صرافی غیر متمرکز چیست؟ راهنمای کامل + معرفی بهترین صرافی های dex

صرافی غیرمتمرکز | همتاپی

اگر به دنبال یک صرافی هستید که بتوانید به‌صورت ناشناس ارز دیجیتال معامله کنید و نهاد سومی نتواند در تبادل‌های مالی شما دخالت کند، صرافی های غیر متمرکز بهترین انتخاب است. در صرافی غیر متمرکز کاربران مستقیم با یکدیگر معامله کرده و برای این کار از بستر بلاک چین و قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید بدانید که صرافی غیر متمرکز چیست و بیشتر با آن آشنا شوید، این مقاله از همتاپی به کارتان می‌آید!

در این متن توضیح می‌دهم که صرافی غیرمتمرکز چیست، چگونه کار می‌کند، چه ویژگی‌هایی دارد و مزایا و معایبش چیست. علاوه بر این بعد از توضیح نحوه استفاده، بهترین صرافی های غیرمتمرکز را معرفی خواهم کرد. اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی درباره صرافی dex به دست آورید، این مقاله راهنمای کاملی برایتان خواهد بود!

صرافی غیر متمرکز چیست

در جواب سوال «صرافی غیرمتمرکز چیست» بگذارید اول با کلیت آن آشنا شویم! صرافی غیر متمرکز که در زبان انگلیسی به آن decentralized exchange یا به‌اختصار صرافی dex می‌گویند، یک مارکت پلیس همتا به همتاست. معامله‌گران در این صرافی می‌توانند بدون واسطه و نظارت شخص سوم (که می‌تواند بانک، کارگزاری یا هر مؤسسه مالی دیگر باشد) ارزهای دیجیتال را مستقیماً با یکدیگر معامله کنند.

تعریف صرافی غیر متمرکز به زبان ساده اینگونه است:

صرافی غیر متمرکز (dex) پلتفرمی است که کاربران به راحتی می توانند دارایی های رمزنگاری شده خود را از طریق تراکنش های بلاک چین، بدون نیاز به واسطه (مانند صرافی های متمرکز) معامله کنند. به این معنا که خریدار یک ارز می تواند آن را مستقیما از فروشنده خریداری کند!

dex از قراردادهای هوشمند برای تسهیل معاملات استفاده می‌کند و به همین دلیل نیازی به نظارت بانک‌ها و کارگزاری‌ها در تبادلات مالی ندارد! استفاده از سیستم غیرمتمرکز در معاملات باعث شده است که نقل‌وانتقالات مالی در صرافی غیرمتمرکز کاملاً شفاف باشد و از لحاظ امنیت، ریسک معاملات کاهش پیدا کند.

شاید بتوان گفت که صرافی‌های غیرمتمرکز بیشتر با فلسفه وجودی ارزهای دیجیتال همخوانی دارند؛ زیرا تمرکززدایی و عدم وجود یک نهاد سوم نظارتی، فلسفه اساسی فناوری بلاک‌چین است. خوشبختانه در حال حاضر استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز افزایش پیدا کرده است و دلیل آن نیز ویژگی‌های این نوع از صرافی‌های ارز دیجیتال است. در ادامه با تمامی ابعاد و ویژگی‌های dex بیشتر آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید: بهترین صرافی غیر متمرکز برای ایرانی ها 

صرافی غیر متمرکز چگونه کار می کند

بگذارید تا نحوه عملکرد این نوع صرافی را توضیح دهم تا بهتر درک کنید که صرافی غیر متمرکز چیست. صرافی‌های غیرمتمرکز در بستر بلاک‌چین فعال هستند و از قراردادهای هوشمند برای تراکنش‌های مالی استفاده می‌کنند. همین ویژگی باعث می‌شود که روند کلیه تبادل مالی، امن و شفاف باشد و در این مسیر واسطه‌ها حذف شوند.

هر فرد با ورود به این نوع صرافی باید کیف پول خود را به آن متصل کرده و پس از آن می‌توان سفارش فروش یا خرید یک ارز دیجیتال را ثبت کند. به عبارتی دیگر برای معامله هیچ پول یا ارزی به صرافی واریز نمی‌شود و تبادل و انتقال رمزارزها، مستقیم بین کیف پول‌های ارز دیجیتال طرفین معامله انجام می‌شود.

به دلیل ماهیت و نوع معامله‌های انجام شده در dex، دو کارمزد از هر نفر گرفته می‌شود که یکی کارمزد شبکه و دیگر کارمزد معامله است. البته بر خلاف صرافی‌های متمرکز، مقدار کارمزد درصدی از معامله و وابسته به مقدار آن نیست و به همین دلیل کارمزد تراکنش‌ها به‌صرفه‌تر است!

در حال حاضر 3 نوع صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال وجود دارد که هر کدام سازوکار مختص به خود را در پیش گرفته‌اند. در ادامه با انواع صرافی‌های غیرمتمرکز و نحوه عملکرد هر کدام بیشتر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با انواع صرافی غیر متمرکز

آشنایی با انواع صرافی غیر متمرکز | همتاپی

برای درک اینکه صرافی غیر متمرکز چیست  و چگونه کار می‌کند، باید با انواع آن آشنا شوید. 3 نوع صرافی غیر متمرکز داریم که هر کدام نحوه عملکرد خاص خود را دارد. در زیر آن‌ها را با جزئیات معرفی کرده و شاخص‌ترین صرافی‌های هر کدام را معرفی می‌کنم:

صرافی های غیرمتمرکز بازارساز خودکار (amm)

اگر کنجکاوید که amm مخفف چیست، جهت اطلاعتان عبارت کامل آن «an automated market maker» است! این نوع صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال از فناوری قرارداد هوشمند برای انجام سفارش‌ها و پیگیری قیمت دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کند.

در صرافی‌های غیر متمرکز amm، به‌جای اینکه خریدار به فروشنده وصل شود، از یک استخر نقدینگی استفاده می‌شود و سفارش‌های خریدوفروش از طریق آن انجام می‌گیرد. 

این نوع صرافی از طریق این استخرها (که مجموعه‌ای از توکن‌های رمزنگاری دارند) و الگوریتمی خاص، قیمت ارزها را بر اساس نسبت آن‌ها در استخرها تعیین می‌کند. کاربران با سپرده‌گذاری در این استخرهای نقدینگی، سرمایه لازم برای معاملات را تأمین می‌کنند.

در حال حاضر تعداد زیادی از صرافی‌های غیرمتمرکز از این نوع هستند که معروف‌ترینشان که احتمالاً با آن نیز آشنا باشید، یونی سواپ «uniswap» است. از نمونه‌های دیگر صرافی‌های بازارساز خودکار (amm) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • pancakeswap 
 • sushiswap
 • curve finance
 • trader joe 
 • quickswap

صرافی های غیر متمرکز دفتر سفارش (order book)

این نوع صرافی‌های غیر متمرکز از لحاظ کارکرد شباهت‌های زیادی به صرافی‌های متمرکز دارند. صرافی‌های غیر متمرکز بر پایه دفتر سفارش (order book) به خریداران این اجازه را می‌دهند تا قیمت پیشنهادی خود را برای خرید یک ارز دیجیتال ثبت کنند. علاوه بر این فروشندگان می‌توانند سفارش‌های فروش را با قیمت پیشنهادی خود ثبت کنند.

دفتر سفارش این پیشنهادها را جمع‌آوری می‌کند و خریداران و فروشندگان را به یکدیگر متصل می‌کند. اگر سفارش‌های معامله‌گران مستقیماً در بلاک‌چین ثبت شوند، صرافی از نوع دفتر سفارش آن چین است. در  صرافی از نوع آف چین،   داده‌های سفارش‌ها در یک پایگاه‌داده خارج از بلاک‌چین ثبت شده و سپس اطلاعات سفارش در بلاک‌چین وارد می‌شوند.

صرافی‌های مبتنی بر دفتر سفارش به معامله‌گرها این اجازه را می‌دهند که بدون نگهداری از رمزارزهای خود، دارایی‌های دیجیتال را خریدوفروش کنند. اگر از آن دست افرادی هستید که صرافی‌های سنتی‌تر را ترجیح می‌دهید، این مدل صرافی غیرمتمرکز مناسب شماست. از بهترین نمونه‌های این نوع صرافی dex می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • dydx 
 • idex
 • serum
 • dexalot

صرافی‌های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی (dex aggregators)

معمولا صرافی های غیرمتمرکز نمی توانند معاملات با حجم زیاد را پشتیبانی کنند و دلیل آن  کم بودن نقدینگی در آن‌هاست. صرافی تجمیع کننده نقدینگی شکل گرفت تا این محدودیت صرافی‌های غیر متمرکز را برطرف کند. 

گردآورنده‌های dex (dex aggregators) مانند موتورهای جستجوی صرافی‌های غیر متمرکز هستند؛ زیرا تمام پیشنهادها در صرافی‌های غیرمتمرکز را یک جا جمع می‌کنند و دیگر نیازی به جستجوی دستی بهترین قیمت برای یک توکن نیست. 

dex aggregators از پروتکل‌های مختلفی برای گردآوری نقدینگی از dexهای مختلف استفاده می‌کنند. این ویژگی به آن‌ها امکان می‌دهد تا لغزش قیمت (slippage) در سفارش‌های بزرگ به حداقل برسد و کارمزد معامله‌ها کاهش یابد. به عبارت دیگر، صرافی‌های گردآورنده‌های dex به معامله‌گران کمک می‌کنند تا در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی کنند. 

بهترین صرافی های تجمیع کننده نقدینگی:

 • 1inch
 • swapzone
 • paraswap
 • atlas dex

مقایسه صرافی متمرکز و غیر متمرکز ارز دیجیتال

صرافی غیر متمرکز از جنبه‌های مختلف با صرافی متمرکز متفاوت است. در صرافی‌های متمرکز، برای انجام معامله باید دارایی خود را در کیف پول داخلی صرافی ذخیره کنید و در این حالت خود صرافی می‌تواند سرمایه شما را کنترل کند. در صرافی‌های غیر متمرکز، معامله به‌صورت مستقیم بین کیف پول فروشنده و خریدار انجام می‌شود و دارایی شما تا زمان انجام تبادل مالی در کیف پول‌تان می‌ماند.

این ویژگی صرافی‌های متمرکز باعث می‌شود که اگر صرافی هک شد یا به هر دلیلی حساب‌ها را مسدود کرد، سرمایه شما به خطر بیفتد و در برخی مواقع از بین برود! از نگاهی دیگر در صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز از آنجا که کنترل دارایی در اختیار صرافی نیست، تراکنش‌ها زمان بیشتری می‌برد.

نقدینگی هم از تفاوت‌های دیگر این دو نوع صرافی است. در حال حاضر به دلیل استقبال بیشتر کاربران از صرافی‌های متمرکز، میزان نقدینگی در آن‌ها بیشتر است و کم‌بودن مقدار نقدینگی در صرافی غیر متمرکز باعث می‌شود که خریدوفروش ارز دیجیتال در آن‌ها محدود شود! البته از قدیم گفته‌اند که در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد و ممکن است در آینده با استقبال بیشتر کاربران این وضعیت تغییر کند!

ویژگی صرافی های غیر متمرکز چیست

ویژگی صرافی های غیر متمرکز چیست | همتاپی

در ادامه ویژگی‌های یک صرافی غیرمتمرکز را با هم مرور می‌‌کنیم.

معاملات همتا به همتا (peer-to-peer trading)

صرافی‌های غیر متمرکز، معاملات همتا به همتا را بدون نیاز به واسطه‌هایی مانند بانک تسهیل می‌کند. در این نوع از صرافی های ارز دیجیتال، کاربران می‌توانند مستقیم با یکدیگر رمز ارز معامله کنند. 

این صرافی‌ها از بستر بلاک چین و قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند و در آن‌ها همه تبادلات مالی شفاف و ایمن است. همین ویژگی باعث می‌شود که خطر تقلب به مقدار زیادی کاهش پیدا کند.

معاملات غیر حضانتی (non-custodial trading)

در صرافی‌های dex کاربران کنترل کاملی بر روی روند معامله و دارایی خود دارند. برای انجام معاملات نیازی به استفاده از کیف پول داخلی صرافی وجود ندارد و افراد کیف پول‌های خود را به صرافی متصل کرده و تمام تبادل‌های مالی به‌صورت مستقیم بین این کیف پول‌ها انجام می‌شود. همین موضوع نیاز به سپرده‌گذاری دارایی افراد را در این نوع صرافی از بین می‌برد و خطر هک یا سرقت را کاهش می‌دهد.

استفاده از قراردادهای هوشمند

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، در صرافی‌های غیرمتمرکز برای انجام معامله از قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. قراردادهای هوشمند کدهای خود اجرایی هستند که بعد از تحقق‌یافتن و برآورده‌شدن شرایط از پیش تعیین شده قرارداد (مانند تطابق سفارش‌های خریدوفروش)، به طور خودکار معاملات را اجرا می‌کنند. همین موضوع یکی از دلایلی است که می‌توان در عین ناشناس بودن، تراکنش‌های امنی را در صرافی‌های dex انجام داد.

امنیت و حفظ حریم خصوصی

dex از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند و همین موضوع باعث شده تا از ایمنی ذاتی این نوع تکنولوژی برخوردار باشد. علاوه بر این تا نهایی‌شدن معامله‌ها، دارایی در کیف پول معامله‌گر باقی می‌مانند و همین امر خطر هک و ازبین‌رفتن سرمایه دیجیتال افراد را کاهش می‌دهد.

این صرافی‌ها حریم خصوصی را در اولویت خود دارند و برای انجام معامله در آن‌ها نیازی به فرایند احراز هویت وجود ندارد. می‌توان گفت که تا حدودی افراد می‌توانند به‌صورت ناشناس در dex صرافی معاملات خود را انجام دهند.

شفافیت و قابلیت حسابرسی

درست است که معامله‌ها به طور ناشناس انجام می‌شوند؛ ولی این موضوع چیزی از شفافیت آن‌ها در این صرافی‌ها کم نمی‌کند. صرافی‌های غیرمتمرکز از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند و همین ویژگی تراکنش‌های انجام شده در آن‌ها را شفاف و قابل‌بررسی می‌کند. هر فردی می‌تواند تراکنش‌ها را مشاهده کند و به این خاطر  اعتماد و پاسخگویی در این اکوسیستم معاملاتی افزایش پیدا می‌کند.

مزایا و معایب صرافی های غیر متمرکز چیست

مزایا و معایب صرافی های غیر متمرکز چیست | همتاپی

امروزه انجام معامله ارز دیجیتال آنقدرها هم سخت نیست؛ زیرا صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز زیادی در این حوزه خدمات می‌دهند. اگر می‌خواهید یک صرافی غیر متمرکز را برای فعالیت خود انتخاب کنید، توصیه می‌کنم که همه شرایط آن را بدانید. در زیر خوبی‌ها و بدی‌های این نوع از صرافی ارز دیجیتال را مشاهده کنید تا بتوانید برای انتخاب پلتفرم معاملاتی، تصمیم عاقلانه و درستی بگیرید.

مزایای صرافی غیر متمرکز چیست

مهم‌ترین مزایای استفاده از صرافی غیر متمرکز که آن را برای بسیاری از معامله‌گرها جذاب کرده است، این موارد هستند:

تنوع زیاد ارزهای دیجیتال

از آن جایی که در صرافی‌های غیرمتمرکز قوانین خاصی برای لیست‌کردن ارز دیجیتال وجود ندارد، به همین دلیل می‌توانید تقریباً هر ارزی را که در شبکه بلاک چین ساخته می‌شود، در آن پیدا کنید. به‌اصطلاح خودمانی‌تر از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در dex پیدا می‌شود! 

برای کسانی که می‌خواهند ارزهای پروژه‌های جدید را قبل از لیست‌شدن در صرافی‌های متمرکز خریداری کنند، می‌توانند آن‌ها را در صرافی غیرمتمرکز معامله کنند.

ناشناس بودن

برای معامله ارزهای دیجیتال در صرافی‌های غیر متمرکز، نیازی به وارد کردن اطلاعات شخصی ندارید! در صرافی‌های متمرکز هر کاربر باید احراز هویت شود؛ ولی در dex نیاز به انجام این کار نیست.

کاهش ریسک طرف مقابل (counterparty risk)

«ریسک طرف مقابل» زمانی اتفاق می‌افتد که در یک معامله، طرف دیگر قرارداد به تعهداتش پایبند نباشد و بخشی از آن‌ها را انجام ندهد. مثلاً در معاملات مالی، طرف مقابل پولی را که در قرارداد تعهد کرده است پرداخت نکند! از آنجایی که در صرافی‌های غیرمتمرکز از قرارداد هوشمند استفاده می‌شود، خطر این ریسک دیگر وجود ندارد.

کاهش خطرات امنیتی

از آنجا که در صرافی غیر متمرکز همه معامله‌ها به‌صورت مستقیم بین کاربران انجام می‌شود و پولی وارد صرافی نمی‌شود؛ در صورت هک‌شدن صرافی، خطری معامله‌گران را تهدید نمی‌کند.

در dex، کنترل معامله و سرمایه در دستان معامله‌گران است و استفاده از بلاک چین و قراردادهای هوشمند امنیت معاملات در این نوع صرافی‌ها را افزایش می‌دهد. از نگاهی دیگر در یک معامله dex، تمام وجوه در کیف پول خود معامله‌گران ذخیره می‌شود و به همین دلیل از نظر تئوری کمتر در معرض هک قرار می‌گیرند.

دسترسی گسترده و آسان

برای نقاطی از جهان که زیرساخت قوی بانکی وجود ندارد و خدمات مالی اولیه و معامله‌های مالی به سختی انجام می‌شوند، صرافی غیرمتمرکز یک راه‌حل عالی خواهد بود. صرف‌نظر از زیرساخت‌های بازار مالی، dex در هر نقطه از جهان در دسترس است و می‌تواند توسط افراد برای معامله‌های مالی استفاده شود.

معایب صرافی غیرمتمرکز چیست

از مهم‌ترین معایب صرافی‌های غیر متمرکز می‌توان به این موارد اشاره کرد:

آسیب پذیری های قرارداد هوشمند

صرافی‌های غیر متمرکز از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند و با وجود تمام مزایای این نوع قراردادها، می‌توانند خطرناک هم باشند. کیفیت کد قرارداد هوشمند به سطح مهارت و تجربه تیمی بستگی دارد که آن را توسعه داده است و احتمال دارد نقص‌هایی در آن وجود داشته باشد.

بررسی و چکاپ قراردادها ممکن است متوجه اشکالات قابل بهره‌برداری در کد قرارداد هوشمند نشوند و همین موضوع باعث از دست‌رفتن ارزهایتان شود. بدخواهان می‌توانند از همین اشکالات استفاده کنند و سرتان کلاه بگذارند! به همین دلیل باید حواستان را در مورد این قراردادها شش دانگ جمع کنید. 

البته توجه داشته باشید که قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین‌هایی مانند اتریوم به‌صورت عمومی در دسترس هستند و هر فردی می‌تواند کد آن را بررسی کند. علاوه بر این معمولاً قراردادهای هوشمند در صرافی‌های غیر متمرکز معتبر و بزرگ، توسط شرکت‌های معتبر حسابرسی می‌شوند که این کار به امنیت آن‌ها کمک می‌کند.

وجود توکن های پرریسک و بررسی نشده

همان‌طور که گفتیم در صرافی‌های غیر متمرکز محدودیتی برای لیست‌شدن ارزها وجود ندارد و به همین دلیل هر فردی می‌تواند هر کوینی را در آن فهرست کند! به عبارتی دیگر این صرافی‌ها مانند بازاری هستند که هر محصولی در آن پیدا می‌شود و قبل از خرید باید کیفیت آن و اعتبار فروشنده‌اش را بررسی کنید.

به همین دلیل بهتر است قبل از انجام معامله و خرید یک ارز خاص، حتماً اعتبار آن را از طریق چک‌کردن وایت پیپر، شبکه‌های اجتماعی و… چک کنید.

نیاز به داشتن اطلاعات تخصصی و دانش برای استفاده

در صرافی غیر متمرکز معامله‌ها از طریق کیف پول‌های ارز دیجیتال و با استفاده از قرارداد هوشمند انجام می‌شود. به همین دلیل کاربرها نه‌تنها باید نحوه استفاده از کیف پول‌ها را بدانند؛ بلکه باید مفاهیم امنیتی و نکات مهم برای انجام معامله و نگه‌داشتن دارای خود را نیز بلد باشند.

فرد باید اطلاعات دقیق و درستی از شبکه تأمین به دست آورد و ارزهای مناسب با آن شبکه را داشته باشد. در برخی از مواقع بدون رمزارز اصلی شبکه، معامله‌گر نمی‌تواند هزینه مورد نیاز برای انتقال آن‌ها را بپردازد. به همین دلیل برای استفاده از این نوع صرافی‌ها، باید دانش و اطلاعات کاملی درباره کاری که می‌کنید داشته باشید؛ وگرنه دچار ضررهای مالی خواهید شد و ممکن است دارای خود را از دست بدهید.

چگونه از صرافی غیر متمرکز استفاده کنیم

مراحل زیر به‌سادگی روند استفاده و انجام معامله در صرافی غیرمتمرکز را به شما نشان می‌دهد. البته موارد گفته شده عمومی هستند و ممکن است که این روند در بعضی از صرافی‌ها متفاوت باشد.

گام یک: ساخت یک کیف پول اختصاصی

این مرحله بسیار اهمیت دارد؛ زیرا ثبت‌نام در صرافی‌های غیر متمرکز آسان است و فقط باید کیف پول خود را به آن متصل کنید. توجه داشته باشید که کیف پول انتخابی شما باید با صرافی و شبکه بلاک چین مورد استفاده در معامله، همخوانی داشته باشد.

به عنوان مثال اگر قصد استفاده از یونی سواپ و شبه بلاک چین اتریوم را دارید، باید از کیف پول‌هایی مانند متامسک (metamask) استفاده کنید که با آن‌ها همخوانی دارد. در مقابل اگر از یک صرافی بر پایه شبکه‌هایی مانند سولانا استفاده می‌کنید، بهتر است کیف پولی مانند فانتوم (phantom) را انتخاب کنید که با آن تناسب داشته باشد. این قسمت از اهمیت زیادی برخوردار است و باید تحقیق درستی برای انتخاب بهترین کیف پول انجام دهید.

گام دو: خرید ارز موردنظر

همان‌طور که گفتیم صرافی های غیر متمرکز از ارزهای فیات پشتیبانی نمی‌کنند. به این علت ابتدا باید در صرافی متمرکزی مانند همتاپی ارز دیجیتال مورد نظر را خریداری کرده و آن را به کیف پول خود منتقل کنید. 

توجه داشته باشید که در بعضی از شبکه‌های بلاک چین، به‌عنوان کارمزد شبکه باید توکن اختصاصی آن را پرداخت کنید و اگر نیاز بود باید مقدار مشخصی از آن کوین را در کیف پول خود داشته باشید.

گام سه: اتصالی کیف پول به صرافی

در این مرحله هر معامله‌گر باید وارد صرافی غیر متمرکز شود و کیف پول خود را به آن متصل کند.

گام چهار: انجام معامله

کار تمام است و می‌توانید خریدوفروش ارز دیجیتال خود را شروع کنید. در ابتدا ممکن است کارکردن با صرافی های غیرمتمرکز سخت باشد؛ زیرا اکثرا رابط کاربری خوبی ندارند. باید قبل از انجام هر معامله چم‌وخم کار را یاد بگیرید و بی‌گدار به آب نزنید. یادتان باشد که مسئولیت معامله در صرافی dex به عهده معامله‌گر است و دانش کم ممکن است منجر به از دست رفت دارایی شما شود!

آشنایی با بهترین صرافی های غیر متمرکز 

روزبه‌روز محبوبیت صرافی‌های غیرمتمرکز افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل در بازار ارزهای دیجیتالی تعداد زیادی dex صرافی فعال وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید انتخاب یک صرافی خوب بسیار اهمیت دارد؛ زیرا پای سرمایه و امنیت آن در میان است. 

در ادامه می‌توانید با سه تا از معروف‌ترین و محبوب‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز و مزایا و معایب هر کدام بیشتر آشنا شوید:

یونی سواپ (uniswap)

یونی‌سواپ از نظر حجم معاملات در بازار، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز است. طبق داده‌هایی که توسط کوین مارکت کپ منتشر شده است، از زمان تأسیس یونی‌سواپ تاکنون بیش از 1.4 تریلیون دلار ارز دیجیتال در این صرافی معامله شده است.

صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ (uniswap) سیاست عدم احراز هویت (kyc) دارد و به همین دلیل برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند در معاملات خود ناشناس باشند، بسیار مناسب است. ویژگی‌های این صرافی باعث شده است که بسیاری از کارشناسان یونی سواپ را یکی از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز بدانند.

نکات مثبت نکات منفی
 • نقدینگی زیاد برای معامله ارزهای معروف erc-20
 • عدم نیاز به احراز هویت
 • پشتیبانی بیش از 300 dapps
0.3٪ کارمزد معاملاتی که به نسبت زیاد است

پنکیک سواپ (pancakeswap)

پنکیک سواپ بهترین صرافی غیرمتمرکز برای معامله توکن‌های binance smart chain (bsc) به‌حساب می‌آید. هنگامی که یک توکن bsc به‌تازگی راه‌اندازی شده و پیش‌فروش می‌شود، pancakeswap جزو اولین صرافی‌هایی است که آن را لیست می‌کند.

پنکیک سواپ برای معامله ارزها و خریدوفروش آن‌ها رابط کاربری ساده‌ای دارد. طبق ادعای خود این صرافی، 1.4 میلیون معامله‌گر و تریدر از خدمات آن استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط:  یونی سواپ یا پنکیک سواپ
نکات مثبت نکات منفی
 • بهترین صرافی غیر متمرکز رمزنگاری برای تجارت ارزهای bsc
 • دسترسی زودتر به به پروژه‌های تازه راه‌اندازی شده bsc
 • عدم نیاز به ساخت حساب کاربری – کافی است کیف پول خود را برای شروع معاملات به آن وصل کنید!
 • فقط از زنجیره هوشمند binance پشتیبانی می‌کند.
 • از حساب‌های پس انداز پشتیبانی نمی‌کند.

صرافی کرو فایننس (curve finance)

صرافی غیر متمرکز curve در سال 2020 تاسیس شد و جزو بهترین صرافی‌های amm به‌حساب می‌آید. در حال حاضر این صرافی از 11 بلاک چین (شامل بلاک چین‌های معروفی مانند اتریوم، پالیگان، کاوا، فانتوم و آوالانچ) پشتیبانی می‌کند. همین ویژگی تعداد ارزهای قابل‌معامله در این صرافی را بسیار زیاد و متنوع می‌کند!

یکی از ویژگی‌های مهم این صرافی کارمزد مناسب و کم آن است. کارمزد معاملات در صرافی کرو فایننس 0.04٪ است.

نکات مثبت نکات منفی
 • خرید و فروش ارزهای دیجیتال با استفاده از 11 بلاک چین
 • جزو 10 صرافی غیر متمرکز برتر از نظر حجم معاملات روزانه
 • کارمز کم و مناسب 0.04٪
 • رابط کاربری نامناسب
 • اگر از طریق مرورگر تلفن همراه به آن وارد شوید، ممکن است به خوبی کار نکند!

نتیجه گیری

اگر می‌خواهید ریش و قیچی یک معامله در بازار ارزهای دیجیتال دست خودتان باشد و به‌اصطلاح خودمانی یک آقابالاسر و نهاد سومی بر روی خریدوفروش شما نظارت نکند، صرافی‌های غیر متمرکز یک انتخاب ایده‌آل به‌حساب می‌آیند. در این نوع صرافی معامله مستقیم بین کاربران انجام می‌شود!

البته برای کارکردن با این نوع صرافی‌ها، باید اطلاعات کاملی در موردشان داشته باشید. در این مقاله توضیح دادم که صرافی غیر متمرکز چیست و چگونه کار می‌کند. در مورد ویژگی‌ها و مزایا و معایبش صحبت کرده و بهترین صرافی‌های فعال را معرفی کردم. اگر می‌خواهید ارز دیجیتال خریدوفروش کنید حتماً یک صرافی غیرمتمرکز خوب را هم مدنظر قرار دهید. ضرر نخواهید کرد!

 سوالات متداول

  1- چگونه وارد صرافی غیر متمرکز شویم؟

این موضوع به صرافی انتخابی شما بستگی دارد. در حال حاضر می‌توان از طریق وب‌سایت، نرم‌افزار کامپیوتری یا اپلیکیشن موبایلی به صرافی غیر متمرکز دسترسی پیدا کرد.

 2- آیا در صرافی غیر متمرکز می‌توان ارز فیات معامله کرد؟

در اکثر صرافی‌های dex فقط امکان معامله ارزهای دیجیتال وجود دارد. به همین علت اول ارز فیات خود را در یک صرافی متمرکز به ارز دیجیتال مورد نظر خود تبدیل کنید و سپس معامله را در صرافی غیر متمرکز انجام دهید.

 3- برای انجام معامله در صرافی غیر متمرکز چه هزینه‌هایی دریافت می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم این صرافی‌ها از قرارداد هوشمند استفاده می‌کنند. به همین دلیل هزینه معاملات می‌تواند شامل کارمزد تراکنش و کارمزد معاملاتی صرافی باشد. توجه داشته باشید که هزینه دریافت شده در صرافی‌های مختلف، متفاوت است.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. از این مطلب متوجه شدم که استفاده از صرافی های غیر متمرکز خیلی خوبه و می‌تونه سودآور هم برای فرد باشه