سرمایه‌گذاران سازمانی شتابان به سوی بیت کوین می‌آیند!

تحلیل قیمت بیت کوین | همتاپی

مطابق روال چند هفته گذشته، این هفته نیز دامیننس بیت کوین در حال افزایش بوده و قیمت بیت کوین نیز در تلاش بود تا راهی برای افزایش و عبور از مقاومت‌های پیش رو پیدا کند.

صرافی ارز دیجیتال bitfinex، در جدیدترین گزارش هفتگی خود بخش مهمی از گزارش ark invest را منتشر کرد که طی آن، به حمایت روزافزون هولدر‌های بزرگ و همچنین بهبود دیدگاه و نگرش سازمان‌ها نسبت به بیت کوین اشاره شده است.

در حال حاضر، میزان عرضه بیت کوین به 19.4 میلیون رسیده است و جالب اینجاست که 70 درصد از این بیت کوین ها طی دوازده ماه گذشته دست نخورده باقی مانده‌اند. این بدان معناست که عرضه بدون جابجایی بیت کوین، یعنی مقدار بیت کوینی که در مدت بیش از یک سال منتقل نشده است، به بالاترین حد خود رسیده است.

افزایش علاقه سازمان‌ها به بیت کوین

سرمایه‌گذاران سازمانی بیت کوین را به عنوان راه حلی برای فرار از تورم در نظر می‌گیرند و خرید بیت کوین توسط آن‌ها به صورت عمده یکی از راه‌های محافظت از دارایی‌ها در برابر کاهش ارزش پول است. خرید بیت کوین به این شکل و ورود سرمایه زیاد از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی، نشان دهنده اعتماد این دسته از سرمایه‌گذاران به ارزش آن دارایی در آینده است، و می‌تواند برای سرمایه‌گذاران فردی نیز فرصتی برای بررسی و احتمال خرید بیت کوین به عنوان بخشی از استراتژی سرمایه‌گذاری‌شان باشد.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

براساس این گزارش، عوامل متعددی در افزایش اعتماد سرمایه گذاران بیت کوین نسبت به چشم انداز بلند مدت این دارایی نقش داشته‌اند. یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار انتشار خبر تمایل چند شرکت برای ثبت صندوق قابل معامله بیت کوین بوده (etf) است. این خبر توجهات بسیاری را به سمت بیت کوین جلب نمود.

حجم معاملات خارج از صرافی یا otc (over the counter)، تنها در 3 ماهه دوم سال میلادی 60 درصد افزایش یافت و در ماه ژوئن به بالاترین میزان در یک سال اخیر رسید. در حال حاضر این معاملات خارج از صرافی از محبوبیت بالایی در میان سرمایه گذاران سازمانی برخوردار هستند. این موضوع نشان دهنده افزایش تمایل سازمان‌ها به پذیرش بیت کوین به عنوان یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاری است.

نمودار قیمت بیت کوین |همتاپی

نمودار قیمت بیت کوین، منبع: تریدینگ ویو

به طور قطع افزایش عرضه بدون جابجایی بیت کوین نشانه مثبتی برای قیمت آن است. از آنجایی که بیشتر عرضه بیت کوین توسط هولدرهای بلند مدت مسدود شده است، عرضه موجود و در دسترس کاهش می‌یابد. طبق قاعده عرضه و تقاضا، اگر عرضه کاهش پیدا کند اما تقاضا ثابت بوده و یا بیشتر شود، قیمت دارایی مورد نظر نیز افزایش پیدا می‌کند.

البته باید گفت که تمام خبر‌های پیرامون بیت کوین صعودی نیستند، چرا که طبق گزارش bitfinex، اخبار مربوط به درخواست blackrock و سایر سرمایه‌گذاران برای ثبت etf بیت کوین، باعث جهش 38 درصدی نرخ سود باز بیت کوین شد.

این یعنی ممکن است معامله گران بازار مشتقه بر روند فعلی بازار تسلط پیدا کنند که در کوتاه مدت با تاثیر منفی بر روی بیت کوین همراه خواهد بود.

سقف تاریخی هولدرهای 5 ساله

داده‌های درون زنجیره پلتفرم گلس نود (glassnode) نیز همانند گزارش bbitfinex از افزایش میزان عرضه بدون جابجایی بیت کوین حکایت می‌کند. طبق این داده‌ها، میزان بیت کوینی که طی بیش از 5 سال گذشته منتقل نشده اند، به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی 29.07 درصد رسیده است.

این نشان می‌دهد که بیشتر کاربران بیت کوین را به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت انتخاب کرده‌اند تا ابزاری برای پرداخت یا ترید.

با توجه به ثابت بودن عرضه کل بیت کوین و تا زمانی که شرکت‌های سرمایه‌گذار مانند مایکرو استراتژی (microstrategy) به خرید و انباشت بیت کوین ادامه می‌دهند، انتظار می‌رود میزان عرضه بدون جابجایی بیت کوین همچنان افزایش پیدا کند.

آینده بیت کوین را با توجه به این شرایط چطور تصور می کنید؟ آیا پادشاه ارزهای دیجیتال همچنان بر تخت خود خواهد ماند؟
منبع: newsbtc
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *