آیا اتریوم می‌تواند از حمایت ۱۸۰۰ دلاری خود دفاع کند؟

آیا اتریوم می‌تواند از حمایت 1800 دلاری خود دفاع کند؟ | همتاپی


اتریوم از تاریخ ۱۲ مه ۲۰۲۳ (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲) در بالای قیمت ۱۷۵۰ دلار معامله شده و در این مسیر با یک سری روند اصلاحی هم مواجه شده است. حال سؤال این است که با افزایش نوسان قیمت اتریوم در هفته گذشته، آیا خریداران می توانند این ارز دیجیتال را از محدوده مهم ۲۰۰۰ دلار عبور دهند یا نه؟ 

اتریوم (ETH) بعد از به‌روزرسانی آپگرید (Shappela) در ماه آوریل (فروردین) تلاش کرده است که از نقطه عطف ۲۰۰۰ دلاری خود عبور کند. با این حال، در چند روز گذشته و به‌دلیل شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از بایننس با اصلاح قابل‌توجهی مواجه شده است. اما آیا کاهش مداوم عرضه اتریوم در صرافی‌ها و افزایش انباشت این ارز دیجیتال می‌تواند روی بازار تاثیر بگذارد؟ 

عرضه اتریوم در صرافی‌ها به کف ۵ ساله خود رسید

از زمان به‌روزرسانی مرج (Merge)، سرمایه‌گذاران اتریوم به‌طور فزاینده‌ای ارزهای دیجیتال خود را از صرافی‌ها خارج کرده‌اند. هرچند که برخی از آن‌ها به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند، اما درصد زیادی از سرمایه‌گذاران هم به دنبال درآمدهای منفعلی می‌گردند که اتریوم به‌عنوان یک پلتفرم استیکینگ تمام عیار ارائه می‌دهد.

در هر صورت، به نظر می‌رسد که این روند در هفته گذشته تشدید شده؛ زیرا خروج سرمایه‌گذاران باعث شده است تعادل اتریوم در صرافی‌ها به پایین‌ترین حد خود برسد.

 شاخص عرضه اتریوم در صرافی‌ها (موجودی صرافی‌ها)، مقدار کل یک ارز دیجیتال ذخیره‌شده در کیف پول‌های موجود در صرافی‌ها را اندازه‌گیری می‌کند.

تا تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۲۳ (۱۵ خرداد ۱۴۰۲)، تعداد اتریوم‌های موجود در صرافی‌ها به ۱۷.۲ میلیون توکن رسیده است که پایین‌ترین میزان آن از مارس ۲۰۱۸ (اسفند ۱۳۹۶) محسوب می‌شود. نمودار زیر نشان می‌دهد که چگونه سرمایه‌گذاران اتریوم بین ۲۲ مه تا ۵ ژوئن (اول تا ۱۵ خرداد) حدود ۷۰۰ هزار اتریوم را از صرافی‌ها خارج کرده‌اند.میزان اتریوم موجود در صرافی ها | همتاپی

میزان خروج اتریوم از صرافی‌ها، منبع: گلس نود

 وقتی سرمایه‌گذاران توکن‌هایشان را از صرافی خارج می‌کنند، به چند دلیل روی قیمت آن تأثیر مثبت می‌گذارد. اول اینکه تعداد توکن‌های موجود در صرافی‌ها را برای انجام سفارش‌های بازار کاهش می‌دهند. این افت شدید عرضه خریداران را مجبور به ارائه قیمت‌های بالاتر می‌کند؛ چراکه آن‌ها برای دریافت توکن‌های موجود بیشتر رقابت می‌کنند.

 دوم اینکه وقتی سرمایه‌گذاران توکن‌های خود را از صرافی‌ها به قراردادهای هوشمند استیک منتقل می‌کنند، به امنیت شبکه و تامین نقدینگی مورد نیاز برای پروژه‌های ساخته‌شده روی بلاک چین اتریوم کمک می‌کنند. کاهش عرضه اتریوم و موجودی آن در صرافی‌‌های ارز دیجیتال احتمالاً باعث افزایش قیمت آن می‌شود.

50000 شیبا
جایزه بگیرید!
همین حالا ثبت نام کن

 نهنگ‌های بزرگ اتریوم در حال خرید از نهنگ‌های کوچک هستند

داده‌های درون‌‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد که هرچند سرمایه‌گذاران کوچک‌تر سرمایه‌های خود را فروخته‌اند، اما نهنگ‌‌های بزرگ‌تر در حال خرید هستند.

نمودار زیر نشان می‌دهد که نهنگ‌های که ۱ تا ۱۰ میلیون اتریوم دارند (خط قرمز) بین ۲۲ مه تا ۵ ژوئن (۱ تا ۱۵ خرداد) ۵۰۰ هزار اتریوم فروخته‌اند.

 در همین حال، نهنگ‌های دارای ۱۰ میلیون تا ۱ میلیارد اتریوم (خط آبی) در همین مدت ۱.۶۲ میلیون اتریوم خریده‌اند.

میزان خرید و فروش نهنگ های اتریوم | همتاپی

میزان خرید و فروش نهنگ های اتریوم، منبع: سانتیمنت

 به بیان دقیق‌تر، نهنگ‌ها سرمایه‌گذاران بزرگی هستند که حداقل ۱۰۰ هزار دلار ارز دیجیتال دارند. به دلیل قدرت مالی بسیار بالای آن‌ها، معاملات این سرمایه‌گذاران به‌طور قابل‌توجهی بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارد.

همان طور که متوجه شدید، موقعیت‌های معاملاتی این نهنگ‌ها متضاد است؛ اما اینطور که به نظر می‌رسد، نهنگ‌هایی که قدرت مالی بیشتری دارند، تمام ارزهای دیجیتال عرضه‌شده را خریداری کرده‌اند.

به طور قابل ملاحظه‌ای، نهنگ‌های بزرگ‌تر قدرت را در دست گرفته‌اند و می‌توانند سایر سرمایه‌گذاران خرد و استراتژیک را تحت‌تاثیر قرار دهند تا خودشان سود کنند.

در نتیجه با توجه به افت شدید عرضه بازار اتریوم در صرافی‌ها و فعالیت صعودی بزرگ‌ترین نهنگ‌ها، سرمایه‌گذاران اتریوم می‌توانند به آینده این ارز دیجیتال خوش‌بین باشند.

مطالب مرتبط: فرق بین اتریوم و بیت کوین چیست؟

پیش‌بینی قیمت اتریوم: آيا امیدی برای رسیدن به ۲۰۰۰ دلار وجود دارد؟

با توجه به خرید نهنگ‌ها، احتمال این وجود دارد که قیمت اتریوم در هفته‌های آینده به ۲۰۰۰ دلار برسد؛ اما تاریخ دقیق آن مشخص نیست.

 قیمت این ارز دیجیتال در چند روز گذشته کاهش یافته و به محدوده ۱۸۱۷ دلار رسیده است. شاخص «Global In/Out of The Money Around Price» نشان می‌دهد که اتریوم با مقاومت مهمی در محدوده ۱۹۰۰ دلار مواجه خواهد شد.

همان طور که در تصویر زیر مشخص است، ۲.۵۶ میلیون سرمایه‌گذار که ۳.۳۶ میلیون اتریوم را با میانگین قیمت ۱،۸۹۵ دلار خریداری کرده اند، در صورت شکست این مقاومت می‌توانند توکن‌های خود را بفروشند. اگر هم این روند صعودی ادامه داشته باشد، قیمت اتریوم ممکن است به بالاتر از ۲،۰۵۰ دلار برسد. 

میزان خرید و فروش اتریوم در قیمت های مختلف | همتاپی

میزان خرید و فروش اتریوم در قیمت های مختلف، منبع: IntoTheBlock

از طرف دیگر، اگر قیمت اتریوم به طور غیرمنتظره‌ای به زیر منطقه حمایت بحرانی ۱۸۰۰ دلاری سقوط کند، فروشندگان این ارز دیجیتال می‌توانند بازار را به نفع خود تغییر دهند.

با این حال،  ۳.۷۶ میلیون سرمایه‌گذار هم ۳.۵۵ میلیون اتریوم را با میانگین قیمت ۱۷۹۷ دلار خریداری کرده‌اند و احتمالا از این اتفاق جلوگیری می‌کنند. اگرچه بعید به نظر می‌رسد، اما اگر این سطح حفظ نشود، اتریوم می‌تواند به محدوده ۱۷۰۰ دلار سقوط کند.

برای دریافت آخرین تحلیل‌های اتریوم، به صفحه تحلیل اتریوم و پیش بینی اتریوم مراجعه کنید.

منبع: beincrypto
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *