرافی کوین‌بیس (Coinbase) توسعه یافته و به شما این امکان را می‌دهد تا چین لینک و دیگر ارزهای دیجیتال خود را به صورت غیر امانی ذخیره‌سازی کرده و مدیریت کنید.

این کیف‌پول ارز چین لینک، قابلیت نصب روی سیستم عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس (iOS) را دارد و شما می‌توانید کیف پول سخت‌افزاری لجر خود را نیز به آن متصل کنید.

کیف پول چین لینک

مزیت‌های کیف پول کوین‌بیس ولت

 • قابلیت دانلود و نصب اپلیکیشن موبایلی
 • رابط کاربری ساده و کاربرپسند
 • قابلیت اتصال به کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور
 • قابلیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در کیف پول

معایب کیف پول کوین‌بیس ولت

 • محدودیت ارزهای دیجیتال و شبکه‌های تحت پشتیبانی

دانلود کیف‌پول چین لینک کوین‌بیس ولت

کیف پول مای‌ اتر ولت (MyEtherWallet)

کیف پول مای اتر ولت، یک کیف پول متن باز برای اتریوم و دیگر توکن‌های ERC-20 است، که علاوه بر این‌که یک کیف‌پول دیجیتال چین لینک و نرم‌افزاری است، به عنوان یک رابط میان صرافی‌ها و کیف پول‌های سخت‌افزاری نیز کار می‌کند. این کیف پول غیر امانی، یک کیف پول ترکیبی و چند پلتفرمی است، که قابلیت دانلود و نصب اپلیکیشن موبایلی آن بر روی سیستم عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس (iOS) وجود دارد.

کیف پول چین لینک

مزیت‌های کیف پول مای اتر ولت

 • قابلیت دانلود و نصب اپلیکیشن موبایلی
 • رابط کاربری ساده و کاربرپسند
 • قابلیت اتصال به کیف پول‌های سخت‌افزاری نظیر لجر

معایب کیف پول ما اتر ولت

 • عدم پشتیبانی از ارزهای دیگر نظیر بیت‌کوین و لایت‌کوین و …

دانلود کیف‌پول چین لینک مای اتر ولت


چند توصیه در مورد استفاده از کیف پول چین لینک


چند توصیه در مورد استفاده از کیف پول چین لینک | همتاپی

در بخش بالا، 10 مورد از بهترین کیف‌پول برای چین لینک را معرفی کردیم. برخی از این کیف پول‌ها نرم‌افزاری بودند، تعدادی هم کیف پول‌های سخت‌افزاری بودند، برخی از آن‌ها دارای اپلیکیشن‌های موبایلی برای اندروید و آی‌او‌اس (iOS) بودند و یا به‌ صورت افزونه مرورگر وب مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما برای این‌که بتوانید بهترین، ایمن‌ترین و در عین حال کارآمدترین استفاده را از کیف پول برای چین لینک خود داشته باشید، لازم است چند نکته مهم را مد نظر داشته باشید:

 • سعی کنید همیشه از کیف پول چین لینک‌تان بک‌آپ بگیرید
 • کیف پول‌های آفلاین امکان هک و سرقت پایین‌تری دارند؛ سعی کنید در موارد عادی کیف پول خود را آفلاین کنید.
 • سعی کنید از قابلیت‌های امنیتی ارائه شده توسط کیف پول چین لینک، مثل احراز هویت دو عاملی استفاده کنید.
 • مراقب کیف پول‌های تقلبی و کلاهبرداری باشید.

جمع‌بندی


برای این‌که بتوانید کیف پول مناسب چین لینک خود را انتخاب کرده و دارایی‌های خود را با خیال راحت در آن ذخیره کنید، نیاز دارید یک‌سری فاکتورها و معیارها را بررسی کنید. این‌که چه نوع کیف پولی برای شما نیاز است:

 • کیف پول دسکتاپی
 • کیف پول افزونه مرورگر وب
 • کیف پول موبایلی
 • کیف پول تحت وب
 • کیف پول سخت‌افزاری

و در کنار آن، این‌که کیف پول مورد نظر چه سطحی از امنیت را ارائه می‌دهد، نحوه احراز هویت در آن به چه صورت است، توسط چه تیمی توسعه یافته و چقدر اعتبار دارد، نظر کاربران در مورد آن چه بوده، کدام ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می‌کند، کدام پلتفرم‌ها را پوشش می‌دهد و ترکیبی و چند پلتفرمی هست یا نه.

10 کیف پول چین لینک معرفی شده در این مقاله، تنها بخشی از کیف‌پول‌هایی هستند که از ارز دیجیتال چین لینک پشتیبانی می‌کنند. با این حال، این 10 کیف پول بیشترین امنیت و کارایی را ارائه می‌دهند.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *