آیا زمان رشد آلت کوین‌ها فرا رسیده است؟

آیا زمان رشد آلت کوین‌ها فرا رسیده است؟

قیمت اتریوم در حال حاضر نسبت به بیت کوین عملکرد بهتری از خودش نشان داده است، به طوری که توانست روند صعودی اصلی خود را پس بگیرد. درحال‌حاضر، با توجه به روند قیمت اتریوم، همه منتظر یک فصل جدید و پرشکوه برای اتریوم هستند.

اتریوم از اواسط ماه مه (اردیبهشت) به دلیل پیش‌بینی‌های مربوط به ETF اسپات اتریوم در ایالات متحده بسیار بهتر از بیت کوین عمل کرد. قیمت اتریوم پس از اعلام تایید ETF اسپات اتریوم به شدت افزایش داشت و نسبت اتریوم به بیت کوین (ETH/BTC) در حال حاضر ۰.۰۵۶ است. این نسبت نشان می‌دهد که اتریوم افزایش قیمت قابل توجهی داشت و نسبت به بیت کوین بسیار بهتر عمل کرده است.

نسبت قیمت اتریوم به بیت کوین- منبع: TradingView
نسبت قیمت اتریوم به بیت کوین- منبع: TradingView

ازسوی‌دیگر، قیمت بیت کوین به ناحیه حمایتی ۶۷هزار دلار رسید و با افت احتمالی قیمت تا ۶۵هزار دلار مواجه است. درهمین‌حین، اتریوم در بحبوحه افزایش نوسانات بازار، سطح ۳۷۰۰دلار خود را حفظ کرد.

قیمت اتریوم از ۱۵مه (۲۶اردیبهشت) تقریبا ۳۰درصد افزایش یافته است و این درصد در مقایسه با افزایش متوسط ۹درصدی بیت کوین بسیار بالاتر است. این روند قیمت اتریوم و بیت کوین منعکس‌کننده نسبت قیمت اتریوم به بیت کوین است که در تاریخ ۲۳مه (۳خرداد) به بالاترین حد دو هفته‌ای خود، یعنی ۰.۰۵۸۵۴، رسید. در واقع، نسبت قیمت اتریوم به بیت کوین ۳۱ درصد افزایش پیدا کرده بود.

از طرفی، موستاش، تحلیلگر ارزهای دیجیتال معتقد است که نسبت قیمت اتریوم به بیت کوین منعکس‌کننده خط روند پشتیبانی چندساله است. از لحاظ تاریخی، زمانی که قیمت‌ها از این خط روند پشتیبانی بالاتر می‌روند، قیمت آلت کوین‌ها نیز روند صعودی به خود می‌گیرد.

احساسات صعودی بازار در بحبوحه تایید ETF اسپات اتریوم

نسبت اتریوم به بیت کوین، عملکرد اتریوم در برابر بیت کوین را اندازه‌گیری می‌کند و تحلیلگران با استفاده از این نسبت می‌توانند این دو ارز دیجیتال و روند هر یک از آن‌ها را مقایسه کنند.

اگرچه بیت کوین در دو سال گذشته روند صعودی قوی داشت، اما نمودار ماهانه نسبت اتریوم به بیت کوین یک کانال نزولی را نشان می‌دهد، یعنی روند صعودی برای اتریوم است.

این روند به کف‌های بالاتر نسبت داده می‌شود و حاکی از آن است که خریداران با فشار فروش دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند تا قیمت اتریوم را بالا نگه دارند.

مایکل ون د پوپ، تحلیلگر مشهور ارزهای دیجیتال، عنوان کرد که نمودار هفتگی نسبت اتریوم به بیت کوین یک واگرایی صعودی از شاخص قدرت نسبی (RSI) داشت و حاکی از آن است که روند معکوس نسبت اتریوم به بیت کوین شروع شده است. این نسبت تا زمانی که بالای سطح ۰.۰۵۱ باقی بماند، قیمت اتریوم نیز روند صعودی خود را حفظ می‌کند.

در این میان، داده‌های سنتیمنت فزایش فعالیت شبکه اتریوم را نشان می‌دهد. بر اساس گزارش کریپتو کوانت، تعداد قراردادهای هوشمند اتریوم نیز از ۳۷۸۷۰ در ۲۰مه (۳۱اردیبهشت) به ۳۸۰۶۶ در ۳۱مه (۱۱خرداد) افزایش یافت.

فعالیت آنچین اتریوم و میزان علاقه سرمایه‌گذاران- منبع: Santiment
فعالیت آنچین اتریوم و میزان علاقه سرمایه‌گذاران- منبع: Santiment

تایید ETF اسپات اتریوم و افزایش احساسات مثبت بازار

البته، تایید ETF اسپات اتریوم توسط کمیسیون بورس آمریکا در تاریخ ۲۳مه (۳خرداد) احساسات صعودی اتریوم را بیشتر از قبل تقویت کرد. صندوق قابل معامله اتریوم یک نقطه عطف مهم برای اتریوم است زیرا باعث می‌شود که جذابیت این دارایی برای سرمایه‌گذاران نهادی افزایش پیدا کند و در نتیجه اتریوم افزایش قیمت داشته باشد.

در کنار این چشم انداز صعودی برای قیمت اتریوم, حدود ۹۲۰هزار قرارداد آپشن اتریوم به ارزش ۳.۵میلیارد دلار در تاریخ ۳۱مه منقضی شد. داده‌های تاریخی حاکی از آن است که انقضای قرارداد آپشن با نوسانات قیمت بازار ارتباط دارد.

نگذار دارایی هات از دست بره

نسبت پوت‌به‌کال (put/call) یک اندیکاتور است که احساسات بازار معامله‌گران را منعکس می‌کند و در این بخش از تحلیل بسیار اهمیت دارد. 

اگر نسبت پوت‌به‌کال یا PCR کمتر از ۰.۷ باشد یعنی احساسات صعودی در بازار پررنگ‌تر است. اما اگر نسبت پوت‌به‌کال بالای یک باشد، احساسات نزولی بازار قوی‌تر است. این نسبت تعداد قراردادهای فعال یا پوت (نزولی) را با کال آپشن (صعودی) مقایسه می‌کند و هرچه سبت پوت‌به‌کال پایین‌تر باشد، روند و احساسات صعودی بازار بیشتر است.

تحلیل قیمت اتریوم

نمودار قیمت ۷ روزه اتریوم. منبع: Finbold
نمودار قیمت ۷ روزه اتریوم. منبع: Finbold

قیمت اتریوم در هفته گذشته نوسانات زیادی داشت و بین ۳۹۶۵دلار و ۳۷۵۷دلار در نوسان بود. بااین‌وجود، قیمت اتریوم در سه‌روز گذشته تمام تلاش خود را کرد که بالای سطح ۳۸۰۰دلار باقی بماند.

در زمان انتشار این خبر، اتریوم با قیمت ۳۸۰۳.۰۹دلار معامله می‌شود و افزایش ۲۷درصدی ماهانه دارد. البته، با توجه به تایید ETF اسپات اتریوم، این احتمال وجود دارد که یک حرکت صعودی برای قیمت اتریوم رخ بدهد. درهرصورت، چشم‌انداز کلی قیمت اتریوم هم‌چنان مثبت است زیرا سرمایه‌گذاران منتظر تحولات نظارتی بیشتر و واکنش‌های بازار هستند.

 

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *