آیا قیمت بیت کوین در یک تله گاوی قرار دارد؟

آیا قیمت بیت کوین در یک تله گاوی قرار دارد؟ | همتاپی

قیمت بیت کوین اخیراً افزایش یافته و به روند صعودی خود از ابتدای سال ۲۰۲۳ ادامه داده است. با این حال، قیمت لحظه ای بیت کوین هم‌اکنون در مقاومت مهمی قرار دارد و واکنش آن برای آینده بازار ارزهای دیجیتال بسیار مهم است.

تحلیل تکنیکال نمودار روزانه بیت کوین

در بازه زمانی روزانه، قیمت بیتکوین بالاخره از محدوده تثبیت موجود در اطراف ۲۸,۰۰۰ دلار خارج شده و به مقاومت ۳۰,۰۰۰ دلار هجوم برده است. این ناحیه، مقاومت تکنیکال و روانی مهمی محسوب می‌شود و احتمالاً آینده کوتاه‌مدت بازار ارزهای دیجیتال را تعیین می‌کند.

عبور از این محدوده باعث می‌شود که بیتکوین به روند صعودی خود ادامه دهد و به سمت محدوده ۳۸,۰۰۰ دلار حرکت کند. در غیر این صورت، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار به سمت میانگین متحرک ۵۰ روزه خود در نزدیکی سطح ۲۶,۰۰۰ و حتی۲۵,۰۰۰ دلار حرکت خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

در هر صورت، خریداران بیت کوین همچنان می‌توانند به آینده آن خوش‌بین باشند؛ چراکه این ارز دیجیتال در بالاتر از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه خود قرار دارد. شایان ذکر است که میانگین متحرک ۲۰۰ روزه یکی از شاخص‌های مهم بازار خرسی/گاوی محسوب می‌شود.

نمودار روانه قیمت بیتکوین به دلار | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار روانه قیمت بیتکوین به دلار. منبع: تردینگ ویو

تحلیل تکنیکال نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

نمودار ۴ ساعته بیت کوین نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال پس از عبور از حمایت ۲۸,۰۰۰ دلاری خود در روزهای گذشته، در تلاش است از مقاومت ۳۰,۰۰۰ دلار بگذرد.

با وجود این، شاخص قدرت نسبی (RSI) سیگنال واگرایی نزولی واضحی را صادر کرده که نشان می‌دهد بیتکوین در کوتاه‌‌مدت ممکن است با یک تثبیت یا اصلاح بالقوه مواجه شود.

مطالب مرتبط: نرخ جدید شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) چه تأثیری روی آینده بیتکوین دارد؟

در این صورت، قیمت بیتکوین ممکن است دوباره به محدوده ۲۸,۰۰۰ دلار برسد و اگر روند اصلاحی مذکور باز هم ادامه داشته باشد، قیمت این ارز دیجیتال می‌تواند محدوده ۲۵,۰۰۰ دلار هم کاهش یابد. این سطوح قیمت ممکن است فرصت‌های خوبی برای خرید بیت کوین ارائه دهند، زیرا به‌طور کلی، بیتکوین در مناطق حمایتی محدودیتی ندارد و خریداران این ارز دیجیتال می‌توانند بعد از تقریباً یک روند نزولی وحشتناک یک‌ساله آرام شوند. این ممکن است زمان مناسبی برای افرادی باشد که به دنبال ورود یا افزایش سهم خود در بازار بیتکوین هستند، با در نظر گرفتن این نکته که بازارها معمولاً پس از اصلاحات قیمتی، روندهای صعودی را تجربه می‌کنند.

نمودار 4 ساعته قیمت بیتکوین به دلار | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار 4 ساعته قیمت بیتکوین به دلار. منبع: تردینگ ویو

تحلیل درون‌زنجیره‌ای

قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ مدام افزایش یافته است. در حال حاضر، بسیاری از سرمایه‌گذارانی که با قیمت‌های کم‌تر از ۳۰,۰۰۰ هزار دلار این ارز دیجیتال را خریده بودند، هم‌اکنون در سود هستند. با این حال، به نظر می‌رسد که این سرمایه‌گذاران حداقل بخشی از سود خود را برداشت می‌کنند. از طرفی، شاخص سود و زیان تحقق‌یافته (SOPR) هم این مسئله را تأیید کرده است.

سود و زیان تحقق‌یافته هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین یک شاخص مفید درون‌زنجیره‌ای است که نسبت سود تحقق‌یافته هولدرهایی را اندازه‌گیری می‌کند که توکن‌های خود را در ۶ ماه گذشته خریداری کرده‌اند. وقتی این شاخص به بالای محدوده ۱ می‌رسد، نشان‌ می‌دهد که هولدرهای مذکور توکن‌های خود را با سود فروخته‌اند. علاوه بر این، وقتی شاخص SOPR به زیر ۰ می‌رسد، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بیتکوین‌های خود را با ضرر فروخته‌اند.

بدیهی است که هولدرهای کوتاه‌مدتی که بیتکوین‌های خود را در چند ماه گذشته خریداری کرده‌اند، به‌شدت در سود هستند. نرخ این سود حتی به سال ۲۰۲۱ (زمانی که قیمت بیت کوین در اوج ۶۹,۰۰۰ دلار بود) نزدیک شده است. تحقق سود رفتار طبیعی سرمایه‌گذاران در بازارهای صعودی است؛ اما اگر عرضه ناشی از آن با تقاضای کافی برآورده نشود، قیمت‌ها را کاهش می‌دهد. اگر این شرایط شدیدتر شود، ارزهای دیجیتال حتی ممکن است وارد یک بازار خرسی یا نزولی شوند.

در نتیجه، معامله‌گران همیشه باید این شاخص را تحت‌نظر داشته باشند تا بفهمند که بازار در مراحل ابتدایی یک روند صعودی جدید قرار دارد یا فقط یک تله گاوی دیگر به وجود آمده است.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *