افزایش قیمت اتریوم در آستانه ارتقاء شانگهای

افزایش قیمت اتریوم در آستانه ارتقاء شانگهای | همتاپی

بر اساس داده‌های درون زنجیره‌ای، زیان‌های محقق نشده زنجیره بیکن اتریوم (beacon chain) نزدیک به 5 میلیارد دلار است و این موضوع می‌تواند باعث کاهش فشار فروش اتریوم شود.

بلاکچین اتریوم مطابق برنامه ریزی‌های انجام شده، در اواخر روز 12 آوریل (بامداد 24 فروردین)، میزبان رویداد ارتقاء مورد انتظار شانگهای خواهد بود. در حال حاضر قیمت اتر، دومین ارز بزرگ بازار ارزهای دیجیتال، با 3.5 درصد افزایش در تلاش برای دستیابی به ناحیه 2,000 دلار است.

مقاله پیشنهادی: اتریوم چیست

در زمان انتشار این مطلب، قیمت اتر 1,919 دلار بوده و ارزش بازار اتریوم به 231 میلیارد دلار رسیده است. ارتقاء شانگهای شبکه اتریوم از آن جایی حائز اهمیت است که امکان برداشت توکن‌های استیک شده اتریوم در زنجیره بیکن اتریوم را فراهم می‌کند.

یکی از نگرانی‌های موجود در این رابطه، امکان ایجاد فشار فروش ناشی از امکان برداشت اتریوم‌های استیک شده و عرضه آن‌ها در بازار است. 

مطالب مرتبط: تحلیلگران می‌گویند به‌روزرسانی شانگهای باعث سقوط قیمت اتریوم نمی‌شود

با این حال برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند که این نگرانی بی مورد است، چرا که تمام اعتبارسنج‌های اتریوم بلافاصله پس از ارتقاء شانگهای اقدام به خارج کردن اتر خود از حالت استیک نخواهند کرد؛ ممکن است عده‌ای از اعتبارسنج‌ها تنها پاداش خود را برداشت کرده و دارایی استیک شده خود را دست نخورده باقی بگذارند.

در نتیجه، این موضوع باعث کمرنگ شدن احتمال ایجاد فشار فروش بلافاصله پس از ارتقاء شانگهای می‌شود. همچنین داده‌های کریپتو کوانت (cryptoquant) نشان می‌دهد که بیش از نیمی از اترهای استیک شده در ضرر بوده و این واقعیت نیز نشان می‌دهد که احتمال خروج اعتبارسنج ها در این موقعیت کمی بعید به نظر می‌رسد. 

کریپتو کوانت با انتشار یک توئیت در تاریخ 5 آوریل (16 فروردین) اعلام کرد که بیش از نیمی از اترهای استیک شده (9.7 میلیون اتر از 17.9 میلیون اتر استیک شده) در وضعیت زیان قرار دارند.

داده‌های درون زنجیره‌ای اتر

داده‌های درون زنجیره‌ای گلسنود glassnode، حاکی از سردرگمی سپرده گذاران اتریوم و رفتار چندگانه آن‌ها است. داده‌های گلسنود همچنین نشان می‌دهد که علی رغم وجود تعداد زیادی از سرمایه گذارانی که روزانه به دفعات زیاد و به طور تکراری سپرده گذاری کرده اند، رویداد‌های مهمی مانند مرج (merge)، شانگهای و … نیز باعث افزایش تعداد کاربرانی می‌شود که تنها یک بار سپرده گذاری می‌کنند.

نمودار سرمایه گذاران اتریوم | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار سرمایه گذاران اتریوم. منبع: گلسنود

استخر استیک اتر عمدتاً از سپرده گذارانی تشکیل شده است که از چند اعتبارسنج برخوردار بوده و روزانه تا 1000 سپرده گذاری و استیک انجام می‌دهند. با این حال، رویدادهای مهمی مانند شروع به کار زنجیره بیکن، ادغام، و ارتقاء شانگهای باعث افزایش سپرده گذارانی می‌شود که تنها یک مرتبه فرایند استیک را انجام می‌دهند.

مقایسه تعداد دفعات استیک کاربرانی که تنها یک مرتبه سپرده گذاری می‌کنند و کاربرانی که چندین مرتبه در روز این کار را انجام می‌دهند. خط مشکی نشان ددهنده قیمت اتر، نقاط قرمز نشان دهنده سپرده گذارای های تکراری و نقاط آبی نشان دهنده سپرده گذاران جدید است.

نمودار زیان‌ محقق نشده | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار زیان‌ محقق نشده. منبع: گلسنود

علاوه بر این، گلس نود اعلام کرده است که میزان زیان محقق نشده در شبکه بیکن اتریوم، به نزدیک 5 میلیارد دلار رسیده است. با این حال، این عدد به طرز چشمگیری پایین‌تر از 16 میلیارد دلار اعلام شده در زمان سقوط لونا (luna) است. همچنین بنابر گزارش این پلتفرم تحلیلی، بزرگترین بحران مالی این شبکه، متعلق به بزرگ‌ترین استیک کنندگان (با بیش از 500 اعتبارسنج) است که 70 درصد از زیان‌ محقق نشده را خود اختصاص داده‌اند.

برای اطلاع از آخرین اخبار قیمت اتر به صفحه تحلیل اتریوم مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش اتریوم صرافی ارز دیجیتال همتا پی

 

منبع: coingape.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *