تاریخچه لوگوی بیت کوین: چه کسی آرم بیت کوین را طراحی کرد؟

تاریخچه لوگوی بیت کوین: چه کسی لوگوی بیت کوین را طراحی کرد؟ | همتاپی

اولین لوگوی بیت کوین از فلسفه طراحی اسکومورفیسم (skeuomorphism) نشات گرفته است، این روش گرافیکی آیتم‌های دیجیتالی را به شکل واقعی خود ترسیم می‌کند.

مبدا داستان تاریخچه لوگو یا آرم بیت کوین

 بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط یک فرد یا گروهی از افراد که به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معروف هستند ایجاد شد. این نام مستعار اولین بار سال ۲۰۰۸ در وایت پیپر بیت کوین که توضیحی از سیستم بلاکچین بیت کوین و شرح آن به عنوان اساس و زیربنای کل صنعت ارزهای دیجیتال بود، ظاهر شد.

لازم بذکر است، بیت‌کوین، اولین ارز کریپتویی (یا ارز دیجیتال) جهان است، که برای تسهیل تراکنش‌های همتا به همتا ایجاد شد. (برای مطالعه بیشتر به مقاله بیت کوین چیست مراجعه کنید.)

ساتوشی ناکاموتو، یک برنامه نویس مرموز و ناشناخته، اولین لوگوی بیتکوین را  طراحی کرد. بعداً، فردی با نام مستعار، Bitboy، آن را به لوگوی فعلی بیت کوین ارتقا داد.

اولین اقتباس از لوگوی بیتکوین

اولین اقتباس از لوگوی ناکاموتو اندکی پس از معرفی بیتکوین در اوایل سال ۲۰۰۹ بود. این لوگو دارای یک سکه طلا است که کاراکترهای «BC» روی آن حک شده است.

لوگوی بیتکوین | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

 این  طراحی نیز با بهره گیری از روش گرافیکی اسکومورفیسم انجام شده است، که در آن اقلام دیجیتالی نمایانگرهمتایان واقعی خود در دنیای فیزیکی هستند.

بروزرسانی آرم بیتکوین

ماهیت غیرمتمرکز اکوسیستم بیت کوین از ابتدا شرایطی را فراهم کرد تا عموم مردم بتوانند از طریق توافق جمعی در شبکه بیت کوین مشارکت داشته باشند، امکانی که حتی در طراحی لوگوی بیت کوین نیز فراهم شده بود.

 راه اندازی انجمن (فروم) گفتگوی بیت کوین یا بیت کوین تاک (Bitcoin talk froum)  در سال 2010، باعث شد سایر کاربران بتوانند نظرات و پیشنهادات خود را درباره لوگوی بیتکوین به اشتراک بگذارند.

آرم بیت کوین | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

ساتوشی پس از جمع بندی، نتیجه پیشنهادات مطرح شده از طرف جامعه را در لوگوی جدید بیت کوین لحاظ کرد و لوگوی جدید را در ۲۴ فوریه ۲۰۱۰ معرفی کرد. 

 ناکاموتو در طراحی اخیر خود از علامت دلار الهام گرفت و آن را جایگزین  حروف «BC» کرد. ساتوشی ناکاموتو با حفظ طرح اولیه سکه طلایی،  یک حرف «B» را در مرکز این طرح قرار داد. اما برخلاف نماد دلار، این نماد دارای دو خط است. که قسمت میانی این خطوط در درون حرف B پنهان و قسمت بالایی و پایینی خطوط از دو طرف بالا و پایین حرف B نمایان است.

این طرح با واکنش‌های متفاوتی از سوی اعضای جامعه مواجه شد، حتی برخی معتقد بودند که فاقد جلوه حرفه‌ای است، بنابراین  برای مدت زیادی دوام نیاورد.

طراحی فعلی آرم بیت کوین

لوگوی امروزی بیت کوین در نوامبر ۲۰۱۰، توسط یکی از کاربران بیتکوین تاک به نام بیت بوی «Bitboy» طراحی شد. بیت بوی ضمن تغییراتی در آخرین لوگوی ناکاموتو و با الهام از طرح مسترکارت (MasterCard) ارائه شد.

بیت بوی حرف «B» موجود در طراحی  ناکاموتو را حفظ کرد، با این حال در طراحی جدید خود، رنگ حرف B را به سفید تغییر داد‌، همچنین پس زمینه سکه قبلی را نیز تبدیل به یک دایره نارنجی رنگ کرد. با این حال یک تفاوت اساسی در نحوه قرار گرفتن حرف B این بود که آن را در پس زمینه جدید، ۱۳.۸۸ درجه در جهت عقربه‌های ساعت به سمت راست متمایل کرد.

طراحی لوگوی بیت کوین | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

به لطف حمایت قوی و مقبولیت از طرف جامعه، طراحی Bitboy در دهه آینده خود به لوگوی رسمی بیت‌کوین تبدیل شد. Bitboy پس از انتشار اولین تصاویر بدون کپی رایت از طراحی خود  گفت: “اکنون بدون هیچ محدودیتی  همه می‌توانند از این طراحی گرافیکی، حتی برای مقاصد تجاری نیز استفاده کنند.”

سوالات متداول لوگوی بیتکوین

  1. چه کسی لوگوی بیت کوین را طراحی کرده است؟

طرح‌های اولیه لوگوی بیتکوین توسط ساتوشی ناکاموتو انجام شد و طرح نهایی توسط بیت بوی، پس از تغییراتی در طرح‌های اولیه بوجود آمد. ساتوشی ناکاموتو و بیت بوی هر دو اسامی مستعار هستند و هویت آن‌ها تا به امروز ناشناس باقی مانده است.

  1. چرا لوگوی بیت کوین جواب داد؟

ویژگی‌های خاصی مانند؛ سادگی، منحصر به فرد بودن، جذابیت و شمولیت باعث شده لوگوی بیت کوین تا به امروز مقبولیت داشته باشد

نگذار دارایی هات از دست بره
  1. آیا آرم بیت کوین دارای حق چاپ (کپی رایت) است؟

لوگوی رسمی بیت کوین جنبه مالکیت عمومی دارد. در نتیجه می‌توان از آن برای اهداف تجاری و غیرتجاری متعددی استفاده کرد.

مطالب مرتبط

 

 

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *