آیا ورشکستگی بانک‌ها یک سیگنال برای خرید بیت کوین است؟

آیا ورشکستگی بانک ها یک سیگنال برای خرید بیت کوین است؟ | همتاپی

بنابر تحلیل کریستین پالوسی (Cristian Palusi)، بحران نقدینگی که در حال حاضر گریبان‍گیر بانک‌های تجاری شده است، احتمالاً سیگنال خرید بلند مدتی است که بیت کوین برای مدت زیادی منتظر آن بوده است.

بحران بانکی ناشی از فروپاشی بانک سیلیکون ولی (SVB) باعث کاهش نرخ بهره بسیار زودتر از پیش بینی‌ها شد.

بی ثباتی بانک‌ها، باعث اجبار بانک‌های مرکزی به تلاش برای حمایت از سیستم مالی و در نتیجه تغییر موضع فدرال رزرو شده و مثبت شدن بازار‌های مالی ازجمله ارزهای دیجیتال را به دنبال داشته است. این تحولات، به‌خصوص با توجه به افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین طی روزهای گذشته، نشان دهنده فرصت‌های جدید برای خرید بیت کوین به عنوان بخشی از تنوع‌بخشی به پورتفولیوی سرمایه‌گذاری است. این ممکن است زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاران باشد تا در نظر بگیرند از این نوسانات بازار به نفع خود و به منظور حفاظت از دارایی‌های خود در برابر تورم، خرید بیت کوین انجام دهند.

سقوط بانک‌ها، صعود بیتکوین

پالوسی در پستی که روز پنجشنبه منتشر شد اعلام کرد که سیاست‌های فدرال رزرو در قبال نرخ بهره، چارچوب زمانی آن‌ها در مورد پیش بینی زمانی کاهش نرخ توسط بانک مرکزی را محدودتر (ماه ژوئن 2023 تا سه ماهه اول 2024) نمود.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

همزمان با این اتفاقات، شاهد افزایش قیمت طلا و بیت کوین هستیم: این فلز گرانبها از روز جمعه به نزدیکی 2,000 دلار رسیده است، در حالی که بیت کوین که اغلب به عنوان جایگزین دیجیتالی آن شناخته می‌شود، به سطح 27,000 دلار، یعنی بالاترین سطح در 9 ماه گذشته رسید.

به اعتقاد پالوسی، یکی از عناصری که بلافاصله پس از ورشکستگی و بحران SVB، سیگنال خرید واضحی را ارائه داد، شاخص کوین بیس پرمیوم (Coinbase Premium) بود. طی 5 روز گذشته، کوین بیس بیش از 37 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که، شاخص این صرافی ارز دیجیتال، معمولا همبستگی بالایی با دارایی‌های دیجیتالی که در آن معامله می‌شوند، دارد.

اختلاف قیمت ایجاد شده که در ابتدا و پس از دیپگ (depeg) شدن USDC رخ داد، به شکل‌های مخلفی تعبیر می‌شد. با توجه به روند اخیر، به وضوح می‌توان دید که  افزایش شاخص کوین بیس پرمیوم، نشان دهنده فشار خرید بسیار زیاد در این صرافی بوده است، چرا که سطح 20 هزار دلار، سطح بسیار جذابی برای سرمایه گذاران آمریکایی به شمار می ‌رود.

3.3 میلیارد دلار از ذخایر پشتوانه استیبل کوین USDC متعلق به شرکت سیرکِل (Circle) که صرافی کوین بیس به آن وابسته است، در بانک سیلیکون ولی نگهداری می‌شد. پس از دستور قانون‌گذاران مبنی بر تعطیل شدن بانک SVB در روز 10 مارس (19 اسفند)، استیبل کوین USDC برای مدت کوتاهی دیپگ شد و برابری خود با دلار را از دست داد و درست مانند بیت کوین و COIN با افت قیمت مواجه شد.

اکنون و پس از تضمین فدرال رزرو برای نجات سپرده گذاران SVB و بانک سیگنچر (Signature)، هر سه این ارز های دیجیتال، به شکل شگفت انگیزی بهبود یافته‌اند. بانک مرکزی نیز برنامه اختصاص وام ویژه‌ای را برای موسسات سپرده گذاری فدرال بیمه شده راه اندازی کرد، به طوری که تاکنون بانک‌ها با استفاده از این طرح، 300 میلیارد دلار وام دریافت کرده‌اند.

آرتور هِیز (Arthur Hayes) یکی از بنیانگذاران BitMEX، روز پنجشنبه و طی اظهار نظری همسو با پالوسی، در این مورد گفت که این تسهیلات، چندان کارآمد نخواهد بود و این اقدام در نهایت باعث افزایش سریع قیمت بیت کوین می‌شود.

بانک سرمایه گذاری جی پی مورگان (JP Morgan) نیز در این رابطه اعلام نمود که برنامه تأمین مالی بانکی (BTFP) مد نظر فدرال رزرو، باعث تزریق 2 تریلیون دلار به سیستم مالی شده و به نوعی یک دعوتنامه برای خرید در کف قیمت است.

فشار‌های موجود در حوزه کریپتو نیز در مقایسه با اکتبر 2022 کاهش یافته است و این اتفاق، پس از تایید تغییر موضع بانک مرکزی، جرقه دیگری برای ادامه روند صعودی خواهد بود.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

منبع: ryptopotato.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *