کاردانو یا شیبا؟ کدامیک بهتر است؟

کاردانو یا شیبا | همتاپی

دو ارز دیجیتال که اخیراً سر و صدای زیادی در سایت‌های خبری بپا کرده‌اند، کاردانو و شیبا هستند. جریان‌سازی رسانه‌‌ها به قدری زیاد بوده که عده‌ای برای انتخاب بین کاردانو یا شیبا دچار تردید شده‌اند و نمی‌دانند کاردانو بهتر است یا شیبا؟

این دو ارز دیجیتال به دلیل قابلیت‌های خوبی که دارند مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند. اما حقیقت این است که شیبا و کاردانو از لحاظ فناوری، هدف و پتانسیل رشد، بطور اساسی با هم فرق می‌کنند و نمی‌توان به راحتی به این سوال جواب داد که کاردانو بهتر است یا شیبا؟

اما نگران نباشید ما در این مقاله به بررسی تفاوت‌های کلیدی بین شیبا اینو و کاردانو می‌پردازیم. همچنین نقاط قوت و ضعف کاردانو یا شیبا را برای شما بررسی می‌کنیم تا در نهایت به این سوال مهم پاسخ دهیم که کاردانو بخریم یا شیبا؟ پس برای اینکه بفهمید کدامیک بهترین سرمایه‌گذاری برای شماست، تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست


شیبا چیست؟


شیبا چیست | همتاپی

شیبا اینو (SHIB)، یک ارز دیجیتال است که در ماه آگوست 2020 و توسط فردی ناشناس ملقب به “ریوشی” ایجاد شده است. 

این ارز دیجیتال بر روی بلاکچین اتریوم عمل کرده و از همان فناوری توکن ERC-20 استفاده می‌کند. دلیل محبوبیت شیبا قیمت پایین و پتانسیل بالای رشد آن است.

نقاط قوت شیبا نقاط ضعف شیبا
هزینه کمتر: قیمت شیبا اینو نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر کمتر است. پس برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال نقطه ورود با هزینه کم هستند، جذاب است. نوسانات بالا: به دلیل قیمت پایین و جذابیت برای سرمایه‌گذاران، شیبا اینو به نوسانات بالایی در قیمت دچار است که احتمالاً باعث افزایش ریسک سرمایه‌گذاری شود.
جامعه فعال: شیبا اینو یک جامعه پرشور و فعال دارد که می‌تواند باعث افزایش نفوذ و قیمت آن شود. عدم شفافیت: شیبا اینو به عنوان یک ارز دیجیتال جدید، هنوز به شفافیت کافی در مورد توسعه و مدیریت پروژه خود نرسیده است.
توجه رسانه‌ها: به دلیل توجه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به شیبا اینو، این ارز دیجیتال برای برخی از سرمایه‌گذاران جذاب به نظر می‌رسد. عدم پشتوانه: شیبا اینو هیچ پشتوانه فیزیکی ندارد و ارزش‌گذاری آن تنها به عرضه و تقاضا بستگی دارد.

کاردانو چیست؟


کاردانو چیست | همتاپی

کاردانو (ADA)، یک بلاکچین نسل سوم است که در سال 2015 توسط چارلز هاسکینسون، یکی از هم‌مؤسسان اتریوم، ایجاد شده است. هدف از طراحی و ایجاد کاردانو، حل مشکلات دیگر ارزهای دیجیتال از جمله قابلیت اطمینان و پایداری است. 

بر خلاف شیبا اینو، کاردانو بلاکچین خود را دارد و از مکانیزم اثبات سهام استفاده می‌کند که کارآمدتر از مکانیزم اثبات کار استفاده شده توسط بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال است.

نقاط قوت کاردانو نقاط ضعف کاردانو
فناوری پیشرفته: کاردانو از فناوری پیشرفته‌ای استفاده می‌کند که به آن اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های سریع، امن و ارزان را برای کاربران فراهم کند. رقابت با دیگر پلتفرم‌های بلاکچین: کاردانو باید با رقبای قوی دیگری مانند اتریوم رقابت کند که در صورت عدم توانایی در رقابت می‌تواند به شکست آن منجر شود.
توسعه‌پذیری: کاردانو به عنوان یک پلتفرم توسعه‌پذیر طراحی شده که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های قابل اجرا را برای این پلتفرم بسازند. عدم اطلاعات کافی: در حال حاضر، هنوز اطلاعات کافی در مورد کاردانو و توسعه آن در دسترس نیست و بعضی از جزئیات مربوط به پروژه کاردانو هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
تعامل با دیگر شبکه‌ها: کاردانو قابلیت تعامل با دیگر شبکه‌های بلاک‌چین را دارد. پس می‌تواند از امکانات آن‌ها استفاده کند. تاخیر در توسعه: برخی از تحلیلگران معتقدند که توسعه کاردانو برای رسیدن به اهداف خود، در مراحل اولیه به تاخیر افتاده است.

تفاوت‌های کلیدی بین شیبا و کاردانو


تفاوت های کلیدی بین شیبا و کاردانو | همتاپی

در بخش قبلی هر دو ارز دیجیتال شیبا و کاردانو را به شما معرفی کردیم و نقاط قوت و ضعف هریک را مورد بررسی قرار دادیم، حال بیایید در این قسمت تفاوت‌های بین کاردانو یا شیبا را با هم مقایسه کنیم:

  • فناوری

کاردانو بر پایه فناوری منحصر به فردی به نام اوروبوروس ساخته شده که یک الگوریتم اجماع سهام است. این الگوریتم موجب تراکنش‌های سریعتر و کاهش هزینه‌ها نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر می‌شود. 

اما در مقابل، شیبا اینو از همان فناوری مورد استفاده اتریوم استفاده می‌کند، یعنی الگوریتم اثبات کار (proof-of-work) که برای پردازش تراکنش‌ها به مقدار انرژی و زمان بیشتری نیاز دارد.

  • ارزش بازار کل یا market cap

ارزش بازار کل کاردانو نسبت به شیبا اینو بیشتر است، این بدان معنی است که کاردانو حضور مهم‌تری در بازار دارد. این مزیت باعث می‌شود که کاردانو نسبت به شیبا اینو، پایدارتر باشد و کمتر به نوسان (volatility) دچار شود. 

  • قیمت خرید

قیمت خرید شیبا نسبت به کاردانو پایین‌تر است. همین ویژگی باعث می‌شود شیبا برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال نقطه ورود با هزینه کمتر هستند، قابل دسترس‌تر باشد. با این حال باید توجه داشته باشید که قیمت پایین شیبا به معنی نوسان پذیرتر بودن آن است که ریسک از دست دادن ارزش آن را بالاتر می‌برد.

  • جامعه یا community

هر دو ارز دیجیتال کاردانو یا شیبا دارای جامعه قوی و فعالی هستند. با این حال، جامعه کاردانو بیشتر بر روی توسعه فناوری و کاربردهای بالقوه آن تمرکز دارد، در حالی که تمرکز جامعه شیبا اینو بیشتر بر روی سودهای بالقوه است.

با توجه به مقایسه صورت گرفته در خصوص تفاوت‌های کلیدی این دو ارز دیجیتال می‌توان این‌طور نتیجه‌گیری کرد که کاردانو یا شیبا هر دو نقاط قوت و ضعف خود را دارند که باید قبل از خرید یا سرمایه گذاری به آن‌ها توجه کرد. 

در نهایت فکر می‌کنیم شاید هنوز برای نتیجه گیری در خصوص اینکه کاردانو بخریم یا شیبا زود باشد. پس توصیه می‌کنیم با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا شیبا و کاردانو را از جنبه‌های دیگر با هم بررسی کنیم.


پتانسیل رشد کدامیک بیشتر است؟ کاردانو یا شیبا؟


پتانسیل رشد کاردانو بیشتر است یا شیبا | همتاپی

شیبا و کاردانو هر دو نشان داده‌اند که در آینده پتانسیل رشد فوق‌العاده‌ای دارند، اما سوال اینجاست که پتانسیل رشد کاردانو بهتر است یا شیبا؟ 

رسیدن به یک پاسخ مطمئن در خصوص این سوال دشوار است، چرا که شیبا و کادانو هر دو نقاط قوت و ضعف خود را دارند.

شیبا اینو به دلیل قیمت پایین و جامعه قوی، توجهات را به خود جلب کرده است. با این حال، هیچ کاربرد واقعی در جهان ندارد. به این معنا که اگر تقاضای بازار کاهش پیدا کند، ارزش شیبا ممکن است به طور قابل توجهی کاهش یابد.

از سوی دیگر، کاردانو با تمرکز بر پایداری و تیم توسعه قوی، مزیت خود را دارد. همچنین، دارای کاربرد عملی است. زیرا می‌تواند برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده شود. این ویژگی باعث می‌شود که نسبت به شیبا اینو برای رشد بلندمدت پتانسیل بیشتری داشته باشد.

پس می‌توان نتیجه گرفت هر دو ارز دیجیتال شیبا و کاردانو نشان داده‌اند که در آینده پتانسیل رشد فوق‌العاده‌ای دارند. با این حال، به نظر می‌رسد که کاردانو به دلیل تمرکز بر پایداری و کاربرد عملی، پتانسیل رشد بلندمدت بهتری دارد. 

مطالب مرتبط: آینده قیمت ارز دیجیتال کاردانو چگونه خواهد بود؟

سرمایه گذاری بر روی کدامیک امن‌تر است؟ کاردانو یا شیبا؟


سرمایه گذاری بر روی شیبا امن است یا کاردانو | همتاپی

سؤال بسیاری از افراد این است که سرمایه‌گذاری بر روی کاردانو امن است یا شیبا؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال بیاید ابتدا شیبا و کاردانو را با دقت بیشتری بررسی کنیم. 

شیبا یک ارز دیجیتال نسبتاً جدید است که هنوز به عنوان یک بستر پرداخت مورد قبول واقع نشده و توسط دولت یا هیچ مؤسسه مالی پشتیبانی نمی‌شود. این بدان معناست که سرمایه‌گذاری در شیبا با ریسک بالاتری نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت‌کوین یا اتریوم همراه است.

علاوه بر این، شیبا تغییرات قیمت قابل توجهی را تجربه کرده که می‌تواند هم برای سرمایه‌گذاران قدرت خرید و فروش بالایی به ارمغان آورد و هم برای آن‌ها ضرر و زیان بسیاری را به دنبال داشته باشد. پس مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری باید قبل از سرمایه‌گذاری در شیبا، تحقیقات خود را انجام داده و ریسک سرمایه‌گذاری را در نظر داشته باشید. 

حال به کاردانو توجه کنیم. بر خلاف شیبا، کاردانو یک ارز دیجیتال برجسته‌تر است که از سال 2015 و با تلاش یک تیم از دانشمندان و مهندسان ایجاد شده است. هدف از طراحی و ایجاد کاردانو، حل مشکل قابلیت مقیاس‌پذیری و امنیتی موجود در ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت‌کوین است. کاردانو به عنوان یک ارز دیجیتال پایدار و امن با رقبای خود مقایسه می‌شود.

با این حال، لازم به ذکر است که سرمایه‌گذاری در کاردانو همچنان با ریسک‌هایی همراه است. همانند شیبا، کاردانو توسط هیچ دولت یا مؤسسه مالی پشتیبانی نمی‌شود و ارزش آن می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند نوسانات بازار و تغییرات قوانین و مقررات کم و زیاد شود. 

پس، آیا سرمایه‌گذاری در شیبا یا کاردانو ایمن است؟ پاسخ نهایی این سوال این است که هر دو ارز دیجیتال پتانسیل سود بالایی دارند، اما با ریسک بالاتری نسبت به سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری همراه هستند.


جمع بندی: کاردانو بخریم یا شیبا؟


در طول این مطلب کاردانو و شیبا را از لحاظ جنبه‌های مختلف از جمله نوع فناوری مورد استفاده، قیمت، پتانسیل رشد و ریسک در سرمایه‌گذاری با هم مقایسه کردیم. حال در اینجا باید به این سوال مهم و اساسی جواب دهیم که بالاخره کاردانو بخریم یا شیبا؟

پاسخ به این سوال کاملاً به اهداف سرمایه‌گذاری و تحمل ریسک شما بستگی دارد. اگر به دنبال نقطه ورود با هزینه کم و سود بالا هستید، شاید شیبا اینو گزینه مناسبی برای شما باشد. اما اگر به دنبال سرمایه‌گذاری پایدارتر با رشد بلند مدت هستید، کاردانو گزینه بهتری است. 

با این حال باید توجه داشته باشید که شاید سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال مانند شیبا و کاردانو هیجان‌انگیز بوده و پتانسیل سودآوری همراه داشته باشد، اما لازم است با احتیاط و درک کامل از ریسک‌های مربوط به آن‌ها به این سرمایه‌گذاری‌ها نگاه کنید و فقط درگیر تب جامعه نشوید.


پرسش و پاسخ‌های متداول


  • آیا خرید شیبا یک سرمایه‌گذاری پرریسک است؟

بله، شیبا یک سرمایه‌گذاری بسیار پرریسک و سوداگرانه است. ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند به شدت بی‌ثبات باشند و در این بین شیبا کاربرد بسیار محدودی دارد که ارزش آن عمدتاً بر اساس گمانه‌زنی‌های مبتنی بر رسانه‌های اجتماعی است تا واقعیت.

  • چه ایده‌هایی در پشت سیستم کاردانو وجود دارد؟

کاردانو برای حل مشکلات سیستم‌های پرداخت موجود، از جمله مشکلات امنیتی و هزینه‌های بالا طراحی شده است و برای این منظور، از فناوری‌های نوینی مانند پروتکل اثبات مبتنی بر شبکه (Proof of Stake) و هوش مصنوعی (AI) استفاده می‌کند. هدف نهایی این سیستم، ایجاد یک بستر امن برای تبادل ارز دیجیتال و همچنین توسعه برنامه‌های دیجیتال با استفاده از بلاکچین است.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *