ذخایر بیت کوینِ صرافی‌های ارز دیجیتال به کف ۶ ساله خود رسید!

طبق داده‌های پلتفرم کریپتو کوانت (cryptoquant) در تاریخ ۲۹ شهریور، ذخایر بیت کوین در صرافی‌ بایننس ،صرافی‌ کوین بیس و صرافی‌ کراکن به کف ۶ ساله خود نزدیک شده است.

این کاهش موجودی زمانی ثبت شد که بازار ارزهای دیجیتال پس از ریزش‌های سنگین در ماه آگوست و نیمه اول ماه سپتامبر، در وضعیت تثبیت به سر می‌برد. قیمت بیت کوین تا به امروز همچنان زیر ناحیه ۳۰،۰۰۰ دلار قرار دارد و در طول این چند هفته به حرکات رِنج خود ادامه می‌دهد.

کاهش ذخایر بیت کوین صرافی‌ها

کاهش ذخایر بیت کوین صرافی‌ها، منبع: کریپتو کوانت

افت ذخایر بیت کوین صرافی‌های ارز دیجیتال

طبق اطلاعات بدست آمده، صرافی‌های ارز دیجیتال در حال حاضر ۲.۰۹ میلیون بیت کوین را در اختیار دارند. همان‌گونه که احتمالاً اطلاع دارید، مجموع عرضه کل بیت کوین، در نهایت ۲۱ میلیون کوین خواهد بود.

تا سال ۲۰۲۳ بیش از ۱۹.۷ میلیون بیت کوین در گردش قرار گرفته است و شرکت‌هایی همچون تسلا (تولید خودروهای برقی) و میکرو استراتژی (حوزه هوش کسب‌وکار) همچنان در حال انباشت آن هستند.

به طور کلی، شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول‌های غیرحضانتی (non-custodial) یا صرافی‌هایی همچون بایننس و کوین بیس نگهداری کنند.

صرافی‌ها برای نگهداری ازرهای دیجیتال، کیف پول‌های حضانتی (custodial) را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. کاربرانی که رمز‌ارزهای خود را در صرافی‌ها نگهداری می‌کنند می‌توانند به راحتی آن‌ها را با تتر (usdt) یا آلت کوین‌های دیگر مبادله کنند.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

پشت دست بیت کوین بازی کردن

همان‌گونه که در ابتدا اشاره کردیم، تعداد کوین‌های موجود در صرافی‌ها رو به کاهش است. اگرچه این اتفاق می‌تواند یک نشانه صعودی برای بیت کوین باشد، اما لزوماً به این معنا نیست که قیمت آن حتماً افزایش خواهد یافت.

معمولاً خروج ارز دیجیتال یکی از نشانه‌های تقویت بازار و انتظار برای افزایش قیمت محسوب می‌شود. با این حال احتمال می‌دهیم که معامله‌گران و هولدرهای بیت کوین به دلیل نظارت‌های سختگیرانه فعلی ترجیح داده‌اند ارزهای دیجیتال را در کیف پول خود نگهداری کنند.

بر این اساس، افزایش تعداد کاربرانی که رمز‌ارزهای خود را در کیف پول‌های غیرحضانتی نگهداری می‌کنند می‌تواند یکی از دلایل افت شدید ذخایر بیت کوین صرافی‌ها باشد.

نمودار روزانه btc

نمودار روزانه بیت کوین در تاریخ ۲۹ شهریور، منبع: تریدینگ ویو

تشدید سختگیری‌های sec بر صرافی‌های ارز دیجیتال

تعداد بیت کوین‌های نگهداری شده در صرافی‌ها در طول سال ۲۰۲۲ روند کاهشی داشت، اما سرعت این کاهش در اواخر همان سال افزایش یافت. اگر به خاطر داشته باشید، در آن زمان صرافی محبوب ftx از بین رفت و میلیاردها دلار از دارایی مشتریان آن قفل شد.

پس از این‌که در سه ماهه اول سال 2023 برخی از بانک‌های ایالات متحده با ورشکستگی مواجه شدند، خروج بیت کوین از صرافی‌ها کند شد. با این حال در ادامه، مجدداً موجودی صرافی‌ها رو به کاهش رفت.

این کاهش را می‌توان به بازار نزولی نسبت داد، اما دلیل اصلی آن این است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (sec) در حال سرکوب صرافی‌های بایننس و کوین بیس است و آنها را به عدم رعایت قوانین متهم می‌کند.

در ماه ژوئن، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از این دو صرافی شکایت کرد. این نهاد نظارتی ادعا کرد که دو صرافی ارز دیجیتال مذکور در حال صدور اوراق بهادار ثبت‌نشده (ارزهای مانند کاردانو(ada) و متیک (matic)) هستند.

با این سختگیری‌ها و سرکوب‌ها، صرافی بایننس ایالات متحده به یک نقطه کانونی تبدیل شد. از آن زمان به بعد این صرافی با مشکلاتی نظیر استعفای کارکنان ارشد، اخراج‌های گسترده و اختلال در کار مواجه است. در حال حاضر حجم معاملات این شعبه از صرافی ارز دیجیتال، بیش از 95 درصد کاهش یافته است.

 

توصیه می‌کنیم شما هم از غافله جا نمانید و برای خرید بیت کوین به صفحه خرید و فروش بیت کوین همتاپی بروید.
منبع: newsbtc
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *