روند فعلی قیمت بیت کوین باعث سردرگمی تحلیل‌گران شده است

روند فعلی قیمت بیت کوین باعث سردرگمی تحلیل‌گران شده است | همتاپی

طی چند روز گذشته، شاهد رشد چشمگیر قیمت بیت کوین بودیم، به طوری که بار دیگر قیمت بیت کوین توانست تا محدوده 23,300 دلار پیشروی کند. آیا در آستانه شروع یک بازار صعودی هستیم یا ممکن است گرفتار یک تله گاوی شویم؟ به نظر می‌رسد تحلیلگران و فعالان این بازار نیز در مورد پاسخ این سوال مطمئن نیستند.

روند صعودی اخیر قیمت بیت کوین که از زمان آغاز سال جدید میلادی شکل گرفته بود، طی هفته گذشته نیز ادامه پیدا کرد. حاصل این روند صعودی، رشد 45 درصدی بیت کوین، نسبت به کف قیمت 15,665 دلار بود که در ماه نوامبر مشاهده شد.

با این حال، علی رغم وجود نشانه‌هایی مبنی بر قدرت این روند صعودی، بسیاری از معامله گران نگران گرفتار شدن در یک تله گاوی هستند. تله گاوی، یک روند معکوس موقت است که معامله گران طرف مخالف این روند را مجبور می‌کند با ضررهای غیرمنتظره‌ای، از پوزیشن‌های خود خارج شوند.

روند قیمت بیتکوین از اواخر سال 2021 نزولی شده است و هنوز هم 67 درصد از سقف تاریخی خود پایین‌تر است. هیچ بعید نیست که این روند نزولی تا پایان سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

ترس از تله گاوی بیتکوین

به ادعای یکی از تحلیلگران بازار با نام مستعار il Capo Of Crypto، به نظر می‌رسد که روند بازار دستکاری شده است، چرا که تقاضای واقعی در بازار وجود ندارد. او همچنین اظهار کرد که روند اخیر، بزرگترین تله گاوی است که تابحال دیده‌است.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

او در تاریخ 21 ژانویه (1 بهمن) طی یک پست توئیتری گفت:

تمام مدت بدون توجه به سروصداهای توئیتر، در حال بررسی نمودار‌ها بودم. به نظر من طرز شکل گیری این روند صعودی و تست مقاومت‌های کلیدی توسط بیت کوین کمی عجیبه… به وضوح قیمت بیت کوین دستکاری شده. تقاضای واقعی در بازار وجود نداره.

باز هم میگم. این بزرگترین تله گاوی که تاحالا دیدم هست. اما من توی این تله گیر نمیفتم.

با توجه به شرایط نابسامان اقتصاد جهانی، رکود گسترده و کاهش درآمد‌های لازم برای سرمایه گذاری در بازار‌های ریسک پذیر، به نظر می‌رسد هنوز کمی زود است که روند فعلی را شروع یک بازار صعودی بدانیم.

با توجه به الگوهایی که در نمودار قیمت بیتکوین به چشم می‌خورد، احساسات حاکم بر بازار حاکی از ترس وقوع یک تله گاوی است.

یکی از کاربران توئیتر، با انتشار تصویر زیر، از احتمال شکل گیری تله گاوی و سقوط قیمت بیت کوین تا 12 هزار دلار خبر داد.

نمودار قیمت بیت کوین به دلار | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار قیمت بیت کوین به دلار. منبع: تردینگ ویو

برخی دیگر از کاربران نیز به انتشار تصاویر مربوط به «چرخه روانشناسی بازار» که در هر بازار خرسی پدیدار می‌شود، پرداختند.

کاربری با نام کاربری IncomeShark نیز با اشاره به مراحل همین چرخه، نوشت:

خرس‌ها در مرحله انکار هستند و روند فعلی را یک تله گاوی و دستکاری قیمت می‌دانند. آن‌ها پس از این، در مرحله ترس قرار می‌گیرند.

اما گاوها که مخالف این عقیده هستند، با اشاره به درصد افزایش قیمت نسبت به کف، به این اظهار نظر‌ها پاسخ دادند:

روندی که باعث رشد 50 درصدی قیمت نسبت به کف شود، دیگر تله گاوی نیست، بلکه روندی است که از آن جا مانده‌اید.

تحلیلگر محبوب بازار، پلن بی (PlanB) نیز باور دارد که بازار خرسی به پایان رسیده است.

قیمت بیت کوین از شاخص‌ STH (هولدرهای کوتاه مدت) و قیمت واقعی (Realized Price) عبور کرده‌ است. آمار هولدرهای کوتاه مدت (STH) و قیمت واقعی 2 ساله، باز هم در حال افزایش است. این هم یک اثبات دیگر برای این که بازار نزولی تمام شده و بازار گاوی شروع شده است.

پیش بینی قیمت بیت کوین

در زمان نگارش این مقاله، خرید و فروش بیتکوین پس از تثبیت 24 ساعته، در محدوده 22,800 دلار صورت می‌گیرد. سقف روزانه قیمت بیتکوین در تاریخ 23 ژانویه (3 بهمن) برابر با 23,262 دلار بود. از اواسط ماه اوت (مرداد) تاکنون، اولین باری است که قیمت بیت کوین به این محدوده رسیده است.

مطالب مرتبط: قیمت بیت کوین در ۴۵ روز آینده به ۳۰ هزار دلار خواهد رسید

مقاومتی که در ماه سپتامبر پیش روی قیمت بیتکوین قرار داشت، شکسته شده است و این نشان می‌دهد که گاوها هنوز تب و تاب خود را از دست نداده‌‍اند.

قیمت بیت کوین طی 7 روز گذشته 33.5 درصد افزایش پیدا کرده و به بالاترین سطح در 5 ماه اخیر رسیده است. با توجه به این که ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال بار دیگر به عدد 1.1 تریلیون دلار نزدیک می‌شود، به نظر می‌رسد که صبح دوشنبه نیز شاهد ادامه روند صعودی باشیم.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیتکوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

منبع: cryptopotato.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. فعلا که بیت کوین بین ۲۲ تا ۲۳ رنج میزنه اگر روند بالای ۲۵ برسونه خودشو میگیم رشد کرده

  2. تا پایان سال ۲۰۲۳ در انتظار قیمت بالا باشید بیت کوین خط روند نزولی رو شکسته