چرا باید منتظر فشار فروش بیت کوین در آینده نزدیک باشیم؟

چرا باید منتظر فشار فروش بیت کوین در آینده نزدیک باشیم؟ | همتاپی

در پی جهش اخیر قیمت بیت کوین، آمار هولدرهای کوتاه مدتی که از خرید خود سود کرده‌اند، به عدد حیرت انگیز 97.5 درصد طی هشت ماه گذشته رسیده است.

اواخر هفته گذشته شاهد شکل گیری یک روند صعودی قدرتمند در نمودار بزرگترین ارز دیجیتال (بیتکوین) بودیم که رشد قیمت این ارز و به طور کلی تمام بازار ارزهای دیجیتال را به دنبال داشت. در زمان نگارش این مطلب، خرید و فروش بیتکوین با قیمت 23,090 دلار انجام می‌شود. ارزش بازار بیت کوین، پس از رشد 1.45 درصدی قیمت طی 24 ساعت گذشته، به 445,043,328,728 دلار رسیده است.

با این حال، داده‌های درون زنجیره‌ای حاکی از آن است که سرمایه گذاران باید در مورد هرگونه خرید در شرایط فعلی با احتیاط عمل کنند. آمار‌های وبسایت گلسنود (Glassnode) نشان می‌دهد که پس از رشد قیمت بیتکوین، سرمایه گذاران کوتاه مدت، سود قابل توجهی بدست آورده‌اند.

گلس نود در آخرین گزارش خود به آمار خیره کننده سرمایه گذاران کوتاه مدت که در شرایط سوددهی قرار دارند، اشاره کرده است. این عدد در حال حاضر به 97.5 درصد رسیده است و بعید نیست به زودی شاهد سیو سود (فروش با هدف حفظ سود به دست آمده) این افراد باشیم.

رشد اخیر قیمت بیت کوین، باعث شد میزان هولدرهای کوتاه مدتی (STH) که در سود هستند، برای اولین بار از سقف تاریخی نوامبر 2021 (آبان 1400) به عدد 97.5 درصد برسد. با توجه به جهش قابل توجه در سود بدست آمده از خرید بیتکوین، احتمال ایجاد فشار فروش از سوی این دسته از خریداران، دور از ذهن نیست.

نسبت هولدرهای کوتاه مدت (STH) در وضعیت سود دهی. منبع: گلسنود

سهم خریداران خرد در افزایش قیمت بیتکوین

گلسنود در ادامه گزارش خود توضیح می‌دهد که طی ماه‌های گذشته، برای اولین بار پس از سقوط لونا، مشارکت خریداران خرد (که بین 1 تا 10 بیت کوین هولد می‌کنند) افزایش قابل توجهی داشته است.

میزان ذخایر بیتکوین این گروه از کاربران، طی هشت ماه گذشته 4.4 درصد افزایش یافته است، که در نوع خود یک رکورد به شمار می‌رود. در حال حاضر، این کاربران، 17.1 درصد از کل تعداد بیت کوین در گردش را در اختیار دارند.

نمودار توزیع بیت کوین | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار توزیع بیتکوین. منبع: گلسنود

از زمان آغاز سال جدید میلادی و در اولین ماه از سال جاری، شاهد رالی صعودی (روند صعودی سریع و قدرتمند) قیمت بیتکوین از 163,900 دلار تا 23,100 دلار و رشد 33 درصدی قیمت خرید و فروش بیت کوین بودیم. در پی این اتفاق، درصد عرضه در سود بیتکوین نیز از 55 درصد به 67 درصد رسیده است. این جهش 12 درصدی که تنها طی 14 روز اتفاق افتاده است، بیشترین میزان افزایش نرخ سوددهی، در مقایسه با بازارهای نزولی قبلی است.

این افزایش قیمت، به ماینرهایی که در طول سال قبل دچار مشکل شده و تحت فشار بودند نیز کمک کرده است. در نتیجه، ممکن است این گروه نیز همانند هولدرهای کوتاه مدت، اقدام به فروش بیتکوین‌های خود کنند تا بتوانند سود بدست آمده را حفظ کنند.

مطالب مرتبط: روند فعلی قیمت بیت کوین باعث سردرگمی تحلیل‌گران شده است

گلس نود در مورد تغییر رفتار ماینرها نیز توضیحاتی ارائه داده است:

با توجه به بهبود قابل توجه درآمد دلاری ماینرها، شاهد تغییر رفتار آن‌ها بوده‌ایم. این تغییر، از تبدیل رویکرد انباشت بیش از 8,500 بیت کوین در ماه، به توزیع منفی 1,600 بیت کوین در هر ماه نشان دارد. ماینرها از تاریخ 8 ژانویه (18 دی) تاکنون حدود 5,600 بیتکوین را فروخته‌اند و در نتیجه، از ابتدای سال تاکنون، شاهد کاهش موجودی آن‌ها بوده‌ایم. این افزایش فروش توسط ماینرها می‌تواند بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر گذار باشد، به ویژه در کوتاه مدت. برای سرمایه‌گذاران، دانستن اینکه ماینرها در حال فروش بخشی از دارایی‌های خود هستند، می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های مربوط به خرید بیت کوین مفید واقع شود، چرا که فروش گسترده توسط ماینرها می‌تواند نشانه‌ای از دیدگاه‌های آن‌ها نسبت به بازار فعلی و پیش‌بینی‌های آتی باشد.

نمودار موجودی بیت کوین ماینرها | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار موجودی بیت کوین ماینرها. منبع: تریدینگ ویو

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیتکوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *