دلایل ریزش اخیر بازار و تحلیل قیمت بیت کوین

دلایل ریزش اخیر بازار و تحلیل قیمت بیت کوین | همتاپی

روز دوشنبه گذشته، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (sec)، از طرح دعوی علیه صرافی بایننس و همچنین مدیرعامل این صرافی، یعنی چانگ پنگ ژائو (changpeng zhao یا cz) خبر داد که باعث ریزش قیمت بیت کوین شد. در این دادخواست ادعا شده است که بایننس علاوه بر راه‌اندازی یک صرافی ثبت نشده، وجوه سرمایه گذاران را به یک شرکت معاملاتی تحت هدایت ژائو ارسال می‌نموده است.

طبق این شکایت که در دادگاه فدرال واشنگتن به ثبت رسیده است، صرافی بایننس به تلاش برای دور زدن اقدامات نظارتی حامی سرمایه گذاران و کل بازار متهم شده است.

همچنین در متن شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار، به نام 10 توکن دیگر اشاره شده است که به اعتقاد sec قوانین مربوط به اوراق بهادار را نقض کرده‌اند.

طبق اسناد دادگاه فدرال، توکن‌های زیر ه عنوان اوراق بهادار طبقه بندی شده‌اند:

sol، ada، matic، fil، atom، sand، mana، algo axs، coti

sec در متن شکایت خود، این ده توکن به همراه تعدادی دیگر از ارزهای دیجیتال را تحت عنوان اوراق بهادار رمزنگاری شده معرفی کرده است.

طرح این شکایت توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، شوک بزرگی را به بازار ارزهای دیجیتال وارد نمود و  بیت کوین و آلتکوین‌ها را تحت تاثیر قرار داد.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

ریزش قیمت بیت کوین و آلتکوین ها در پی شکایت sec

طی 24 ساعت گذشته، قیمت بیت کوین با افت قیمت مواجه شد و پس از کاهش 4 درصدی، ضمن از دست دادن حمایت 26 هزار دلار، به 25,445 دلار رسید. بخش عمده این ریزش قیمت، طی مدت زمان دو ساعت پس از اعلام شکایت sec از بایننس اتفاق افتاد.

در شرایط فعلی، احتمال ادامه ریزش و رسیدن قیمت بیت کوین به 25 هزار دلار در کوتاه مدت نیز وجود دارد.

طی هفته گذشته، قیمت بیت کوین همواره بالاتر از سطح 27 هزار دلار قرار داشت. با این حال، ادعا‌های مطرح شده علیه صرافی بایننس، باعث تشدید نگرانی‌ها در مورد یکپارچگی صنعت ارزهای دیجیتال و تلاش مقامات قانون‌گذار برای نظارت و کنترل بیشتر بر روی صرافی‌ها شده است.

این خبر‌ها باعث سقوط قیمت بیت کوین از محدوده 27 هزار دلار و عبور آن از 26,500 دلار و میانگین متحرک ساده 100 ساعته (sma100) شد.

در نمودار یک ساعته بیت کوین شاهد ایجاد یک خط روند نزولی هستیم که مقاومت آن در ناحیه 26,100 دلار قرار دارد. ممکن است در کوتاه مدت شاهد اصلاح صعودی قیمت بیت کوین باشیم، که البته به احتمال بسیار زیاد به سطوح 26,200 تا 26,400 محدود خواهد شد.

یکی دیگر از پیامد‌های این شکایت، افزایش لیکوئید شدن دارایی کاربران و همینطور افزایش خروج نقدینگی از صرافی‌ها بود. علاوه بر این، انتشار این خبر موجی از فروش گسترده را ایجاد کرد که باعث ریزش قیمت‌ها شد. داده‌های اخیر حاکی از افزایش پوزیشن‌های فروش در صرافی‌ها است، زیرا کاربران پیش بینی می‌کنند که ریزش بازار تداوم خواهد داشت.

حساب توئیتری whalewire با انتشار یک پست، از افزایش پوزیشن‌های منفی خبر داد:

همزمان با آماده شدن معامله گران برای سقوط بازار، تمام صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال شاهد افزایش پوزیشن‌های فروش هستند

البته به جز صرافی bitfinex که متعلق به کلاهبرداران حامی تتر (usdt) است و به طرزی غیرطبیعی تلاش می‌کند بیت کوین را تقویت کند.

نمودار قیمت بیت کوین | همتاپی

نمودار قیمت بیت کوین، منبع: تریدینگ ویو

مجموعه عوامل ذکر شده، یعنی شکایت از بایننس، افزایش فشار فروش، خروج سرمایه از صرافی‌ها و بیانیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار مبنی بر تشخیص سایر ارزهای دیجیتال به عنوان اوراق بهادار، باعث ایجاد ترس و عدم اطمینان در بازار شده است. اولین پیامد این اتفاقات، کاهش 3.57 درصدی ارزش جهانی بازار ارز های دیجیتال بوده است.

همانطور که گفته شد، قیمت بیت کویت از توان کافی برای ایجاد یک روند صعودی بالاتر از سطح 27 هزار دلار برخوردار نبود و در پی حواشی اخیر، شاهد ریزش قیمت بیت کوین و عبور آن از 26,500 دلار و میانگین متحرک ساده 100 ساعته (sma100) بودیم.

50000 شیبا
جایزه بگیرید!
همین حالا ثبت نام کن

در حال حاضر، قیمت بیت کوین بیش از 4 درصد ریزش داشته است و با از دست دادن حمایت 26 هزار دلار، امیدوار به حفظ حمایت 25,400 دلار است. طی ساعات اخیر، قیمت بیت کوین در تلاش برای تثبیت پایین‌تر از 26,500 دلار و sma100 بوده است و در عین حال، یک خط روند نزولی را پیش روی خود می‌بیند که مقاومت آن در ناحیه 26,100 دلار قرار گرفته است.

پیش از آن، اولین مقاومت بیت کوین در سطح 25,900 دلار قرار داشت. همچنین با ترسیم یک فیبوناچی اصلاحی، از سقف 27,489 دلار تا کف 25,400 دلار، می‌بینیم که قیمت بیت کوین در سطح 23.6 درصد این اندیکاتور قرار دارد. مقاومت بعدی بیت کوین در سطح 26,100 دلار است و پس از آن به سطح 50 درصد فیبوناچی اصلاحی فوق (در نزدیکی 26,500 دلار می‌رسیم).

عبور قیمت بیت کوین از این موانع، می‌تواند با شروع یک روند صعودی جدید همراه شود، به طوری که عبور قیمت از مقاومت بعدی یعنی 26,700 دلار، باعث جهش قیمت تا 27,200 دلار خواهد شد.

اگر روند صعودی بیت کوین به قدرت خود باقی بماند، در کوتاه مدت شاهد فتح مقاومت 27,500 دلار خواهیم بود.

تداوم ریزش بیت کوین؟

اما در شرایط فعلی، اگر بیت کوین نتواند از مانع 26,100 دلار عبور کند، به ریزش خود ادامه داده و بار دیگر به اولین حمایت، یعنی 25,400 دلار بازمی‌گردد.

در این صورت، حمایت مهم بعدی قیمت 25 هزار دلار است، ولی عبور از این قیمت ریزش بیشتری را به دنبال خواهد داشت و احتمالاً شاهد برخورد قیمت بیت کوین با حمایت 25,500 دلار خواهیم بود.

اندیکاتور‌های تکنیکال:

macd  یک ساعته:  شیب شاخص macd 1 ساعته در منطقه نزولی در حال افزایش است.

شاخص قدرت نسبی (rsi) 1 ساعته: rsi نمودار بیت کوین پایین‌تر از 50 قرار دارد.

سطوح حمایتی مهم: 25,400 دلار و در ادامه 25 هزار دلار

سطوح مقاومتی مهم: 25 هزار دلار، 26,100 دلار و پس از آن 26,500 دلار

برای دریافت آخرین تحلیل‌های بیت کوین، به صفحه تحلیل بیت کوین و پیش بینی بیت کوین مراجعه کنید.

منبع: newsbtc
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *