مایکل مارکوس؛ سرمایه‌گذار و تریدر افسانه‌ای

چکیده مطلب:

مایکل مارکوس در ماه آگوست سال 1947 در آمریکا متولد شد. او بعد از گرفتن مدرک کارشناسی در رشته روانشناسی فعالیت در ترید و سرمایه‌گذاری را با پس‌انداز 1000 دلاری که داشت شروع کرد. بعد از مدتی اما مایکل در یک معامله شکست خورد و سرمایه خود را از دست داد. مایکل تسلیم نشد و با فراهم کردن مبلغ 30 هزار دلار دوباره کار خود را شروع کرد. او با نبوغ خود و تجربه‌هایی که به دست آورده بود توانست در طی ده سال سرمایه 30 هزار دلاری خود را به 80 میلیون دلار برساند.

مایکل مارکوس

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران موفق کسانی هستند که توانستند با سرمایه اندکی کار خود را شروع کرده و بعد از مدتی با انجام معامله و سرمایه‌گذاری سرمایه خود را چند برابر کنند. مایکل مارکوس(Michael Marcus)  یکی از همین افراد موفق است. او توانست در طول ده سال سرمایه 30000 دلاری خود را به 80 میلیون دلار تبدیل کند.

یعنی در طی ده سال سرمایه خود را 2500 برابر کرده که رقمی شگفت‌انگیز و فوق‌العاده است. این اتفاق باعث شده مایکل در لیست برترین و موفق‌ترین تریدرهای جهان قرار بگیرد.

اما بیوگرافی مایکل مارکوس چیست؟ چگونه توانست به این موفقیت بزرگ برسد؟

برای پاسخ به این سوالات ادامه مطلب را از دست ندهید. در این مطلب شما با بیوگرافی مایکل مارکوس، مسیر رسیدن به موفقیت و درس‌های مهم او آشنا می‌شوید

بیوگرافی مایکل مارکوس

 آگوست سال 1947 میلادی بود که مایکل مارکوس (Micheal Marcus) متولد شد. خانواده مایکل یهودی بودند و در آمریکا زندگی می‌کردند. او برای تحصیل در رشته روانشناسی وارد دانشگاه کلارک شد و در سال 1969 مدرک کارشناسی خود دریافت کرد و از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. 

شروع فعالیت حرفه‌ای

به نقل از مجله فوربس (Forbes)، مایکل علاقه زیادی به ترید و سرمایه‌گذاری داشت و بعد از اینکه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد به سراغ ترید و سرمایه‌گذاری رفت. مارکوس با پس‌انداز 1000 دلاری که داشت به ترید و معامله کالاهایی مانند گندم و سویا پرداخت و همزمان به عنوان یک تحلیلگر تحقیقاتی در یک کارگزاری مشغول به کار شد. 

اگر چه مایکل به ترید و سرمایه‌گذاری علاقه زیادی داشت اما مسیر این کار برای او هموار نبود و او بعد از مدتی در یک معامله شکست خورد و تمام سرمایه خود را از دست داد. 

در سال 1972 مایکل توانست 30000 دلار پول برای خود آماده کند و 20000 دلار نیز از مادرش قرض کرد و دوباره وارد عرصه ترید و سرمایه‌گذاری شود. این‌بار همانند دفعه قبل اوضاع برای مایکل خوب پیش نرفت. او دوباره در ترید شکست خورد و 42000 دلار از سرمایه خود را از دست داد. هر چند از دست دادن دوباره سرمایه شکست بدی بود اما مایکل از این شکست‌ها درس‌های زیادی گرفت و تجربه‌های گران‌بهایی برای ترید و سرمایه‌گذاری به دست آورد. 

شخصیت مایکل مارکوس

آشنایی با اد سیکوتا

یکی از اتفاقات مهم زندگی مایکل مارکوس که کمک زیادی به او کرد، آشنایی با اد سیکوتا(Ed Seykota) که یکی از تاجران موفق و باهوش بود.

 سیکوتا فارغ‌التحصیل رشته مدیریت از دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT)  بود و اولین برنامه کامپیوتری برای ترید را ساخته بود. این دو در یک شرکت همکار هم بودند و در آنجا مایکل از سیکوتا نحوه مدیریت پول و درس‌های زیاد دیگری درباره ترید آموخت و همیشه از سیکوتا به اسم یک نابغه یاد می‌کرد و هوش و استعداد او در ترید و سرمایه‌گذاری  را تحسین می‌کرد. 

شروعی دوباره برای مایکل

مایکل  در سال 1972 با استفاده از آموزش‌های سیکوتا و تجربه‌هایی که از شکست‌های قبل به دست آورده بود با 7000 دلار سرمایه باقیمانده‌ای که داشت دوباره کار خود را شروع کرد. او قراردادهای آتی (Futures)تخته سه‌لا(منظور از تخته سه‌لا یکی از فرآورده‌های چوب است که از ورقه‌های نازک چوب تشکیل شده‌است) را خریداری کرد. 

اما در تابستان همان سال اتفاقی بسیار مهم رخ داد. ریچارد نیکسون (رئیس جمهور وقت آمریکا) قیمت برخی کالاها را تحت فشار قرار داد. با این کار قراردادهای آتی رشد قیمت زیادی پیدا کردند. با افزایش قیمت قراردادهای آتی سرمایه مایکل از 7000 دلار به 12000 دلار افزایش پیدا کرد و مارکوس اولین سود و موفقیت خود را در ترید و سرمایه‌گذاری به دست آورد. 

یک سال بعد از این اتفاق مایکل با معاملات و سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام داد سرمایه خود را به 64000 دلار رساند. او با قدرت پیشروی می‌کرد و موفقیت‌های زیادی به دست می‌آورد و سرمایه خود را روزبه‌روز افزایش می‌داد. 

ادامه مسیر موفقیت

مایکل به عنوان تریدر در شرکت کالاها (Commodities Corporation) مشغول به کار شد و در کنار آن هلدینگ (Canmarc) را تاسیس کرد و شروع به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دیگر کرد. 

مایکل با ترید و سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام داد توانست به طور چشمگیری سرمایه خود را افزایش دهد و آن را به 80 میلیون دلار برساند. مارکوس که با سرمایه چند هزار دلاری کار خود را آغاز کرده‌بود توانست در طی ده سال رشد انفجاری داشته باشد و دارایی‌های خود را به عدد بسیار زیاد و قابل توجه 80 میلیون دلار برساند. این موفقیت و تبدیل سرمایه مایکل در طول ده سال باعث شد او بسیار شناخته شده و مورد ستایش دیگر تریدرها و سرمایه‌گذاران قرار بگیرد. 

مایکل همچنین در سال 2006 به عنوان عضو هیئت مدیره شرکت (ViRexx Medical Corp) که در زمینه درمان بیماری سرطان فعالیت می‌کرد، انتخاب شد و در آنجا به فعالیت‌های بشردوستانه پرداخت. 

 

در روز 25 مارس سال 2023 میلادی بود که مایکل مارکوس این تریدر افسانه‌ای در تگزاس آمریکا  درگذشت.  مایکل دو پسر به نام‌های اوبری(Aubrey) و ویل(will) داشت.

از مایکل با نام تریدر و سرمایه‌گذار موفق یاد می‌شود اما شخصیت مایکل چگونه بود که توانست به این موفقیت‌ها برسد؟

شخصیت مایکل مارکوس 

مایکل شخصیت بسیار جالبی داشت. تصورات زیادی درباره افراد تریدر و سرمایه‌گذار وجود دارد که به مادیات علاقه و توجه زیادی دارند. مایکل نیز به ترید علاقه بسیار زیادی داشت و به گفته خودش به عنوان سرگرمی برایش بود و جایگزین چیزهای زیادی در زندگی او شده‌بود. اما مایکل به مادیات توجه زیادی نداشت و اولویت مهمی برایش نبود. در کتاب جادوگران بازار به نوشته آقای (جک شواگر) صحبتی از مایکل بیان شده که بسیار جالب است. او می‌گوید:

«من این نکته را آموخته‌ام که نباید به مادیات وابسته باشم. من مجبور نیستم در هر جای دنیا یک خانه داشته باشم. در عوض می‌توانم در هتل بمانم و یا در ساحل آنجا قدم بزنم و از منظره لذت ببرم. لازم نیست که حتما برای خود یک هواپیمای شخصی داشته باشم اگر خودم را لوس کنم یک هواپیما اجاره می‌کنم.»

قطعا شخصی مثل مایکل که به موفقیت‌های بزرگی در عرصه ترید و سرمایه‌گذاری رسیده، درس‌ها و تجربه‌های زیادی برای افرادی که در این عرصه فعالیت می‌کنند دارد. درس‌ها و تجربه‌هایی که مایکل در طی سال‌ها کار و شکست‌ها و موفقیت‌ها به دست آورده است. 

درس‌ها و تجربه‌های مایکل مارکوس

 

مدیریت ریسک

مایکل در یکی از مصاحبه‌های خود گفته بود:

« هرگز بیش‌از 5 درصد سرمایه خود را به معامله اختصاص ندهید.» 

مارکوس معتقد است وقتی یک تریدر 5 درصد سرمایه خود را صرف ترید و معامله می‌کند فرصت 20 بار معامله مختلف و اشتباه کردن در معامله را دارد و اگر در یک معامله و ترید شکست بخورد فرصت این را دارد که دوباره این کار را شروع کند. مایکل این اصل را مدیریت ریسک می‌داند. یعنی اینکه شما به صورت هیجانی دست به ریسک بزرگ نمی‌زنید تا سرمایه خود را به کل از دست دهید. 

داشتن شجاعت

مایکل مارکوس در یکی از صحبت‌های خود به این نکته اشاره کرد:

« معامله‌گر موفق باید شجاعت داشته باشد، شجاعت تلاش کردن، شجاعت شکست، شجاعت برای موفقیت، شجاعت برای ادامه دادن در زمانی که کار سخت می‌شود.»

این جمله مایکل نشان می‌دهد که شجاعت در معامله وترید بسیار مهم است و بدون شجاعت در معامله نمی‌توان یک تریدر موفق شد. 

پیروی از سبک معاملاتی مخصوص خود

یکی از درس‌های مهم مایکل این است که در معاملات و تریدی که انجام می‌دهید از ایده‌های ذهنی خودتان استفاده کنید. استفاده از سبک معاملاتی دیگر معامله‌گران که حتی افراد موفقی نیز هستند شما را به موفقیت نمی‌رساند. یک تریدر که سود زیادی از موفقیت در معامله به دست می‌آورد ممکن است در هنگام شکست در معامله نیز زیان زیادی را متحمل شود و به همین دلیل استفاده از سبک معاملاتی دیگران تضمینی برای موفقیت نیست. شما برای موفقیت در سرمایه‌گذاری و ترید باید یک سبک معامله مخصوص خود داشته باشید.

نگذار دارایی هات از دست بره

تکنیک‌های معامله مایکل مارکوس

از نظر مایکل معامله خوب و موفق معامله‌ای است که در آن به سه اصل توجه کنید:

  • اصول اولیه

از نظر مارکوس در اصول اولیه باید به عدم تعادل عرضه و تقاضا توجه کنید که این عدم تعادل باعث حرکتی بزرگ در بازار خواهد شد. 

  • نمودارها

در مرحله دوم شما باید به نمودارها توجه کنید. این نمودارها نشان می‌دهد که بازار به کدام سمت در حال حرکت است.

  • انتخاب موقعیت مناسب 

بعد از بررسی تعادل عرضه و تقاضا و تحلیل نمودارها اکنون باید به دنبال موقعیت مناسب برای ورود به بازار و انجام یک معامله مناسب بگردید.

سخن آخر 

با بیوگرافی مایکل مارکوس و درس‌های و تجربه‌های مهم او آشنا شدید. مهم‌ترین درسی که از مایکل می‌توان آموخت شجاعت و صبوری در معامله است. اگر می‌خواهید یک فرد موفق مانند مایکل در این عرصه باشید باید شجاعت داشته‌باشید و البته صبوری برای گرفتن نتیجه را فراموش نکنید.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *