داده‌های درون زنجیره بیتکوین از پایان روند نزولی قیمت بیت کوین خبر می‌دهد

آخرین تحلیل گلسنود (Glassnode) نشان می‌دهد که بیتکوین شرایط باثباتی را زیر سطح 30 هزار دلار برای خود ایجاد کرده است. ساختار فعلی عرضه‌ی بیت کوین شباهت‌هایی با اوایل سال 2016 و اوایل سال 2019 دارد.

این گزارش نشان می‌دهد که دارندگان بلندمدت (LTH) با در اختیار داشتن 14.161 میلیون بیت کوین، رقمی نزدیک به بالاترین رکورد خود را ایجاد کرده‌اند. از طرفی، دارندگان کوتاه ‌مدت (STH) بیت کوین که مشخصا پس از ورشکستگی FTX بیتکوین خریداری کرده‌اند، مجموعا 2.914 میلیون بیت‌کوین در اختیار دارند که این عدد در سال 2023 نیز نسبتاً ثابت مانده است.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

هولدرها علی‌رغم رکود بزرگ بازار نگران نیستند

155 روز پس از سقوط صرافی FTX در 8 نوامبر 2022، یعنی تاریخ 12 آوریل، تاریخ مهمی به شمار می‌رود. زیرا حداقل مدت زمانی است که دارندگان بیتکوین باید کوین‌های خود را نگه داشته باشند تا به عنوان دارندگان طولانی مدت یا هولدر طبقه بندی شود. 

بنابراین، توزیع عرضه را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد. قسمت اول قبل از فروپاشی FTX که مربوط به دارندگان بلندمدت بوده و قسمت دوم پس از فروپاشی FTX می‌باشد که نشان دهنده آمار مربوط به دارندگان کوتاه مدت است.

نمودار توزیع عرضع بیت کوین قبل و بعد از فروپاشی FTX | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار توزیع عرضع بیت کوین قبل و بعد از فروپاشی FTX. منبع: گلسنود

این گزارش همچنین مقایسه‌ای از چرخه‌های قبلی بازار را ترسیم کرده است. این مقایسه بر اساس تغییرات رفتار دارندگان بلندمدت (LTH)، از طریق تغییرات میزان عرضه آن‌ها، ارائه شده است. در این گزارش خاطر نشان شده است که بیتکوین در حال حاضر دوره‌ای را سپری می‌کند که «صبر» در آن نقشی حیاتی دارد. چرا که هولدرها تمایل دارند در اطراف سقف تاریخی این کوین (ATH) حرکت کنند. این حرکت ممکن است از چند ماه تا بیش از یک سال به طول بینجامد.

این سایت اضافه کرد که ساختار عرضه نیز شباهت‌هایی به اوایل سال 2016 و اوایل سال 2019 دارد. شایان توجه است در حالی که قیمت بیتکوین در سال‌های 2016 و 2019 به پایین‌ترین حد خود نرسید، شکل گیری روند صعودی واقعی 18 تا 24 ماه به طول انجامید و در اواخر سال 2020 و 2021 به وقوع پیوست. دوره‌ی افزایش شدید قیمت معمولا همراه با یک جهش سریع در درصد سود هولدرها و به دنبال آن دریافت سود است.

نمودار قیمت بیت کوین

روند صعودی بیت کوین از ابتدای امسال تا به امروز توسط سرمایه‌گذارانی پشتیبانی می‌شود که کوین‌های خود را نفروختند و در سود هستند. در این گزارش همچنین آمده است که کف بازار نزولی به کمک جریان تقاضا در مقیاس گسترده مشخص می‌شود.

با افزایش قیمت از ناحیه‌ای که تحت عنوان کف بازار شناخته می‌شود، همه‌ی این ارزها دوباره در سود قرار می‌گیرند. در سال 2023، در مجموع 6.2 میلیون بیتکوین که تشکیل دهنده 32.3% از کل عرضه است، وارد فاز سوددهی شده است. همین مسئله نشان می‌دهد که پایه‌ای مستحکم زیر سطح 30 هزار دلار تشکیل شده است.

دارندگان بلندمدت عامل مهمی هستند که باید در هنگام تجزیه و تحلیل بازار مورد توجه قرار گیرد. گلسنود اهمیت صبر در چرخه بازار را در این مورد برجسته می‌کند. ساختار عرضه فعلی بیتکوین نشان می‌دهد که اگرچه روند صعودی ممکن است به زودی به وقوع نپیوندد، اما بعید است بیت کوین قیمت‌های زیر 15500 دلار را ببیند.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *