تحلیلگران می‌گویند به‌روزرسانی شانگهای باعث سقوط قیمت اتریوم نمی‌شود

تحلیلگران می‌گویند به‌روزرسانی شانگهای باعث سقوط قیمت اتریوم نمی‌شود | همتاپی

تحلیلگران وب‌سایت کوین‌دسک (CoinDesk) اعلام کرده‌اند که به نظر آن‌ها به‌روزرسانی شانگهای فشار فروش اتریوم را افزایش نمی‌دهد و نگرانی معامله‌گران بی‌مورد است.

به‌روزرسانی شانگهای باعث می‌شود سهام‌گذاران برای اولین بار بتوانند ۲۹ میلیارد دلار اتر سهام‌گذاری‌شده و قفل‌شده خود را از ماه آینده برداشت کنند. با این حال، آن‌ها باور دارند که این اتفاق فشار فروش زیادی در اتریوم ایجاد کند.

برای خرید و فروش اتریوم در خواست خود را ثبت کنید.

می خواهم اتریوم بخرم

تحلیلگران می‌گویند ترس سرمایه‌گذاران از افزایش نوسانات اتریوم به‌دلیل رشد عرضه آن نادرست است. آن‌ها ادعا کرده‌اند که سرمایه خروجی این ارز دیجیتال بسیار کم‌تر از آنچه خواهد بود که اکثر معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند. نیک هوتز (Nick Hotz)، معاون تحقیقات شرکت سرمایه‌گذاری آرکا (Arca)، به کوین‌دسک گفته است:

من عقیده دارم برداشت‌های استیک کننده‌های قدیمی و جریان‌های ورودی استیک کننده‌های جدید سربه‌سر می‌شود.

فعالان بازار ارزهای دیجیتال مشتاقانه منتظر به‌روزرسانی شانگهای هستند؛ به‌روزرسانی که از زمان اجرای ادغام (Merge) مهم‌ترین پیشرفت اتر محسوب می‌شود. این مسئله به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا برای اولین بار از آغاز استیک اتریوم در بیکن چین (Beacon Chain) در دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۹۹) اتریوم‌های خود را برداشت کنند.

شرکت‌های تحقیقاتی مثل برنیستین (Bernstein) اخیراً خاطرنشان کرده‌اند که بسیاری از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال نگران افزایش عرضه اتریوم و کاهش قیمت آن پس از به‌روزرسانی مذکور هستند. آن‌ها باور دارند سهام‌گذارانی که برای مدتی طولانی ۱۷.۵ میلیون اتر به ارزش ۲۸.۸ میلیارد دلار را در قراردادهای سهام‌گذاری قفل کرده بودند، دست به فروش می‌زنند تا سود خود را برداشت کنند.

با این حال، هوتز می‌گوید که خروج سرمایه اتر چندان سریع رخ نمی‌دهد؛ چراکه استیک کنندگان باید در صف بمانند. او در این باره توضیح داده است:

به‌عبارت دیگر، فقط ۱۰ درصد از کل اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده می‌توانند در یک ماه از استخر سهام‌گذاری خارج شوند.  پس این جریان خروجی کم‌کم ایجاد می‌شود.

جان اوماکاسه لو (john Omakase Lo)، رئیس دارایی‌های دیجیتال شرکت سرمایه‌گذاری ری‌چارج کپیتال (Recharge Capital)، گفته است که مردم برای خروج از سهام‌گذاری عجله نمی‌کنند؛ زیرا برای درک عملکردِ به‌روزرسانی شانگهای به زمان نیاز دارند.

او ادامه است:

مدتی طول می‌کشد تا مردم بفهمند برداشت‌های اتریوم‌های استیک شده چطور انجام می‌شود.

طبق گفته‌های ریچ فالک والاس (Rich Falk-Wallace)، مدیر اجرایی پلتفرم آرکانا (Arcana)، قیمت اتر به رفتار استیک کنندگان در کوتاه‌مدت و چشم‌انداز آن‌ها در بلندمدت بستگی دارد. او ادامه داده است:

اگر سهام‌گذارها به‌صورت پیوسته توکن‌هایشان را بفروشند و علاقه‌ای به اعتبارسنجی شبکه نشان ندهند، قیمت اتریوم نزولی خواهد بود. اگر تعداد اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده بعد از به‌روزرسانی شانگهای رشد کند، قطعاً تأثیر مثبتی روی قیمت این ارز دیجیتال می‌گذارد.

فشار فروش محدوده

فالک‌والاس (Falk-Wallace) گفته است که بسیاری از فعالان بازار نمی‌دانند سیستم برداشت اتریوم چطور برداشت این ارز دیجیتال را در یک بازه زمانی محدود می‌کند.

ارتقای شانگهای یک سیستم برداشت دومرحله‌ای دارد. سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند به سهام‌گذاری ادامه بدهند، همچنان باید ۳۲ اتریوم را قفل کنند و بقیه را برداشت نمایند. آرکانا می‌گوید فروش این دسته از سرمایه‌گذارها سریعاً انجام می‌شود، اما به دلیل وجود صف سه روز طول می‌کشد. علاوه بر این، فروش‌ توکن‌های استیک کنندگانی که می‌خواهند تمام توکن‌های خود را بفروشند، زمان بیشتری می‌برد و به‌تدریج انجام می‌شود.

مطالب مرتبط: توضیح یک تحلیلگر در مورد عدم رشد قیمت اتریوم

بررسی‌های آرکانا نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران دسته اول ۱.۲ میلیارد دلار اتر را برداشت می‌کنند. در نتیجه، در بدترین حالت، فقط ۶ درصد از میانگین حجم معاملات روزانه اتریوم در هر یک از این سه روز تقاضای آن‌ها را رفع می‌کند. سپس، حجم حداکثر اتریوم‌هایی که هر روز بازار تخلیه می‌شود، در ۶ ماه بعد به زیر ۱ درصد از معاملات روزانه این ارز دیجیتال می‌رسد.

کریپتوکوانت (CryptoQuant) نیز در گزارش اخیر خود اعلام کرده است که فشار فروش اتریوم بعد از به‌روزرسانی شانگهای چندان زیاد نخواهد بود. این گزارش نشان می‌دهد که ۶۰ درصد از تمام اتریوم‌های استیک شده با توجه به قیمت اتریوم در ضرر هستند. این وب‌سایت افزوده است:

فشار فروش وقتی زیاد می‌شود که استیک کنندگان به سود زیادی رسیده باشند. استیک کنندگان اتریوم در حال حاضر در چنین شرایطی قرار ندارند.

مشتقات استیکینگ شناور

مشتقات استیکینگ شناور (Liquid staking derivatives) به استیک کنندگان اتریوم این امکان را می‌دهد که سرمایه‌گذاری‌هایشان را نقد نگه دارند و با انتشار توکن‌های مشتقه مثل «stETH» معامله کنند. این مسئله هم فشار فروش بعد از به‌روزرسانی شانگهای را کاهش می‌دهد.

هوتز عقیده دارد که اکثر استیک کنندگان اتریوم را با استفاده از پلتفرم‌هایی مثل لیدو (Lido) یا کوین بیس (Coinbase) و مشتقات استیکنیگ سهام‌گذاری می‌کنند. او افزوده است:

کسانی که به‌صورت شخصی سهام‌گذاری می‌کنند و نودهای اعتبارسنجی خود را اجرا می‌نمایند، طرفداران سرسخت اتریوم هستند. آن‌ها به احتمال زیاد دنبال فروش توکن‌های استیک شده خود نخواهند بود.

رشد استیکینگ اتریوم

داده‌های استیکینگ ریواردز (StakingRewards) نشان می‌دهد که نسبت سهام‌گذاری در بلاکچین اتریوم در حال حاضر در مقایسه با بلاکچین‌های دیگر، خیلی کم‌تر است. این نسبت در بلاکچین پولکادات ۴۸ درصد، در سولانا ۷۱ درصد و در پالیگان ۳۸ درصد است.

والاس باور دارد که نسبت استیکینگ اتر بعد از به‌روزرسانی شانگهای با دیگر بلاکچین‌های اثبات سهام برابر می‌شود. به نظر او، سهام‌گذاران جدید اتریوم آنلاین می‌شوند و از برداشت‌کنندگان پیشی می‌گیرند. او افزوده است:

ما فکر می‌کنیم که نسبت استیکینگ اتریوم احتمالاً از ۱۴ درصدِ فعلی به ۳۰ تا ۵۰ درصد در ۱۸ ماه آینده می‌رسد تا این بلاکچین به بقیه بلاکچین‌های اثبات سهام نزدیک‌تر شود.

برای اطلاع از آخرین اخبار قیمت اتر به صفحه تحلیل اتریوم مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش اتریوم صرافی ارز دیجیتال همتا پی

 

منبع: www.coindesk.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *