رشد بی‌سابقه استیک اتریوم به لطف Liquid Staking

تحلیل قیمت اتریوم | همتاپی

آمار‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای سال 2023 تاکنون، میزان استیک کردن اتر (eth) از طریق پلتفرم‌های لیکوئید استیکینگ همواره در حال افزایش بوده و تاکنون سهم پلتفرم‌های لیکوئید استیکینگ از کل اتریوم (خرید اتریوم) استیک شده در شبکه، به 36 درصد رسیده است.

مقاله پیشنهادی: اتریوم چیست

در سال 2023 تقاضا و تمایل کاربران برای مشارکت در پروتکل‌های لیکوئید استیکینگ (liquid staking) با افزایش قابل توجهی همراه بوده است و البته قابلیت‌ و ویژگی‌های این پروتکل‌ها، نقش مهمی در افزایش تقاضا داشته است.

قابلیت استیک کردن اتر، فرایندی است که در دسامبر 2020 معرفی شد و فرصتی مناسب را برای کاربران بوجود آورد که بوسیله آن امکان قفل کردن دارایی و کسب درآمد غیرفعال (passive income) برای آن‌ها فراهم شد.

همزمان با رشد قیمت اتریوم و سایر ارزها علاقه کاربران به این روش نیز افزایش پیدا کرد به طوری که هر روز یک سقف تاریخی جدید را به ثبت می‌رساندند.

استیک کردن همچنان پرطرفدار در سال 2023

اما اکنون و در میانه سال 2023، قیمت اتر پیش از 60 درصد پایین‌تر از بالاترین قیمت خود قرار دارد. پس از حمام خونی که در زمستان ارزهای دیجیتال در سال 2022 شاهد بودیم، این بازار وارد یک فاز تثبیت و بازسازی شده است. علی رغم ریزش قیمت و ارزش ارزهای دیجیتال، تقاضا برای استیک کردن دارایی‌ها روندی صعودی داشته است.

یکی از کاربران توئیتر با انتشار داده‌های بدست آمده از وبسایت token terminal اعلام کرد که میزان اتریوم استیک شده در پلتفرم‌های لیکوئید استیکینگ از ابتدای سال 2023 تاکنون دائماً در حال افزایش بوده است.

پروژه برتر در زمینه لیکوئید استیکینگ بر اساس میانگین دارایی استیک شده در بازه یک هفته‌ای | همتاپی

پروژه برتر در زمینه لیکوئید استیکینگ بر اساس میانگین دارایی استیک شده در بازه یک هفته‌ای، منبع: token terminal

شور و اشتیاق کاربران برای اجرای بروزرسانی مورد انتظار شاپلا (shapella) و سرانجام راه‌اندازی آن در سال 2023، نقش بسیار بسزایی در حفظ علاقه و توجه کاربران نسبت به استیکینگ داشت. پس از آنکه قابلیت برداشت دارایی‌های قفل شده نیز فراهم شد، فرایند استیک کردن بسیار مطمئن‌تر و قابل اعتماد‌تر از قبل شد.

بازار ارز های دیجیتال زیر سلطه لیکوئید استیکینگ

پس از اجرای بروزرسانی شاپلا، دامیننس و سلطه پلتفرم‌های لیکوئید استیکینگ در بازار بیشتر شد و بخش زیادی از سهم بازار سایر گزینه‌های استیک، مانند صرافی‌های متمرکز (cex) و استخر‌های استیک را از آن خود کردند.

رشد و فراگیر شدن این قابلیت با سرعت بسیار زیادی اتفاق افتاد. در حالی که تا پیش از دسامبر 2020 مفهومی به نام لیکوئید استیکینگ وجود نداشت اما طبق داده‌های dune، اکنون این قابلیت 36 درصد از سهم بازار کل اتریوم استیک شده را به خود اختصاص داده است.

سهم پروتکل‌های مختلف در استیک اتر | همتاپی

سهم پروتکل‌های مختلف در استیک اتر، منبع dune

به گزارش defillama، لیکوئید استیکینگ با پیشی گرفتن از صرافی‌های غیرمتمرکز (dex) و پروتکل‌های وام دهی، تبدیل به بزرگترین زیرمجموعه دیفای (defi) در سال 2023 شده است. از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، کل ارزش قفل شده (tvl) در پروتکل‌های لیکوئید استیکینگ با جهشی فوق‌العاده همراه بوده و با 144 درصد افزایش، به 21.6 میلیارد دلار رسیده است.

بنابراین جای تعجب نیست که پروتکل لیدو فایننس (lido finance) شاهکار بزرگی را به نام خود به ثبت رسانده است و در زمان نگارش این مطلب با ارزش قفل شده 14.76 میلیارد دلار، عنوان بزرگترین پروتکل دیفای را یدک می‌کشد.

همین واقعیت که میزان ارزش کل قفل شده لیدو فایننس بیش از دو برابر بیشتر از پروتکل بعدی، یعنی aave است، به معنی قدرت و برتری این پروتکل است.

نمودار ارزش کل قفل شده لیدوفایننس | همتاپی

نمودار ارزش کل قفل شده لیدوفایننس، منبع: defillama

مطالب مرتبط: پیش‌بینی قیمت اتریوم؛ سطوح مهمی که باید مراقب آن‌ها باشیم

رشد ldo همزمان با گسترش لیکوئید استیکینگ

افزایش توجهات به لیکوئید استیکینگ و گسترش تسلط آن‌ها بر بازار، روی قیمت توکن های بومی این پلتفرم‌ها نیز تاثیرگذار بوده است. بعنوان مثال، قیمت ldo با 7.45 درصد افزایش در 30 روز گذشته اکنون به 2.03 دلار رسیده است. افزایش ارزش این توکن رفته رفته توجه معامله گران را به خود جلب کرد. طبق داده‌های سانتیمنت (santiment) تعداد کل هولدر های ldo، تنها در 30 روز گذشته 6 درصد بیشتر شده است.

نمودار قیمت ldo | همتاپی

نمودار قیمت ldo (سبز) و تعداد هولدرهای این توکن (زرد)/ منبع: سانتیمنت

تحلیل اتریوم امروز را با هم بررسی کردیم. اما نظر شما درباره این تحلیل چیست؟ در بخش کامنت‌‌ها دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.

 

منبع: ambcrypto
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *