آیا توکن سوزی می‌تواند باعث رشد قیمت کاردانو شود؟

آیا توکن سوزی می‌تواند باعث رشد قیمت کاردانو شود؟ | همتاپی

بازار خرید و فروش ارز دیجیتال، با دقت عملکرد قیمت کاردانو (Cardano) را زیر نظر دارد؛ چون این آلت کوین به عنوان یکی از مدعیان اصلی در چرخه صعودی بعدی بازار محسوب می‌شود. کاردانو اکنون پایین‌تر از اوج تاریخی سال 2021 قرار دارد اما عوامل فاندامنتال قوی و تیم توسعه فعال آن، پتانسیل این رمزارز را برای ثبت اوج‌های جدید نشان می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های اصلی کاردانو (ADA) این است که عرضه کل آن به بزرگی 45 میلیارد کوین است. این مقدار، بسیار بیشتر از حداکثر عرضه 21 میلیونی بیت کوین (BTC) است و در میان سرمایه‌گذاران، نگرانی‌هایی درباره ظرفیت افزایش قیمت کاردانو ایجاد کرده است. امکان استفاده از توکن سوزی به عنوان ابزاری برای حل این مشکل مطرح شده اما هنوز مشخص نیست چقدر روی قیمت این رمزارز تأثیر خواهد داشت.

توکن سوزی (Token burning)، یک تاکتیک پرکاربرد در برخی از پروژه‌های کریپتو است که طی آن، در صورت ثابت ماندن یا افزایش تقاضا، تعدادی از توکن‌های موجود با هدف افزایش ارزش توکن‌های باقیمانده نابود می‌شوند. اما چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیان‌گذار کاردانو یکی از منتقدان صریح این رویکرد بوده است.

او معتقد است این روش، به‌معنای واقعی هیچ ارزش فاندامنتالی به پروژه نمی‌افزاید و به عنوان یک تاکتیک برای دستکاری قیمت توکن استفاده می‌شود. علاوه بر این، هاسکینسون می‌گوید توکن‌های سوزانده شده می‌تواند منجر به کاهش نقدینگی و افزایش نوسانات بازار شود که هر دو روی سرمایه‌گذاران تأثیر منفی دارند.

بنابراین، این کارآفرین استراتژی‌ای را ترجیح می‌دهد که پروژه کاردانو به‌جای تکیه بر تاکتیک‌های دستکاری قیمت کوتاه‌مدت، روی پیشرفت تکنولوژی خود تمرکز کند و یک پایگاه کاربری قوی بسازد.

مقاله پیشنهادی: کاردانو چیست

آیا توکن سوزی برای قیمت کاردانو‌ (ADA) مفید خواهد بود؟

برداشت از توکن‌های در گردش (مشابه چیزی که در توکن سوزی بایننس کوین می‌بینیم)، احتمالاً اثر محدودی روی قیمت ارز دیجیتال کاردانو خواهد داشت. از منظر تاریخی، چنین اقداماتی با افزایش‌های موقتی قیمت مرتبط بوده اما با گذشت زمان، اثر توکن سوزی نامحسوس‌تر شده است. باید در نظر داشت که سایر عوامل از جمله تقاضای بازار، رقابت با سایر پروژه‌های بلاکچین و تلاش مداوم برای توسعه نیز نقشی حیاتی در تعیین قیمت یک ارز دیجیتال دارند.

عملکرد قیمت سایر آلت کوین‌ها از جمله شیبا اینو (SHIB) و تراکلاسیک (LUNC)، اهمیت این نکته را بیشتر روشن می‌کند. قیمت این توکن‌ها در واکنش به اعلامیه‌ها و پیشرفت‌های مهم مربوط به اکوسیستم‌هایشان و طی دوره‌های افزایش خوش‌بینی در کل بازار ارز دیجیتال، نوسانات قابل توجهی داشته است. به عبارت دیگر، پیشرفت‌های ملموس و احساسات سرمایه‌گذاران، در شکل دادن قیمت این توکن‌ها نقش مهم‌تری نسبت به سوزاندن توکن‌ها ایفا کرده است.

علاوه بر این باید اشاره کرد در حال حاضر، قیمت کاردانو از اوج تاریخی خود 89 درصد افت کرده است. اگرچه توکن سوزی به‌طور بالقوه می‌تواند روی قیمت این رمزارز تأثیر بگذارد (به‌خصوص با توجه به عملکرد فعلی آن)، اما احتمالاً برای بازگشت کاردانو به اوج قبلی در سطح 3.10 دلار کافی نخواهد بود.

از طرف دیگر، هاسکینسون تأکید دارد مدل حکمرانی کاردانو طوری طراحی شده که سرمایه‌گذاران بتوانند در این پروتکل، تغییراتی مثل تنظیم نرخ تورم را ایجاد کنند. در صورت کاهش قابل توجه نرخ انتشار این آلت کوین و فقدان حجم تراکنش کافی برای ایجاد کارمزدها، احتمال دارد جامعه کاردانو به تغییر سیاست‌های پولی رای دهند.

با این همه، این‌ها فقط فرضیه هستند و قبل از تصمیم‌گیری، هرگونه تغییر در سیاست پولی باید توسط جامعه کاردانو کاملاً مورد بحث و ارزیابی قرار بگیرد.

برای دریافت آخرین تحلیل‌های کاردانو، به صفحه تحلیل کاردانو و پیش بینی کاردانو مراجعه کنید.

ترجمه و جمع‌آوری: واحد تیم خرید و فروش کاردانو  صرافی ارز دیجیتال همتاپی

منبع: u.today
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. لطفا خزورات منفی راجب این ارز به خورد مردم ندید
    قیمت کاردانو یک سال بعد از هاوینگ حداقل ۱۵ دلار
    و حداکثر قیمتش ۳۰ دلار