۳ دلیل برای اینکه قیمت بیت کوین به کف رسیده است

سه دلیل برای بالا رفتن بیت کوین | صرافی همتاپی

مدتی است که قیمت بیت کوین بین سطوح مهم 18,000 و 24,000 دلار در نوسان است. در چند روز گذشته هم یک مومنتوم صعودی جدید ایجاد شده و قیمت بیت کوین توانست بالاترین کندل روزانه در حدود 24 روز اخیر را ببندد. به همین خاطر سرمایه گذاران نسبت به قیمت بیت کوین خوش‌بین‌تر شده‌اند.

در این مطلب، یاسین الماندرا (Yassine Elmandjra)، تحلیل‌گر ارز دیجیتال از کمپانی ARK Invest و ویل کلمنته (Will Clemente)، هم‌بنیان‌گذار Reflexivity Research چند دلیل بیان می‌کنند که چرا معتقدند در حال حاضر در کف قیمت بیت کوین قرار داریم.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

1. رفتار هولدرهای بیت کوین تقویت شده است

به نظر می‌رسد خرید بیت کوین برای هولدرهای کوتاه‌مدت کمتر از قیمت خرید برای هولدرهای بلندمدت شده است. این اتفاق فقط سه بار تا کنون رخ داده و به گفته تحلیل‌گران، از لحاظ تاریخی نشان‌دهنده یک کف قیمت دوره‌ای است. 

تحلیل بیت | همتاپی

 اگرچه قیمت بیت کوین در محدوده بین قیمت خرید سرمایه‌گذار برابر 19,000 دلار و میانگین متحرک روزانه هفتگی 200 برابر 23,500 دلار خرید و فروش می‌شود، نمودار بالا نشان‌دهنده رفتار قوی هولدرهای بیت کوین است که با شرایط ضعیف محیط کلان مقابله می‌کند. به گفته یاسین الماندرا «تغییر حرکت در هر دو جهت، نقش مهمی در تحلیل قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت خواهد داشت.»

2. نقطه تسلیم ماینرها

 این تحلیل‌گر بیت کوین همچنین معتقد است همچنان در حال نزدیک شدن به کاپیتولاسیون (Capitulation) یا تسلیم ماینرها هستیم.

«میانگین متحرک 30 روزه هش ریت از میانگین متحرک 60 روزه آن عبور کرده و از یک دوره تکمیل مهم خارج شده است.»

نقطه تسلیم ماینرها

ضمناً براساس گزارش اخیر پایگاه تحلیل ارز دیجیتال گلسنود (Glassnode)، قیمت فعلی بیت کوین به هزینه تولید آن (معادل 18,300 دلار در زمان نگارش مطلب) بسیار نزدیک است. به گفته تحلیل‌گران گلسنود، این می‌تواند برای ماینرهای بیت کوین مشکل‌ساز باشد و علامت یک آستانه بالقوه برای استرس درآمد شدید در صنعت استخراج است.

گزارش تحلیل بیت کوین ARK Invest هم با اشاره به کاهش 55.7٪ در درآمد یک ساله ماینرهای بیت کوین، از این ایده پشتیبانی می‌کند.

3. عرضه بلندمدت بیت کوین به اوج تاریخی رسید

یکی دیگر از معیارهای مهم در این تحلیل بیت کوین، عرضه هولدر بلندمدت است. این معیار به اوج تاریخی 13.7 میلیارد بیت کوین رسیده که معادل 71.5٪ عرضه کل بیت کوین است. ضمناً شاخص Coin Days Destroyed یا CDD سه ماهه نیز به کف 12 ساله رسیده که در کنار نکته قبل، نشانه بسیار مثبتی است. این شاخص معیاری است که به کوین‌هایی که مدت طولانی‌تری خرج نشده‌اند، عدد بالاتری نسبت می‌دهد.

نکته مهم دیگر برای پیش بینی قیمت بیت کوین این است که عرضه بیت کوین در صرافی‌ها در پایین‌ترین میزان خود از سپتامبر 2018 قرار دارد. براساس گزارش دیروز پایگاه کریپتو پوتیتو (CryptoPotato)، جریان خروجی صرافی‌ها در حال افزایش است چون سرمایه‌گذاران به چشم‌انداز بلندمدت تمایل بیشتری دارند.

نتیجه‌گیری

همه این موارد را باید در کنار عدم قطعیت کلی درباره اقتصاد کلان در نظر گرفت. این دو تحلیل‌گر خاطر نشان کردند: «با واضح‌تر شدن نشانه‌های رکود اقتصادی، به نظر می‌رسد دلار وارد یک روند صعودی سهمی شده که روی تمام دارایی‌های پرخطر از جمله بیت کوین تأثیر منفی دارد. دلار قوی باعث ایجاد بحران در بانک‌های بزرگ یورو می‌شود. گسترش تبادل افول اعتبار (CDS) در دویچه بانک (Deutsche Bank) و کردیت سوئیس (Credit Suisse) به حدی رسیده که حتی در بحران اقتصادی سال 2008 نیز بی‌سابقه بوده است.»

این یکی از دلایلی است که فشارهای خارجی بر ایالات متحده برای توقف افزایش شدید نرخ بهره، هر روز بیشتر می‌شود. حتی سازمان ملل هم ابراز نگرانی کرده که در صورت تداوم افزایش نرخ بهره توسط آمریکا، احتمال ایجاد یک بحران جهانی وجود دارد.  

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

منبع: cryptopotato
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *