تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، بایننس کوین، تون کوین و فایل کوین؛ ۲۱ خرداد

چکیده مطلب:

در شرایطی که تمامی نگاه‌ها به عملکرد بیت‌کوین و تلاش آن برای حفظ سطح حمایتی ۶۹هزار دلاری است، سایر ارزهای دیجیتال برتر نیز در انتظار روند قیمتی این ارز پیشرو به سر می‌برند. تحلیل‌های تکنیکال نشان می‌دهد که موفقیت بیت‌کوین در حفظ این ناحیه قیمتی می‌تواند فرصتی برای از سرگیری روند صعودی در رمزارزهایی چون بایننس کوین، تون، فیل‌کوین و اینجکتیو پروتکل ایجاد کند.

رشد قیمت بیت کوین کلید صعود توکن‌های BNB، TON و FIL به سطوح بالاتر

قیمت بیت کوین در تلاش است تا محدوده قیمت ۷۰هزار دلار عبور کند. اگر موفق شود، ارزهای دیجیتال بایننس کوین (BNB)، تون (TON)، فایل‌کوین (FIL) و اینجکتیو پروتکل (INJ) احتمالاً روند صعودی خود را از سر خواهند گرفت. 

هرچند قیمت بیت کوین نسبت به اوج هفتگی ۷۲هزار دلار کاهش یافته است، اما خریداران سعی می‌کنند قیمت را بالاتر از ۶۹هزار دلار نگه‌دارند. براساس پیش‌بینی‌ها، انتظار می‌رود بیت کوین هفته جاری را با رشد قیمت محدود در حدود ۲درصد به‌پایان برساند. 

این در حالی است که علیرغم ناتوانایی بیت کوین در شکستن سطوح مقاومتی بالاتر، خریداران همچنان در بازار حضور فعال دارند و از موقعیت‌های خرید استفاده می‌کنند.

براساس داده‌های شرکت سرمایه‌گذاری فارسید (Farside)، صندوق‌های قابل معامله بیت کوین (ETF) این هفته حدود ۱.۷میلیارد دلار جذب سرمایه داشتند. این رقم، سرمایه‌گذاری کل در این صندوق‌ها را تا ۶ژوئن (۱۶خرداد) به ۱۵.۵ میلیارد دلار رساند، که نشان‌دهنده انتظار معامله‌گران برای ادامه روند صعودی است.

داده‌های روزانه بازار کریپتو. منبع: Coin360
نمای کلی (هیت‌مپ) بازار ارزهای دیجیتال

اما در ۷ژوئن (۱۷خرداد)، بیت کوین شاهد افت قیمت بود که به کاهش ارزش برخی ارزهای دیجیتال فرعی نیز منجر شد.  معامله‌گر «دان کریپتو» اعلام کرد که در پی این افت قیمت، ارزش قراردادهای باز بیت کوین ۱.۳میلیارد و  قراردادهای باز اتریوم ۸۰۰ میلیون دلار کاهش یافت. 

اما به‌نظر نمی‌رسد این کاهش، سرمایه گذاران را نگران کرده باشد. شرکت کیو‌سی کپیتال (QCP Capital) معتقد است که بیت کوین و اتریوم احتمالا کف‌های قیمت موقتی را تشکیل خواهند داد، چراکه اقدامات آتی فدرال رزرو ممکن است به نفع دارایی‌های پرریسک باشد.

آیا بیت کوین می‌تواند بالاتر از سطح قیمت ۶۹هزار دلار باقی بماند و صعود را از سر بگیرد؟ آیا ارزهای فرعی نیز از آن پیروی خواهند کرد؟ برای پاسخ، بهتر است تحلیل تکنیکال ۵ ارز برتر را بررسی کنیم.  

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در ۱۷خرداد از ناحیه مقاومت ۷۲هزار دلار به‌شدت سقوط کرد که نشان می‌دهد فروشندگان در سطوح بالاتر همچنان فعال هستند. 

نمودار روزانه BTC/USDT. منبع: TradingView
نمودار روزانه جفت BTC/USDT

در روند اصلاحی و نزولی اخیر بیت کوین، افت قیمت در ناحیه حمایت حدود ۶۸،۶۰۳دلار متوقف شد و این ناحیه، میانگین قیمت ۲۰روز گذشته بیت کوین است. در واقع، خریداران، دوره‌های کاهش قیمت را فرصت مناسبی برای ورود به بازار و خرید می‌بینند. 

چنانچه قیمت از سطح ۶۸،۶۰۳دلار که میانگین ۲۰روزه است، بالاتر برود و روند صعودی شروع شود، احتمالا خریداران سعی می‌کنند قیمت را به ناحیه مقاومت ۷۳،۷۷۷دلار برسانند. اگر بیت کوین بتواند از این مقاومت عبور کند، راه برای رفتن به سطوح ۸۰هزار و ۸۸هزار دلار باز می‌شود.

اما اگر قیمت از میانگین متحرک ۲۰روزه پایین‌تر برود، نشانه تسلیم خریداران است و احتمالا قیمت بیت کوین به میانگین ۵۰روزه ۶۵،۸۰۷دلار سقوط می‌کند.

نمودار 4 ساعته BTC/USDT. منبع: TradingView
نمودار ۴ ساعته جفت BTC/USDT

بازار بیت کوین در دوره اخیر، در محدوده قیمتی ۶۶،۵۰۰ تا ۷۲،۰۰۰ دلار نوسان داشت. از آن‌جایی‌که قیمت نتوانست از مقاومت‌های بالاتر عبور کند، شروع به کاهش کرد و موقتا نزدیک ۶۹،۰۰۰دلار متوقف شده است. لازم است که خریداران از قیمت بالاتر از میانگین ۲۰روزه حمایت کنند تا قیمت بتواند تا ۷۲هزار دلار بالا برود.

در غیر این‌صورت، سقوط زیر ۶۸،۴۲۰ دلار، وضعیت را به نفع فروشندگان تغییر می‌دهد و احتمال سقوط تا ناحیه حمایت ۶۶،۵۰۰ دلار افزایش می‌یابد.

تحلیل قیمت ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB)

قیمت بایننس کوین در ۶ژوئن (۱۶خرداد) یک اصلاح را از سطح ۷۲۲دلار آغاز کرد که نشان‌دهنده سودگیری معامله‌گران کوتاه‌مدت است. سطح حمایتی مهم در این روند نزولی همان میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه ۶۳۹دلا است.

نمودار روزانه BNB/USDT. منبع: TradingView
نمودار روزانه جفت BNB/USDT

اگر قیمت بتواند با قدرت از میانگین متحرک ۲۰روزه بازگردد، به این معنی است که معامله‌گران همچنان خوش‌بینند و در زمان‌های اصلاح قیمت، دست به خرید می‌زنند. این اتفاق احتمال از سرگیری روند صعودی قیمت را افزایش خواهد داد. درچنین شرایطی، جفت ارز بایننس کوین/دلار می‌تواند تا هدف قیمتی  ۷۷۵دلار نیز پیش برود.

اما اگر قیمت همچنان کاهش پیدا کند و از سطح شکست  ۶۳۵دلار عبور کند، این دیدگاه مثبت نیز از بین می‌رود. دراین‌حالت، گاو‌ها گرفتار می‌شوند و احتمالا این جفت ارز روند صعودی خود را شروع می‌کند.

نمودار 4 ساعته BNB/USDT. منبع: TradingView
نمودار ۴ ساعته جفت BNB/USDT

خرس‌ها (فروشندگان) قیمت را زیر میانگین متحرک ۲۰روزه کشاندند اما نتوانستند روند نزولی را تا میانگین متحرک ساده ۵۰روزه ادامه دهند. این نشان می‌دهد که در سطوح پایین‌تر، فروش متوقف می‌شود. 

از طرفی، گاوها تلاش می‌کنند که قیمت را دوباره بالاتر از میانگین متحرک ۲۰روزه ببرند. اگر خرس‌ها در این تلاش موفق شوند، این جفت ارز می‌تواند تا ۶۹۵دلار و سپس ۷۲۲دلار صعود کند.

در‌مقابل، اگر قیمت از میانگین متحرک ۲۰روزه برگردد، به این معنی است که فروشندگان تلاش می‌کنند که این سطح را به یک سطح مقاومت تبدیل کنند. دراین‌صورت، این جفت ارز ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰روزه نیز سقوط کند. این ناحیه یک سطح حمایتی مهم است زیرا در صورت شکسته‌شدن، توقف بعدی احتمالاً در ۶۳۵دلار خواهد بود.

تجزیه‌وتحلیل قیمت ارز دیجیتال تون کوین (Toncoin)

شکست مکرر گاوها در نگه‌داری قیمت ارز تون (Toncoin یا TON) بالاتر از سطح مقاومتی ۷.۶۷دلار، احتمالا معامله‌گران کوتاه‌مدت را به سودگیری ترغیب کند.  

نمودار روزانه TON/USDT. منبع: TradingView
نمودار روزانه جفت TON/USDT

یکی از نشانه‌های مثبت این است که اصلاح قیمت در ناحیه حمایت میانگین متحرک ۲۰روزه ۶.۸۰ دلار متوقف شده است. اگر قیمت از سطح فعلی افزایش یابد، خریداران دوباره تلاش می‌کنند که از ناحیه مقاومت ۷.۶۷دلاری عبور کنند. در صورت موفقیت، جفت ارز تون/دلار احتمالا با شتاب به سمت سطح قیمت ۱۰دلار پیش خواهد رفت.  

در مقابل، اگر قیمت از سطح فعلی یا مقاومت بالایی برگردد و از میانگین متحرک ۲۰روزه پایین‌تر برود، یعنی خریداران به‌سرعت در حال خروج از بازار هستند. این امر می‌تواند قیمت این جفت ارز را تا ۶دلار نیز برساند. 

نمودار 4 ساعته TON/USDT. منبع: TradingView
نمودار ۴ ساعته جفت TON/USDT

تون/دلار از میانگین متحرک ساده ۵۰روزه پایین‌تر آمد، اما سطوح پایین‌تر قیمت خریداران را به میدان آورد. خریداران تلاش می‌کنند که قیمت را به سمت ناحیه مقاومت ۷.۶۷دلار هدایت کنند. شکست و بسته‌شدن قیمت بالاتر از این سطح می‌تواند آغازگر مرحله بعدی روند صعودی باشد.

سطح کلیدی در روند نزولی همان خط روند صعودی است. اگر این حمایت از بین برود، باید منتظر شروع یک اصلاح قیمت عمیق‌تر باشیم. احتمالا ناحیه حمایت این جفت ارز در محدوده ۶ تا ۶.۲۶دلار باشد.

تحلیل قیمت فایل‌کوین (Filecoin یا FIL)

چندین روز است که قیمت فایل‌کوین در محدوده ۵ تا ۶.۷۷دلار در نوسان است و این نوسان قیمت نشان می‌دهد که خریداران تلاش می‌کنند تا یک ناحیه حمیابت برای فایل کوین بسازند.

نمودار روزانه FIL/USDT. منبع: TradingView
نمودار روزانه جفت FIL/USDT

گاوها تلاش کردند تا قیمت را در تاریخ ۷ژوئن از سطح مقاومت بالایی عبور دهند. اما شمع بلند قرمزرنگ حاکی از آن بود که خرس‌ها به‌شدت از ناحیه قیمت ۶.۷۷ دلار دفاع می‌کنند و اجازه افزایش بیشتر را نمی‌دهند.  

نکته مثبت برای خریداران این بود که آن‌ها توانستند روند اصلاحی قیمت را در محدوده میانگین‌های متحرک متوقف کنند. اکنون اگر قیمت بتواند از سطح فعلی افزایش یابد و از مقاومت ۶.۷۷ دلار عبور کند، احتمالا یک روند صعودی جدید برای جفت‌ارز فایل‌کوین/دلار شکل می‌گیرد. در چنین شرایطی، انتظار می‌رود این جفت‌ارز ابتدا تا ۸.۵۴ دلار و پس از آن تا ۹.۳۵ دلار صعود کند.

از سوی دیگر، اگر قیمت از ناحیه مقاومت بالایی برگردد، احتمالا این جفت‌ارز مدت‌زمان بیشتری در همین محدوده بمانند.

نمودار ۴ ساعته FIL/USDT. منبع: TradingView
نمودار ۴ ساعته جفت FIL/USDT

در نمودار ۴ساعته می‎بینیم که افت قیمت درست از ناحیه مقاومت ۶.۷۷دلاری متوقف شد و این توقف در محدوده حمایت میانگین متحرک ساده ۵۰روزه بود. روند صعودی میانگین متحرک ۲۰روزه و قرارگیری شاخص RSI در ناحیه مثبت، برتری خریداران را نشان می‌دهد.  

هرچند مقاومت جزئی در سطح ۶.۵۰ دلا) وجود دارد، اما اگر قیمت از این سطح عبور کند، انتظار داریم جفت ارز فایل‌کوین/دلار بتواند دوباره مقاومت اصلی ۶.۷۷ دلار را آزمایش کند.

اما احتمالا فروشندگان برنامه دیگری دارند. آنها سعی می‌کنندد قیمت را زیر میانگین متحرک ساده ۵۰روزه بکشانند. اگر در این تلاش موفق شوند، این جفت‌ارز می‌تواند تا ۵.۶۰ دلار و پس از آن تا ۵.۴۸دلار سقوط کند.  

تحلیل قیمت اینجکتیو پروتکل (Injective یا INJ)

اینجکتیو پروتکل (INJ) یک الگوی مثلث صعودی را در نمودار شکل داده است که  این الگو با شکسته‌شدن و بسته‌شدن قیمت بالاتر از ۲۹.۹۳ دلار کامل خواهد شد.

نمودار روزانه INJ/USDT. منبع: TradingView
نمودار روزانه جفت INJ/USDT

میانگین متحرک ۲۰روزه به تدریج روند صعودی پیدا کرده و شاخص RSI نیز به ناحیه مثبت رسیده است. این الگوها نشان می‌دهند که درحال‌حاضر خریداران برتری دارند. 

اگر خریداران بتوانند از سطح ۲۹.۹۳دلار عبور کنند، احتمالا جفت‌ارز اینجکتیو پروتکل/دلار شتاب بگیرد و تا سطوح ۳۶.۵۰دلار و در نهایت تا هدف الگوی ۴۱.۷۴دلار صعود کند.

این دیدگاه خوش‌بینانه در کوتاه‌مدت، زمانی باطل می‌شود که قیمت کاهش یابد و از سطح حمایت پایین‌تر رود. در این صورت، احتمالا جفت‌ارز تا ۱۸ دلار نیز سقوط می‌کند.

نمودار ۴ساعته INJ/USDT. منبع: TradingView
نمودار ۴ساعته جفت INJ/USDT

در نمودار ۴ساعته دیدیم که خریداران قیمت را از سطح ۲۹.۹۳ دلار بالاتر بردند اما نتوانستند آن را حفظ کنند. این نشان می‌دهد که فروشندگان در بالاتر از این سطح، فروش زیادی دارند. بعد از آن، قیمت پایین آمد اما سریع از میانگین متحرک نمایی ساده ۵۰روزه برگشت.

خریداران دوباره تلاش می‌کنند از محدوده مقاومتی ۲۹.۹۳ تا ۳۱دلار عبور کنند. اگر موفق شوند، ممکن است روند صعودی جدیدی شروع شود. اما اگر قیمت زیر میانگین ۵۰ روزه برود، فروشندگان برتری پیدا می‌کنند.

منبع: کوین تلگراف
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *