بررسی علت رشد قیمت بیت کوین تا ۲۷,۷۰۰ دلار از دیدگاه پلن بی (PlanB)

بررسی علت رشد قیمت بیت کوین تا 27,700 دلار از دیدگاه پلن بی (PlanB) | همتاپی

پلن بی (PlanB)، تحلیلگر بیت کوین و طراح مدل قیمت انباشت به جریان (Stock to Flow) بلاخره سکوت را شکست و در توییتی اعلام کرد قیمت بیت کوین (BTC) ممکن است قبل از آوریل 2024 سقف جدیدی را ثبت کند. 

پلن بی (PlanB)، تحلیلگر بیت کوین و طراح مدل قیمت انباشت به جریان (Stock to Flow) مدعی است با رشد قیمت بیت کوین تا سطح 27,700 دلار، این رمز ارز به «محدوده آبی تیره» چارت ابر صعودی خود وارد شده است که این موضوع می‌تواند نوید دهنده شروع یک حرکت صعودی جدید و به دنبال آن ثبت یک سقف دیگر در این چرخه باشد. 

 احتمال ثبت یک سقف تاریخی جدید برای قیمت بیت کوین

براساس رشته توئیت منتشر شده توسط پلن بی، بیتکوین به الگوی انباشت به جریان (S2F) خود بازگشته است. بنابراین، برخی از انواع مدل‌های S2F دوباره معتبر خواهند بود و باید برای یک سقف تاریخی (ATH) جدید در این چرخه آماده باشیم.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

بیت کوین به سمت محدوده آبی تیره مدل ارزیابی سهام به جریان برگشته است. خوشمان بیاید یا نیاید، هالوینگ در راه است. سقف سه‌گانه (سقف تاریخی جدید) در چرخه فعلی، غیرممکن نیست. 

نمودار مدل انباشت به جریان | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار مدل انباشت به جریان

قبل از سال 2021، هر چرخه صعودی قیمت بیتکوین با یک سقف به پایان می‌رسید (14 ژانویه و 17 دسامبر). اما در سال 2021، پادشاه ارزهای دیجیتال یک الگوی «سقف دوگانه» ثبت کرد و در ماه‌های مه و نوامبر به سقف رسید. براساس پیش بینی پلن بی، سقف تاریخی بعدی می‌تواند قبل از رویداد هاوینگ رخ دهد. در این صورت، این اولین چرخه صعودی بیت کوین با سه سقف پی‌در‌پی خواهد بود.

اگر این پیش بینی درست باشد، قیمت بیتکوین قبل از آوریل 2024 به یک سقف تاریخی جدید می‌رسد. سقف تاریخی قبلی در دهم نوامبر 2021 و قیمت 68,789 دلار ثبت شده است. پلن بی اعتراف کرده است که به درستی این پیش بینی 100 درصد اطمینان ندارد اما از نظر او، این احتمال غیرممکن هم نیست.

مطالب مرتبط: علت افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

هفته پیش، بهترین دوره قیمت بیتکوین طی دو سال گذشته بود. در هفت روز، بیتکوین در میان 25 رمز ارز اول از لحاظ ارزش بازار بهترین عملکرد را داشت؛ قیمت بیت کوین بیش از 36 درصد رشد کرد و به سطحی رسید که از ژوئن 2022 دیده نشده بود. در ساعات اولیه صبح هجدهم مارس 2023، بیتکوین در برخی از صرافی‌ها تقریباً به قیمت 28,000 دلار رسیده است.

واکنش جامعه کریپتو به پیش بینی بیتکوین پلن بی

برخی از فالوورهای پلن بی به این نکته اشاره کردند که پیش‌بینی‌های فوق خوشبینانه او فقط هنگام فراگیری احساسات صعودی در بازار، منتشر می‌شوند. این تحلیلگر در مخالفت با این اتهام‌ها اظهار داشت سکوت او را باید مرتبط با حملات اکانت‌های جعلی و الگوریتم‌های توئیتر دانست.

نه؛ من توسط توئیتر شدوبن شده بودم. 89 اکانت جعلی، حملات بات اسپم، لشکر ترول‌ها، هرکاری برای دیده نشدن توئیت‌هایم توسط کاربران را انجام دادند. یک سال گذشته جایی نرفته بودم و هر روز توئیت می‌زدم.

مدل سهام به جریان پلن بی براساس این فرض طراحی شده که بیتکوین به‌خاطر کاهش دوره‌ای عرضه، به‌مرور کمیاب‌تر خواهد شد. در نتیجه این کمیاب شدن، قیمت بیت کوین به‌لطف عرضه اندک و تقاضا زیاد، افزایش می‌یابد. با این وجود، مدل S2F در طول رکود سال 2022 ناموفق بود.

لازم به ذکر است تمایل خرید بیتکوین به‌شدت در بازار تقویت شده است. براساس داده‌های پایگاه Alternative.me، شاخص ترس و طمع کریپتو نشان می‌دهد احساسات معلمله‌گران نسبت به بیتکوین با عدد 100/64 در محدوده طمع قرار دارد. آخرین باری که این شاخص اینقدر بالا بود، بیتکوین در اواسط نوامبر 2021 آخرین سقف تاریخی خود را ثبت کرد!

البته باید اشاره کنیم بسیاری از تحلیل‌گران با اطمینان باور دارند این روند صعودی در نتیجه عوامل بنیادی درون زنجیره‌ای ایجاد شده و یک حباب مصنوعی نیست.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

منبع: u.today
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *