نقش مهم TUSD در رشد اخیر قیمت بیت کوین

نقش مهم TUSD در رشد اخیر قیمت بیت کوین | همتاپی

بررسی داده‌های اخیر نشان می‌دهد که شرایط استیبل کوین ترو یو‌اس‌دی (TUSD) در رشد  بیت کوین تاثیرگذار بوده است، چرا که افزایش عرضه این استیبل کوین، با افزایش قیمت بیت کوین همخوانی و هماهنگی دارد.

همچنین بررسی داده‌های مربوط به سال‌های قبل نیز نشان می‌دهد که عرضه چشمگیر TUSD در موارد متعددی با افزایش قیمت بیت کوین همزمان بوده است. در پی این عرضه، در حال حاضر سهم TUSD در حجم معاملات بیت کوین، از سهم تتر (USDT) پیشی گرفته است.

افزایش اخیر قیمت بیت کوین، حس کنجکاوی را در جامعه ارزهای دیجیتال برانگیخته و باعث تعجب بسیاری از کاربران شده‌است. با وجود اینکه بسیاری از کاربران، عواملی مانند درخواست ETF شرکت BlackRock یا روند Short Squeeze را باعث رشد اخیر قیمت بیت کوین می‌دانند، اما بررسی داده‌های جدید حاکی از آن است که استیبل کوین TUSD در افزایش قیمت بیت کوین نقش مهمی ایفا نموده است.

تاثیر TUSD بر قیمت بیت کوین

براساس داده‌های CryptoViz، از سال 2018 تاکنون، عرضه در گردش استیبل کوین TUSD تنها در 3 مقطع زمانی متفاوت، از 1 میلیارد دلار بیشتر بوده است که عبارتند از ماه مه 2021 (اردیبهشت 1400)، فوریه 2023 (بهمن 1401) و ژوئن 2023 (خرداد 1402). 

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

نکته جالب توجه این است که در هر 3 مرتبه، تنها در مدت کوتاهی پس از افزایش عرضه TUSD، قیمت بیت کوین نیز با افزایش قابل توجهی همراه بوده است.

عرضه در گردش TUSD و قیمت بیت کوین | همتاپی

عرضه در گردش TUSD و قیمت بیت کوین، منبع: glassnode

در حال حاضر، دو بلاکچین پرطرفدار ترون و اتریوم، به ترتیب 76.45 درصد و 22.5 درصد از کل عرضه استیبل کوین TUSD را در اختیار دارند. نگاهی دقیق به آمار توزیع این استیبل کوین در صرافی‌های مختلف، حاکی از تسلط صرافی بایننس در میزان عرضه TUSD است.

همچنین تحلیل و بررسی 3 جفت ارز اصلی بیت کوین (3 ارزی که بیشترین حجم معاملات در مقابل بیت کوین را در اختیار دارند)، نیز روند و آمار جالبی را نشان می‌دهد. بر اساس این آمار، حجم معاملات جفت ارز BTC/TUSD از BTC/USDT بیشتر بوده و میزان دامیننس یا تسلط TUSD در معاملات بیت کوین، روندی صعودی دارد.

میزان توزیع TUSD در صرافی‌های مختلف | همتاپی

میزان توزیع TUSD در صرافی‌های مختلف، منبع: glassnode

کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیرعامل CryptoQuant اعتقاد دارد که TUSD، مسیری مشابه تتر را در پیش گرفته است. به نظر می‌رسد که TUSD دیگر تنها یک راهکار مستقیم برای تبدیل ارز های دیجیتال به واحد پول فیات نیست، بلکه امکان تبدیل به ارز های دیجیتال مختلف در صرافی‌ها را نیز فراهم کرده است.

مقایسه میزان رشد TUSD و USDT نشان می‌دهد که هر دو استیبل کوین از پتانسیل کمک به رشد قیمت بیت کوین در آینده برخوردار هستند. در عین حال که میزان تولید تتر جدید، در مقایسه با نرخ بازخرید آن کندتر شده است، افزایش عرضه TUSD همچنان می‌تواند بر روند بازار تاثیرگذار باشد.

دیدگاه صعودی تریدرها

تحلیل بیت کوین امروز نشان می‌دهد که  بسیاری از تریدرها منتظر موعد سررسید 31 هزار قرارداد اختیار بیت کوین با نسبت خرید به فروش 0.73 هستند. به گزارش GreeksLive ،در این معاملات Max Pain یا قیمتی که معامله‌گر بیشترین میزان ضرر را متحمل می‌شود، در محدوده 27 هزار دلار قرار دارد و از ارزش بالقوه 930 میلیون دلار برخوردار هستند. این داده‌ها نشان دهنده وجود تقاضا برای خرید و همین‌طور جو و احساسات صعودی در میان معامله‌گران است.

نقطه Max Pain یا حداکثر نقطه درد، به قیمتی گفته می‌شود که جزو سطوح مورد علاقه و مورد توجه تریدرها است و ضمن نشان دادن میزان ضرر احتمالی یک تریدر، بر تصمیمات معاملاتی آنها نیز تأثیر می گذارد. با توجه به ارزش بالقوه این معاملات، فرا رسیدن انقضا یا سررسید معاملات بیت کوین می‌تواند منجر به تشدید نوسانات بازار و به خصوص حرکات سریع قیمت شود.

سود باز معاملات بیت کوین با سررسید 23/6/2023 | همتاپی

سود باز معاملات بیت کوین با سررسید 23/6/2023 |، منبع: Greeks Live

چه عوامل دیگری بر قیمت بیت کوین تاثیر گذار است که از دید بازار پنهان مانده است؟ در بخش کامنت‌ها نظرات خود را بیان کنید.

 

منبع: ambcrypto
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *