بررسی دلایل صعود ناگهانی بیت کوین؛ آیا خبری در راه است؟

صعود بیت کوین | همتاپی

با انتشار خبر درخواست صندوق etf بیت کوین شرکت فرانکلین تمپلتون (franklin templeton)، خوش‌بینی و هیجان زیادی به بازار تزریق شد. در پی این خبر، قیمت بیت کوین نیز با رشد قابل توجهی مواجه شد و امید به شروع بازار صعودی افزایش یافت.

نگذار دارایی هات از دست بره

بیت کوین پس از ثبت کمترین قیمت در سه ماه اخیر، موفق شد با یک رشد ۵ درصدی و ثبت یک کندل صعودی قدرتمند از سطح ۲۶،۵۰۰ دلار (بالاترین قیمت در ماه سپتامبر) عبور کند. لازم به ذکر است که عبور قیمت پادشاه رمز‌ارزها از سطح کلیدی ۲۶،۰۰۰ دلار برای معامله‌گران و تحلیلگران بازار از اهمیت بالایی برخوردار بود.

نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه | همتاپی

نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه، منبع: تریدینگ ویو

در ادامه این مطلب قصد داریم دلایل این رشد ناگهانی را مورد بررسی قرار دهیم.

سرمایه‌گذاران سازمانی، اولین عامل تأثیرگذار بر احساسات بازار

پس از اینکه قاضی نئومی رائو (neomi rao) در تاریخ ۲۹ آگوست (۷ شهریور)، در پرونده صندوق گری اسکیل (grayscale) در مقابل کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (sec)، از صندوق بیت کوین تراست این شرکت حمایت کرد، بسیاری از مؤسسات بزرگ نیز امیدوار شدند و درخواست صندوق‌های etf خود را تقدیم این کمیسیون کردند.

علاقه بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند بلک راک (blackrock) و فیدلیتی اینوِستمِنت (fidelity investments) به بیت کوین رو به افزایش است. 

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

با این‌که تائید صندوق etf اسپات بیت کوین این دو مؤسسه در تاریخ ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) به تعویق افتاد، اما شرکت سرمایه‌گذاری فرانکلین تمپلتون در تاریخ ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) امید خود را از دست نداد و درخواست ثبت صندوق etf اسپات خود را به sec ارسال کرد.

تا اینجای کار، با این‌که درخواست‌های زیادی توسط شرکت‌های بلک راک، فیدلیتی، آرک اینوست (ark invest) و 21shares ارسال شده است، باز هم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آن‌ها را مورد تائید قرار نمی‌دهد.

بلک راک با بیش از ۸.۵ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان محسوب می‌شود. طبق درخواستی که این شرکت به sec فرستاد، دارایی‌های بیت کوینی بلک راک در امانت صرافی کوین بیس (coinbase) قرار دارد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده موظف است حداکثر تا تاریخ ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) در مورد درخواست صندوق‌های etf تصمیم‌گیری کند.

خروج بیت کوین از صرافی‌ها، عامل دوم رشد بیت کوین

با این‌که بیت کوین با رشد قابل توجهی مواجه شد، اما میزان عرضه این رمز‌ارز در صرافی‌ها همچنان زیر اوج ۲۰۲۳ خود در اولین روز ماه می (۱۱ اردیبهشت) قرار دارد. از آن زمان تاکنون، بیش از ۲۰۰،۰۰۰ بیت کوین از صرافی‌های ارز دیجیتال خارج شده است.

نمودار موجودی بیت کوین در صرافی‌ها | همتاپی

نمودار موجودی بیت کوین در صرافی‌ها، منبع: کوین گلس

خروج بیت کوین از صرافی‌ها به منزله سیگنال صعودی برای بازار محسوب می‌شود. دلیل آن هم این است که معامله‌گران معمولاً وقتی می‌خواهند بیت کوین را در بلندمدت نگهداری کنند، آن را از صرافی به کیف پول خود منتقل می‌کنند.

داده‌های آنچین نیز نشان می‌دهند که علیرغم بازار نزولی طولانی و خسته‌کننده، بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت کوین، خود را برای یک رالی صعودی قدرتمند آماده می‌کنند. طبق این داده‌ها، تعداد کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها ۰.۱ بیت کوین است در تاریخ ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) به بالاترین مقدار خود در ۱۲ ماه اخیر رسید.

بهترین قیمت تومانی

لیکوئید شدن معامله‌گران، سومین عامل رشد سریع بیت کوین

با تداوم خروج بیت کوین از صرافی‌ها، لیکوئید شدن دارایی‌ها می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت این ارز دیجیتال داشته باشد. در ۲۴ ساعت اخیر بیش از ۳۸.۱ میلیون دلار پوزیشن فروش بیت کوین لیکوئید شد که بیش از ۲۶.۴ میلیون دلار آن مربوط به ۱۲ ساعت اخیر بوده است.

آمار دارایی‌های لیکوئیدشده بیت کوین | همتاپی

آمار دارایی‌های لیکوئیدشده بیت کوین، منبع: کوین گلس

با این‌که پوزیشن‌های فروش بیت کوین با ضررهای قابل توجهی مواجه شدند، اما ۵۳ درصد از بازار فیوچرز همچنان روی پوزیشن فروش قرار دارد. با وجود چنین پوزیشن‌های فروش سنگینی روی بیت کوین، احتمال می‌رود به‌زودی شاهد وقوع شورت اسکوئیز (short squeeze) و به دنبال آن، افزایش قیمت بیشتر این رمز‌ارز باشیم.

نمودار مقایسه پوزیشن‌های فروش نسبت به پوزیشن‌های خرید | همتاپی

نمودار مقایسه پوزیشن‌های فروش نسبت به پوزیشن‌های خرید، منبع: کوین گلس

اگرچه پس از خبر درخواست صندوق etf شرکت فرانکلین تمپلتون، فشار خرید بیت کوین افزایش یافت و سرمایه‌های سنگینی لیکوئید شدند، اما شاخص ترس و طمع نشان می‌دهد که همچنان ترس شدیدی بر بازار حاکم است. لازم به ذکر است که از ماه قبل تاکنون، این شاخص با افت بیش از ۲۴ واحدی مواجه شده است.

شاخص ترس و طمع بیت کوین | همتاپی

شاخص ترس و طمع بیت کوین، منبع: آلترنیتیو

در صفحه پیش بینی بیت کوین می‌توانید آخرین تحلیل‌های مربوط به قیمت بیت کوین را مشاهده کنید.

منبع: cointelegraph
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *