هاوینگ بعدی لایت کوین ۱۵۰ روز دیگر اجرا می‌شود

هاوینگ بعدی لایت کوین ۱۵۰ روز دیگر اجرا می‌شود | همتاپی

طبق توئیتی که در روز ۵ مارس (۱۴ اسفند) منتشر شده است، هاوینگ (Halving) بعدی لایت کوین در ۱۵۰ روز آینده اجرا می‌شود. به‌عبارت دقیق‌تر، سومین هاوینگ این ارز دیجیتال در تاریخ ۴ اوت ۲۰۲۳ (۱۳ مرداد ۱۴۰۲) انجام خواهد شد.

هاوینگ لایتکوین رویداد بسیار مهمی است که پاداش تراکنش‌های این ارز دیجیتال برای ماینرهای آن‌ را نصف می‌کند و هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد. علاوه بر این، نرخ تولید (mint) لایت کوین و توکن‌های عرضه‌شده و در دسترس آن را هم حتی در صورت افزایش تقاضا کم می‌کند. هدف اصلی هاوینگ لایتکوین حفظ قدرت خرید لایت کوین است.

مقاله پیشنهادی: لایت کوین چیست

هاوینگ‌های قبلی لایت کوین در افزایش قیمت آن تأثیرگذار بوده‌اند

از زمان راه‌اندازی لایتکوین در سال ۲۰۱۱، دو هاوینگ مهم در این ارز دیجیتال رخ داده است. اولین هاوینگ لایتکوین در اوت ۲۰۱۵ (مرداد ۹۴) انجام شد و پاداش بلاک آن را از ۵۰ لایتکوین به ۲۵ لایت کوین رساند. دومین هاوینگ این ارز دیجیتال نیز در اوت ۲۰۱۹ (مرداد ۹۸) اجرا شد و پاداش بلاک آن را از ۲۵ لایتکوین به ۱۲.۵ لایتکوین رساند.

هاوینگ بعدی لایتکوین به‌عنوان سومین هاوینگ این ارز دیجیتال در اوت ۲۰۲۳ (مرداد ۱۴۰۲) انجام می‌شود و پاداش بلاک آن را از ۱۲.۵ لایتکوین به ۶.۲۵ لایتکوین در هر بلاک می‌رساند.

هاوینگ لایتکوین اهمیت زیادی دارد؛ چراکه در کمیابی و ضدتورمی بودن آن مؤثر است. این رویداد تعداد لایتکوین‌های استخراج‌شده در هر بلاک را هر چهار سال یک بار نصف می‌کند تا در نهایت، کل عرضه آن به ۸۴ میلیون توکن برسد. این اتفاق احتمالاً در سال ۲۱۴۴ رخ می‌دهد.

شایان ذکر است که دو هاوینگ قبلی لایتکوین در رشد قیمت آن تأثیرگذار بوده‌اند. به‌عبارت دیگر، کاهش ۵۰ درصدی تعداد لایت کوین‌های ماین‌شده در نهایت باعث افزایش ارزش این دارایی شده است.

تجزیه‌وتحلیل قیمت لایتکوین نشان می‌دهد که دو هاوینگ مذکور پس از یک چرخه نوسانی و همراه با یک رشد عظیم، سپس یک اصلاح بزرگ، یک کاهش قیمت، یک بازیابی و بعد یک افزایش قیمت اتفاق افتاده‌اند.

پس از این رخدادها، قیمت لایت کوین از اوج خود کاهش یافته و به کف دیگری رسیده است. سپس نیز، وارد یک روند صعودی بزرگ شده و به رکورد قیمتی جدیدی دست یافته است.

تحلیلگران باور دارند که روند قیمت لایتکوین در سال ۲۰۲۳ هم مانند سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ خواهد بود.

تحلیل قیمت لایتکوین

لایت کوین در حالی به هاوینگ خود نزدیک می‌شود که قیمت آن در روند نزولی اخیر بازار ارزهای دیجیتال کاهش یافته است. این روند نزولی عمدتاً به‌دلیل ورشکستگی سیلورگیت (Silvergate) ایجاد شده است.

هنگام نگارش این خبر، قیمت لایتکوین در محدوده ۸۷.۹۹ دلار قرار داشته و در ۱ روز و ۷ روز گذشته به‌ترتیب ۳.۱۳ و ۷.۷۰ درصد کاهش یافته است.

نمودار قیمت لایت کوین به دلار | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار قیمت لایتکوین به دلار. منبع: تردینگ ویو

حجم معاملات این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۴۱۵,۴۴۴,۹۳۰ دلار بوده و نسبت به روز قبل ۶.۵۰ درصد افزایش یافته است. این امر نشان می‌دهد که فعالیت سرمایه‌گذاران لایتکوین افزایش یافته است.

لایت کوین در تاریخ ۱۰ مه ۲۰۲۱ (۱۷ اردیهشت) به اوج تاریخی ۴۱۰.۲۶ دلار رسید و هم‌اکنون ۷۸.۶۰ درصد از ارزش خود را نسبت به آن زمان از دست داده است.

داده‌های وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ (Coinmarketcap) نشان می‌دهد ارزش بازاری این ارز دیجیتال ۶,۳۷۲,۰۴۹,۸۶۴ دلار است و در رده ۱۳ام بازار قرار دارد.

کاهش ۷.۷۰ درصدی قیمت لایتکوین در ۷ روز گذشته نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال عملکرد خوبی نداشته است. شایان ذکر است که بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین نیز در این مدت به‌ترتیب ۴.۹۰ و ۵ درصد کاهش یافته‌اند.

در نهایت توصیه می‌کنیم برای به روز ماندن در این باره به صفحه اخبار هاوینگ لایت کوین سر بزنید.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش لایت کوین  صرافی ارز دیجیتال همتا پی

منبع: blockchair.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *