تراست والت یا کوینومی – ۱۰ تفاوت مهم و کاربردی

تراست ولت یا کوینومی؟ | همتاپی

تراست والت یا کوینومی؟ تراست والت بهتره یا کوینومی ؟   

با وجود گزینه‌های متعددی که در بازار کریپتوکارنسی برای نگه‌داری ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ این‌‎روزها انتخاب یک کیف پول مناسب با امنیت بالا کار آسانی نیست و همه به دنبال امن ترین کیف پول ارز دیجیتال هستند.

ما در این مقاله به بررسی دو کیف پول محبوب ارزهای دیجیتال؛ تراست ولت و کوینومی ولت پرداخته‌ایم و از جنبه‌های مختلفی این دو کیف پول را بررسی کرده‌ایم و به شما اطمینان می‌دهیم با مطالعه این مقاله به دیدگاه جامعی در مقایسه این دو کیف پول خواهید رسید که در هیچ مطلب دیگری یافت نمی‌شود.

برای راحتی انتخاب شما بین کوینومی یا تراست، در ادامه با یک نگاه اجمالی در یک جدول این دو کیف پول را بررسی می‌کنیم؛ سپس جداگانه به معرفی و بررسی این دو کیف پول می‌پردازیم و در پایان آن دو را با هم مقایسه می‌کنیم و به این نتیجه می‌رسیم که تراست والت بهتر است یا کوینومی. 

در ادامه با ما همراه باشید. 

مقایسه اجمالی تراست ولت یا کوینومی در یک نگاه

مقایسه اجمالی تراست ولت با کوینومی در یک نگاه | همتاپی

 

ویژگی تراست ولت کوینومی
تاسیس 2017 2014
زبان 18 زبان زنده دنیا 30 زبان زنده دنیا
نوع کیف پول کیف پول نرم افزاری کیف پول نرم افزاری
تعداد ارزها 65 بلاکچین مختلف 125 بلاکچین مختلف
سایت اینترنتی trustwallet.com www.coinomi.com
کلمات بازیابی 12 کلمه 24 کلمه
پشتیبانی ایمیلی آنلاین 24 ساعته
حفظ حریم خصوصی بالا متوسط
ویژگیهای خاص صرافی داخلی، سوآپ، مرورگرdapp ادغام با صرافیهای شیپ شیفت، چینجلی، کوین سوئیچ

 

معرفی کیف پول تراست ولت

معرفی کیف پول تراست ولت | همتاپی

کیف پول تراست والت یک کیف پول نرم افزاری است که توسط کمپانی «six days llc» طراحی شده است.  

ویکتور رادچنکو بنیانگذار این کمپانی هدف خود از ساخت این کیف پول را امکان ذخیرهسازی توکنهای اتریوم (erc20) عنوان کرده است.

تراست والت در سال 2018 توسط صرافی بایننس خریداری شد و اکنون کیف پول رسمی صرافی بایننس در بین کیف پول‌های غیر متمرکز است. 

تراست ولت در نسخههای اندروید، ios و افزونه کروم در دسترس است. 

این کیف پول غیرمتمرکز بوده و کلیدهای خصوصی در هیچ یک از سرورهای شرکت سازنده ذخیره نمیشود و فقط در اختیار کاربر قرار میگیرد.   

راحتی در استفاده، غیرمتمرکز بودن، پشتیبانی از ارزهای بلاکچینهای مختلف (علاوه بر اتریوم) و ویژگیهای دیگری که در ادامه میآید این کیف پول را به محبوبیت بالایی در بین کیفپولهای نرم افزاری رسانده است به نحوی که در زمان نگارش این مقاله بیش از 10 میلیون بار از گوگل پلی دانلود و نصب شده است.

مزایا

1.امنیت

سازندگان تراست والت اقدامات امنیتی زیادی را برای جلوگیری از هک و سرقت دارایی کاربران در نظر گرفتهاند. از جمله این اقدامات دسترسی کاربران به کلیدهای خصوصی است که در هیچ سروری ذخیره نمیشود. همچنین امکان بازیابی کیف پول به وسیله کلیدهای خصوصی در صورت مفقود شدن تلفن همراه وجود دارد.

2.حریم خصوصی

در هنگام نصب کیف پول هیچ اطلاعاتی از کاربر دریافت نمیشود و همچنین احراز هویت نیز وجود ندارد و این ویژگی برای کاربران ایرانی که در بازار ارزهای دیجیتال با انواع تحریمهای گسترده مواجه هستند  بسیار خوشایند است.

3.سواپ ارزهای دیجیتال swap

این ویژگی به شما امکان میدهد که توکنهای مختلف را به راحتی با یکدیگر تعویض کنید. سواپ از این نظر اهمیت دارد که تعویض ارزهای دیجیتال بدون هیچ واسطهای مثل صرافی متمرکز صورت میگیرد و هیچ سازمان یا شخص ثالثی به داراییهای شما دسترسی ندارد و شما مدیریت کامل داراییهای خود را در اختیار دارید.

4.صرافی‌های غیرمتمرکز dex 

این یک ویژگی مهم است که امکان معامله ارزهای دیجیتال با بلاکچینهای مختلف را به وسیله ارزهایی که در استخرهای نقدینگی صرافیهای غیرمتمرکز وجود دارد برای شما فراهم کرده است. 

بدون احراز هویت میتوانید ارزهای بسیاری را با متصل کردن تراست والت به سایت صرافی غیر متمرکز معامله کنید.

 5.استکینگ و کسب درآمد

شما میتوانید داراییهای دیجیتال مازاد خود را در شبکههای بلاکچینی مختلفی که در این کیف پول وجود دارد قفل کنید و در ازای آن سود دریافت کنید که مقدار سود و نحوه استیک آن درون کیف پول تراست نوشته شده است.

6. مرورگر dapps 

این مرورگر در تراست ولت به شما این امکان را میدهد که در مورد دارایی های مالی غیر متمرکز، برنامههای مالی غیرمتمرکز، بازیهای بلاکچینی، صرافیها و موارد بسیار دیگری که در ارتباط با ارزهای دیجیتال هستند جستجو کنید.

7.عرضه شدن نسخه مرورگر

کیف پول تراست والت ابتدا فقط برای سیستم‌عامل‌های اندروید و ios عرضه شده بود اما با ارائه نسخه مرورگر کاربرانی که می‌خواهند در رایانه شخصی خود از این کیف پول استفاده کنند می‌توانند افزونه مرورگر تراست والت را نصب و استفاده کنند.

معایب

1.نداشتن نسخه دسکتاپ

با این که تراست والت در نسخههای متفاوتی عرضه شده است اما تاکنون نسخه دسکتاپ این کیف پول عرضه نشده و کاربرانی که میخواهند با لپتاپ یا کامپیوتر خانگی از این کیف پول استفاده کنند فقط میتوانند از نسخه مرورگر بهره بگیرند.

2. عدم پشتیبانی آنلاین

با وجود این که قسمت راهنمای این کیف پول با توضیحات بسیار کامل و جامع بخشهای مختلف تراست را به خوبی پوشش داده است و اکثریت کاربران با مطالعه این قسمت میتوانند نیاز خود را برطرف کنند اما هنوز پشتیبانی آنلاین این کیف پول فعال نیست و کاربران فقط میتوانند با ارسال ایمیل سوالات خود را بپرسند.

3.امکان هک

با توجه به این که کیف پول تراست در دسته کیف پولهای گرم قرار میگیرد در صورت وصل شدن به اینترنت همواره امکان هک و از دست رفتن داراییها وجود دارد؛ پس باید همواره در حفظ کلیدهای خصوصی در جای امن اطمینان حاصل کنید.

4. مرورگر dapp برای ios

 مرورگر dappp هنوز برای کاربران سیستم عاملهای ios در دسترس نیست.

اگر مایل هستید نحوه نصب و راه‌اندازی تراست والت را یاد بگیرید مقاله زیر را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط: بررسی و نحوه راه‌اندازی کیف پول تراست ( trust wallet)

معرفی کیف پول کوینومی

معرفی کیف پول کوینومی | همتاپی

کیف پول کوینومی در سال 2014 توسط جورج کیمیونیس (george kimionis) راه اندازی شد.

این کیف پول در ابتدا با ظاهر جذابی که داشت توانست به محبوبیت برسد و بعدها با گسترش خدمات خود طرفداران زیادی را در جامعه کریپتوکارنسی به سوی خود جلب کرد.

این کیف پول رایگان و غیرمتمرکز، در نسخههای اندروید، ios، ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است. 

در کوینومی نیز همانند تراست ولت کلیدهای خصوصی فقط در اختیار کاربر قرار دارد و شخص دیگری به آنها دسترسی ندارد.

 

 نصب و استفاده آسان، پشتیبانی از ارزهای مختلف، پشتیبانی از زبانهای مختلف، رابط کاربری جذاب و بسیاری از ویژگیهای دیگر که در ادامه میآید کیف پول کوینومی را به یکی از کیفپولهای نرم افزاری محبوب بدل کرده است.

مزایا

1.پشتیبانی آنلاین

کوینومی امکان پشتیبانی آنلاین درون کیف پول را به کاربران میدهد و شما میتوانید مشکلات و سوالات خود را به صورت آنلاین با پشتیبانی در میان بگذارید گرچه پاسخدهی سریع نیست و برخی مواقع با تاخیر صورت میگیرد.

2.رابط کاربری جذاب

رابط کاربری ساده و البته جذاب کوینومی برای کاربرانی که از پیچیدگیهای تکنولوژی بیزارند هم قابل استفاده است. شما تنها با چند کلیک ساده میتوانید داراییها را به یکدیگر تبدیل کنید. شاید بتوان گفت این ویژگی کوینومی آن را نسبت به سایر رقبا محبوبتر کرده است.

3.حفظ حریم خصوصی

حفظ حریم شخصی کاربران در کیف پول کوینومی در اولویت قرار دارد و به همین دلیل اطلاعات شخصی کاربران را ذخیره نمیکند و همچنین نیاز به احراز هویت ندارد. علاوه بر این موارد در تراکنشها نیز ip کاربران را مخفی میکند تا امکان ردیابی تراکنشها وجود نداشته باشد و این ویژگی برای کاربرانی که نیاز به ناشناس ماندن دارند بسیار مطلوب است.

4.تبدیل ارزها در داخل کیف پول exchange

تبدیل ارزها داخل کیف پول به شما این امکان را میدهد که بدون خارج کردن دارایی خود از کیف پول آنها را معامله کنید. 

با این ویژگی گویی کیف پول یک صرافی است. 

صرافیهای شیپشیفت(shapeshift) و چنجلی(changelly) این امکان را برای کوینومی فراهم کردهاند تا کاربران بتوانند بدون احراز هویت، در کمترین زمان و با کارمزدهای پایین ارزهای خود را به راحتی معامله کنند.

5.پشتیبانی از 30 زبان زنده دنیا

کیف پول کوینومی در این زمینه بی رقیب است و از 30 زبان زنده دنیا از جمله زبان فارسی پشتیبانی میکند و در نظر دارد در آینده تعداد این زبانها را بیشتر کند.

معایب

1.امنیت نامطمئن

در سال 2019 یکی از کاربران کوینومی در شبکههای اجتماعی عنوان کرد که حدود 60 هزار دلار از داراییهایش در کیف پول کوینومی به سرقت رفته است. گرچه کوینومی چند ساعت بعد این نقص امنیتی را برطرف کرد اما این اتفاق باعث شد امنیت این کیف پول زیر سوال برود.

2.استفاده از نسخه 24 کلمه‌ای عبارات بازیابی

در حالی که بسیاری از کیفپولها از نسخه12 کلمهای بازیابی کیف پول به منظور راحتی کاربران بهره میگیرند کیف پول کوینومی از نسخه 24 کلمهای استفاده میکند و به همین دلیل نمیتوان داراییهای موجود در کوینومی را در سایر کیفپولها بازیابی کرد.

3.تاخیر در بروزرسانی تراکنش‌ها

در استفاده از این کیف پول توسط کاربران عنوان شده است که تایید برخی از تراکنشها به دلیل همگامسازی با بلاکچین برخی از ارزهای دیجیتال با چندین ساعت تاخیر انجام میشود و این یکی مورد منفی برای این کیف پول است.

4.فاقد تایید هویت دو مرحله‌ای

اکثر کیفپولهای ارزهای دیجیتال برای حفظ امنیت بیشتر دارای تایید هویت دو مرحلهای هستند اما کوینومی تا به امروز از این ویژگی استفاده نکرده است.

اگر مایل هستید نحوه نصب و راه‌اندازی کوینومی را یاد بگیرید مقاله زیر را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط: بررسی و آموزش نصب کیف پول کوینومی

از نظر امنیت، حریم خصوصی و پشتیبانی تراست والت بهتره یا کوینومی

از نظر امنیت و حریم خصوصی تراست ولت بهتره یا کوینومی؟ |همتاپی

ویژگی‌ها و معایب هر دو کیف پول تراست و کوینومی را جداگانه بررسی کردیم اما اکنون می‌خواهیم ویژگی‌های مشترک تراست والت و کوینومی را کنار هم قرار دهیم و آن‌ها را با هم مقایسه کنیم.

1.بررسی تفاوت تراست والت و کوینومی از نظر امنیت

از نظر امنیت که مهمترین موضوع مورد مقایسه ما در این مقاله است کیف پول تراست والت تا به امروز هیچ مشکلی نداشته است و دارایی هیچ یک از کاربران مورد هک یا سرقت قرار نگرفته است اما همان طور که در قسمت قبل عنوان شد در سال 2019 کیف پول کوینومی یکی از کاربران هک شد و دارایی 60 هزار دلاری آن کاربر به سرقت رفت و این یک مورد منفی در سابقه کیف پول کوینومی در نظر جامعه مخاطبان این کیف پولها باقی ماند. گرچه کوینومی این نقص را سریعا جبران کرد و همچنین از الگوریتمهای رمزنگاری قدرتمند برای حفظ کلید خصوصی کاربران بهره گرفت.

2.مقایسه تراست والت و کوینومی از نظر صرافی داخلی و dapp

کیف پول تراست ولت امکان سواپ ارزهای دیجیتال را درون کیف پول بدون اتصال به هیچ یک از صرافیهای خارجی را میدهد و خود کیف پول مانند یک صرافی عمل میکند و علاوه بر آن امکان اتصال به صرافیهای غیرمتمرکز dex هم فراهم است. همچنین مرورگر dapp به شما این امکان را میدهد که با اینترنت غیرمتمرکز به جستجو بپردازید.

در کیف پول کوینومی نیز امکان مبادله ارزهای دیجیتال داخل کیف پول وجود دارد. شما از داخل کیف پول میتوانید به سرویسهای ارز دیجیتالی مانند  چنجلی (changelly)، کوین سوئیچ (coin switch)، پلتفرم تاتل (totle) و بایننس دکس (binance dex) متصل شده مبادلات خود را انجام دهید. کوینومی نیز مانند تراست امکان استفاده از اینترنت غیرمتمرکز را برای شما فراهم کرده است.

3.کوینومی یا تراست کدام‌یک ارزهای بیشتری را پشتیبانی می‌کند؟

طبق ادعای سایت تراست ولت این کیف پول از 65 بلاک چین مختلف پشتیبانی می‌کند.

طبق ادعای سایت کوینومی این کیف پول از 125 بلاکچین مختلف پشتیبانی میکند و میتوانید داراییهای مختلف را به صورت دستی به لیست این کیف پول اضافه کنید.

4.حریم خصوصی در تراست والت و کوینومی

هر دو کیف پول تراست و کوینومی در تلاش برای حفظ حریم خصوصی کاربر و ناشناس ماندن او هستند. مبادله ارزهای دیجیتال در این دو کیف پول بدون نیاز به احراز هویت بوده و حتی درتراکنشها هم آی پی کاربر را مخفی میکنند.

5.برای استیکینگ تراست والت بهتر است یا کوینومی؟

  • شما در کیف پول تراست ولت با استیک کردن ارزهای دیجیتال زیر میتوانید یک درآمد غیرفعال داشته باشید:
  • ترون (trx)
  • تزوس (xtz)
  • کازمس (atom)
  • وی چین (vechain)
  • کالیستو (clo)
  • کاوا (kava)
  • توموچین (tomo)
  • آیوتکس (iotx)
  • آلگوراند (algo)

همانطور که در بالا گفته شد شما می‌توانید ترون را در کیف پول تراست والت استیک کنید. اگر به دنبال فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری هستید، خرید ترون می‌تواند گزینه‌ای جذاب و قابل بررسی باشد.

در کیف پول کوینومی نیز امکان استیک ارزهای دیجیتال و کسب درآمد وجود دارد اما تعداد این ارزها کمتر از تراست والت بوده و عموما کاربران از کوینومی برای استیک ارزهای دیجیتال استفاده نمیکنند چرا که گزینههای بهتری وجود دارد و کوینومی در این زمینه حرف چندانی ندارد.

6.تفاوت پشتیبانی در تراست والت و کوینومی

اگر در زمینه پشتیبانی بخواهیم تراست والت یا کوینومی را انتخاب کنیم باید بگوییم کوینومی در این زمینه بهتر عمل کرده است چرا که پشتیبانی آنلاین 24 ساعته 7 روز هفته و 365 روز سال دارد که البته گاهی با تاخیر انجام  میشود اما تراست والت پشتیبانی آنلاین ندارد و کاربران فقط میتوانند با ایمیل از پشتیبانی این کیف پول سوالات خود را بپرسند.

7.کلمات بازیابی تراست والت و کوینومی

تعداد کلمات بازیابی که تراست والت برای حفظ داراییها به شما میدهد که فقط هم در اختیار شماست و باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید (چرا که از دست دادن این کلمات مساوی است با از دست رفتن داراییهایتان) 12 کلمه است اما این کلمات در کوینومی 24 کلمه است که بدون شک برای کاربران تعداد 12 کلمه راحتتر است. علاوه بر این شما میتوانید 12 کلمه تراست ولت را در کیفپولهای دیگری که مانند تراست، 12 کلمه‌‌ای هستند وارد کرده و داراییهای خود را در آن کیف پول مشاهده کنید اما این امکان برای کوینومی با توجه به 24 کلمه بودن در دسترس نیست.

8.نسخه های قابل نصب در تراست والت و کوینومی

اگر برای شما مهم است که حتما کیف پول را بر روی دسکتاپ رایانه شخصی خود داشته باشید باید بین کوینومی یا تراست ولت، کوینومی را انتخاب کنید چرا که تراست والت نسخههای محدودتری را عرضه کرده و برای رایانه فقط میتوانید از نسخه مرورگر استفاده کنید. 

نسخههای قابل نصب تراست والت فقط برای موبایل و مرورگر کروم عرضه شده است که میتوانید برای دانلود آن به لینک زیر مراجعه کنید:

دانلود تراست ولت

نسخههای قابل نصب برای کوینومی بیشتر از تراست والت است و علاوه بر اندروید و ios میتوانید از نسخه ویندوز، مک و لینوکس هم استفاده کنید.

دانلود کوینومی

9.زبان

تراست ولت در حال حاضر از 18 زبان پشتیبانی میکند اما کوینومی از 30 زبان زنده دنیا از جمله زبان فارسی پشتیبانی میکند.

[مطالب مرتبط: تغییر شبکه کاردانو در تراست ولت را مطالعه کنید تا با یکی از تکنیکها‌ی کار در تراست ولت بیشتر آشنا شوید]

10.ویژگیهای خاص

اگر برای انتخاب کیف پول تراست ولت یا کوینومی هنوز هم مردد هستید بهتر است به برخی ویژگیهای خاص این دو کیف پول هم نگاهی بیندازید که در ادامه با هم میخوانیم.

آلارم

امکان ست کردن آلارم قیمتی در تراست ولت وجود دارد اما کوینومی فاقد این ویژگی است.

راه اندازی سریع

کیف پول کوینومی را بسیار آسانتر از کیف پول تراست میتوانید راه اندازی کنید حتی امکان راه اندازی سریع بدون وارد کردن کلمات بازیابی نیز در کوینومی وجود دارد که این ویژگی در تراست موجود نیست.

شخصی سازی

در کیف پول تراست داراییها از بیشتر به کمتر دستهبندی میشود و امکان شخصی سازی وجود ندارد اما در کوینومی شما میتوانید در یک لیست دلخواه داراییها را دستهبندی کنید.

متن باز بودن

کیف پول کوینومی متن باز نیست و امکان دسترسی به کدها و بررسی آنها از نظر نبود اشکالات و کدهای مخرب برای کاربرانی که دانش برنامهنویسی دارند وجود ندارد اما کیف پول تراست متن باز بوده و امکان بررسی کدها توسط تمام کاربران وجود دارد.

در مقایسه تراست والت و کوینومی ما کدام یک را پیشنهاد می‌دهیم؟

در مقایسه تراست ولت و کوینومی همتاپی کدام را پیشنهاد می‌دهد؟ | همتاپی

برای تصمیمگیری بهتر در خصوص اینکه تراست والت بهتر است یا کوینومی میتوانید جدول زیر را نگاه کنید اما در نهایت خود شما باید تصمیم بگیرید که در بین ویژگیهای یک کیف پول کدامیک برای شما مهمتر است و بر طبق آن تصمیم نهایی خود را برای استفاده از یکی از این دو کیف پول بگیرید.

ویژگی تراست والت کوینومی
امنیت برنده✅ بازنده❌
dex برابر برابر
dapp برابر برابر
exchange برابر برابر
پشتیبانی از ارزهای دیجیتال بازنده❌ برنده✅
حریم خصوصی برنده✅ بازنده❌
استیکینگ برنده✅ بازنده❌
پشتیبانی بازنده❌ برنده✅
تعداد نسخههای موجود بازنده❌ برنده✅
متن باز بودن برنده✅ بازنده❌
تایید هویت دو مرحلهای برنده✅ بازنده❌
سرعت تایید تراکنشها برنده✅ بازنده❌

 

مطالب مرتبط با تراست والت بهتر است یا کوینومی

اگر می‌خواهید بهترین و امن‌ترین کیف‌پول‌ها را بشناسید مقالات زیر را مطالعه کنید:

مطالب مرتبط:

بهترین کیف پول اتریوم برای ایرانیان

کیف پول سخت افزاری: امن‌ترین کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال

کیف پول سامورایی، یک سامورایی محافظ شماست

آموزش‌های بی‌نظیری از کیف‌پول‌های نرم‌افزاری ارزهای دیجیتال در مقالات زیر نهفته است:

مطالب مرتبط:

بررسی و نحوه راه‌اندازی کیف پول اگزودوس (exodus)

 نحوه راه اندازی کیف پول متامسک (metamask)

بررسی و نحوه راه اندازی کیف پول اتمیک (atomic wallet)

از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم. به نظر شما تراست والت بهتر است یا کوینومی؟ اگر تجربهای در مورد استفاده این دو کیف پول دارید با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *