ارز ترامپ؛ سیر تا پیاز MAGA و TRUMP و دیگر ارزهای پیرمرد پرحاشیه!

چکیده مطلب:

اگر سرچی در coinmarketcap بزنید، متوجه خواهید شد که بیش از 20 کوین و توکن مختلف منتسب به دونالد ترامپ عرضه شده است. اگر چه بسیاری از این ارزها، شت‌کوین باقی مانده‌اند و نتوانسته‌اند رشد کنند، اما یکی از موفق‌ترین آن‌ها ماگا (MAGA) نام دارد.
این میم‌کوین که از شعار تبلیغاتی Make America Great Again ترامپ به معنی «عظمت را دوباره به آمریکا بازگردانیم» الهام گرفته شده است، با نماد اختصاری TRUMP و در تاریخ 21 آگوست 2023 عرضه شده است.
میم‌کوین، در سال 2024 در عرض حدود یک ماه افزایش خیره کننده 700 درصدی داشته و یکی از سوالاتی که شاید برای بسیاری از تریدرها مطرح است، این است که آیا این میم‌کوین ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟
در همین راستا، در متن مقاله نکاتی در خصوص ارز ترامپ، کاربردهای آن، توکنومیکس میم‌کوین و تحلیل آن در بازار مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

رمز ارز ترامپ؛ سیر تا پیاز MAGA و TRUMP و دیگر ارزها | همتاپی

ارز ترامپ به گوش‌تان خورده است؟ بله… ارز دونالد ترامپ (Donald Trump) نامزد ریاست جمهوری پرحاشیه ایالات متحده آمریکا که این روزها نه فقط در سیاست و اقتصاد، که در دنیای کریپتو هم گردوخاک به پا کرده است. میم‌کوین جدید ترامپ تحت عنوان ماگا (MAGA) توانسته طی یک ماه اخیر رشدی بیشتر از 700 درصدی را تجربه کرده و ارزش بازار خود را به 500 میلیون دلار برساند و همین، بهانه‌ای شده تا بخواهیم در مورد رمز ارز ترامپ و همین ماگا کمی بحث و بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

مروری بر سابقه ترامپ در حوزه کریپتو

دونالد ترامپ، در دوره قبلی ریاست جمهوری خود در ایالات متحده آمریکا، یکی مخالفان سرسخت بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال بود و اغلب این فناوری را مورد تمسخر قرار می‌داد. با این حال، اکنون و با توجه به رویکردی که اتخاذ کرده و گزارش‌هایی که از او به گوش می‌رسد، به احتمال زیاد در صورت پیروزی در انتخابات پیش رو، پای کریپتو را به کاخ سفید هم باز خواهد کرد!

رمز ارز ترامپ؛ سیر تا پیاز MAGA و TRUMP و دیگر ارزها

دوران ریاست جمهوری بایدن، دوران خیلی خوبی برای کریپتو نبود و کابینه و رگولاتورها، موضع چندان دوستانه‌ای نسبت به ارزهای دیجیتال و فناوری جدید بلاکچینی نداشتند. مقررات بسیار سخت‌گیرانه بود و دادگاه‌های متعددی از سوی دموکرات‌ها برای شرکت‌های کریپتویی و پروژه‌های مختلف برگزار شد.

اما اکنون، جمهوری خواه‌ها برای پیش‌نویس برخی پیشنهادهای رگولاتوری به منظور تسهیل وضعیت برای صنعت کریپتو پیش‌قدم شده‌اند و به احتمال زیاد، در صورت پیروزی ترامپ شاهد ورود متخصصین کریپتویی و سیاست‌های نرم با این صنعت به ساختار دولت خواهیم بود. چیزی که باعث شده برخی ترامپ را «ناجی کریپتو» بخوانند.

البته، از منظر رگولاتوری برخی هم بر این عقیده‌اند که شاید ترامپ بخواهد ذهنیت کلی مقررات‌زدایی مالی خود را وارد صنعت کریپتو هم بکند که اگرچه به مذاق شرکت‌های کریپتویی خوش خواهد آمد، اما در بلند مدت می‌تواند به ضرر ثبات سیستم و مشتریان باشد.

جدای از این بحث‌های سیاسی، بد نیست ببینیم که در حال حاضر، چند ارز دیجیتال به نام ترامپ به ثبت رسیده است؟ با نگاهی به وب‌سایت کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) بیش از 20 کوین و توکن منتسب به ترامپ نمایش داده می‌شود:

رمز ارز ترامپ؛ سیر تا پیاز MAGA و TRUMP و دیگر ارزها

یکی از مهم‌ترین این ارزها، ماگا (MAGA) است که بیشتر از بقیه سر و صدا به پا کرده و در حال حاضر، تیتر اخبار بسیاری از رسانه‌های دنیا است.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

ماگا (MAGA)؛ رمز ارز ترامپ

ماگا (MAGA) میم‌کوینی با تصویر دونالد ترامپ، نامزد ریاست جمهوری آمریکا است که ماهیتی میمتیک (Memetic) دارد و به همین‌خاطر هم ممکن است کمی نمک چاشنی آن شده باشد! این رمز ارز ترامپ، مدعی است که تنها توکنی است که از شعار تبلیغاتی (Make America Great Again) ترامپ، به معنی «عظمت را دوباره به آمریکا بازگردانیم» بهره گرفته و تا کنون هم موفق ظاهر شده است.

رمز ارز ترامپ؛ سیر تا پیاز MAGA و TRUMP و دیگر ارزها

سازندگان این پروژه، پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر 2024 ایالات متحده آمریکا را «حتمی» می‌دانند و اساساً برای همین هم از شعار انتخاباتی وی برای نام‌گذاری میم‌کوین خود استفاده کرده‌اند.

ناگفته نماند که این جمله، پیش‌تر در سال 1980 میلادی توسط رونالد ریگان (Ronald Reagan) استفاده شده بود و در سال 2018، ترامپ آن را در کمپین تبلیغاتی خود به کار برد و به نام خود مصادره کرد!

چه کسی پشت پروژه ماگا (MAGA) است؟

این‌که کسی پشت پرده این میم‌کوین و توسعه آن است، شکی نیست؛ اما هویت این فرد یا تیم، هنوز در هاله‌ای از ابهام است. هیچ‌کس نمی‌داند که خودِ ترامپ ماگا را راه‌اندازی کرده یا طرفداران دوآتشه‌اش اقدام به راه‌اندازی چنین پروژه پرسروصدایی کرده‌اند.

با این حال، علیرغم ناشناس بودن تیم توسعه دهنده، شما می‌توانید به وب‌سایت ماگا به نشانی magatrumpeth.com دسترسی داشته باشید، اکانت آن در رسانه اجتماعی ایکس (X) – توییتر سابق – را رصد کنید و در تلگرام نیز عضو انجمن ماگا ترامپ (MAGA TRUMP’s Community) به نشانی @MAGATrumpPortal شوید و با هم‌نوعان‌ خود تعامل کنید.

هدف از راه‌اندازی پروژه چه بوده؟

بر اساس آن‌چه که در متن پایین وب‌سایت پروژه آمده است، پروژه میم‌کوین ماگا صرفاً یک پروژه سرگرمی است! با این حال، گزارش‌ها حاکی از آن هستند که در ساختار مگا کمک‌های انجام شده قریب به 1 درصد روی تراکنش‌ها لحاظ می‌شوند و بخشی از وجوه نیز صرف موضوعاتی همچون کمک مالی به کهنه سربازان ایالات متحده، پیشگیری از قاچاق کودکان و بازاریابی، توسعه و افزایش نقدینگی و غیره… می‌شود.

در عین حال، استفاده از تصویر یا اسم دونالد ترامپ برای راه‌اندازی پروژه نیز صرفاً شوخی خوانده شده و صراحتاً در وب‌سایت، هرگونه ارجاع و ترکیب عناصر مرتبط با شخصیت ترامپ برای اهداف طنز معرفی شده و به این ترتیب سلب مسئولیت صورت گرفته است.

این در حالی است که همین استفاده از اسم و رسم دونالد ترامپ، به شوخی، در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری، ارزش این کوین را تا 700 برابر بالا برده است. در عین حال، مبالغ قابل توجهی از کمک‌های مالی پروژه هم به کیف پول شخصی ترامپ انتقال یافته که خود جای بحث و بررسی دارد.

ماگا؛ یک ارز ارزشمند یا یک میم‌کوین ساده؟!

ماگا یک ارز ارزشمند است که توانسته تا این حد پیشرفت کند یا یک میم‌کوین ساده؟ مساله همین است!! به غیر از سلب مسئولیت‌هایی که در خودِ وب‌سایت ماگا صورت گرفته (و در بالا به آن ها اشاره کردیم)، پروژه هیچ‌گونه وایت پیپر (Whitepaper) یا نقشه راهی (Roadmap) هم ندارد.

در ادامه می‌توانید توکنومیکس (Tokenomics) میم‌کوین ماگا را مشاهده کنید:

نام ارز ماگا (MAGA)
نماد اختصاری TRUMP
زمان عرضه 21 آگوست 2023
شبکه راه‌اندازی اتریوم (Ethereum)
نوع توکن ERC-20
آدرس قرارداد هوشمند 0x576e2BeD8F7b46D34016198911Cdf9886f78bea7
قیمت کوین در حال حاضر حدود 10 دلار
بالاترین قیمت تاریخی 11.56 دلار
ارزش بازار 392,092,895 دلار
حجم معاملات روزانه 27,911,314 دلار
تعداد کل عرضه 47,000,000
تعداد توکن‌های در گردش 42,055,436

موارد استفاده و کاربردهای ارز ترامپ

طبق چیزی که خودِ تیم توسعه دهنده ارز ترامپ (TRUMP) هم اقرار می‌کند، این میم‌کوین هیچ استفاده‌ای ندارد! با این حال، این‌که پروژه اعلام کرده نیمی از کل درآمدهای خود را به ترامپ و فعالیت‌های خیرخواهانه اهدا کرد، به نوعی می‌تواند مورد استفاده آن باشد.

هر چند که این تقسیم درآمدها و کمک‌ها، ظاهرا مکانیسم خودکاری ندارد و از قبل برای این موضوع برنامه‌ریزی نشده است. باید دید که تیم توسعه دهنده ارز ترامپ تا کجا به این وعده پایبند خواهند بود.

در کنار این کاربرد، این نکته را هم باید متذکر شد که رمز ارز ترامپ هم مانند هر ارز دیجیتال دیگری قابلیت خرید و فروش دارد. این توکن در حال حاضر در بیش از 90 صرافی مختلف دنیا لیست شده و در حال حاضر، تنها ابزاری هم هست که تریدرهای آلت‌کوین‌ها به آن علاقه نشان می‌دهند.

تحلیل رمز ارز ترامپ (TRUMP)

اما برویم سراغ قیمت رمز ارز ترامپ یا همان ماگا، که فعلاً به شدت در صدر اخبار معاملات و خیلی‌ها دنبال تحللی‌های تکنیکال و فاندامنتال آن هستند تا ببینند که آیا این میم‌کوین ارزش خرید و سرمایه‌گذاری دارد یا خیر.

جالب است بدانید که وقتی رمز ارز ترامپ برای اولین بار در صرافی‌ها لیست می‌شد، فقط و فقط 0.00005 دلار ارزش داشت. این در حالی است که طی شش ماه گذشته توانسته افزایش یافته، رکورد قیمتی 11.5 دلار را به ثبت برساند و اکنون نیز حوالی قیمت 10 دلار در نوسان است.

جدای از تحلیل‌های تکنیکال، واقعیتی که از نظر فاندامنتال وجود دارد این است که تا نوامبر 2024 میلادی، به احتمال زیاد دور دورِ ماگا یا ترامپ خواهد بود! موتور محرک اصلی رشد این ارز، انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا است که به شدت نیز نیمه پر لیوان را برای ترامپ نشان می‌دهد و این می‌تواند فعلاً تا تغییر اساسی در وضعیت سیاسی موجود، رشد ارز ترامپ را تقویت کند.

اگر چه بسیاری میم‌کوین‌هایی مثل ماگا را بی‌ارزش و پوچ تلقی می‌کنند، ولی برخی نیز بر این عقیده‌اند که این میم‌کوین چیزی فراتر از یک کوین کریپتویی ساده است و شاید بتوان آن را سرآغازی برای پلی‌فای (PoliFi) دانست؛ یعنی فصل مشترک سیاست، امور مالی و جامعه!

جالب است بدانید که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، در جبهه مقابل هم یک میم‌کوین ارائه شده با عنوان بایدن (BIDEN) که ارزش بازارش فقط 22.5 میلیون دلار است و به نظر می‌رسد که نمی‌تواند خیلی با ماگا تن‌به‌تن شود.

با این حال، سوالی که مطرح می‌شود این است که بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چطور؟ چه اتفاقی برای این ارز خواهد افتاد؟ اگر ترامپ در انتخابات شکست بخورد چه سرنوشتی در انتظار ارز او و سرمایه‌گذارانش خواهد بود؟!

ارز ترامپ در شبکه‌های اجتماعی

دیگر ارزهای دیجیتال منتسب به ترامپ

در کنار ماگا، برخی ارزهای دیجیتال دیگر منتسب به دونالد ترامپ نیز وجود دارند که به‌عنوان مثال:

 • ماگا (MAGA) که ظاهراً یک ماگای جدید است!
 • ترامپ (TRUMP)
 • فری‌ترامپ (FREETRUMP)
 • ترامپ‌کوین (TRUMPCOIN)
 • یوگ (YUGE)
 • ترامپ اینو (TRUMP INU)
 • سوپر ترامپ (SUPER TRUMP)
 • دونالد ترامپ (DONALD TRUMP)
 • و مواردی از این دست…

جزو آن‌ها هستند. کوین‌هایی که اغلب روی رقم‌هایی بسیار پایین‌تر از 1 دلار قیمت‌گذاری می‌شوند و هرگز نتوانسته‌اند به اندازه ماگا مشهور شوند.

توکن‌های غیر مثلی (NFT) ترامپ

در کنار ارزهای ترامپ، توکن‌های غیر مثلی یا NFT های زیادی هم منتسب به او عرضه شده است:

رمز ارز ترامپ؛ سیر تا پیاز MAGA و TRUMP و دیگر ارزها

یکی از معروف‌ترین کالکشن‌های NFT منتسب به ترامپ، ترامپ دیجیتال تریدینگ کارت (Trump Digital Trading Cards) بوده که اگرچه مشخص نیست درآمد حاصل از فروش آن‌ها به دونالد ترامپ می‌رسد یا نه، اما توانسته موفقیت خوبی را در سطح بازار کسب کند.

سوالات متداول

 1. ارز ترامپ (TRUMP) یا ماگا (MAGA) چیست؟

ارز ترامپ یا عنوان ماگا (MAGA) و نماد اختصاری TRUMP یک میم‌کوین منتسب به دونالد ترامپ، نامزد ریاست جمهوری آمریکا است که بر خلاف دیگر میم‌کوین‌های مشابه رشد قابل توجهی در بازار داشته است.

 1. رمز ارز ترامپ TRUMP که کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال ترامپ عملاً یک میم‌کوین است که به اقرار خودِ تیم توسعه دهنده در وب‌سایت آن، صرفاً برای سرگرمی راه‌اندازی شده است. اما استفاده از آن برای ترید و سرمایه‌گذاری، و همین‌طور اختصاص بخشی از کمک‌های مالی آن به ترامپ و برخی برنامه‌های خیرخواهانه، به نوعی می‌تواند از کاربردهای آن باشد.

 1. آیا ارز ترامپ را بخریم یا نه؟!

پاسخ این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. در شرایط فعلی که بازار انتخابات ریاست جمهوری داغ است و شانس ترامپ برای پیروزی هر روز بیشتر می‌شود، قیمت رمز ارز ترامپ احتمالاً روند رشد خوبی خواهد داشت. اما پس از انتخابات و در صورت شکست ترامپ، مشخص نیست چه بر سر این میم‌کوین خواهد آمد!

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *