زمستان بیت کوین تا کی ادامه دارد؟

زمستان بیت کوین تا کی ادامه دارد؟ | همتاپی

پیش بینی قیمت بیت کوین پرسشی است که هر تریدر و سرمایه گذار ارز دیجیتال پاسخ متفاوتی برای آن دارد. هیچکس نمی‌تواند در این باره نظر قطعی بدهد. به همین خاطر، توجه به عوامل تأثیرگذار بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب، هشت عامل کلیدی در تحلیل قیمت بیتکوین در سال 2023 و پاسخ این سوال که زمستان بیت کوین کی تمامم می‌شود را با هم بررسی می‌کنیم.

 در سال 2022، بیت کوین، اتریوم و بسیاری از آلت کوین‌هایی که دنباله‌روی پادشاه ارزهای دیجیتال هستند، بدترین زمستان خودشان را پشت سر گذاشتند. شکی نیست که بازار ارزهای دیجیتال بی‌صبرانه منتظر پایان این زمستان طولانی قیمت بیتکوین است.

از ماینرهای بیت کوین و استخرهای استخراج گرفته تا توسعه‌دهندگان راهکارهای لایه دو مثل شبکه لایتنینگ (lightning network) و سرمایه‌گذاران و تریدرهای روزانه ارزهای دیجیتال، اعتمادبه‌نفس‌ها کمتر شده، ترس و طمع به اوج رسیده و ضرردهی همچنان ادامه دارد. زمستان قیمت بیتکوین و به‌طور کلی بازار ارز دیجیتال، کی به پایان می‌رسد؟

تحلیل قیمت بیتکوین در سال 2022

اصلاح شدید بازار بعد از ثبت اوج تاریخی (ath) در نوامبر 2021، منطقی، قابل فهم و حتی قابل پیش بینی بود. وقتی قیمت بیت کوین در ماه می به سطح 20,000 دلار سقوط کرد، استرس زیادی در بازار ایجاد شد. اما قیمت بیت کوین برای کسانی که این رمزارز را از تاریخ یکم ژانویه 2018 تا یکم ژانویه 2021 هولد کرده بودند، همچنان سودآور بود. در طول این دوره سه ساله، خرید و فروش بیتکوین با میانگین قیمت 10,000 دلار انجام می‌شد.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

همزمان با شروع تابستان در نیمکره شمالی، قیمت بیتکوین بدون هیچ شکی در الگوی زمستانی قرار گرفت و سپس، ترس تمام بازار را فرا گرفت. افت ناگهانی در عرض یک هفته ماه ژوئن از سطح 30,000 دلار به 20,000 دلار، شوکی بزرگ به تریدرهای ارز دیجیتال بود.

با پایان سه ماهه سوم سال میلادی و در آستانه 2023، وضعیت قیمت بیتکوین بسیار وخیم است. با این که شکی نیست بازار در تمام طول سال زمستانی بوده، حداقل بیت کوین توانست سطح حمایت کلیدی 20٬000 دلاری را از ژوئن تا اوایل نوامبر حفظ کند.

فاد (fud) شروع شد و وضعیت از بد هم بدتر شد

قیمت بیت کوین 20,000 دلاری یک سطح حمایت روانی بسیار مهم بود. بعد از افت شدید قیمت در بالاترین اوج (h1)، به نظر می‌رسید چهار ماه و نیم تحرکات قیمت در همین محدوده، وعده به کف رسیدن قیمت بیتکوین قبل از شروع رالی قیمت بعدی باشد.

اکنون سوال اصلی این است که وضعیت بیتکوین در سه ماهه اول سال 2023 و پس آن چگونه خواهد بود.

چند مشکل بزرگ وجود دارد که اغلب در تحلیل قیمت بیتکوین نادیده گرفته می‌شوند. برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: ضررهای فراوان مالی و قانونی به سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال، رقابت شدید میان بلاکچین‌های قرارداد هوشمند، احتمال همبستگی بین بیت کوین و سهام شرکت‌های فناوری ایالات متحده، عدم شفافیت شدید درباره قانون‌گذاری و توقف فعالیت برخی از سرمایه‌گذاران نهادی محتاط اما علاقه‎مند به صنعت کریپتو.

آینده قیمت بیت کوین در سال 2023

 در ادامه، هشت عامل مهم و ارتباط آن‌ها با آینده بیت کوین در سال 2023 را به‌طور کوتاه بررسی خواهیم کرد.

 اندیکاتورهای نزولی: چهار عامل بازدارنده بیت کوین در سال 2023 | همتاپی

  •  اندیکاتورهای نزولی: چهار عامل بازدارنده بیت کوین در سال 2023

 1- تأثیر نابودی لونا و صرافی ftx روی قیمت اسپات بیت کوین

«تا وقتی جریان آب آرام نشود، نمی‌فهمید چه کسی مشغول شنا کردن بوده است.» این جمله‌ای از وارن بافت (warren buffett)، جادوگر اوماها، برای توصیف تأثیر اصلاحات شدید بازار روی ضعیف‌ترین مشارکت‌کنندگان است. این افراد همگی با هم از بازار بیرون می‌روند زیرا روند نزولی تبدیل به کسری نقدینگی برای کسب و کارهای پایه‌ای می‌شود که توسط بازار ارزیابی می‌شوند.

فاز اول زمستان قیمت بیت کوین در 2022 زمانی شروع شد که یک اصلاح قیمت واضح و غیرقابل اجتناب بعد از اوج قیمت در نوامبر 2021 رخ داد. اما اثر ثانویه اصلاح قیمت این بود که مشخص شد چه کسانی بلوف می‌زدند و چه کسانی ذخیره نقدی برای تحمل سقوط بیتکوین را در اختیار داشتند. وقتی بازار نزولی ارز دیجیتال ورشکستگی برخی از شرکت‌های کریپتو را آشکار کرد، قیمت بیتکوین و سایر کوین‌ها نیز در سراشیبی قرار گرفت. اکنون سرمایه‌گذاران با احتیاط بیشتری به پیش بینی آینده بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌پردازند.

افشاگری بازار نزولی امسال درباره ورشکستگی و غیرقابل اعتماد بودن استارت‌آپ‌های میلیارد دلاری کریپتو مانند لونا (luna)، صرافی ftx و چندین صندوق سرمایه‌گذاری رمزارزی، حتی به سرمایه‌گذاران معتبری مثل برادران وینکلواس (winklevoss) و کوین اولری (kevin o’leary) هم ضربه زد و برایشان گران تمام شد.

2- احتمال کاهش قیمت بیت کوین در 2023، بر اثر عدم شفافیت قوانین کریپتوی آمریکا

عدم شفافیت مربوط به ارزهای دیجیتال در ایالات متحده و سایر کشورهایی که میزبان مهم‌ترین بازیگران این بازار هستند، با ایجاد مانع بر سر راه سرمایه‌گذاران بزرگ، به چشم‌انداز این صنعت آسیب می‌زند. این سرمایه‌گذاران می‌خواهند قبل از ورود به این بازار آشفته بدانند دولت چه تصمیمی درباره ارزهای دیجیتال خواهد گرفت.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، حتی بدون دخالت ناگهانی قانون‌گذاران دولتی که منجر به افزایش هزینه‌های قانونی می‌شود هم به اندازه کافی ریسک و خطر دارد. یکی از مهم‌ترین پرسش‌های بدون پاسخ حال حاضر بازار کریپتو این است که آیا ایالات متحده رمزارزها را به عنوان کالا طبقه‎بندی می‌کند یا اوراق بهادار یا چیزی کاملاً متفاوت؟

3- تشدید رقابت در بازار بیت کوین

 در حالی که نوسانات همیشگی و بی‌پایان قیمت ارزهای دیجیتال در سال جاری همه سرمایه‌گذاران را شوکه کرده، توسعه‌دهندگان دست از تلاش برای بهبود محصولات و ارتقای کاربردپذیری و مقیاس‌پذیری آنها برنداشته‌اند. رقابت جایگزین‌های بیت کوین از جمله اتریوم و سایر آلت کوین‌ها می‌تواند قدرت حرکت و پیشرفت پادشاه کریپتو را کاهش دهد.

ویتالیک بوترین (vitalik buterin)، خالق اتریوم اخیراً در پاسخ به یک سرمایه‌گذار ناامید کریپتو در توئیتر نوشته:

توصیه می‌کنم از حوزه‌های تریدینگ/سرمایه‌گذاری فاصله بیشتری بگیری و به اکوسیستم فناوری و اپلیکیشن بیشتر نزدیک شوی. درباره zk-snark یاد بگیر، در جلسات شرکت کن، نشست‌های all core devs را دنبال کن و تا وقتی همه اعداد پروپوزال‌های اتریوم (eip) را حفظ شوی، یادداشت‌ها را بخوان.

این کاری است که بوترین و تیم اتریوم انجام می‌دادند؛ نه این که به ‌خاطر قیمت‌های نزولی بازار ارز دیجیتال غرق اضطراب و ناامیدی شوند. آپدیت ادغام (merge) برای ارتقای شبکه اصلی اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام، در ماه سپتامبر کامل شد و یکی از اهداف آن افزایش سرعت پذیرش قراردادهای هوشمند بلاکچین می‌باشد.

4- تشدید همبستگی قیمت بیتکوین و بازار سهام

در آستانه ورود به سال 2023، شرایط کلان برای همه بازارهای مالی دشوار است. اخیراً ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس در یک اظهارنظر به‌خوبی این شرایط را توصیف کرده است:

شرایط کلان دشوار است: انرژی در اروپا، املاک در چین و نرخ‌های بهره دیوانه‌وار در آمریکا.

در این بین، نوریل روبینی (nouriel roubini) که به‌خاطر پیش بینی‌های منفی در بازار معروف است، یک رکورد شدید و قریب‌الوقوع را پیش بینی کرده که باعث تداوم روند نزولی قیمت‌های بازار سهام ایالات متحده خواهد شد. روبینی معتقد است با وجود سقوط 15 درصدی شاخص s&p 500 در سال جاری، می‌توانیم شاهد یک افت 25 درصدی دیگر هم در قیمت‌های سهام باشیم.

همبستگی قیمت بیتکوین با بازار سهام در طول سال جاری همچنان به قوت خودش باقی مانده است؛ بنابراین در صورت تداوم سقوط بازار سهام، قیمت اسپات یا لحظه‌ای بیت کوین نیز به آسانی سقوط خواهد کرد.

اندیکاتورهای صعودی: چهار عامل تقویت‌کننده در تحلیل بیت کوین | همتاپی

  • اندیکاتورهای صعودی: چهار عامل تقویت‌کننده در تحلیل بیت کوین

 1- تشدید همبستگی قیمت بیت کوین و بازار سهام

حالا که همبستگی با بازار سهام می‌تواند یک اندیکاتور صعودی در تحلیل بیتکوین باشد، همه چیز به وضعیت بازار سهام در سال 2023 بستگی دارد. اگر وضعیت نزولی این بازارها در سه‌ماهه اول و دوم سال ادامه داشته باشد و قیمت بیتکوین همچنان به سهام وابسته بماند، بازار نزولی بیتکوین در سال 2023 نیز ادامه خواهد داشت.

اما اگر همبستگی قیمت بیتکوین با بازار سهام حفظ شود و در سال 2023 شاهد رالی سهام نزدک (nasdaq) باشیم، احتمال رشد بیت کوین در کنار سهام فناوری و شاخص‌های اقتصادی کلی وجود دارد.

در کوتاه‌مدت انتظار نمی‌رود شاهد رشد سهام در سه‌ماهه چهارم سال باشیم. اما احتمال دارد بعد از ضررهای سنگین در سال 2022، شاهد رشد مجدد بازار سهام در 2023 باشیم. از اول سال تاکنون، سهام ترکیبی نزدک 30٪ و شاخص s&p 500 حدود 18٪ سقوط کرده‌اند.

یکی از تحلیل‌گران مهم وال استریت می‌گوید درباره یکی از بزرگترین موانع پیش‌روی بازار سهام در سال 2023 (بازبینی نزولی درباره تخمین درآمدها)، بزرگنمایی شده است. به این خاطر که همبستگی آماری تغییرات درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل با تغییرات قیمت سهام تقریباً صفر است.

مطالب مرتبط: پیش بینی قیمت بیت کوین: قیمت بیتکوین به کف رسیده است

در این میان، یک گزارش جدید از پایگاه خبری cnbc با اشاره به احساسات سرمایه‌گذاران خرد، درباره رشد بازار سهام در سال 2023 ابزار خوشبینی کرده است. به‌نظر می‌رسد کارشناسان این پایگاه خبری معتقدند بازار در سال آینده به کف می‌رسد و برای خرید سهام شرکت‌های فناوری، اشتیاق دارند.  

 2- اشباع فروش شدید بیتکوین در آستانه 2023

شاید یکی از مهم‌ترین اندیکاتورهای صعودی برای پیش بینی آینده بیتکوین، شرایط اشباع فروش جفت‌های معاملاتی بیتکوین در بازارهای مبادلاتی نقدی ارزهای دیجیتال باشد.

در حال حاضر، فروش بیت کوین به‌قدری زیاد بوده که خط روند در چارت رنگین‌کمانی بیتکوین مستقیماً و بدون وقفه به محدوده خرید (buy) اشاره می‌کند و چند ماه است که در محدوده فروش دیوانه‌وار (basically a fire sale) چارت قرار گرفته است.

چارت رنگین‌کمانی بیتکوین که به روش لگاریتمی ترسیم می‌شود، یک ابزار پیشنهادهای معاملاتی بیت کوین است که به سرمایه‌گذاران و تریدرها کمک می‌کند ارزش منصفانه بیتکوین را براساس روندهای تاریخی آن تعیین کنند.

 3- تأثیر زیاد عوامل فاندامنتال در تحلیل بیت کوین

علیرغم سقوط پیوسته قیمت خرید و فروش بیتکوین بعد از هر خبر مربوط به بازیگران بزرگ صنعت کریپتو، عوامل فاندامنتال اقتصاد و بازار برای بیتکوین همچنان قوی هستند.

با وجود کاهش جزئی هش ریت طی ماه گذشته، چشم‌انداز کلی اقتصاد بیتکوین نشان می‌دهد این یکی از قوی‌ترین نسبت‌های هش ریت به قیمت برای شبکه بیت کوین بوده است.

ماینرها علیرغم سقوط قیمت بیتکوین و تشدید کاپیتولاسیون (تسلیم) در تمام طول سال، همچنان به سرمایه‌گذاری روی فعالیت‌هایشان ادامه داده‌اند. در طول زمستان قیمت بیت کوین، حدود نیمی از کوین‌های هولد شده با سود تحقق نیافته هولد شده‌‌اند.

 4- نقش سرمایه‌گذاران نهادی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در آینده بیت کوین

با نزدیک شدن به پایان 2022، بسیاری از سرمایه‌گذاران نهادی ارزهای دیجیتال هنوز وارد بازار نشده‌اند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ که به بازنشستگان و سرمایه‌گذاران خطرپذیر خدمات ارائه می‌دهند، هنوز با آرامش منتظر فرصت مناسب برای ورود به بازار خرید و فروش بیتکوین هستند.

آنها منتظر دریافت چراغ سبز از سوی نهادهای قانون‌گذاری هستند و در همین حین، کارشناسان و مهندسان بلاکچین را استخدام می‌کنند تا برای زمان ورود به بازار بیت کوین (شاید در سال 2023)، کاملاً آماده باشند.

وقتی این گروه‌ها در نهایت وارد بازار شوند و نیم تا یک درصد از ذخایرشان را به بیتکوین یا اتریوم اختصاص دهند، بدون شک بازار نقطه قوت جدیدی پیدا می‌کند و سطح حمایت کلیدی در سطحی به مراتب بالاتر از چیزی قرار می‌گیرد که بازار تاکنون با سرمایه گذاران خرد شاهدش بوده است.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

 

منبع: cryptopotato.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *