قیمت بیت کوین در آستانه صعود به سطح ۴۰ هزار دلار

قیمت بیت کوین در آستانه صعود به سطح 40 هزار دلار | همتاپی

طی هفته‌های گذشته، قیمت بیت کوین در یک مسیر صعودی قرار گرفته است و به نظر می‌رسد همچنان سعی دارد به این روند ادامه دهد. با این حال، تعداد کمی از کارشناسان با این پیش بینی مخالف بوده و اعتقاد دارند که قیمت بیت کوین به سمت 20 هزار دلار ریزش خواهد کرد.

پس از انتشار آمار بیکاری ایالات متحده، قیمت بیت کوین که درگیر یک اصلاح جزئی بود، بار دیگر رو به بالا حرکت کرد و در طی این مدت، قیمت خرید و فروش بیت کوین همچنان بالاتر از حمایت روانی 23 هزار دلار باقی ماند. این در حالی است که بررسی داده‌های درون زنجیره حاکی از احتمال تداوم این روند صعودی در بلند مدت است.

معیارهای درون زنجیره ای صعودی

در روز‌های اخیر قیمت بیتکوین برای لحظاتی از مرز 24 هزار دلار عبور کرد اما بلافاصله با ریزش مواجه شد و تمام سطوح به دست آمده در ماه فوریه را از دست داد. با این حال، علی غم ناتوانی بیت کوین در عبور از مقاومت 24 هزار دلار، تلاش گاو‌ها باعث حفظ سطح 23 هزار دلار شده و از ادامه ریزش جلوگیری کرد. قیمت واقعی، و همچنین قیمت تحقق یافته هولدر‌های بلند مدت و کوتاه مدت، از جمله معیار‌های درون زنجیره‌ای هستند که تصویر روشنی از سودآور یا زیان ده بودن یک دارایی را ارائه می‌دهند.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

با توجه به افزایش قیمت خرید و فروش بیت کوین و عبور از سطح 23 هزار دلار، دیگر هیچ یک از این 3 شاخص در وضعیت قرمز و زیان ده قرار ندارند. این واقعیت نشان دهنده اهمیت این ناحیه، برای اکثر فعالان و خریداران بازار است. نسبت ارزش بازار بیتکوین به ارزش واقعی یا Market Value/Realized Value (به ‌اختصار MVRV) یک معیار درون زنجیره است که به ما کمک می‌کند تا به درک بهتری از میزان سودآوری و همچنین وضعیت قیمت دست پیدا کنیم. به کمک این شاخص می‌توانیم محاسبه کنیم که آیا قیمت فعلی بیتکوین، بیش از ارزش واقعی آن است و در حباب قیمتی هستیم یا اینکه قیمت پایین‌تر از ارزش واقعی خود قرار دارد. در حال حاضر، این شاخص بر روی عدد 1.18 و نزدیک به عدد 1 قرار دارد.

نمودار نسبت ارزش بازار بیت کوین به ارزش واقعی | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار نسبت ارزش بازار بیت کوین به ارزش واقعی. منبع: کریپتوکوانت

قرار گرفتن شاخص MVRV پایین‌تر از عدد 1، به طور معمول نشان دهنده کف قیمت در بازار نزولی و انباشت پول هوشمند است. در نتیجه، قرار گرفتن این عدد بر روی 1.18، باعث تقویت این باور می‌شود که فعالان بازار در حال انباشت دارایی خورد هستند و احتمالا بزودی شاهد ثبت یک سقف جدید در سطوح پیش رو خواهیم بود. با توجه به این تحلیل، برخی از تحلیل گران معتقدند ک قیمت بزرگترین ارز دیجیتال بازار، به زودی از 30 هزار دلار عبور خواهد کرد و حتی می‌تواند تا سقف 40 هزار دلار پیشروی کند.

مطالب مرتبط: قیمت بیت کوین به ۲۴ هزار دلار رسید؛ کدام خریداران به سود رسیدند؟

احتمال ریزش مجدد قیمت بیت کوین

یکی از معامله‌گران و تحلیل‌گران مطرح بازار یعنی Rekt Capital، با بررسی دقیق روند بیتکوین در نمودار ماهانه، به سرنخ جدیدی در مورد احتمال ریزش قیمت بیت کوین پیش از شروع روند صعودی بعدی دست یافته است. دلیل این پیش بینی، وضعیت شاخص قدرت نسبی یا RSI در ماه ژانویه (دی) بوده است. نمودار این شاخص پس از رسیدن به کف تاریخی در ماه ژانویه رو به بالا حرکت کرد و سطوح حمایتی مهمی را دوباره پس گرفت. به اعتقاد او، در روند RSI شاهد یک کف دوقلو هستیم که در نمودار قیمت بیت کوین هنوز شکل نگرفته است و به همین دلیل، احتمال ریزش قیمت برای ایجاد یک کف بالاتر هنوز هم وجود دارد.

یکی دیگر از کارشناسان برجسته این حوزه یعنی مایکل ون د پوپ (Michael van de Poppe) نیز با این نظر موافق است. به اعتقاد او، سقوط بیتکوین به محدوده 20 هزار دلار، محتمل و «بسیار» منطقی است. اگرچه او طی ساعات قبل بازهم بر روی دیدگاهش نسبت به صعود بیتکوین به 40 هزار دلار را تاکید کرد و از عبارت فصل بیتکوین 40 هزار دلاری برای اشاره به روند جدید استفاده کرد.

از لحاظ تئوری، اصلاح قیمت خرید و فروش بیت کوین تا 20 هزار دلار بسیار منطقی به نظر می‌رسد . فرصت بسیار مناسبی برای خرید بیت کوین خواهد بود.

به همین دلیل، گروه بسیار بزرگی از خریداران در حاشیه ایستاده و منتظر اصلاح بکوین هستند.

با این تفاسیر، ادامه حرکت صعودی بیت کوین {بدون اصلاح} برای آن‌ها بسیار ناراحت کننده و دردآور خواهد بود.

صرف نظر از تمام شرایط و احتمالات گفته شده، در زمان نگارش این مطلب، قیمت بیتکوین به 23,400 دلار رسیده است. بر اساس داده‌های CoinGape، قیمت بیت کوین در 24 ساعت گذشته حدود 0.33 درصد و در 7 روز گذشته نیز بیش از 2 درصد افزایش یافته است.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

منبع: coingape.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. اگر بیت کوین ریزش نداشته باشه و اصلاح نکنه جای شک داره و انتظار ریزش سنگین باید داشته باشیم