علت افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

علت افزایش قیمت بیت کوین چیست؟ | همتاپی

رشد اخیر قیمت بیت کوین تا سطح 27,000 دلار، بازار ارز دیجیتال را شوکه کرده و منجر به بحث‌ها و گمانه‌زنی‌های مختلف درباره دلایل ریکاوری جدید بیتکوین شده است.

قیمت بیتکوین، اولین رمز ارز بازار از لحاظ ارزش بازار، علیرغم بروز یک بحران جدید در حوزه بانکداری، یک رالی صعودی را تجربه می‌کند. بعد از یک بازار پرفراز و نشیب در سال 2022، قیمت بیت کوین با آغاز سال میلادی جدید شاهد نوسانات شدیدتری هم بود و از کف 19,000 دلار تا سطح 27,000 دلار رشد کرد. این روند رشد نشان دهنده افزایش علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران برای خرید بیت کوین در شرایط فعلی بازار است.

 1. نقش فدرال رزرو آمریکا در رشد قیمت بیت کوین

به گفته آرون آرنولد (Aaron Arnold)، تحلیل‌گر برجسته بیتکوین و صاحب کانال یوتیوب Altcoin Daily، قیمت بیتکوین همان روزی به سطح مطلوب 26,000 دلار رسید که فدرال رزرو آمریکا تصمیم خود برای اهدای وام 300 میلیارد دلاری به چند بانک ورشکسته آمریکایی از جمله بانک سیلیکون ولی (Silicon Valley Bank) و سیگنچر بانک (Signature Bank) را اعلام کرد.

وقتی در اخبار اعلام شد 3 میلیارد دلار ذخیره در گردش یواس‌دی‌سی کوین (USDC) در بانک ورشکسته سیلیکون ولی (SVB) نگهداری می‌شود، کل بازار ارهای دیجیتال ضربه سختی خورد. اما با اعلام تصمیم فدرال رزرو مبنی بر پشتیبانی از دارایی‌های سپرده‌گذاران، تمامی بازارهای مالی از جمله ارزهای دیجیتال با رشد قیمت همراه بودند. 

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

 2. اعطای کمک‌هزینه حیاتی به بانک کردیت سوئیس

از طرف دیگر، بانک سوئیسی 167 ساله کردیت سوئیس (Credit Suisse) که مدت زیادی با مشکلات مربوط به تطبیق مواجه بود، از بانک مرکزی سوئیس یک کمک‌هزینه به ارزش 54 میلیارد دلار دریافت کرده است. این خبر، به دو دلیل تأثیر مثبتی روی قیمت بیت کوین داشته است.

مطالب مرتبط: آیا ورشکستگی بانک‌ها یک سیگنال برای خرید بیت کوین است؟

اولاً، ثبات بازار را حفظ و باعث افزایش احساسات مثبت در بازار شده است. دوما، نقایص ذاتی در سیستم بانکداری مرکزی را آشکار کرده که یک پیروزی مهم برای مبانی اساسی بیت کوین محسوب می‌شود، چرا که این رمز ارز از خاکسترهای بحران اقتصادی سال 2008 متولد شده است.

3. تأثیر هارد فورک پیش روی اتریوم روی قیمت بیت کوین

جدای از بحث مؤسسات مالی، هارد فورک شانگهای (Shanghai) اتریوم نیز که در تاریخ 12 آوریل اجرا خواهد شد، به عنوان یک رویداد مهم در تاریخ ارز دیجیتال در نظر گرفته می‌شود این آپدیت نه تنها امکان برداشت اتریوم‌های استیک شده (حدود 17 میلیون واحد اتریوم) را فراهم می‌کند بلکه شرایط لازم برای مقیاس‌پذیری و پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم را نیز مهیا خواهد کرد. انتظار می‌رود این رویداد منجر به افزایش تقاضای دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار شود.

4. تبدیل یک میلیارد بایننس دلار به بیت کوین

بایننس (Binance) به عنوان بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان، نقش مهمی در رشد اخیر قیمت بیتکوین داشته است. براساس گزارش‌ها، این پلتفرم معاملاتی ذخایر صندوق ریکاوری (Industry Recovery Initiative funds) خود به ارزش یک میلیارد دلار را به بیتکوین، اتریوم و سایر دارایی‌های اصلی تبدیل می‌کند. انتظار می‌رود تبدیل یک میلیارد دلار بی یو اس دی (BUSD) به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، فشار خرید قابل توجهی در کل بازار ایجاد کند که تأثیرش در رشد قیمت بیت کوین و اتریوم قابل مشاهده است.

ایده صندوق ریکاوری، اولین بار در نوامبر 2022 و بعد از سقوط صرافی FTX توسط صرافی بایننس مطرح شد و هدف آن، کمک به پروژه‌های قدرتمندی بود که با بحران  نقدینگی مواجه می‌شوند.

5. ورود پوکمون به دنیای متاورس

متاورس (Metaverse)، یکی از بزرگترین محصولات حوزه کریپتو هم در رالی صعودی اخیر قیمت بیتکوین نقش داشته است. براساس گزارش‌های منتشر شده، کمپانی بازی محبوب پوکمون (Pokemon) با برنامه‌ریزی برای استخدام متخصصان حوزه بلاک چین، وب 3 و متاورس، خود را برای ورود به حوزه متاورس آماده می‌کند. این تصمیم باعث بروز نارضایتی زیادی در میان طرفداران کریپتو شده است زیرا یک محک و رقیب جدی برای سایر پروژه‌های فضای متاورس خواهد بود.

6. اظهارنظر جیم کرامر درباره افزایش قیمت بیت کوین

گذشته از جدیت موضوع، بسیاری از افراد می‌گویند رشد اخیر قیمت بیتکوین به‌خاطر نفرین جیم کرامر (Jim Cramer) بوده است؛ یک مجری مشهور در شبکه CNBC که سهام و دارایی‌هایی را انتخاب می‌کند که در نهایت ارزش‌شان سقوط می‌کند یا برعکس. جیم کرامر اخیراً با رسیدن بیت کوین به قیمت 22,000 دلار، گفته بود: «من بیت کوین‌هایم را در این رالی می‌فروشم.» از آن زمان، قیمت بیتکوین تا 27,000 دلار رشد کرده که برخلاف رویه همیشگی درست بودن پیش‌بینی‌های جیم کرامر است.

پیش از این هم، کرامر از بانک سیلیکون ولی و ظرفیت‌های رشد آن تعریف کرده بود اما بعداً مشخص شد این بانک ورشکسته شده که منجر به تعطیلی آن توسط مقامات دولتی شد.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

منبع: coingape.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *