اصلاح ۷۰ درصدی قیمت بیت کوین چه زمانی رخ می‌دهد؟

اصلاح 70 درصدی قیمت بیت کوین چه زمانی رخ می‌دهد؟ | همتاپی

به گزارش بلومبرگ اینتلیجنس (Bloomberg Intelligence)، باتوجه به مقایسه روند بیت کوین و بازار نزدک (Nasdaq)، در صورت وقوع رکود در ایالات متحده، شاهد اصلاح ۷۰ درصدی قیمت بیت کوین خواهیم بود.

از ابتدای سال ۲۰۲۳ میلادی تاکنون، قیمت بیت کوین و ارزش بازار ارزهای دیجیتال با حدود ۴۰ درصد رشد همراه بوده است، به طوری که در حال حاضر قیمت بیتکوین به ۲۲,۷۸۹ دلار و ارزش بازار آن به ۴۳۹ میلیارد دلار رسیده است.

آقای مایک مک گلون (Mike McGlone)، یکی از تحلیلگران اقتصاد کلان در مجموعه بلومبرگ اینتلیجنس در این زمینه گفته است که ممکن است بازار ارزهای دیجیتال شاهد اولین رکود واقعی خود باشد و شدت این رکود به قدری خواهد بود که نوسانات شدید و ریزش قیمت ها به سطوح پایین تر از قیمت اولیه بسیاری از ارز ها را به دنبال خواهد داشت. 

در واقع آخرین بحران مالی ایالات متحده در سال ۲۰۰۸، اتفاقی بود که منجر به پیدایش بیتکوین شد. ارزی که اگرچه اساس و مبنای به وجود آمدنش، ایجاد جایگزینی برای پول های سنتی یا فیات (fiat) بود، اما هنوز هم به عنوان یک دارایی پر نوسان شناخته می شود. احتمالا بیتکوین، اولین رکود بزرگ خود را در سال جاری تجربه خواهد کرد و پس از آن دوران شکوفایی تازه‌ای را آغاز خواهد کرد، . اما سوال اصلی اینجاست: مشکلات حاصل از این رکود، تا پیش از شکوفایی مجدد بازار، تا چه حد دامن‌گیر بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

مطالب مرتبط: آیا قیمت بیت کوین ۸ درصد کاهش می‌یابد؟

مایک مک گلون برای پاسخ به این سوال، به مقایسه شاخص قیمت بیت کوین و شاخص نزدک (nasdaq 100) پرداخته است. علت این انتخاب، همبستگی بالای این دو شاخص در گذشته بوده است. به همین منظور، Bloomberg Intelligence روند شاخص نزدک ۱۰۰ و میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای این شاخص و چگونگی عملکرد آنها در طی ۲ رکود قبلی را مقایسه کرده است.

روند شاخص نزدک ۱۰۰ و میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای. منبع: بلومبرگ اینتلیجنس

در طول بازار نزولی سال ۲۰۲۲، شاخص نزدک تا ۷۰ درصد پایین‌تر از میانگین متحرک سقوط کرد. در اتفاقی تقریباً مشابه، این شاخص همزمان با رکود سال ۲۰۰۹ نیز تا ۴۰ درصد پایین‌تر از میانگین متحرک افت کرد. با فرض اینکه بیتکوین هم در مواجه با رکود پیش رو، چنین عملکردی داشته باشد، باید منتظر رسیدن قیمت به سطوح پایین‌تر از 10 هزار دلار باشیم.

سناریو صعودی بیت کوین

در حال حاضر خرید و فروش بیتکوین بالای مقاومت روانی 23 هزار انجام می‌شود. با توجه به نزدیک شدن به یک تقاطع طلایی در نمودار تکنیکال بیت کوین، باید منتظر شکل گیری یک سناریو صعودی باشیم. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که میانگین متحرک 50 روزه، از میانگین متحرک 200 روزه عبور کند.

نمودار قیمت بیت کوین به دلار | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار قیمت بیت کوین به دلار. منبع: بلومبرگ

آقای شان فارل (Sean Farrell) مدیر استراتژی شرکت Fundstrat Global Advisors در این باره می‌گوید:

در بسیاری از مواقع، تقاطع طلایی بازده و نتیجه مطلوبی را برای بیتکوین به همراه داشته است. ضمن اینکه بسیاری از آن‌ها درست در نقاط عطف بحرانی شکل گرفته‌اند.

احتمالاً فشار ناشی از گزارش مربوط به نرخ بیکاری در آمریکا، باعث خواهد شد که فدرال رزرو بیش از پیش به افزایش نرخ بهره ادامه دهد. با تمام این تفاسیر، تماشای واکنش بیتکوین به مجموعه این عوامل دیدنی خواهد بود.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *