آیا TRX همان TRC-20 است؟

چکیده مطلب:

اگر کاربر ارزهای دیجیتال هستید، شاید تاکنون از خود پرسیده باشید که آیا TRX همان TRC-20 است؟ خیر، ارز دیجیتال بومی شبکه ترون به نام TRX و استاندارد توکن این شبکه با نام TRC-20 یکسان نیستند؛ اگرچه این مفاهیم در داخل اکوسیستم ترون به یکدیگر ارتباط دارند.

عبارت‌های TRX و TRC-20، دو اصطلاح رایج در اکوسیستم ترون هستند که به‌دلیل شباهت نامشان اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. بنابراین، همین ابتدا باید تأکید کرد که TRX همان TRC-20 نیست. در ادامه به بررسی این دو اصطلاح خواهیم پرداخت تا نقش آنها و نحوه تعامل آنها با یکدیگر را بهتر درک کنید.

TRX چیست؟

TRX مخفف ترونیکس (Tronix)، ارز دیجیتال بومی بلاک چین ترون است امکان انجام تراکنش‌های سریع و کم‌هزینه را فراهم می‌کند. از این ارز دیجیتال برای اهداف مختلفی در اکوسیستم ترون استفاده می‌شود:

  • پرداخت کارمزد تراکنش: هر اقدامی در بلاک چین ترون مستلزم پرداخت مقدار کمی کارمزد به‌صورت TRX است.
  • ‌سهام‌گذاری برای کسب پاداش: کاربران با قفل‌کردن یا سهام‌گذاری توکن‌های TRX خود در شبکه به افزایش امنیت شبکه کمک می‌کنند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند.
  • شرکت در رأی‌گیری‌های حاکمیتی: دارندگان توکن TRX می‌توانند به پیشنهادهای بهبودی رأی دهند که آینده بلاک چین ترون را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

برای مطالعه بیشتر در مورد ترون، توصیه می‌کنیم سری به مقاله ترون چیست بزنید.

TRC-20 چیست؟

TRC-20 یک استاندارد توکن مانند ERC-20  در شبکه اتریوم است که توسعه‌دهندگان از آن برای پیاده‌سازی توکن‌ها در بلاک چین ترون استفاده می‌کنند. استاندارد TRC-20 مجموعه ای از قوانین و توابعی را تعریف می‌کند که قرارداد هوشمند هر توکن در شبکه ترون باید از آنها پیروی کند. استاندارد باهدف اطمینان از سازگاری و مشارکت‌پذیری در اکوسیستم ترون طراحی شده است. هنگامی که یک پروژه تصمیم به ایجاد توکن در شبکه ترون می‌گیرد، می‌تواند از استاندارد TRC-20 استفاده کند تا مطمئن شود که این توکن آنها با کیف‌پول‌ها، صرافی‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز این اکوسیستم سازگار است.

مقایسه توکن‌های TRX و TRC-20

در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های توکن‌های TRX و TRC-20 را با یکدیگر مقایسه می‌کنید:

توکن TRX توکن‌های TRC-20
هدف ارز دیجیتال بومی شبکه ترون برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها ایجاد دارایی‌های مختلف در بلاک چین ترون برای اهداف مشخص
استفاده برای استفاده از بلاک چین ترون ضروری است استفاده از آن‌ها اختیاری است
حاکمیت برای شرکت در رأی‌گیری در مورد پیشنهادات تغییر بلاک چین ترون استفاده می‌شود بسته به طراحی ممکن است از آن برای مشارکت در حاکمیت استفاده شود یا نشود

در نتیجه، استفاده از توکن TRX برای هرکسی ضروی خواهد بود که می‌خواهد از بلاک چین ترون استفاده کند؛ زیرا از آن برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و سایر فعالیت‌های ضروری استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

اگرچه که توکن‌های TRX و TRC-20 هر دو بخش جدایی‌ناپذیری از اکوسیستم ترون هستند، اما یکی نیستند و اهداف و ویژگی‌های متفاوتی دارند.  TRX نام ارز دیجیتال اصلی شبکه ترون است، در‌حالی‌که TRC-20 استانداردی برای صدور توکن در این بلاک چین است.  توکن‌های TRC-20 دارایی‌های متنوعی هستند که طیف وسیعی از موارد استفاده را امکان‌پذیر می‌کنند و یک اکوسیستم نوآوری پررونق را در بلاک چین ترون ایجاد می‌کنند. استیبل کوین تتر شناخته‌شده‌ترین توکن TRC-20 عرضه شده در شبکه ترون است.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *