کوچکترین واحد اتریوم چیست؟

کوچکترین واحد اتریوم چیست؟

کوچکترین واحد اتریوم چیست؟ آیا اتریوم بر روی قیمت کوچکترین واحد آن تاثیر دارد؟ gwai چیست و چه تفاوتی با wai دارد؟

این‌ها سوالاتی است که در این مقاله و در 5 بخش به آنان پرداخته شده است.

فهرست مطالب

کوچکترین واحد اتریوم چیست؟ wai که هر واحد آن ده به توان منفی 18 اتر است.

اگر به دنبال پاسخ همین سوال بودید آن را گرفتید، اما اگر می‌‌خواهید کمی بیشتر درباره دیگر واحد کوچک اتر بدانید و البته اطلاعات خود را درباره واحدهای کوچک مالی بالا ببرید، این مقاله مناسب شماست.

پس با ما همراه باشید.

واحد پولی یا یکای پولی چیست؟

پیش از هر چیزی بیایید از یک منبع موثق برای طرح ریزی اصلی بحثمان کمک بگیریم، فرهنگ دهخدا.

طبق تعریف فرهنگ دهخدا:

واحد پول یا یکای پولی برای سنجش و شمارش پول به کار می‌آید، به عبارت بهتر یکای پولی همان پول رایج در هر مملکت است.

مثلاً در زمان قاجار واحد پولی در ایران قِران بوده است، و هر ده قِران برابر با یک تومان بوده است. همچنین پس از قاجار تاکنون نیز واحد پولی ایران ریال است که (همانطور که مستحضر هستید) هر ده ریال یک تومان (و هر هزار تومان هیچ) است.

در ممالک غربی نیز ماجرا از همین قرار است، هر کشوری یک واحد پولی اصلی دارد و یک یا دو واحد فرعی. تقریباً در همه موارد، کشورها واحد اصلی خود را به 100 زیر واحد تقسیم می‌کنند که در نتیجه دو رقم اعشار به دست می‌آید. به عنوان مثال، واحد پول ایالات متحده و واحد پول بریتانیا را در نظر بگیرید: 1 دلار آمریکا را می‌توان به 100 سنت تقسیم کرد، در حالی که 1 پوند انگلیس به 100 پنس تقسیم می‌شود. در هر دو مثال، واحد اصلی به یک واحد فرعی محدود می‌شود در موارد نادر، ارزهای فیات می‌توانند بیش از یک واحد فرعی داشته باشند. یک مثال دینار اردن است که به 10 درهم، 100 قیرش/پیاستر یا 1000 فلس تقسیم می‌شود.

اگرچه این استاندارد اندازه گیری پیچیده‌تر در بین ارزهای فیات نادر است، اما بیشتر ارزهای دیجیتال از چندین زیر واحد استفاده می‌کنند. ما هم در این مقاله تمامی زیر واحدهای اتر را آورده‌ایم.

اما چرا در حال صحبت از واحد پولی هستیم؟ خب جواب ساده است!

بزرگترین ارزهای دیجیتال بازار آنقدر قیمت بالایی پیدا کرده‌اند که استفاده کاربردی از آنان با یک واحد درشت کاری ناشدنی است!

مثلاً شما نمی‌توانید با یک بیت کوین که چندین هزار دلار ارزش دارد پول یک وعده غذا را حساب کنید، مگر این که آن بیت کوین را بتوانید در واحد‌های کوچکتری خرج کنید، البته مهمترین ویژگی این واحدهای کوچک این است که همه گیر و مورد توافق باشند.

مثلاً شما نمی‌توانید با جمعی از دوستان خود توافق کنید که هر ده سنت را یک واحد جدید به اسم پیت بنامید و توقع داشته باشید تمامی مغازه دارهای دنیا متوجه منظور شما بشوند! (احتمالاً یکی از دوستانتان انقدر بانمک باشد که بگوید بیاییم هر ده پیت را یک درپیت نام گذاری کنیم)

در مورد بیت کوین باید بگویم که هر بیت کوین به واحد‌های کوچکتری به نام ساتوشی تقسیم می‌شود که هر ساتوشی 0.00000001 بیت کوین است. (و اگر مایل هستید درباره بیت کوین بیشتر بدانید به مقاله بیت کوین چیست ما مراجعه کنید.)

واحد کوچک اتر، عروسک کوچک روسی

قبل از این که بخواهیم بیشتر درباره واحد کوچک اتریوم صحبت کنیم، بسیار خوشحال می‌شویم که توجه شما را به یکی از زیباترین صنایع دستیِ دولت فخیمه روسیه معطوف کنیم: عروسک‌های ماتریوشکا.

رابطه کوچکترین واحد اتر با عروسک روسی

این عروسک‌ها را که احتمالاً تا به حال در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف دیدید یکی از نمادهای ملی روسیه است که از چوب تهیه می‌شود و شامل چندین عروسک در درون یکدیگر است. هر کدام از عروسک‌های کوچک مشابه عروسک‌های بزرگ هستند و همان ویژگی‌ها و جزئیات را دارند (همچنین برعکس، از بزرگ به کوچک)

این عروسک‌ها بیانگر یک فلسفه وجودی بسیار جالب هستند، فلسفه‌ای که ما ایرانی‌ها بیشتر با ضرب المثل مشت نشانه خروار است می‌‌شناسیم.

مثال بارز این عروسک‌ها در طبیعت مرغ، جوجه و تخم مرغ است، از هر کدام می‌توان به دیگری رسید و هر کدام تمامی دیگری را در خود دارد.

اما چرا از ماتریوشکا گفتیم؟ عروسک روسی چه ارتباطی با کوچکترین واحد اتریوم دارد؟ اگر متوجه نشدید عجله نکنید، به صورت کاملاً واضح در انتهای متن حکمت حضور ماتریوشکا را خواهید فهمید.
اما برویم سراغ اصل مطلب: کوچکترین واحد اتریوم چیست؟

کوچکترین واحد اتریوم چیست؟

اتر (eth) به تعداد متفاوتی از واحد‌های کوچک تقسیم می‌شود. هر واحد دارای یک نام منحصر به فرد است که بسیاری از آن‌ها نام خانوادگی شخصیت‌های مهم تاریخ علوم کامپیوتر و اقتصاد رمزنگاری را دارند.
کوچکترین واحد اتریوم wei نام دارد که معادل 18-^10 (ده به توان منفی هجده) اتر است. به عبارت دیگر، یک اتریوم برابر با 1,000,000,000,000,000,000 وی است یا یک وی برابر با 0.0000000000000000000000000000000000001 اتریوم است. اگرچه وی کوچک‌ترین واحد اتریوم است، اما در حال حاضر رایج‌ترین وجهی نیست که هنگام اشاره به تراکنش‌های اتریوم استفاده می‌شود.

مطالب بیشتر: بهترین کیف پول اتریوم برای ایرانیان چیست ؟

رایج ترین واحد کوچک اتر، گیگاوی(gwei) است که یک میلیون وی را نشان می‌دهد. گیگاوی معروفترین واحد کوچک اتریوم است، تقریباً همیشه صحبت از گیگاوی می‌شود، به ویژه هنگامی که به هزینه‌های انتقال (گس فی) در اتریوم اشاره می‌شود. به عنوان مثال، به جای اینکه بگوییم هزینه گس 0.000000001 eth است، بیشتر گفته می‌شود 1 gwei. بسیاری از کاربران باتجربه اتریوم، وی را به اتر یا gwei را به اتر تبدیل می‌کنند ( یا برعکس) برای ساده‌سازی فرآیندها و تراکنش‌های اتریوم یا درک راحت‌تر هزینه‌های آن‌ها، در زیر لیستی از نام‌گذاری‌های دیگر واحدهای کوچک اتر (eth) و ارزش آنها بر حسب wei آمده است.

1 wei 1 wei
1000 wei 1 babbage(kwei)
1,000,000 wei 1 lovelace (mwei)
1,000,000,000 wei 1 gwei
1,000,000,000,000 wei 1 szabo (microether)
1,000,000,000,000,000 wei 1 finney (miliether)
1,000,000,000,000,000,000 wei 1 ete

 

واحدهای فیات بر علیه واحدهای ارزهای دیجیتال

مشکل اساسی در بین ارزهای دیجیتال فقدان رسمیت در مورد استفاده‌های سراسری در اکوسیستم است (همان قضیه شما و دوستانتان را به یاد بیاورید)، که البته با توجه به ماهیت غیر متمرکز بودن ارزهای دیجیتال این مشکل دور از ذهن نبوده است.

این مشکل در ارزهای اصلی مانند بیت کوین و اتریوم بسیار کمتر به چشم می‌خورد و تقریباً غالب جامعه کاربر این ارزها دیجیتال، استفاده از واحدهای کوچکتر استاندارد را به رسمیت شناختند.

مطالب بیشتر: تتر چیست؟

این مشکل در حالی برای ارزهای دیجیتال وجود دارد که در ارزهای فیات اصلاً چنین مشکلی مطرح نیست، واحد کوچکتر دلار چیست؟ هرچه دولت آمریکا بگوید!

از سمتی هم مزیت مهم ارزهای دیجیتال داستان عروسک‌های ماتریوشکا است!

رابطه عروسک روسی با کوچکترین واحد اتر چه بود؟

واحدهای کوچکتر اتر، یعنی وی (wei) یا gwei تمامی ویژگی‌های واحد اصلی (یعنی اتر) را دارد، این ویژگی‌های شامل: غیر متمرکز بودن، سریع بودن و امن بودن.

از آن جایی که یک gwei تمامی ویژگی‌های یک اتر را دارد، شما نمی‌توانید آن را هک یا به سرقت ببرید!

در حالی که معمولاً در ارزهای فیات این قاعده وجود ندارد، واحدهای کوچکتر ارز فیات در غالب‌های ارزان قیمت‌تر ایجاد می‌شوند. ساده‌تر بگوییم: جعل کردن یک تراول چک 100 هزار تومانی به مراتب سخت‌تر از جعل کردن یک اسکناس 1000 تومانی است.

پس قاعده ماتریوشکا برای واحدهای کوچکتر یک ارز دیجیتال خود یک مزیت مهم محسوب می‌شود.

البته مهمترین نقطه اشتراک عروسک‌های ماتریوشکا با کوچکترین واحد اتریوم آن چیزی نیست که بالاتر گفتیم! مهمترین ویژگی آنان هم وطن بودنشان است!

هم خالق اتریوم (جناب بوترین) و هم سازنده‌های ماتریوشکا روس تبار هستند(البته با این فرض که روس‌ها هم مثل ما عروسک‌های خود را از چین وارد نکنند!)

مقاله پیشنهادی: اتریوم چیست

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. اتریوم بنظرم رشد خوبی میتونه داشته باشه هرچند فعلا با این نوسانات من که جرات خریدن اتریوم رو ندارم

  2. من واقعا نفهمیدم الان عروسک روسی چه تاثیری داره به روی اتریوم ؟

  3. ممنونم از تیم همتاپی بسیار اموزنده بود مخوصا درمورد عروسک کوچک روسی