پیش بینی قیمت بیت کوین: قیمت بیتکوین به کف رسیده است

پیش بینی قیمت بیت کوین: قیمت بیتکوین به کف رسیده است | همتاپی

آرتور هیز (Arthur Hayes)، تحلیلگر معروف ارزهای دیجیتال و هم‌بنیانگذار صرافی بیت مکس (BitMEX) معتقد است بدترین قیمت بیت کوین در سال جاری را پشت سر گذاشته‌ایم. به اعتقاد این تحلیلگر بیت کوین، سفته‌بازان و تریدرهای اهرمی بازار دیگر هیچ بیتکوینی برای فروش ندارند.

به گفته آرتور هیز، سه گروه اصلی فروشندگان اجباری بیتکوین (شرکت‌های معاملاتی، ماینرها و سوداگران) تا الان تسلیم شده‌اند و کف چرخه بازار خرید و فروش بیت کوین را رقم زده‌اند.

فروش بیت کوین چرا و چطور آغاز شد؟

آنطور که آرتور هیز جمعه گذشته در یک پست بلاگ توضیح داده، ورشکستگی وام‌دهندگان متمرکز (CEL) زمانی آغاز می‌شود که به افرادی وام دهند که قدرت بازپرداخت ندارند و همچنین، زمانی که با عدم تطابق زمانی (duration mismatch) مواجه شوند. این حالت وقتی رخ می‌دهد که سپرده‌گذاران، خواهان برداشت دارایی‌هایشان در بازه زمانی کوتاه‌مدت هستند ولی نهادها، آن‌ها را برای بازه زمانی بلندمدت وام داده باشند.

وام‌دهندگان متمرکز برای تأمین درخواست‌های برداشت سرمایه، شروع به نقد کردن وثیقه وام‌های کوتاه‌مدتی می‌کنند که به سایر متقاضیان داده‌اند. این وثیقه معمولاً بر اساس بیتکوین (Bitcoin) یا اتر (Ether) است که یعنی این ارزها با فشار فروش مواجه خواهند شد. همچنین از ماینرهایی که وام دریافت کرده‌اند، می‌خواهند بیت کوین یا ریگ‌های استخراج‌شان را تقویت کنند.

این فشار فروش ترکیبی منجر به افت سریع قیمت بیتکوین می‌شود که به نوبه خود موجی از ورشکستگی‌ها را به دنبال دارد. برای مثال، همین که دو موسسه Three Arrows Capital و Alameda Research طی این چرخه دچار مشکل شدند، مقادیر هنگفتی بیتکوین و اتر در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز فروخته شد.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

آرتور هیز ضمن اشاره به استفاده شرکت Alameda از ارز دیجیتال سروم (Serum) به عنوان وثیقه می‌نویسد:

تنها چیزی که باقی مانده شت کوین‌های بدون قابلیت نقدشوندگی، سهام‌های شخصی در شرکت‌های ارز دیجیتال و توکن‌های پیش فروش شده و قفل شده هستند. خیالم راحت است که این نهادها، مقدار کمی بیت کوین برای فروش دارند.

وضعیت بد ماینرها و تأثیر آن بر قیمت بیت کوین

آرتور هیز، تحلیلگر بیتکوین معتقد است ماینرهای بیتکوین نیز دیگر چیزی برای فروش ندارند. این شرکت‌ها که با ترکیبی از افزایش قیمت انرژی، سختی شبکه بیشتر و قیمت نزولی بیتکوین مواجه هستند، با دریافت هشدار کاهش سرمایه (Margin Call) مجبور به فروش دارایی‌های بیتکوین و تجهیزات ماینینگ خودشان شده‌اند.

ماینرها نیز مثل وام‌دهندگان متمرکز، درست قبل از اعلام ورشکستگی، اقدام به فروش بیت کوین‌هایشان کردند. شرکت Core Scientific اعلام کرد بعد از افت قیمت بیتکوین در ماه ژوئن، بیش از 7000 بیتکوین فروخته و اکنون کمتر از 2000 بیتکوین برایش باقی مانده است.

همزمان با ورشکستگی ماینرها و فروش ریگ‌های استخراج، هش ریت (Hash Rate) شبکه گاهی اوقات افت می‌کند. این اتفاق هم بعد از سقوط بازار در ماه ژوئن و هم بعد از ورشکستگی صرافی ارز دیجیتال FTX رخ داد و نظریه آرتور هیز را اثبات کرد که باور داشت ماینرها بدون سرمایه کافی، فعالیت‌هایشان را کاهش خواهند داد.   

پیش بینی آرتور هیز از آینده قیمت بیتکوین

آرتور هیز معتقد است سوداگران یا سفته‌بازها دیگر کوینی برای فروش ندارند. براساس داده‌های پایگاه Glassnode، سود باز (قراردادهای لانگ و شورت) بیت کوین در تمام صرافی‌های متمرکز بزرگ از آغاز سال به شدت افت کرده است.

هیز در بخشی از این پست بلاگ می‌گوید:

چیزی که مانده تریدرهایی هستند که از معاملات مشتقه به عنوان پوشش ریسک استفاده می‌کنند و آن‌هایی که از لوریج‌های بسیار کم استفاده می‌کنند. این‌ها به ما بستری برای افزایش قیمت بیت کوین می‌دهد.

این کارآفرین و تحلیلگر ارزهای دیجیتال انتظار دارد فدرال رزرو، چاپ پول را از سر بگیرد، زیرا اسناد کوتاه‌مدت خزانه‌داری ایالات متحده در سال 2023 ناکارآمد خواهد شد. طبق پیش بینی آرتور هیز، قیمت بیت کوین و تمام دارایی‌های پرریسک افزایش خواهد یافت.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

 

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *