آیا افزایش دامیننس بیت کوین به معنی آغاز بازار صعودی است؟

افزایش دامیننس بیت کوین | همتاپی

یکی از شاخص‌های مهمی که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال باید به آن توجه داشته باشند، دامیننس (Dominance) یا میزان سلطه بیت کوین است. شاخصی که اخیراً بازهم اوج گرفته است و قطعاً یک نشانه مهم برای کل بازار به شمار می‌رود.

در حال حاضر دامیننس بیت کوین (BTC) به بالاترین میزان خود در سال جاری رسیده است. اما این افزایش دامیننس برای کلیت اکوسیستم ارزهای دیجیتال و بخصوص آلت کوین‌ها چه مفهومی خواهد داشت.

نگذار دارایی هات از دست بره

در ابتدا باید با مفهوم دامیننس بیت کوین بیشتر آشنا شویم. دامیننس یا سلطه بیت کوین به آن درصد از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال که در اختیار بیت کوین است اشاره می‌کند. افزایش دامیننس بیت کوین، معمولاً به این معناست که سرمایه گذاران مایل به نگهداری بیت کوین هستند و آن را به سایر آلت کوین ها ترجیح می‌دهند.

علت این موضوع می‌تواند به موارد متعددی از جمله افزایش اعتماد نسبت به ثبات بیت کوین، پیشرفت‌های فناورانه و یا رویداد‌ها و اخبار مهم مربوط به بیت کوین مربوط باشد.

علاوه بر این، دامیننس بالای بیت کوین می‌تواند منجر به یک دوره رکود برای آلت کوین‌ها شده و یا کاهش قیمت‌ آن‌ها را به دنبال داشته باشد. هجوم سرمایه گذاران برای خرید بیت کوین، به معنای خروج سرمایه از بازار آلت کوین‌ها است و این موضوع می‌تواند با کاهش ارزش این ارزهای جایگزین همراه شود.

نمودار یک روزه قیمت بیت کوین | همتاپی

نمودار یک روزه قیمت بیت کوین- منبع: TradingView

بیایید نگاهی به عملکرد اخیر بیت کوین بیندازیم. قیمت بیت کوین در 7 روز گذشته روند پر نوسانی را پشت سر گذاشت، به طوری که ابتدا در حرکتی صعودی از میانگین متحرک نمایی 50 روزه عبور کرد، اما مدت زیادی طول نکشید که شاهد بازگشت آن به سطوح پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی 200 روزه بودیم.

[مطالب مرتبط:دیوارنگاری‌ بیت کوین در شهر بارسلونا توسط هنرمندان]

در مقابل، اتریوم که عموماً به عنوان آلت کوین برتر شناخته می‌شود، روندی نزولی داشته است و ضمن ناتوانی در عبور از مقاومت‌های پیش رو، نوسان چندانی نداشته است. اگرچه اتریوم از ویژگی‌ها و کاربرد‌های منحصر به فرد خود برخوردار است، اما تغییرات قیمت آن اغلب وابسته به روند بیت کوین است.

با این حال، اگر قیمت در مواقعی که قیمت بیت کوین افزایش شدید و ناگهانی را تجربه می‌کند، معمولاً افزایش قیمت اتریوم و سایر آلت کوین ها به اندازه بیت کوین نخواهد بود.

بهترین قیمت تومانی

عامل دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد، افزایش میزان هش ریت (Hash Rate) بیت کوین است. هس ریت واحد اندازه‌گیری توان محاسباتی مورد استفاده برای استخراج بیت کوین و پردازش تراکنش‌های آن است. افزایش هش ریت بیت کوین به معنی افزایش میزان امنیت شبکه و اعتماد و یقین ماینر‌ها به سودآوری فرایند استخراج بیت کوین است. این مسئله نیز می‌تواند یکی از عوامل افزایش میزان دامیننس بیت کوین باشد.

تجربه نشان می‌دهد که بیت کوین معمولاً هرچهار سال یکبار و اغلب متاثر از رویداد هاوینگ (Having) خود، یک چرخه صعودی را آغاز نموده و سپس به یک بازار نزولی می‌رسد. این که در حال حاضر در کدام مرحله از این چرخه قرار داریم، دلایل تغییرات ایجاد شده در میزان دامیننس در بازار را بیشتر مشخص می‌کند.

(2 - کاربر 3,50 از 5) 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: u.today
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *