بهترین صرافی غیر متمرکز برای ایرانی ها | معرفی ۸ DEX برتر

بهترین صرافی غیرمتمرکز برای ایرانی ها | همتاپی

بهترین صرافی غیر متمرکز برای ایرانی ها را می‌شناسید؟

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های تمرکززدایی از امور مالی در همین مقاله خود را به رخ می‌کشد. اگر قرار بود صرافی متمرکزی را به شما معرفی کنیم، باید به اینکه صرافی متمرکز مد نظر ایران را تحریم کرده یا نه توجه ویژه می‌کردیم.

اما صرافی‌های غیرمتمرکز توسط هیچ گروه یا سازمان خاصی اداره نمی‌شوند، به همین دلیل هم می‌توان بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز برای ایرانیانی که در کشور زندگی می‌کنند را معرفی کرد، بدون نگرانی از اینکه دارایی شما بلوکه شود.

البته در مواردی مثل صرافی غیرمتمرکز بایننس باید با استفاده از تغییر آی پی کشور به فعالیت در صرافی غیرمتمرکز پرداخت.

در این مقاله از همتاپی با ما باشید تا بعد از تعریف یک صرافی غیرمتمرکز، بهترین صرافی‌های غیرمتمرکزی را که ایرانی‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند را بررسی کنیم.

فهرست مطالب 

صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست؟ | همتاپی

برای تعریف صرافی غیرمتمرکز بهتر است کار را از صرافی‌های متمرکز شروع کنیم.

صرافی‌های متمرکز را به نوعی می‌توان شبیه به سیستم مدیریت بانکی در نظر گرفت. تقریبا بیشترین حجم معاملات بازار در صرافی‌های متمرکز رقم می‌خورد، زیرا نهادهای نظارتی موجود در آن‌ها وجوه کاربران را نگهداری می‌کنند و در مواردی دارایی‌های سپرده‌شده را بیمه می‌کنند.

در عوض در صرافی‌های غیرمتمرکز همه چیز توسط قراردادهای هوشمند  انجام می‌شود. معامله‌گران بدون نیاز به شخص ثالث سفارشات خود را ثبت می‌کنند و به اجرا می‌رسانند.

صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب بر روی بلاکچین‌های پیشرویی ساخته شده‌اند که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند. این صرافی‌ها بر روی پروتکل‌های لایه یک ساخته شده‌اند، به این معنی که به طور مستقیم بر روی بلاکچین قرار دارند.

مطالب مرتبط: هر آنچه باید درباره صرافی‌های ارز دیجیتال بدانید

نحوه‌ی کار صرافی‌های غیرمتمرکز

نحوه کار صرافی غیرمتمرکز (DEX) | همتاپی

کاربرانی که وجوه خود را در صرافی‌های غیرمتمرکز به اشتراک می‌گذارند خود مسئول حفظ دارایی‌هایشان هستند. برای آشنایی با نحوه‌ی کار صرافی‌های غیرمتمرکز بهتر است با 3 نوع آن آشنا شوید.

بازارسازان خودکار (AMMs)

بازارسازان خودکار به خدمات مبتنی بر بلاکچین متکی هستند که اطلاعاتی را از صرافی‌ها و دیگر پلتفرم‌ها برای تعیین قیمت دارایی‌های معامله‌شده  با استفاده از اوراکل‌های ارز دیجیتال  ارائه می‌دهند.

قراردادهای هوشمند این صرافی‌های غیرمتمرکز به جای تطبیق سفارش‌های خرید و فروش در دفتر کل، از مجموعه‌هایی از دارایی‌های از پیش تامین‌شده به نام استخر نقدینگی استفاده می‌کنند. استخرهای نقدینگی توسط خود کاربران تامین می‌شوند.

صرافی غیرمتمرکز سفارش دفتری (Order Book DEXs)

در صرافی‌های سفارش دفتری لیستی از سفارشات خرید و فروش را برای دو توکن مانند BTC/USDT یکپارچه می‌کنند. تمامی سفارشات بر اساس قیمت مرتب شده‌اند و ما می‌توانیم میزان حجمی را که برای هر قیمت عرضه یا پیشنهاد می‌شود ببینیم.

صرافی جمع‌کننده نقدینگی (DEX Aggregator)

DEX Aggregtor نوعی صرافی ارز دیجیتال است که کاربران را قادر می‌سازد تا به نقدینگی در چندین صرافی غیرمتمرکز (DEX) در یک پلتفرم دسترسی داشته باشند.

این بدان معنی است که کاربران می‌توانند بدون نیاز به پیمایش در چندین پلتفرم یا انجام تراکنش‌های جداگانه، ارزهای دیجیتال را در DEXهای مختلف مبادله یا معامله کنند.

حالا که درباره‌ی صرافی‌های غیرمتمرکز و نحوه‌ی کار آن‌ها صحبت کردیم، بهتر است به سراغ معرفی تعدادی از بهترین صرافی غیرمتمرکز برای ایرانیان برویم.

بهترین صرافی غیر متمرکز برای ایرانی ها کدام‌ها هستند؟

برترین صرافی‌های غیرمتمرکز راهی پیش روی ایرانیان می‌گذارند تا بدون نگرانی از اثرات تحریم به مبادله ارزهای دیجیتال بپردازند. صرافی‌های مد نظر ما به شرح زیر هستند، اما اگر فرصت مطالعه‌ی آن‌ها را ندارید می‌توانید از جدول زیر هم اطلاعات خوبی کسب کنید.

صرافی غیرمتمرکز شبکه‌های پشتیبانی شده در آن خدمات دیفای قابلیت کلیدی کارمزد
OKX اتریوم، OKC، BSC، پالیگان، ترون، اولنش سی، آپتوس، سولانا، اتریوم پی او وی، کرونوس، فانتوم، آربیتروم، اوپتیمیسم، اوسموسیس حساب‌های ذخیره، استیک، ییلد فارمینگ، · جمع‌آوری اطلاعات بیش از 200 صرافی غیرمتمرکز

· بازار NFT

 

تا زمان ثبت سفارش نمایش داده نمی‌شود
یونی سواپ اتریوم، بایننس اسمارت چین، پالیگان، سلو، اپتیمیسم، آربیتروم ییلدد فارمینگ · بزرگترین DEX برای سواپ توکن‌های ERC-20

· دریافت کارمزد معاملات برای تامین‌کنندگان نقدینگی

· پشتیبانی سواپ بین زنجیره‌ای

0.3% برای سواپ کردن توکن‌ها
پنکیک سواپ بایننس اسمارت چین، اتریوم، پالیگان، Linea، اپتوس استیکینگ، ییلد فارمینگ · پشتیبانی از هزاران توکن 

· بازده بالای ییلد فارمینگ و استیکینگ

· بدون نیاز به KYC و کاملا ناشناس

0.25% برای سواپ توکن‌ها
Halo اتریوم، بایننس اسمارت چین، پالیگان، اولنش، آربیتروم، فانتوم، توکن بومی کوکوین استیکینگ · سواپ بین زنجیره‌ای بر روی 7 بلاکچین

· موجود بر روی نرم افزار موبایلی یا مرورگر کروم

· ردیابی خرید و فروش نهنگ‌های ارزهای دیجیتال

ذکرنشده
سوشی سواپ اتریوم، آربیتروم، پالیگان، فانتوم، بایننس چین، اپتیمیسم ییلد فارمینگ و
Valuts
 
· خرید و فروش بیش از 400 توکن بدون نیاز به حساب باز کردن

· کارمزد شفاف و اجرای سریع معاملات

0.3%
ایپ سواپ بایننس اسمارت چین، اتریوم، پالیگان، تلوز، آربیتروم ییلد فارمینگ، استیکینگ، قرض توکن ها · کارمزد نسبتا مناسب

· پلتفرم مناسب برای پروژه‌های تازه

0.2%
DYdX بر روی شبکه اتریوم ساخته شده اما قراردادهای دائمی را از چندین زنجیره ارائه می‌دهد · ترید با لوریج تا 20 برابر

· موجود بر روی اندروید، IOS و دسکتاپ

تا 30 روز کارمزدی از مبالغ کمتر از 100 هزار دلار نمی‌گیرد، پس از آن 0.05%
کرو اتریوم، آربیتروم، آرورا، اولنش، سلو، فانتوم، کاوا، جنوسیس، مونبیم، اپتیمیسیم، پالیگان ییلد فارمینگ · پشتیبانی از 11 بلاکچین

· بازده رقابتی برای تامین‌کنندگان نقدینگی

0.04%

 صرافی غیرمتمرکز OKX

صرافی غیرمتمرکز اوکی ایکس | همتاپی

اوکی ایکس علاوه بر صرافی متمرکز پرطرفدار، یک DEX هم به کاربران خود ارائه داده است. صرافی غیرمتمرکز OKX را می‌توان یک DEX Aggregtor در نظر گرفت، چون قیمت ارزهای مختلف را از بیش از 200 صرافی غیرمتمرکز دیگر جمع‌آوری می‌کند. به این ترتیب، شما می‌توانید بهترین قیمت خرید و فروش را مشاهده کرده و معامله خود را انجام دهید.

البته اوکی ایکس گاهی هم از اطلاعات برخی صرافی‌های غیرمتمرکز ناشناخته استفاده می‌کند و به همین دلیل شما باید مراقب اعتبار صرافی‌های پیشنهاد داده‌شده باشید.

علاوه بر پشتیبانی از 14 شبکه بلاکچین، شما می‌توانید در OKX DEX از ترید متقابل زنجیره‌ای استفاده کنید، یعنی مثلا می‌توانید فورا USDT (اتریوم) را با BUSD (بایننس) معامله کنید.

صرافی اوکی ایکس همچنین جای مناسبی برای کسب سود از ارزهای دیجیتال شما است، به طوری که می‌توانید با استفاده از خدماتی مثل حساب های ذخیره، استیکینگ و ییلد فارمینگ تا 22.5 سود سالیانه از دارایی‌تان کسب کنید.

مزایا OKX

 • جمع‌آوری قیمت از بیش از 200 صرافی غیرمتمرکز
 • پشتیبانی از 15 بلاکچین، امکان سواپ بین زنجیره‌ای
 • پشتیبانی از حساب‌های ذخیره‌ای، استیکینگ (Sraking)
 • بازار NFT رو به رشد

معایب OKX

 • نرخ کارمزد اوکی ایکس تا پیش از ثبت سفارش نمایش داده نمی‌شود

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap)

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ | همتاپی

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ بر اساس اطلاعات سایت کوین مارکت کپ یکی از بزرگترین DEXها بر اساس حجم معاملات است.

در ابتدا یونی سواپ صرفا از طریق استاندارد ERC-20 اتریوم قابل دسترسی بود، اما با گذشت زمان یونی سواپ دیگر شبکه‌های بلاکچین از جمله بایننس اسمارت چین و پالیگان را در DEX خود ادغام کرده است.

همانند صرافی OKX، یونی سواپ هم یک خط مشی بدون KYC (Know Your Costumer) را اجرا می‌کند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران برای شروع معامله تنها باید کیف پول خود را به یونی سواپ متصل کنند.

همه‌ی تراکنش‌ها در یونی سواپ با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می‌شوند؛ این خود تضمینی است که سرمایه‌گذاران نگرانی از بابت سرمایه خود در معرض سازمان‌های متمرکز نداشته باشند.

یونی سواپ همچنین سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا نقدینگی را برای مبادلات خود فراهم کنند. صرافی یونی سواپ به عنوان یکی از بهترین پلتفرم‌های Yield Farming، امکان بازدهی از کارمزدهای معاملاتی را برای جمع‌آورندگان نقدینگی فراهم کرده است.

مزایا یونی سواپ

 • نقدینگی بالا در زمان معامله توکن‌های ERC-20
 • بدون نیاز به KYC (مشتری خودت را بشناس)
 • امکان ییلد فارمینگ
 • پشتیبانی از بیش از 300 برنامه‌ی غیرمتمرکز

معایب یونی سواپ

 • کارمزد 0.3% یونی سواپ کمی بالا است
مطالب مرتبط: ارز دیجیتال یونی سواپ چیست؟ همه چیز در مورد رمزارز یونی

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ

صرای پنکیک سواپ برای ایرانی ها | همتاپی

پنکیک سواپ (Pancake Swap) بهترین صرافی غیرمتمرکز برای ترید توکن‌های زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است.

به زبان ساده، هنگامی که یک توکن BSC تازه راه‌اندازی‌شده پیش فروش خود را تکمیل کرد، پنکیک سواپ اغلب اولین صرافی برای لیست کردن آن است. این موضوع پنکیک سواپ را به گزینه‌ای بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری و ترید در ارزهای دیجیتال جدید تبدیل می‌کند.

پنکیک سواپ کاربری ساده‌ای دارد و بابت خدمات خود، کارمزدی 0.25% از خریداران و فروشندگان دریافت می‌کند.

پنکیک سواپ علاوه بر امکان ترید، قابلیت‌های استیک کردن و ییلد فارمینگ را هم بر کاربران خود فراهم می‌کند؛ به طوری که شما با استیک کردن توکن بومی آن با نماد CAKE می توانید تا 43.5% بازده سالیانه کسب کنید.

البته پنکیک سواپ در ابتدا صرفا از شبکه بایننس اسمارت چین پشتیبانی می کرد، اما به تازگی 4 شبکه دیگر از جمله اتریوم به آن اضافه شده اند.

مزایا پنکیک سواپ

 • بهترین صرافی غیرمتمرکز برای توکن‌های BSC و دسترسی به پروژه‌های جدید آن
 • کسب سود از ابزارهای استیکینگ و ییلد فارمینگ
 • بدون نیاز به حساب (تنها به یک کیف پول نیاز است)

معایب پنکیک سواپ

 • از حساب‌های ذخیره (Saving Account) پشتیبانی نمی‌کند
مطالب مرتبط: یونی سواپ یا پنکیک سواپ، کدام صرافی انتخاب بهتری است؟

صرافی غیرمتمرکز Halo

کیف پول و صرافی غیرمتمرکز هالو برای ایرانی ها | همتاپی

صرافی کوکوین اخیرا اپلیکیشن کیف پول غیرمتمرکز خود را به Halo تغییر نام داد. Halo علاوه بر اینکه به عنوان یک افزونه مرورگر کروم موجود است، به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز هم در نظر گرفته می‌شود.

صرافی Halo از 7 بلاکچین از جمله اتریوم و آربیتروم پشتیبانی می‌کند. این بدان معناست که کاربران Halo به ده‌ها هزار دارایی دیجیتال از جمله NFTها دسترسی خواهند داشت.

Halo ویژگی‌های مثبت بسیاری دارد، از جمله ردیاب کیف پول هوشمند.

این ویژگی به کاربران امکان می‌دهد تا خرید و فروش توکن‌ها توسط سرمایه‌گذاران نهنگ را ردیابی کنند.

نهنگ‌ها در ارزهای دیجیتال کسانی هستند که مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را خریداری می‌کنند یا می‌فروشند و با این کار سبب تغییر قیمت رمزارزها می‌شوند. 

Halo همچنین دارای یک ردیاب پورتفلیو کاربرپسند است که به کاربران امکان می‌دهد سرمایه‎گذاری‌های خود را در زمان واقعی ارزیابی کنند. همچنین با استفاده از امکان استیک کردن خیالتان از بابت خاک نخوردن ارزهای دیجیتالتان راحت خواهد بود!

صرافی Halo کارمزد ثابتی ندارد و میزان آن در زمان ثبت سفارش مشخص می‌شود.

مزایا Halo

 • یک کیف پول دیفای با قابلیت تبدیل شدن به یک DEX
 • سواپ توکن‌ها از 7 بلاکچین
 • امکان استیکینگ ارز دیجیتال
 • ردیاب پورتفلیو

معایب  Halo

 • عدم پشتیبانی از حساب‌های ذخیره
 • کارمزد تا زمان ثبت سفارش مشخص نیست

صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ

صرافی دکس سوشی سواپ برای ایرانیان | همتاپی

سوشی سواپ (Sushi Swap) یک صرافی غیرمتمرکز است که در سال 2020 راه‌اندازی شد. این صرافی که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است، از صدها توکن بر پایه ERC-20 پشتیبانی می‌کند.

سوشی سواپ بعد از مدتی ویژگی بین زنجیره‌ای (Cross-Chain) را راه‌اندازی کرد که آن را قادر می‌سازد به سایر استانداردهای بلاکچین شامل فانتوم و پالیگان دسترسی داشته باشد.

کارمزدهای معاملات در سوشی سواپ هم مثل یونی سواپ 0.3% است.

سوشی سواپ علاوه بر ارائه یک رابط کاربری ساده، ابزارهای کسب درآمد مثل استخرهای ییلد فارمینگ را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

البته می‌توان حجم معاملات و ارزش کل قفل شده (TVL) پایین را از جمله موارد منفی در مورد سوشی سواپ دانست.

مزایا سوشی سواپ

 • سواپ توکن‌ها بدون نیاز به اطلاعات شخصی
 • پشتیبانی از چندین بلاکچین
 • کارمزد شفاف
 • استخرهای نقدینگی با بازده رقابتی

معایب سوشی سواپ

 • کارمزد تا حدی بالاتر از دیگر DEXها است

صرافی غیرمتمرکز ایپ سواپ 

صرافی غیرمتمرکز ایپ سواپ | همتاپی

ایپ سواپ (Ape Swap) یک صرافی غیرمتمرکز است که تبادل بین زنجیره‌ای توکن‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. در نتیجه شما می‌توانید توکن‌های مبتنی بر زنجیره هوشمند بایننس، اتریوم، پالیگان و … را بر روی آن مبادله کنید.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ایپ سواپ رابط کاربری ساده آن است که سبب می‌شود تا گزینه مناسبی برای مبتدیان باشد. ایپ سواپ همچنین استخرهای ییلد فارمینگ دارد که در مواردی بازده سالیانه آن‌ها (APY) بیشتر از 100% می‌شود. از این موارد می‌توان به LGC/BNB اشاره کرد.

شما همچنین می‌توانید با استفاده از قرض (Lend) دارایی‌های خود به دیگران، کسب درآمد کنید.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا ارتباطی بین ایپ سواپ و ایپ کوین وجود دارد یا نه؟ 

باید بگوییم از آنجایی که ایپ کوین یک توکن بر بستر اتریوم است و ایپ سواپ هم از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند، می‌توانید ایپ کوین را بر بستر ایپ سواپ معامله کنید. 

مطالب مرتبط: ایپ کوین چیست؟ ارز دیجیتال میمون‌های خسته پرطرفدار

مزایا ایپ سواپ

 • صرافی غیرمتمرکز چندزنجیره‌ای با کارمزد رقابتی
 • سپرده‌گذاری توکن‌ها در یک استخر استیکینگ برای کسب
 • مناسب برای مبتدیان

معایب ایپ سواپ

 • حجم ترید نسبتا کم در ایپ سواپ و بروز مشکل نقدینگی

صرافی غیرمتمرکز dYdX

صرافی غیرمتمرکز دی وای دی ایکس برای ایرانیان | همتاپی

صرافی dYdX یکی از بهترین گزینه‌ها برای مشتقات ارز دیجیتال است. این پلتفرم قراردادهای دائمی که قراردادهای آتی ارز دیجیتال بدون تاریخ سررسید هستند، تخصص دارد.

به عبارت دیگر صرافی dYdX معامله‌گران را قادر می‌سازد تا بدون داشتن دارایی دیجیتال، در مورد مسیر آتی ارزهای دیجیتال (قراردادهای فیوچر) تخمین بزنند. به علاوه صرافی مذکور به معامله‌گران ریسک‌پذیر تا 20 برابر دارایی‌شان لوریج ارائه می‌دهد.

لوریج یا اهرم یک ضریب است که با استفاده از آن می‌شود میزان سرمایه موجود در یک دارایی را افزایش داد. لوریج سبب افزایش ریسک از دست دادن سرمایه می‌شود، پس قبل از استفاده قواعد آن را به خوبی یاد بگیرید. 

صرافی dYdX از طریق دسکتاپ، اندروید و IOS در دسترس است.

شما همچنین می‌توانید آن را برای طیف گسترده‌ای از رمزارزها مثل بیت کوین و دوج کوین استفاده کنید.

برای معامله کمتر از 100 هزار دلار و در یک ماه اول از شما هیچ کارمزدی گرفته نمی‌شود، اما بالاتر از این مقدار کارمزدی برابر با 0.05% دارد که با افزایش حجم معامله کاهش می‌یابد.

مزایا dYdX

 • بهترین صرافی برای ترید مشتقات ارز دیجیتال
 • لوریج تا 20 برابر
 • حجم معاملات بالا

معایب dYdX

 • برای مبتدیان مناسب نیست

صرافی غیرمتمرکز کرو

صرافی غیرمتمرکز کرو | همتاپی

آخرین گزینه به عنوان بهترین صرافی غیرمتمرکز برای ایرانی ها کرو (Curve) است. این پلتفرم مالی غیرمتمرکز در سال 2020 تاسیس شد و علاوه بر سواپ توکن‌ها، استخرهای نقدینگی را هم ارائه می‌دهد.

کرو از 11 بلاکچین از جمله اتریوم و پالیگان پشتیبانی می‌کند که آن را واجد شرایط برای معامله هزاران توکن می‌کند.

از قابل‌ توجه‌ترین قابلیت‌ها در مورد کرو، کارمزد پایین آن است. این پلتفرم به طور متوسط کارمزدی برابر با 0.04% در مبادله توکن‌ها از افراد می‌گیرد.

چنانچه نقدینگی ارزهای بسیار مورد نیاز کرو را تامین کنید می‌توانید بازده سالیانه مناسبی دریافت کنید.

مزایا کرو

 • خرید و فروش توکن از بیش از 11 شبکه بلاکچین
 • جزء صرافی های غیرمتمرکز برتر از نظر حجم معاملات
 • تنها 0.04% کارمزد
 • کسب درآمد غیرفعال از طریق تامین نقدینگی

معایب کرو

 • رابط کاربری کمی قدیمی است
 • ممکن است در زمان اتصال با موبایل دچار مشکل شود

سخن پایانی

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXs) راهی مناسب برای ترید ارزهای دیجیتال بدون تکیه بر سازمان‌ها و گروه‌های شخص ثالث هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد به سمت استفاده از آن می‌روند.

البته باید در نظر داشته باشید که برنامه صرافی‌های غیرمتمرکز با کد نوشته شده‌اند و در نوشتن کد هم امکان بروز خطا وجود دارد! به همین دلیل ممکن است گاهی در استفاده از DEXها مشکلاتی به وجود بیاید، که امکان پیگیری آن از هیچ نهادی نباشد. پس در انتخاب صرافی غیرمتمرکز حتما از اعتبار DEXها اطمینان خاطر کسب کنید.

در این مقاله به معرفی 8 صرافی برتر برای ایرانیان پرداختیم.

امیدواریم که بتوانید معاملات خوبی در بهترین صرافی غیرمتمرکز برای ایرانی ها داشته باشید.

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *