صرافی کوییک سواپ چیست و چگونه می‌توان با آن کار کرد؟

چکیده مطلب:

کوییک سواپ چیست؟ کوییک سواپ یک صرافی غیر متمرکز است، این صرافی غیرمتمرکز polygon که بر پایه اتریوم توسعه یافته است، یک راه حل لایه دوم بر بستر پالیگان ارائه می‌دهند تا تراکنش‌ها با سرعتی بیشتر و کارمزدی بسیار کمتر صورت بگیرند. زیاد بودن هزینه تراکنش‌ها و سرعت پایین آن‌ها در صرافی یونی سواپ، توسعه‌دهندگان را به فکر احداث راه جدیدی برای مبادلات رمزارزها انداخت. بنابراین دو توسعه‌دهنده به نام‌های ماج و سینگهانیا، صرافی کوییک سواپ را راه‌اندازی کردند.

quick توکن داخلی این صرافی غیرمتمرکز است که می‌توانید با استیک کردن آن کسب سود کنید. همچنین اگر به عنوان تامین‌کننده نقدینگی در کوییک سواپ فعالیت کنید، از 0.25% کارمزدهای تراکنش‌ها بهره‌مند می‌شوید.امنیت کوییک سواپ، مثل هر صرافی غیرمتمرکز دیگری، به قدری بالا است که امکان هک شدن توسط هکرها تقریبا به صفر نزدیک می‌شود.

صرافی کوییک سواپ |‌ همتاپی

صرافی کوییک سواپ چیست؟ پاسخ این پرسش کسانی را که به دنبال جایگزینی برای یونی سواپ هستند تا تراکنش‌های خود را سریع‌تر و ارزان‌تر انجام دهند، خوشحال خواهد کرد.

در ادامه با ما در همتاپی همراه باشید تا علاوه بر آشنایی کلی با صرافی quickswap، توسعه‌دهندگان آن و قسمت‌های مختلف آن، با نحوه‌ی کار آن و میزان امنیتش آشنا شوید.

صرافی کوییک سواپ چیست؟

کوییک سواپ چیست | همتاپی

صرافی کوییک سواپ یا quickswap فورکی از صرافی یونی سواپ است که توسط دو توسعه‌دهنده به نام‌های نیک ماج و سامیپ سینگهانیا، بر روی بلاکچین پالیگان توسعه یافته است.

کوییک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز (dex or decentralized exchange) به شمار می‌آید که برای تبادل توکن‌ها با یکدیگر، از بازارساز خودکار (amm or automated market maker) بهره می‌برد.

بازارساز خودکار یا amm به مکانیزمی در صرافی‌های غیرمتمرکز اشاره دارد که با بهره‌گیری از فرمول‌های ریاضی قیمت یک توکن را تعیین می‌کنند. (باکس دانش)

در صرافی کوییک سواپ چیزی تحت عنوان دفترچه سفارش وجود ندارد. کاربران برای اینکه توکن‌ها را مبادله کنند، از مجموعه‌هایی به عنوان استخرهای نقدینگی استفاده می‌کنند.

در این صرافی که بر پایه شبکه اتریوم بنا شده است، این امکان برای کاربران وجود دارد تا توکن‌های erc-20 را مبادله کنند. به این صورت که ابتدا باید از بلاکچین اتریوم اصطلاحا پلی به بلاکچین پالیگان زده شود. این مسئله به این دلیل امکان پذیر است که صرافی کوییک سواپ از راه حل لایه 2 پروتکل پالیگان بهره می‌برد. سپس تا زمانی که یک استخر نقدینگی برای جفت ارز مد نظر وجود داشته باشد، می‌توان آن را مبادله کرد.

همچنین کاربرانی که استخر نقدینگی جفت ارز جدیدی را راه‌اندازی می‌کنند، از بخشی از کارمزد تراکنش‌های سایر کاربران بر روی استخر نقدینگی خود برخوردار می‌شوند.

تجربه‌ی کاربری شما از کوییک سواپ مشابه چیزی خواهد بود که در مورد یونی سواپ تجربه کرده بودید. شما می‌توانید بدون اینکه نیازی به ثبت نام و یا انجام فرآیندهای مشتری خود را بشناسید (kyc or know your customer) داشته باشید، معاملات خود را انجام دهید.

برای فعالیت در این صرافی غیرمتمرکز پالیگان تنها به یک کیف پول برای اتصال به پلتفرم و matic برای پرداخت هزینه تراکنش‌های خود احتیاج دارید.

همچنین این صرافی غیرمتمرکز منبع باز است و از کد حسابرسی شده (audited code) برای ارائه سطح مناسبی از اعتماد و امنیت استفاده می‌کند.

توسعه‌دهندگان کوییک سواپ و حامیان پروژه چه کسانی هستند؟

بررسی بیشتر کوییک سواپ را با بررسی تاریخچه عملکرد بنیانگذاران آن شروع می‌کنیم:

نیک ماج (nick mudge) و سامیپ سینگهانیا سال‌هاست در زمینه بلاکچین فعالیت تخصصی دارند. ماج بیشتر از 6 سال است که به صورت تخصصی برنامه‌نویسی بلاکچین را در شبکه اتریوم انجام می‌دهد. او در توسعه قراردادهای هوشمند و بازبینی کدهای این شبکه مشارکت داشته است. همچنین در فرآیند توسعه استاندارد erc721 حضور داشته و نویسنده استاندارد eip-2535 بوده است.

دومین توسعه‌دهنده این پلتفرم، سینگهانیا مدیر و هم‌بنیانگذار شرکت ginete technologies، یک شرکت مشاوره و توسعه بلاکچین، است. او به عنوان توسعه‌دهنده ارشد بلاکچین چندین سال از عمر خود را وقف حمایت از کسب و کارها در کشف و پیاده‌سازی بلاکچین کرده است.

 دو سازمان به عنوان مشاوران quickswap فعالیت می‌کنند: شرکت lda(lunar digital assets) و نیز شرکت matic foundation. شرکت lda یک سازمان بازاریابی و مشاوره بلاکچین است. این شرکت به دلیل اهمیتی که به فناوری راه حل لایه دوم در تغییر و بهبود بلاکچین‌ها می‌دهد، به پشتیبانی کوییک سواپ اقدام کرد.

همچنین matic foundation به عنوان بدنه تنظیم‌کننده پالیگان شناخته می‌شود. این شرکت در موارد فنی به کوییک سواپ یاری می‌رساند. به علاوه بنیاد ماتیک قصد دارد تا برای مشارکت در مدیریت این پلتفرم اقدام کند.

پالیگان چیست (matic)؟

پالیگان چیست | همتاپی

پالیگان (polygon) با نام قبلی matic زیرساختی برای ایجاد شبکه‌های سازگار با اتریوم است. اتریوم و پالیگان قادرند با هم تعامل داشته باشند و یک اکوسیستم لایه دوم از بلاکچین‌های به هم پیوسته به وجود بیاورند.

شبکه پالیگان بلاکچین رسمی و پشتیبان پروژه کوییک سواپ است که با استفاده از مکانیزم اثبات سهام کار می‌کند. شهرت شبکه پالیگان به دلیل سرعت بالایش به عنوان یک راه حل برای مقیاس‌پذیری و نیز هزینه‌ی پایین گس فی است.

مطالب مرتبط: هزینه گس فی اتریوم چگونه محاسبه می‌شود؟

کارمزد تراکنش‌های پالیگان با توکن‌های matic پرداخت می‌شود.

یک نکته در گوشی: اقبال عمومی نسبت به صرافی کوییک سواپ و در نتیجه شبکه پالیگان، سبب می‌شود تا ارز دیجیتال متیک هم بیشتر مورد استفاده بگیرد. استفاده از یک ارز دیجیتال که پشتوانه‌اش باور و اعتماد مردم است، چه نتیجه‌ای در پی دارد؟ بله، افزایش قیمت آن ارز دیجیتال. دیگر خود دانید!

حالا چرا کوییک سواپ؟

چرا کوییک سواپ |‌همتاپی

حالا که به طور اجمالی با این صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال آشنا شدید، شاید بپرسید چرا باید از کوییک سواپ استفاده کنم؟ یا اینکه آیا این صرافی جایگزین مناسبی برای یونی سواپ است؟

همانطور که در مقدمه هم اشاره کردیم، صرافی کوییک سواپ به منظور کاهش هزینه تراکنش‌ها و  همچنین افزایش سرعت آن‌ها به وجود آمده است. این موارد به دلیل بر بستر پالیگان بودن کوییک سواپ است. ارائه راه حل لایه دوم توسط این شبکه، مزیت‌های بالا را به دنبال دارد.

ویژگی‌های کوییک سواپ چه هستند؟

ویژگی های کوییک سواپ‌ |‌همتاپی

شما می‌توانید در کوییک سواپ به مبادله، استیکینگ، فارم کردن و نیز عرضه نقدینگی بپردازید. کوییک سواپ که ظاهری شبیه به یونی سواپ دارد، از مدل حاکمیتی خارج از بلاک استفاده می‌کند. ویژگی‌های متمایز کوییک سواپ عبارتند از:

استخرهای نقدینگی

با استفاده از یک مدل amm یا بازارساز خودکار، هر کاربری امکان ایجاد یک استخر نقدینگی را دارد. در این حالت، دیگر کاربران می‌توانند ارزهای آن استخر را مبادله کنند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که هیچ دفتر سفارش (order book) سنتی برای سازندگان و یا مصرف‌کنندگان استخر وجود ندارد. در عوض، کاربران باید توکن‌هایی با ارزش برابر را سپرده‌گذاری کنند تا نقدینگی لازم برای مبادله جفت‌های معاملاتی فراهم شود.

زمانی که کاربری در یک استخر نقدینگی سپرده‌گذاری می‌کند، توکن‌های استخر نقدینگی (lp) را به عنوان سهم خود از استخر دریافت می‌کند.

توکن تامین نقدینگی یا lp به وسیله‌ی صرافی‌های غیرمتمرکز ایجاد شده‌اند. زمانی که فردی نقدینگی استخری را تامین کند، با توجه به مقدار توکن واریزی فرد، به او توکن‌های lp را به عنوان پاداش می‌دهند. (باکس دانش)

همچنین تامین‌کنندگان استخرهای نقدینگی مقداری از کارمزد مبادلات انجام شده در استخر را کسب می‌کنند. در کوییک سواپ شما می‌توانید 0.25% از کارمزد هر معامله را متناسب با سهم خودتان از استخر دریافت کنید.

علاوه بر این، ارائه‌دهندگان استخرهای نقدینگی می‌توانند توکن های lp خود را برای به دست آوردن توکن‌های dquick از طریق ییلد فارمینگ سپرده‌گذاری کنند.

لانه اژدها

یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های کوییک سواپ محصول تک استیکینگ آن به نام dragons lair است. کاربرانی که می‌خواهند توکن‌های quick را نگه دارند و قصد تهیه طولانی مدت نقدینگی در کوییک سواپ را دارند، می‌توانند آن‌ها را در dragons lair استیک کنند. ( در ادامه بیشتر با توکن quick آشنا می‌شوید.)

شما با استفاده از این گزینه می‌توانید به آسانی و با اطمینان برای کسب پاداش توکن‌های quick تلاش کنید، بدون اینکه نگران ضرر ناگهانی (impermanent loss) باشید.  این مسئله بسیار در تامین نقدینگی اتفاق می‌افتد.

در یک تعریف ساده می توان گفت ضرر ناگهانی یا impermanent loss زمانی اتفاق می‌افتد که در زمان تغییر قیمت دارایی سپرده گذاری شده، lp با ضرر ناپایدار مواجه شود. (باکس دانش)

با قرار دادن توکن‌های کوییک در لانه اژدها، می‌توانید توکن‌های dquick را عنوان پاداش دریافت کنید. همچنین از سهم 0.04% تمام کارمزدهای معاملاتی در کوییک سواپ به صورت نامحدود بهره‌مند خواهید شد.

کاربران همچنین می‌توانند با قرار دادن توکن‌های quick در استخرهای dragons syrup درآمد غیر فعالی کسب کنند.

توکن سواپ

اگرچه کارمزد تراکنش‌ها اندک و برابر با 0.3% است، کوییک سواپ می‌تواند توکن‌های erc-20 را با سرعت زیاد و با گس فی تقریبا صفر مبادله کند. چون همانطور که می‌دانید بخشی از کارمزدهای ایجاد شده در سواپ به تامین‌کنندگان نقدینگی پرداخت می‌شود.

از آنجایی که فرآیند kyc یا (know your customer) ضروری نیست، کاربران باید برای انجام مبادله فقط matic را در کیف پول پالیگان خود داشته باشند. به همین دلیل، کوییک سواپ راهی بدون نیاز به مجوز را برای مبادله توکن‌ها ارائه می‌دهد.

dragons syrup یا شربت اژدها

کسانی که قصد دارند بدون دریافت جوایز نقدی quickهای خود را استیک کنند، می‌توانند توکن‌هایشان را در استخرهای شربت اژدها قرار دهند. شربت اژدها به سرمایه‌گذاران این امکان را می دهد تا در ازای آلت کوین‌های کوچک متعلق به پروژه‌های نوظهور رمزارزها، توکن‌های quick خود را استیک کنند.

با استفاده از dragons syrup می‌توانید از پروژه‌های جدید پشتیبانی کنید. برخلاف لانه اژدها که قطعیت زیادی ندارد، استخر شربت اژدها یک استراتژی بازدهی کوتاه مدت است که صرفا با توکن‌های کمتر معتبر (نوظهور) کار می‌کند.

ییلد فارمینگ

کوییک سواپ به تامین‌کنندگان نقدینگی گزینه‌های ییلد فارمینگ با بازدهی بیشتری نسبت به سایر صرافی‌های غیرمتمرکز می‌دهد.

ییلد فارمینگ (yield farming) که می‌توان عبارت کشت سود را معادل فارسی آن دانست، یعنی به منظور کسب پاداش و ایجاد بازدهی، دارایی‌های خود را وام دهید و یا استیک کنید. (باکس دانش)

این امر به این دلیل است که تامین‌کنندگان نقدینگی می‌توانند توکن‌های خود را در استخرهای استخراج lp یا استخرهای استخراج دوگانه استیک کنند.

اولین مورد به این صورت است که تامین‌کنندگان نقدینگی می‌توانند با قرار دادن توکن‌های lp خود در استخرهای استخراج lp، سود نقدی دریافت کنند.

گزینه دوم که سوددهی بیشتری دارد، استخرهای ماینینگ دوگانه یا dual mining است. شما با قرار دادن توکن‌های lp خود در این استخرها، بازدهی بیشتری را در توکن‌های رپت ماتیک (wrapped matic) و dquick به دست می‌آورید.

استخراج دوگانه گزینه بسیار مناسبی برای تامین‌کنندگان نقدینگی است که در هر دو اکوسیستم پالیگان و یا کوییک سواپ هستند و یا تنها می‌خواهند از بازدهی غیرفعال matic برای گس فی‌های آتی استفاده کنند.

کوییک سواپ چگونه کار می کند؟

کوییک سواپ چگونه کار می کند | همتاپی

کوییک سواپ به جای اینکه از قیمت توکن تعیین شده در دفترچه سفارش استفاده کند، از فرمولی به نام بازارساز محصول ثابت (constant product market maker) بهره می‌برد. این فرمول به شکل زیر است:

x*y=k

برای مثال در صورتی که ما جفت رمزارز eth/usdt را در نظر داریم، رمز ارز eth را همان x در نظر می‌گیریم و در نتیجه usdt هم y خواهد بود. با ضرب کردن این دو در همدیگر، به ثابت k می‌رسیم که تغییری نمی‌کند.

(حالا فرض کنید یک استخر نقدینگی داریم که در آن 1335 usdt(y) و 1 eth (x) داریم. در صورتی که یکی از ethها را بیرون بکشیم، قیمت eth بالا می رود، چون k مقدار ثابتی دارد. همچنین میزان ذخیره usdt هم بیشتر از eth خواهد بود.

اگر ذهن شما هم مثل ما بعد از دیدن این حروف انگلیسی، دلش هوای یک مثال توضیح دهنده را می کند، مورد زیر را از دست ندهید. 

مثال طرز کار کوییک سواپ

تصور کنید که خرید تتر و خرید اتریوم را از صرافی همتاپی انجام داده‌اید و آن‌ها را به صرافی کوئیک سواپ منتقل کرده‌اید. فرض کنید یک استخر نقدینگی در کوییک سواپ دارید. استخر نقدینگی دو جفت رمزارز تتر و اتر را به کاربران صرافی ارائه می‌دهد. اگر شما تعداد 300 اتر درون استخر و با قیمت 1800 دلار داشته باشید، برای متعادل بودن استخرتان، باید مقدار تترهای درون استخر شما 540000 واحد باشد. (مقدار تتر از ضرب مقدار اتر در قیمت اتر به دست آمد)

با عرض معذرت، بیایید با حفظ تعهد نسبت به زبان مادری مان، دوباره از حروف لاتین کمک بگیریم: اگر تعداد اتر را با x و تعداد تتر را با y نشان دهیم، مقدار x*y باید برابر با ثابت k باشد. 

در این مثال ثابت k برابر خواهد بود با: 300*540000=162000000

این k همیشه همین مقدار را درون استخر نقدینگی خواهد داشت و درواقع ثابت بودن، تضمین‌کننده انجام درست معاملات است. 

حالا اگر ما 20000 تتر داشته باشیم و بخواهیم آن را از طریق استخر شما به اتر تبدیل کنیم، معامله ما به شکل زیر صورت می‌گیرد:

ثابت k که بدست آوردیم ثابت خواهد ماند. مقدار آن 162000000 است. اما 20000 تتر ما به تترهای استخر شما اضافه شده است، یعنی جمعا 560000 واحد. در این صورت مقدار اترهای استخر بعد از اضافه شدن این مقدار تتر، برابر با 289.28 واحد خواهد رسید. با توجه به اینکه مقدار اولیه اتر استخر 300 بوده است، به ما تعداد 10.72 اتر خواهد رسید. 

با توجه به اینکه ما در ابتدا 20000 تتر داده بودیم و حالا 10.72 اتر دریافت کردیم، اتر را به قیمت 1865 دلار خریداری کرده‌ایم. ناگفته نماند که این وسط 65 دلار هم بابت کارمزد هر اتر پرداخت کرده‌ایم! نوش جان صاحبان کارمزد!

حالا که با نحوه ی کار صرافی کوییک سواپ آشنا شدید، بهتر است ارز داخلی این صرافی یعنی quick را هم بهتر بشناسید. 

نگذار دارایی هات از دست بره

توکن quick چیست؟

توکن quick چیست | همتاپی

quick توکن بومی کوییک سواپ است. در حال حاضر دو ورژن از quick وجود دارد: قدیمی و جدید.

در ابتدا و در سال 2021 توکن old quick به عنوان توکن حاکمیتی کوییک سواپ با عرضه 1 میلیون واحد راه‌اندازی شد. عرضه محدود این توکن به منظور ایجاد جذابیت برای کاربران از طریق کمیابی بود.

سپس و در مارس 2022، جامعه حاکمیتی کوییک سواپ رای به افزایش عرضه quick داد. در نتیجه تقسیم توکن با نسبت 1:1000 انجام شد.

 این مسئله به این دلیل انجام شده بود که بعد از عرضه 1 میلیون توکن quick، به دلیل کمیاب بودن این توکن، قیمت آن نسبت به دیگر توکن‌های dex مثل uni یا 1inch بسیار بالا رفت. به همین دلیل جامعه حاکمیتی کوییک سواپ با عرضه مقدار بیشتری از توکن quick میزان آن را به 1 میلیارد عدد رساند.

از آپریل 2022 به بعد، کسانی که توکن quick دارند می‌توانند نوع قدیمی آن را به جدید آن تبدیل کنند. همچنین می‌توانید توکن‌های old quick خود را در صرافی‌های متمرکز به فروش برسانید.

با اینکه نام قدیم و جدید بر سر توکن‌های quick سنگینی می‌کند، اما موارد استفاده از آن‌ها تا حدی مشابه هم هستند؛ از جمله:

  •       تامین نقدینگی؛ که در آن تامین‌کنندگان از کارمزد آن کسب سود می‌کنند.
  •       ییلد فارمینگ یا کشت سود برای به دست آوردن توکن‌های dquick به عنوان جایزه
  •       جامعه حاکمیتی که هولدرهای توکن‌ها در آن حق رای دارند
  •       استیک کردن برای جوایز دیگر (لانه اژدها برای old quick، استخر شربت اژدها برای new quick)
  •       مشارکت در پیشنهادات اولیه dex
  •       ترید در صرافی‌های رمزارزها

چطور کوییک سواپ را استیک کنیم؟

استیک کردن کوییک سواپ |‌ همتاپی

گفتیم که quick توکن حاکمیتی پلتفرم است و می‌توان از آن در بخش‌های مختلفی استفاده کرد، از جمله استیک کردن آن در لانه اژدها. انجام این کار شما را قادر می‌سازد تا با هولد کردن توکن‌های quick خود، توکن‌های dquick را دریافت کنید.

زمانی که شما توکن‌های quick خود را استیک می‌کنید، مقدار متناسبی از توکن‌های dquick را در کیف پول خود دریافت خواهید کرد. بعد از اینکه این توکن‌های کاهش تورمی (همان dquick) را از کیف پول خود بیرون انداختید، آن‌ها خواهند سوخت. سپس توکن‌های quick خود را پس می‌گیرید، به همراه جایزه مدت زمان استیک کردن آن‌ها.

چگونه از کوییک سواپ برای سواپ کردن توکن‌ها استفاده کنیم؟

1) در مرورگر وب کامپیوتر و یا موبایل خود سایت کوییک سواپ را باز کنید. همیشه از quickswap.exchange استفاده کنید تا به دام سایت‌های کلاهبردار نیفتید.

2) از قسمت سمت راست صفحه اصلی سایت، بر روی connect wallet  کلیک کنید. در این مرحله باید یک کیف پول پشتیبانی‌کننده پالیگان را انتخاب کنید، مثل تراست والت و یا متامسک.

مرحله اول سواپ کردن در کوییک سواپ | همتاپی

3) زمانی که به کیف پول خود اتصال پیدا کردید، از روی نوار جهت یابی بر روی swap کلیک کنید.

مرحله 2 سواپ کردن در کوییک سواپ

4) در نتیجه به صفحه‌ای منتقل می‌شوید که باید جفت توکن مد نظر خودتان را انتخاب کنید. توکن پیشفرض معمولا matic است، اما می‌توانید توکن‎هایی را که نیاز دارید انتخاب کنید. در این مثال از توکن‌های matic و sand استفاده می‌کنیم.

مرحله 3 سواپ کردن در کوییک سواپ |همتاپی

5) بر روی swap کلیک کنید تا فرآیند سواپ آغاز شود.

6) از پنجره پاپ‌آپ، پیش‌نمایش تراکنش را بر روی کیف پول خود ببینید و آن را تایید کنید. مطمئن باشید همیشه مقداری matic در کیف پول خود دارید تا فرآیند تراکنش به راحتی انجام گیرد.

نحوه اتصال کیف پول متامسک به کوییک سواپ

همانطور که گفتیم برای اینکه بتوانید به سواپ کردن توکن‌های مد نظر خود در کوییک سواپ بپردازید باید یک کیف پول پشتیبانی کننده از پالیگان را انتخاب کنید. برای این کار بعد از اینکه به صفحه اصلی وارد شدید و روی connect wallet کلیک کردید، باید کیف پول مد نظر خود را انتخاب کنید. در این مثال ما از متامسک استفاده می‌کنیم. حالا که کیف پول متامسک را انتخاب کردید، باید:

1) انتخاب کنید که با کدام یک از حساب‌های خود قصد اتصال به کوییک سواپ را دارید.

اتصال به حساب در کوییک سواپ | همتاپی

2) بر روی next کلیک کنید.

3) بر روی connect کلیک کنید.

اتمام سواپ در کوییک سواپ | همتاپی

حالا که با شیوه سواپ کردن ارزهای دیجیتال در این صرافی در بستر پالیگان آشنا شدید، بهتر است در مورد امنیت و حاکمیت آن هم صحبت کنیم.

امنیت صرافی quickswap

امنیت کوییک سواپ |‌ همتاپی

صرافی‌های غیرمتمرکز بر اساس قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند. به علاوه حتما می‌دانید که قراردادهای هوشمند قراردادهایی هستند که بر روی یک بلاکچین اجرا می‌شوند. از طرفی بلاکچین ها، به صورت کاملا غیرمتمرکز کار می‌کنند، یعنی همه چیز را نودهای شبکه بلاکچین در سراسر دنیا تحت کنترل خود دارند. این مسئله سبب می‌شود تا امکان رخ دادن اشتباه تا مرز صفر کاهش یابد. همچنین سرورهای غیرمتمرکز صرافی‌های dex از جمله کوییک سواپ در برابر حملات مصون هستند؛ به این دلیل که اگر حتی یکی از سرورها را حذف کنید تاثیر کمی بر کل شبکه خواهد گذاشت. اما اگر هکرها به سرورهای یک صرافی متمرکز نفوذ کنند، قطعا صدمات بیشتری را به آن وارد خواهند کرد.

اما با وجود امنیت حاصل از گسترده بودن شبکه سرورها در صرافی‌های غیرمتمرکز، در صورتی که به طریقی امکان هک کردن سرورهای آن به وجود بیاید، باز هم دارایی شما بدون تغییر خواهد ماند؛ چون صرافی غیرمتمرکز اختیاری در قبال دارایی‌های شما ندارد. در مورد صرافی‌های متمرکز تا زمانی که وجوه شما در صرافی باشند، امکان هک شدن و به سرقت رفتن آن‌ها وجود دارد.

حاکمیت صرافی کوییک سواپ

حاکمیت کوییک سواپ | همتاپی

هر دو توکن quick و dquick برای رای دادن  در زمان ارائه‌ی پیشنهادات جامعه‌ی حاکمیتی برای ایجاد تغییرات در پروتکل کوییک سواپ استفاده می‌شوند. تعداد توکن‌های quick موجود در کیف پول هر کاربر، تعیین‌کننده تعداد رای‌هایی است که آن کاربر می‌تواند بدهد.

همچنین رای‌هایی که از dquick استفاده می‌کنند، با توجه به نرخ تبدیل متغیر quick-dquick در زمان رای‌گیری شمارش می‌شوند.

مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *