بیت کوین در ۲۰۲۸ به یک میلیون دلار خواهد رسید!

بیت کوین یک میلیون دلاری

یکی از شناخته‌شده‌ترین هواداران بیت کوین به نام تور دمیستر (Tuur Demeester) اخیراً پیش بینی کرده است که قیمت بیت کوین تا سال 2028 به یک میلیون دلار خواهد رسید. البته جامعه ارز های دیجیتال پیش از این شاهد پیش بینی های بسیار بزرگتر و صعودی‌تری در مورد قیمت بیت کوین بوده‌است که مورد دمیستر محتاطانه‌تر از آنها است.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

چشم‌انداز بلند‌مدت دمیستر در مورد رسیدن به هدف یک میلیون دلاری طی 4 سال در حالی مطرح شده است که برخی دیگر از جمله سامسون مو (Samson Mow) اعتقاد دارند که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ پیش رو به این ناحیه خواهد رسید.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

بیت کوین 1 میلیون دلاری قطعی نیست

پیش بینی دمیستر در مورد رسیدن قیمت بیت کوین به یک میلیون دلار با شک و تردید همراه است. در واقع این پیش بینی پاسخی به تحلیل یک سرمایه گذار دیگر به نام فرد کروگر (Fred Krueger) بود. کروگر نموداری را منتشر کرده بود که رسیدن قیمت بیت کوین به یک میلیون دلار تا سال 2028 را نمایش می‌داد.

نمودار منتشر شده توسط کروگر

دمیستر علی‌رغم تمجید از نوع تحلیل و نمودار منتشر شده، به ماهیت غیرقابل پیش بینی بازار و امکان نقض بهترین مدل‌ها و تحلیل‌ها اشاره کرد و نظر خود را با عدم قطعیت بیان نمود.

آیا بیت کوین پس از سال 2028 به یک میلیون دلار خواهد رسید؟ نمی‌دانم، اما این را می‌دانم که ذات بدجنس این بازار می‌تواند هر تحلیل زیبایی (مانند تحلیل بالا) را نقض کند.

دمیستر (13 بهمن)

یکی از دلایل مطرح شدن پیش بینی های مختلف در مورد احتمال افزایش قیمت بیت کوین تا 1 میلیون دلار، مربوط به نزدیک شدن به رویداد هاوینگ بیت کوین است. هاوینگ بیت کوین رویدادی است که هر 4 سال یک مرتبه اتفاق می‌افتد و باعث نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین می‌شود. طبیعتاً این رویداد باعث کاهش میزان عرضه بیت کوین شده و بر افزایش قیمت آن تاثیرگذار است. هاوینگ بیت کوین در ماه آوریل سال جاری (اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت 1403) روی می‌دهد و هاوینگ بعدی نیز 4 سال بعد و در سال 2028 اتفاق خواهد افتاد.

هاوینگ پیش رو که در ماه آوریل رخ خواهد داد، میزان عرضه روزانه بیت کوین را از 900 واحد به 450 واحد کاهش خواهد داد. در دوره‌های گذشته، کاهش عرضه ناشی از هاوینگ منجر به افزایش قابل توجه قیمت بیت کوین شده است و همین موضوع شانس جهش قیمت بیت کوین پس از هاوینگ بعدی را نیز افزایش می‌دهد.

یکی از کاربران X به نام کاربری hcburger  در پاسخ به دمیستر، اعلام کرد که نقض بعضی قوانین حاکم بر بازار سرمایه، مانند میزان ارزش پول در بازار سهام در گذر زمان، تقریباً بعید است. همچنین نرخ پذیرش بیت کوین می‌تواند رشد انفجاری این ارز را محدود کند و فضایی را برای نوسانات بازار بدون از بین بردن ماهیت کلی این الگو ایجاد کند.

سلام تور (Tuur Demeester)، نظر من اینه که بعضی قوانین قابل نقض و شکسته شدن توسط ذات بازار نیستند. مثلا بازار سهام سالانه حدود 7 درصد رشد می‌کند. با توجه به ارزش زمانی پول، این میزان قادر به شکست رو به بالا نیست. [+]

دیدگاه های متفاوت در مورد آینده بیت کوین

با این حال سایر دوست‌داران بیت کوین، مانند سامسون مو، مدیر عامل Jan3، خوشبین تر هستند. به اعتقاد Mow، قیمت بیت کوین طی یک جههش ناگهانی به 1 میلیون دلار خواهد رسید، و این موضوع می‌تواند به طور بالقوه باعث ایجاد “نهایت درد” برای برخی از بازیگران بازار شود. او همچنین معتقد است که این افزایش قیمت بسیار سریع خواهد بود و چند روز یا چند هفته طول خواهد کشید، اما زمان شروع آن به طور دقیق مشخص نیست.

پیش بینی من این است که افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین تا یک میلیون دلار تنها طی چند روز یا چند هفته اتفاق خواهد افتاد. زمان دقیق این اتفاق هنوز مشخص نیست.
سامسون مو (24 دی)

مو عوامل مختلفی را به عنوان محرک‌های بالقوه افزایش قیمت بیت کوین در نظر می‌گیرد. عوامل و معیار‌های خاص بیت کوین از جمله حجم ورودی به ETF ها، هش ریت بیت کوین و فعالیت نهنگ‌ها در Bitfinex. علاوه بر این، Mow شاخص‌های اقتصادی گسترده‌تری مانند دارایی‌های USDT تحت مدیریت شرکت تتر، پرداخت‌های بدهی دولت و همچنین نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی (GDP) را در نظر گرفته است.

شاخص‌های کلان بیت کوین که مدنظر من هستند عبارتند از:

ورودی ETF ها، هش ریت، انباشت نهنگ‌های Finex، میانگین متحرک وزنی 200 روزه، میزان تتر تحت در اختیار شرکت Tether، پرداخت سود مربوط به بدهی دولت، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی، پذیرش بیت کوین در مقیاس کشوری و ایالتی، تورم واقعی و عرضه پول  M3یا سپرده‌ها و دارایی‌هایی که به راحتی و به سرعت قابل نقد شدن نیستند.

سامسون مو (8 بهمن)

به اعتقاد Mow، این عوامل در کنار پذیرش بیت کوین در مقیاس کشوری و ایالتی ، نرخ تورم واقعی و عرضه پول M3، می‌تواند تاثیر بسزایی در نوع عملکرد بیت کوین داشته باشد.

فارغ از تمام پیش بینی ها و حدس و گمان‌های پیرامون BTC، قیمت بیت کوین طی 24 ساعت گذشته با رشد چشمگیری همراه بود که منجر به پس گرفتن سطح 43 هزار دلار شد. در حال حاضر قیمت بیت کوین در محدوده 43,123 دلار قرار دارد.

نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین – منبع: TradingView

منبع: newsbtc
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *