مزایا و معایب تتر؛ بیان خلاصه و مفید مزایا و معایب تتر

مزایا و معایب تتر | همتاپی

مزایا و معایب تتر کدام‌ها هستند؟ چه در بازار ارزهای دیجیتال مبتدی باشید و چه به صورت حرفه‌ای و از گذشته در این بازار فعالیت داشته باشید دیر یا زود سر و کارتان به تتر می‌افتد، به همین دلیل اهمیت دارد تا با مزیت‌ها و عیب‌های آن آشنا شوید.

در این مقاله از همتاپی علاوه بر ارائه تعریفی از تتر، مزیت‌ها و معایب تتر را بیان می‌کنیم تا بتوانید خرید مناسبی داشته باشید. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

تتر چیست؟

تتر چیست | همتاپی

تتر پرکاربردترین استیبل کوین بازار ارزهای دیجیتال است. این رمز ارز از سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را آغاز کرده است.

ارز دیجیتال تتر که در هنگ کنگ به ثبت رسیده و زیرمجموعه شرکت آی فینیکس است، به منظور ثبات بخشیدن به بازار ارزهای دیجیتال ایجاد شده است.

از همین رو هر تتر ارزشی برابر با یک دلار آمریکا دارد.

تتر در ابتدا تنها بر بستر شبکه امنی (Omni) بیت کوین بود، اما محبوبیت آن سبب شد تا انواع تتر بر بستر شبکه‌های بیشتری ایجاد شود. کارمزد انتقال تتر بر بستر هر کدام از این شبکه‌ها متفاوت از دیگری است.

اما سوالی که قبل از هر چیز پیش می‌آید، این است که چرا تتر این همه طرفدار دارد و افراد زیادی آن را خریداری می‌کنند؟

در ادامه با بررسی مزایای تتر به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

مطالب مرتبط: تتر چیست؟ از مفاهیم پایه تا معامله تتر

مزیت تتر چیست؟

مزیت تتر چیست | همتاپی

  • تتر نقدینگی بیشتری نسبت به هر ارز دیجیتال دیگری ارائه می‌دهد. متصل بودن به دلار آمریکا (Fiat-Pegged) به این معنی است که ارزش تتر ثابت است و به همین دلیل در ترید بسیار استفاده می‌شود.
  • تقریباً هر ارز دیجیتالی که در بازار رمز ارزها وجود دارد نوسان‌های بسیار زیادی را تجربه کرده است، اما همانطور که گفتیم اتصال به دلار آمریکا سبب می‌شود تتر از این نوسانات  شدید دور باشد.

اکثر سرمایه‌گذاران مبتدی به این دلیل تتر را برای خرید انتخاب می‌کنند تا سبد سهامی پایدار و مطمئن داشته باشند. اگرچه حرفه‌ای‌های بازار هم هر زمان که احساس کنند بازار دچار نوسان است به سمت خرید تتر می‌روند.

  • پایه‌گذاران شرکت تتر معتقدند که موفقیت تنها در صورتی حاصل می‌شود که رابطه شرکت و سرمایه‌گذار بر اساس اعتماد و صداقت باشد. برای دستیابی به این هدف شرکت تتر شفافیت را در تمام سطوح تضمین می‌کند. این شرکت تحت ممیزی‌های منظم قرار می‌گیرد و جزئیات هر تراکنش را می‌توان در بلاک چین آن مشاهده کرد.
  • خرید بعضی از ارزهای دیجیتال به دلیل کارمزدهای بسیار بالایی که دارند برای سرمایه‌گذاران و تریدرها جذابیت ندارد. شرکت تتر از تحمیل هزینه‌های سنگین تراکنش به کاربران خود خودداری می‌کند.

 شما می‌توانید تتر را در بستر شبکه‌های مختلف و با میزان کارمزدهای متفاوت تهیه کنید. البته باید توجه داشته باشید که کارمزد بالاتر خرید تتر بر بستر بعضی شبکه‌ها مثل اتریوم نسبت به سایر شبکه‌ها به دلیل امنیت این پلتفرم است.

  • تتر توسط صرافی‌های بسیاری شناسایی و فهرست شده است. پذیرش گسترده این استیبل کوین برای سرمایه‌گذاران سودمند است زیرا احتمال بیشتری برای تضمین معاملات سودآور دارد.
مطالب مرتبط: چگونه بهترین کیف پول تتر برای ایرانی ها را پیدا کنم؟

اما مگر در دنیایی که ما زندگی می‌کنیم چیزی بدون عیب وجود دارد؟! بیایید در ادامه به معایبی که تتر دارد نگاهی بیندازیم.

معایب تتر چیست؟

معایب تتر چیست | همتاپی

برخی از معایب تتر را در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم.

  • اگرچه دلار آمریکا نوسان‌های بسیار زیادی را تجربه نمی‌کند اما ارزش هم آن کاملاً ثابت نیست. با این حال نکته‌ای که باید در اینجا به آن اشاره کرد این است که سطح نوسان دلار آمریکا و در نتیجه تتر هرگز از 2 تا 3 درصد فراتر نرفته است.
  • هیچ شرطی برای استخراج عمومی تتر وجود ندارد، بلکه تنها شرکت حق انجام توزیع تترهای موجود را دارد. اگرچه این مسئله تا حدی می‌تواند با تمرکززدایی منافات داشته باشد اما کاملاً قابل درک است؛ زیرا حفظ ارزش تتر در برابر سایر ارزهای دیجیتال تنها به واسطه کنترل شرکت امکان‌پذیر است.
  • یکی از مهم‌ترین مزایایی که بسیاری از ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین دارند قابل تقسیم بودن است. با تقسیم ارزهای دیجیتال به ‌بخش‌های بسیار کوچکتر می‌توان انعطاف زیادی در کار با آنها داشت. تتر خاصیت تقسیم‌پذیری را ندارد و این ممکن است عملکرد آن را محدود کند.
  • اگرچه شرکت تتر ادعا می‌کند که هر کوین آن را به یک دلار آمریکا متصل کرده است، اما در واقع تنها 2.9 درصد از عرضه تتر به صورت نقدی است. یعنی اگر زمانی بحرانی پیش بیاید و همه سرمایه‌گذاران تصمیم بگیرند پول خود را برداشت کنند شرکت تتر تنها قادر به بازپرداخت 2.9 درصد از دلارهای سرمایه‌گذاران و تریدرها است.
مطالب مرتبط: دامیننس تتر چیست و چه تاثیری بر بازار دارد؟

سخن پایانی

تتر یکی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌های بازار است که در سال ۲۰۱۴ و در هنگ کنگ به ثبت رسیده است. بسیاری از افراد به دلیل محبوبیت تتر به سمت خرید آن می‌روند.

از مهمترین مزایای تتر می‌توان به اتصال به دلار آمریکا و  نداشتن نوسان‌های بسیار زیاد مانند سایر ارزهای دیجیتال است.

اما این ارز دیجیتال محبوب معایبی هم دارد، که از آن جمله می‌توان به عدم توانایی در بازپرداخت تتر به سرمایه‌گذاران در زمان آشفتگی بازار اشاره کرد.

در این مقاله سعی کردیم علاوه بر مزایای خرید تتر معایب آن را هم برشماریم. شما بگویید کدام یک از مزایای ارز تتر سبب شده است تا به سمت آن کشیده شوید؟ همچنین اگر دلیل خاصی برای دوری از این ارز دیجیتال محبوب تریدرها وجود دارد آن را با ما و دیگر همراهانمان در همتاپی به اشتراک بگذارید.

سوالات پرتکرار

درادامه برخی از پرتکرارترین سوالات در مورد تتر را بررسی می‌کنیم.

تتر چیست؟

تتر پرکاربردترین استیبل کوین بازار ارزهای دیجیتال است. هر واحد تتر ارزشی برابر با یک واحد دلار آمریکا را دارد.

مزایای خرید تتر چیست؟

تتر نقدینگی بیشتری نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر دارد. همچنین  نوسان‌های بسیار زیاد سایر ارزهای دیجیتال در تتر دیده نمی‌شود.

معایب تتر چیست؟

تتر اگرچه نوسان زیادی را تجربه نمی‌کند اما به دلیل اتصال به دلار آمریکا در حدود ۲ تا ۳ درصد نوسان دارد. همچنین قابل تقسیم نبودن تتر می‌تواند سبب ایجاد مشکل در عملکرد آن شود.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *