پیش بینی قیمت بیت کوین: نوسانات شدید قیمت بیتکوین در راه است

پیش بینی قیمت بیت کوین: نوسانات شدید قیمت بیتکوین در راه است | همتاپی

بازار ارز دیجیتال در چند هفته گذشته آرام بوده و تحرکات قیمت خاصی در هیچ جهتی رخ نداده است. این وضعیت بدون نوسان، استثنائاتی هم داشته که همگی رویداد محور بوده‌اند؛ مثلاً روز 14 اکتبر که اداره آمار نیروی کار ایالات متحده، آمار تورم را اعلام کرد. در آن روز، قیمت بیت کوین در عرض یک ساعت به سرعت بالا رفت، سقوط کرد و سپس در عرض یک ساعت دوباره اوج گرفت.

اما گذشته از این رویداد موردی، بازار خرید و فروش بیت کوین آرام بوده است. به گفته پایگاه گلسنود (Glassnode)، یکی از معروف‌ترین پایگاه‌های تحلیلی، بازار بیت کوین مثل یک فنر فشرده آماده انفجار نوسانات است. در این مطلب قصد داریم این تحلیل بیتکوین گلس نود را با هم بررسی کنیم.

تداوم تثبیت قیمت بیت کوین

گلسنود اشاره می‌کند تثبیت قیمت بیت کوین در یک محدوده نسبتاً تنگ همچنان ادامه دارد و تقریباً همه قیمت‌های حداکثری هفتگی، در عرض یک پنجره 24 ساعته ثبت شده‌اند.

در بخشی از این تحلیل بیتکوین آمده است:

در واکنش به بیشتر بودن آمار تورم ایالات متحده نسبت به انتظارات، قیمت بیت کوین ابتدا به 18,338 دلار کاهش یافت، دوباره به قیمت باز شدن هفتگی بازگشت و سپس با یک رشد سریع به 19,855 دلار رسید.

در زمان نگارش این مطلب، قیمت بیتکوین با افت 1.88٪ در روز گذشته به 19,211 دلار رسیده و همچنان برای عبور از مقاومت حیاتی 20,000 دلاری تلاش می‌کند.

طبق گفته پایگاه گلس نود، تجربه یک دوره کم نوسان این چنینی در بازار خرید و فروش بیت کوین بسیار نادر است. بسیاری از موارد مشابه پیشین هم قبل از یک نوسان شدید رخ داده بودند.

برای مثال، در نمودار نوسان تحقق یافته یک هفته‌ای زیر می‌بینیم که مقادیر نوسان رو به کاهش یک هفته‌ای به اندازه 28٪ (مقدار فعلی) در یک بازار نزولی افت می‎کند. تقریباً همیشه بعد از این فاز، یک حرکت شدید قیمت در هر دو جهت رخ می‌دهد.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

نمودار نوسان تحقق یافته یک هفته‌ای بیت کوین | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار نوسان تحقق یافته یک هفته‌ای

نشانه‌های دیگر افزایش نوسانات قیمت بیت کوین

مشابه این تراکم فشار را می‎توان در یک معیار دیگر نیز مشاهده کرد؛ شاخص aSOPR یا نسبت سود خروجی مصرف شده تعدیل یافته. این شاخص، میانگین سود/ضرر تحقق یافته ضربدر کوین‌های خرج شده در هر روز را محاسبه می‌کند.

اگر مقدار این شاخص در یک بازار صعودی حدود 1 باشد، معمولاً به جای حمایت عمل می‌کند چون تریدرها تمایل دارند پوزیشن‌های اطراف هزینه پایه خودشان را افزایش دهند. از این استراتژی معمولاً با نام خرید در کف (Buy the Dip) یاد می‌شود. در مقابل، اگر مقدار شاخص در بازار نزولی حدود 1 باشد، معمولاً به صورت مقاومت عمل می‌کند چون تریدرها تلاش می‌کنند در هزینه پایه خودشان از پوزیشن‌هایشان خارج شوند.

نمودار نسبت سود خروجی مصرف شده تعدیل یافته | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار نسبت سود خروجی مصرف شده تعدیل یافته

در تحلیل بیت کوین پایگاه گلسنود، با اشاره به این شاخص آمده است:

با نزدیک شدن میانگین هفتگی شاخص aSOPR از پایین به مقدار تعادل 1.0، احتمال وقوع نوسانات در آینده نزدیک به شکل بریک اوت یا یک بازگشت قیمت دیگر، بسیار بالاست.

منتظر نوسانات بیتکوین برون زنجیره‌ای هم باشید

 براساس این تحلیل بیت کوین پایگاه گلسنود، به نظر می‌رسد نوسانات بازارهای مشتقات نیز در شرف وقوع هستند. دلیل آن این است که در این هفته، قیمت‌گذاری گزینه‌های نوسانات ضمنی کوتاه‌مدت به کف تاریخی رسیده و در حال حاضر برابر 48٪ است.

وقتی این اتفاق برای چندبار در گذشته رخ داده بود، شاهد تحرکات شدید قیمت بودیم که اغلب با اهرم‌زدایی دیفای و بازارهای مشتقات نیز همراه بود.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

 

منبع: cryptopotato.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *