ایپ کوین چیست؟ ارز دیجیتال میمون‌های خسته پرطرفدار

ایپ کوین جیست؟ | همتاپی

از ایپ کوین چه می‌دانید؟ ارز ایپ کوین apecoin چیست؟ آیا اصلا قبلا با NFTهای میمون‌های خسته سر و کار داشته‌اید؟ NFTهای پرطرفداری که نظر افراد مشهوری مثل اسنوپ داگ را به خود جلب کردند. اگر بدانید یوگا لبز چیست و چه پروژه هایی دارد ، احتمالا این رمزارز را هم می‌شناسید.

در ادامه با ما در همتاپی همراه باشید تا با رمزارز ایپ کوین آشنا شوید و تیم توسعه‌ی آن را بهتر بشناسید. همچنین با کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی این ارز دیجیتال، بتوانید تصمیم بگیرید که آیا سرمایه‌گذاری در ارزدجیتال ایپ کوین مقرون به صرفه است یا نه.

فهرست مطالب


ایپ کوین چیست؟


ایپ کوین یا Apecoin با نماد APE، یک توکن کاربردی و حاکمیتی است. این ارز دیجیتال به منظور توانمندسازی اکوسیستم APE که برای پشتیبانی از مجموعه bored ape yacht club یا BAYC (باشگاه قایق رانی میمون های خسته) ساخته شده، ایجاد شده است. در ادامه بیشتر با BAYC آشنا می‌شوید. اما در حد خلاصه بگوییم که:

BAYC یک مجموعه بسیار پرطرفدار از NFTهایی است که تصاویر میمون‌های منحصر به فرد کارتونی آن را تشکیل می‌دهند. در طول اوج رونق این مجموعه NFTها در سال 2021، bored ape به عنوان یکی از محبوب‌ترین‌ها، با قیمت‌های میلیون دلاری به فروش رسیدند.

Apecoin در 17 مارس سال 2022 توسط بنیاد APE به عنوان توکنی بر پایه استاندارد ERC-20 اتریوم راه‌اندازی شد. دارندگان ایپ کوین می‌توانند از طریق Apecoin DAO یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز ایپ کوین (decentralized autonomous organization) در فرآیند تصمیم‌گیری اکوسیستم APE شرکت کنند. همچنین امکان دسترسی به رویدادها، بازی‌ها، خدمات و کالاهای انحصاری وجود دارد. توکن ایپ کوین به عنوان ارز داخلی اکوسیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارزهای دیجیتالی مثل ایپ کوین، دارایی‌هایی هستند که معمولا به عنوان نماینده موفقیت یک پروژه رمزنگاری خاص عمل می‌کنند. سرمایه‌گذاران آن‌ها را با امید افزایش موفقیت پروژه‌ها و در نتیجه افزایش قیمت خود ارزهای دیجیتال خریداری می‌کنند. بنابراین شناختن پروژه‌ها و اکوسیستم ارز دیجیتال ایپ کوین در تحلیل تغییرات قیمت آینده آن تاثیر زیادی دارد. در قسمت‌های بعدی مقاله با اکوسیستم ایپ کوین بیشترآشنا خواهید شد.


ایپ کوین چطور توسعه پیدا کرد؟


توسعه ایپ کوین | همتاپی

یوگا لبز به عنوان شرکتی فعال در زمینه ارزهای دیجیتال در سال 2021 تاسیس شد. 3 مجموعه BAYC، MAYC و BAKC به درآمد 127 میلیون دلاری در همان سال رسید. این شرکت توسط نیکول مانیز (Nicole muniz ) رهبری می‌شود که سابقه کار در شرکت b-reel را دارد.

اولین طرح توسعه ایپ کوین با نام انگلیسی apecoin improvement proposal-1 یا به اختصار AIP-1 که ApeDAO آن را پایه گذاری کرد و مسیری برای APE به وجود آورد، توسط هم بنیانگذار شرکت مشاوره‌ای carton group llc، با نام برایان تانگ، brian tang، ایجاد شد.

همچنین توکن APE بعد از انتشار در مارس 2022 و تحت هدایت ApeDAO، به صورت زیر توزیع شد:

 •       هولدرهای NFT
 •       خزانه‌داری ApeDAO
 •       سایر سهامداران مثل یوگا لبز، carton group و …
 •       بنیاد APE
 •       اعضای هیئت مدیره

از طرفی هیئت مدیره بنیاد Ape به صورت زیر است:

 •       الکسیس اوهانیان( هم‌بنیانگذار reddit)
 •       یات سئو( از توسعه‌دهندگان گروه سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر animoca brands)
 •       امی وو(از صرافی FTX)
 •       ماریا باجوا
 •       دین اشتاین بک

نقش اعضای هیئت مدیره اطمینان از اجرای صحیح تصمیماتی است که توسط ApeDAO گرفته می‌شود. ایپ دائو توسط دارندگان توکن APE اداره می‌شود.

ذکر این نکته ضروری است که یوگا لبز ایپ کوین را کنترل نمی‌کند، اما بخش قابل توجهی از عرضه کل آن را دریافت می‌کنند. نحوه‌ی توزیع توکن‌های ایپ کوین را در قسمت‌های بعد توضیح داده‌ایم.


اکوسیستم ایپ کوین چیست؟


برای آشنایی با اکوسیستم توکن ایپ کوین، شناختن چندین مجموعه از NFTهای پرطرفداری که جزئی از این اکوسیستم هستند، می‌تواند شروع خوبی باشد.

مجموعه NFTهای BAYC

این مجموعه NFT که با نام کلاب قایقرانی میمون‌های خسته آن‌ها را می‌شناسیم، در سال 2021 راه‌اندازی شد، دارای 10000 NFT از میمون‌های کاملا منحصر به فرد است که بر بلاکچین اتریوم سکنی گزیده‌اند. ویژگی‌های خاص ظاهری این میمون‌ها، سبب جلب توجه بسیاری از کاربران و به ویژه افراد شناخته شده‌ای مثل امینم و جیمی فالون به آن‌ها شد. این حجم از جلب توجه و علاقه‌مندی، افزایش قیمت سرسام آور این مجموعه توکن‌های غیرقابل معاوضه را با خود به همراه داشت.

مجموعه ان اف تی بایاک | همتاپی

مجموعه NFTهای MAYC

این مجموعه با نام اصلی mutant ape yacht club به عنوان سبدی از حداکثر 20000 نسخه ان اف تی جهش‌یافته از مجموعه بایاک، به اعضای جدید مجموعه ape کمک می‌کند. 10000 از این ان اف تی‌های جهش یافته در 3 مرحله به دارندگان میمون‌های خسته داده شده است تا خصوصیت کمیاب بودن آن حفظ شود.

ان اف تی مایاک | همتاپی

مجموعه NFTهای BAKC

مجموعه ان اف تی حاضر با نام اصلی bored ape kennel club در تاریخ 25 ژوئن 2021 راه‌اندازی شد. BAKC مجموعه‌ای از NFTهای سگ است که در دسترس تمام اعضای بایاک قرار می‌گیرد. دارندگان بایاک می توانند از ان اف تی‌های مربوط به کلاب سگ‌ها صرفا برای پرداخت هزینه گس استفاده کنند. با این حال ان اف تی‌های این مجموعه هم ویژگی‌های خاص و کمیاب منحصر به خودشان را دارند.

ان اف تی bakc | همتاپی

مطالب مرتبط: با گس فی اتریوم بیشتر آشنا شوید.

متاورس otherside

در انتهای آوریل 2022، یوگا لبز شروع به مینت کردن زمین‌های متاورس کرد. قیمت این املاک دیجیتالی در عرض 45 دقیقه به بیش از 100000 دلار رسید و سبب سودآوری 320 میلیون دلاری برای یوگا لبز شد.

ایپ کوین در متاورس | همتاپی


ارز apecoin به چه صورتی عرضه می شود؟


ارز ایپ کوین در مجموع به اندازه 1 میلیارد واحد عرضه می‌شود. در توکن‌های apecoin ساز و کار  توکن سوزی هم وجود ندارد. بنابراین همه‌ی 1 میلیارد توکن در چرخه باقی خواهند ماند. توکن‌های این ارز دیجیتال به شرح زیر توزیع می‌شوند:

 •       62% به جامعه Apecoin DAO اختصاص می‌یابد

از این مقدار، 15% از این توکن‌ها به دارندگان توکن‌های غیرقابل معاوضه BAYC و MAYC می‌رسند. دارندگان بایاک می‌توانند به ازای هر ان اف تی خود، 10094 توکن ایپ را دریافت کنند. این در حالی است که صاحبان میمون‌های جهش یافته MAYC تنها 2042 ایپ کوین را می‌توانند دریافت کنند. با این اوصاف ظاهرا در زمینه‌ی ان اف تی‌ها هم هرچقدر پول بدهی، همان قدر آش میخوری!

مقدار باقیمانده که حدود 47% است، به عنوان بخشی از صندوق اکوسیستم DAO منتشر می‌شود.

 •       16% درصد متعلق به یوگا لبز خواهد بود

از این مقدار، بخشی به بنیاد خیریه نخستین شناس معروف، جین گودال (jane goodall) واریز می‌شود.

 •       14% متعلق به مشارکت‌کنندگان

مقدار 14% از توکن‌ها برای افرادی است که در راه‌اندازی apecoin مشارکت  داشته‌اند.

 •       8% توکن‌ها متعلق به 4 بنیانگذار یوگالبز و BAYC

البته این مقدار از توکن‌های ایپ کوین به صورت قفل شده در اختیار 4 نفر مذکور قرار می‌گیرد تا از فروش ناگهانی این دارایی‌ها جلوگیری شود. بنیانگذاران یوگا لبز و بایاک به مدت 12 ماه دسترسی به رمزارزهای تخصیص یافته خود ندارند. بعد از آن، توکن‌های ایپ کوین به صورت ماهانه در اختیارشان قرار می‌گیرد.


از توکن‌های ایپ کوین چه استفاده‌ای خواهد شد؟


کاربردهای ایپ کوین | همتاپی

پیشتر توضیح دادیم که این توکن حاکمیتی اهداف متعددی را دنبال می‌کند. برای مثال استفاده از این توکن‌ها در بازی‌ها، رویدادها و خرید محصولات و خدمات انحصاری می‌توان نام برد.

اما اگر بخواهیم در این زمینه مثالی بزنیم، بازی Benji bananas از برند animoca مثال خوبی برای ما خواهد بود. این بازی موبایلی که از نوع P2E (play to earn) و یا به عبارت بهتر همان بازی‌هایی که کسب درآمد در خود دارند، به بازیکنان پرتلاش خود سکه می‌دهد. بازیکنان می‌توانند بعد از بدست آوردن توکن‌های ویژه، آن‌ها را با apecoin مبادله کنند.

ایپ کوین را می‌توان برای پرداخت‌های web3 مورد استفاده قرار داد. ازطرفی به دلیل اینکه این توکن بر پایه اتریوم بنا شده است، اکثر سرمایه‌گذاران و تریدرهای ارزهای دیجیتال، نسبت به آن اعتماد دارند.

یکی دیگر از موارد پراستفاده این توکن زمانی است که دارندگان ان اف تی‌های BAYC این توکن‌ها را به صورت رایگان دریافت می‌کنند و می‌توانند آن را بلافاصله به فروش برسانند. به همین جهت پروژه پرطرفدار میمون‌های خسته و توکن‌های ایپ کوین به طور متقابل بر محبوبیت یکدیگر تاثیر می‌گذارند.

از دیگر مسائلی که سبب افزایش استفاده و محبوبیت apecoin می‌شود می‌توان به پروژه otherside در متاورس اشاره کرد. این پروژه سفری پرماجرا را برای جویندگان متاورس به ارمغان می‌آورد. ایپ کوین ارز دیجیتال مورد استفاده در otherside است. هر چه پروژه‌ی otherside موفق‌تر باشد، محبوبیت ایپ کوین هم؟ بله دیگر، خودتان خبره شده‌اید!


APE چگونه کار می‌کند؟


کسانی که توکن‌های APE را دارند، تصمیمات حاکمیتی را به صورت جمعی می‌گیرند. آن ها در مورد موضوعاتی مانند تخصیص بودجه، چارچوب بندی قوانین، مشارکت، انتخاب پروژه و موارد دیگر تصمیم‌گیری می‌کنند. در نهایت با انجام رای‌گیری، تصمیمات برتر باید اجرا شوند.

بنیاد ایپ کوین مسئولیت اجرای تصمیمات گرفته شده را بر عهده دارد. این بنیاد به عنوان نماینده قانونی DAO رشد اکوسیستم را تسهیل می‌کند. هیئت مدیره‌ی 5 نفره‌ای که ذکر نامشان پیشتر رفت، هم نظارت بر اجرای تصمیمات را بر عهده دارند. اعضای این هیئت مدیره به صورت سالانه بر اساس رای دارندگان apecoin انتخاب می‌شوند.


چقدر می‌توان به ایپ کوین اعتماد کرد؟


اعتماد به ایپ کوین | همتاپی

ایپ کوین رمزارز جدیدی است که عقبه‌ی چندان گسترده‌ای ندارد. به همین دلیل، ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد پیش بیاید که “آیا توکن ایپ کوین پتانسیل رشد را دارد؟”

برای پاسخ دادن به این سوال باید به سازمانی که مدیریت ایپ کوین را برعهده  دارد توجه کنید؛ یعنی بنیاد APE. بنیاد APE نقشی به عنوان مرجع اداری معمول در مدیریت سازمان‌ها ندارد، بلکه  کمک می‌کند تا زمینه رشد ایپ کوین برای دارندگان این ارز دیجیتال فراهم شود. مهم‌ترین کاری که این بنیاد در زمینه‌ی گفته شده انجام می‌دهد، تلاش برای تمرکززدایی به صورت تدریجی و ایجاد یک حاکمیت جامعه محور است. بنیاد مذکور وظایف متعددی را در این زمینه به دوش گرفته است، از جمله:

 •       مدیریت پروژه‌ها
 •       وظایف روزانه مدیریت
 •       حسابداری
 •       فعالیت‌هایی برای پشتیبانی از ایده‌های اعضای جامعه Apecoin DAO

از دیگر نکات برجسته در مورد بنیاد ایپ کوین، پرداخت هزینه‌های این بنیاد با بهره گرفتن از دارایی صندوق اکوسیستم Bored Ape است.

به علاوه ایپ کوین محیط مناسبی را برای هولدرهای این رمزارز ارائه می دهد تا از طریق دستگاه‌های حاکمیتی باز و بدون مجوز تعامل‌های خود را انجام دهند. این سازمان غیرمتمرکز خودمختار اعضای خود را قادر می‌سازد تا تصمیمات مهم را در خصوص تخصیص پروژه‌ها، قوانین حاکمیتی و … بگیرند. در نتیجه شرایط برای بهبود APE فراهم می‌شود. این بهبودها می‌تواند سطح اعتماد مردم به ایپ کوین را افزایش دهد.


با این اوصاف؛ توکن ایپ کوین برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟


آیا ایپ کوین برای سرمایه گذاری مناسب است | همتاپی

توکن دیجیتالی ایپ کوین، توسط جامعه پویای آنلاینی مثل bored ape yacht club منتشر شده است. چنین مجرایی کمک کرده تا از همان ابتدا افرادی که به فرهنگ و هنر دیجیتال، بازی و سرگرمی‌های دیجیتالی علاقه دارند، از ارز دیجیتال ایپ کوین استفاده کنند. علاوه بر این موارد، فروش زمین‌های دیجیتالی متاورس هم دلیل دیگری برای محبوبیت apecoin به حساب می‌آید.

اما اگر بخواهیم به صورت موردی دلایل مفید بودن ایپ کوین را بیان کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •       استفاده از ایپ کوین به عنوان گزینه‌ای برای پرداخت
 •       اهدای جوایز با استفاده از ایپ کوین در برنامه‌ها و بازی‌های مختلف
 •       دسترسی به ویژگی‌های انحصاری در اکوسیستم APE

همه‌ی این موارد سبب می‌شوند تا ایپ کوین به عنوان یک گزینه بالقوه خرید در سبد احتمالات سرمایه‌گذاری شما قرار بگیرد.

اما به یاد داشتن نکته‌ای در زمینه سرمایه‌گذاری بر روی ایپ کوین ضروری است: در ابتدا گفتیم که ایپ کوین از جمله ارزهای دیجیتالی است که بیشتر به دلیل استفاده در پروژه‌های دیجیتالی مختلف محبوبیت و در نتیجه افزایش قیمت پیدا می‌کند. اما می‌دانید که هر پروژه‌ای علاوه بر موفقیت، امکان شکست را هم در بطن خود دارد. به همین  دلیل اگر فرضا پروژه‌های نام برده، یکی پس از دیگری با شکست مواجه شوند، ایپ کوین هم بشدت از آن‌ها متاثر خواهد شد. پس آنچه که در اینجا اهمیت دارد، بررسی بنیادین پروژه‌های دیجیتالی  و بررسی احتمال برد و یا باخت این پروژه‌ها است.

با طی کردن قدم های لازم مثل تحلیل بینادین پروژه‌های جدید دیجیتالی می‌توانید تشخیص دهید که در چه زمانی خریدن ایپ کوین یک سرمایه‌گذاری سودبخش است.


با چه کیف پول‌هایی می‌توان ایپ کوین را خریداری نمود؟


وقتی از خریدن ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنیم، پای امن ترین کیف پول های دیجیتالی هم به میان می‌آید. از آنجا که ایپ کوین بر پایه‌ی استاندارد ERC-20 اتریوم توسعه پیدا کرده است، شما می‌توانید از کیف پول‌هایی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنید. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


وضعیت ایپ کوین در بازار چگونه است؟


دانستن وضعیت یک دارایی در بازار فروش مخصوص به خود، می تواند دید مناسبی از وضعیت کلی آن دارایی به شما ارائه دهد. ارز دیجیتال ایپ کوین هم از این قاعده‌ی بیزینس تبعیت می‌کند. عکس زیر نشان‌دهنده وضعیت تغییر قیمت ایپ کوین از ابتدای فعالیت تا به الان است:

تغییرات قیمت ایپ کوین | همتاپی

با توجه به این نمودار تاریخچه قیمت، بیشترین قیمت ایپ کوین در سال 2022 و در روز 29 آوریل با قیمت 23.63 دلار معامله شده است.

همچنین با توجه به عکس زیر، نه تنها می‌توان تغییرات مارکت کپ ایپ کوین را در طول زمان بررسی کرد، بلکه می‌توان متوجه شد در حال حاضر ایپ کوین مارکت کپی برابر با 1.4 میلیارد دلار دارد.

تغییرات مارکت کپ ایپ کوین | همتاپی

این مارکت کپ در حالی حاصل شده است که تا به حال حدود 369 میلیون از توکن‌های مجموعه عرضه شده است.

حجم مارکت کپ و نیز تعداد توکن‌های معامله شده ایپ کوین، این ارز دیجیتال را در بین 30 رمزارز برتر جهان قرار داده است.


طرح‌های توسعه ایپ کوین به چه صورت هستند؟


طرح های توسعه ایپ کوین | همتاپی

اگر واژه apecoin را در  گوگل سرچ کنید، متوجه سایت ایپ کوین با نشانی apecoin.com خواهید شد. با ورود به آن و بررسی قسمت پروپوزال‌ها، با AIP یا apecoin improvement proposal روبرو می‌شوید.

از ابتدای ورود ایپ کوین به بازار رمزارزها تا به حال طرح‌های توسعه متعددی برای ایپ کوین به بازار عرضه شده است. در حال حاضر فقط آخرین طرح توسعه این رمزارز فعال است. اصول این طرح به شرح زیر است:

طرح توسعه ایپ کوین شماره 215

نام: کارپت‌های (فرش‌های) دوستدار محیط ایپ کوین

خلاصه: Rich class decor یک شرکت web2 است که فضای web3 را بسیار دوست دارد. این شرکت فرش‌های دستباف پشم خالص با کیفیت بالا را در طرح‌های آرم‌دار سفارشی و NFT می‌سازد. شرکت مذکور، با نظرات مثبت اعضای جامعه BAYC مواجه شده است و بسیاری از مشتریان سفارشات خود را ثبت کرده‌اند.

در این AIP به دنبال موارد زیر هستیم:

 •       تایید یکباره برای استفاده از لوگوی ایپ کوین برای یک انتشار محدود.
 •       تعداد محدود 500 فرش بر اساس اولویت به فروش می‌رسد.
 •       با استفاده از ایپ کوین می‌توانید برای خرید اقدام کنید.
 •       به توییتر رسمی ایپ کوین درخواست دهید تا هر زمان که آماده فروش محصولات بود و تا زمان داشتن موجودی از فرش‌ها، هر 2 هفته یکبار توییت و ریتوییت کند.

در ادامه و در قسمت پروپوزال این AIP موارد زیر ذکر شده است:

اجرای AIP توسط بنیاد APE مدیریت می‌شود. پیاده‌سازی ممکن است به صورت غیرمادی و یا مادی برای بهینه‌سازی امنیت، قابلیت استفاده و یا محافظت از دارندگان APE صورت بگیرد. هر گونه انحراف مادی از یک AIP برای جامعه دارندگان APE فاش خواهد شد. (به این معنی که در صورتی که مفاد اجرایی با مفاد پروپوزال تفاوت داشته باشد، این تفاوت ها حتما به اطلاع اعضای جامعه می رسد.)

همانطور که دیدید طرح توسعه ایپ کوین، بر توسعه محبوبیت آن در میان اعضای جامعه استوار است. این در حالی است که در مورد شبکه‌ای مثل بیت کوین، طرح توسعه به بهبود موارد فنی خود بلاکچین ارتباط دارد.


سخن پایانی


سعی کردیم در این مقاله به پرسش ارز دیجیتال ایپ کوین چیست پاسخ دهیم. ایپ کوین یکی از رمزارزهای جدید بازار ارزهای دیجیتال است که در سال 2022 متولد شده است. این ارز دیجیتال به تعداد 1 میلیارد واحد عرضه خواهد شد. ایپ کوین از جمله رمزارزهایی است که محبوبیتشان به موفقیت پروژه‌های متعددی گره خورده است. این ارز دیجیتال با پروژه  NFTهای مختلفی مثل BAYC، MAYC و حتی سرزمین OTHERSIDE در متاورس ارتباط دارد.

هر چه این پروژه‌ها موفقیت بیشتری کسب کنند، مردم هم توجه بیشتری به ارز دیجیتال ایپ کوین خواهند کرد. در حال حاضر، این ارز دیجیتال جزء 30 رمزارز برتر بازار است. 

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *