نرخ جدید شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) چه تأثیری روی آینده بیت کوین دارد؟

نرخ جدید شاخص CPI چه تأثیری روی آینده بیت کوین دارد؟ | همتاپی

با انتشار گزارش مورد انتظار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)، بازار ارز دیجیتال در این هفته شاهد تحرکات صعودی قابل توجهی بود. نرخ شاخص قیمت مصرف‌کننده پایین‌تر از انتظار بود که کاهش تورم را نشان می‌دهد و این خبر، بازار را به‌شدت تحت تأثیر قرار داد. قیمت بیت کوین (BTC) توانست دوباره سطح 30,000 دلار را پس بگیرد اما پرسش اساسی هنوز پابرجاست: آیا سقف‌های جدید در راهند یا باید منتظر اصلاح قیمت باشیم؟

 آینده قیمت بیت کوین: ثبت سقف‌های جدید یا شروع فاز اصلاح؟

نرخ شاخص قیمت مصرف‌کننده 5.0 درصد گزارش شده که پایین‌تر از پیش‌بینی اکثر افراد (5.2 درصد) بوده است؛ با این وجود، تحرکات و مومنتوم فعلی قیمت بیت کوین، ضعیف به‌نظر می‌رسد. علیرغم احتمال تداوم رالی صعودی قیمت بیت کوین، این ارز دیجیتال در تثبیت جایگاهش در بالاتر از سطح 30,000 دلار با مشکل مواجه شده است. این شرایط ممکن است فرصتی مناسب برای خرید بیت کوین باشد، به‌ویژه برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال بهره‌گیری از نوسانات بازار و احتمال افزایش قیمت در آینده هستند.

علیرغم نرخ پایین‌تر از انتظار شاخص قیمت مصرف‌کننده 5.0 درصدی، نرخ خالص شاخص قیمت مصرف‌کننده (Core CPI) که شامل هزینه‌های خوراک و انرژی نمی‌شود، نسبت به ماه گذشته افزایش یافته است. این یعنی احتمالاً سرعت کاهش تورم آنطور که انتظار می‌رفت، سریع نخواهد بود.  

با این حال، مایکل ون دی‌پوپ (Michael Van de Poppe) تحلیل‌گر برجسته ارز دیجیتال، اخیراً در مقاله‌ای به عملکرد قابل‌توجه بیت کوین در مقایسه با سایر دارایی‌ها اشاره کرده که منجر به عملکرد ضعیف سایر رمزارزهای بازار شده است.

نمودار دامیننس یا سلطه بیت کوین در یک تقاطع کلیدی | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار دامیننس یا سلطه بیت کوین در یک تقاطع کلیدی

مایکل ون دی‌پوپ در این تحلیل به چارت دامیننس بیت کوین (BTC Dominance) در یک تایم فریم دو روزه اشاره می‌کند که در یک تقاطع حساس قرار دارد. به گفته او، اگر شاهد یک بریک اوت موفق باشیم و روند صعودی بیت کوین بعد از تست مجدد سقف محدوده ادامه پیدا کند، رشد قیمت بیت کوین نیز ادامه خواهد داشت. از طرف دیگر، اگر بازار از سقف این محدوده عبور کند و دوباره به داخل محدوده عقب‌نشینی کند، فرصت خوبی برای رشد آلت کوین ها فراهم خواهد شد.

علاوه بر این، براساس تحلیل مایکل ون دی‌پوپ، افت قیمت بیت کوین به محدوده 28,400 تا 28,800 دلار می‌تواند تأثیر مثبتی روی تحرکات کلی قیمت این رمزارز داشته باشد. این محدوده مشخص می‌تواند به‌عنوان یک سطح حمایت قوی عمل کند چون قبلاً مانع مهمی برای رشد قیمت بیت کوین محسوب می‌شد اما اکنون، به یک حد حیاتی برای بیت کوین تبدیل شده است.  

در زمان نگارش این مطلب، قیمت بیت کوین 29,950 دلار است و با افت جزئی 0.8 درصد، در 24 ساعت گذشته روند خنثی یا سایدوی داشته است. با این وجود، اگر بیت کوین بتواند در مقابل پولبک احتمالی به محدوده 28,600 دلار مقاومت کند، مومنتوم صعودی دوباره احیا می‌شود و شاهد یک سقف سالانه جدید خواهیم بود.

در مقابل، در صورتی که قیمت بیت کوین نتواند جایگاهش را حفظ کند و از این سطح پایین‌تر برود، احتمالاً شاهد اصلاح بیشتر تا محدوده 27,200 دلار خواهیم بود. این سطح اهمیت زیادی دارد چون پشت سر گذاشتن آن، به تثبیت قیمت بیت کوین بالاتر از سطح 30,000 دلار کمک خواهد کرد.

پرایس اکشن خنثی بیت کوین در چارت یک روزه | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

پرایس اکشن خنثی بیت کوین در چارت یک روزه. منبع: تردینگ ویو

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

منبع: www.newsbtc.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *