ساب اکانت یا حساب فرعی (Sub Account) چیست؟

ساب اکانت یا حساب فرعی چیست؟

ساب اکانت (Sub Account) حساب‌های فرعی یا زیر حساب‌هایی هستند که از حساب کاربری اصلی کاربران در صرافی‌های ارز دیجیتال مشتق می‌شوند. در واقع، شما زیرمجموعه‌هایی از حساب کاربری اصلی خود مشتق می‌کنید تا بتوانید از آن‌ها برای انجام برخی فعالیت‌ها مانند بخش‌بندی اهداف مالی، سازمان‌دهی حساب‌ها و استراتژی‌های معاملاتی مختلف استفاده کنید.  در ادامه، پس از مروری کلی بر مفهوم و ماهیت ساب اکانت در صرافی‌های ارز دیجیتال، نحوه ساخت این نوع حساب‌ها را آموزش خواهیم داد.

ساب اکانت (Sub Account) چیست؟

ساب اکانت (Sub Account) که به آن حساب فرعی نیز گفته می‌شود، یک یا چند حساب کاربری کوچک‌تر با قابلیت‌های ویژه است که از حساب کاربری اصلی (Master Account) کاربران در صرافی‌های ارز دیجیتال مشتق می‌شود. در واقع، این حساب کاربری فرعی یا ساب اکانت، از حساب کاربری اصلی گرفته شده و به آن متصل است.

هر ساب اکانت، دارای پوزیشن‌های معاملاتی، انواع معاملات اسپات، مارجین و فیوچرز و همین‌طور تنظیمات و جزئیات منحصر به فرد است که از دیگر ساب اکانت‌های متصل به اکانت اصلی مجزا شده است.

ساب اکانت یا حساب فرعی (Sub Account)

شما به‌عنوان کاربر می‌توانید انواع مختلف استراتژی‌های معاملاتی را به‌صورت جدا از هم در هر ساب اکانت پیاده‌سازی  کنید، آن‌ها را در اختیار دیگران قرار دهید تا در مدیریت ریسک و سرمایه و ترید کردن به شما کمک کنند. 

در عین حال، ممکن است بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در بازارهای مالی نیز از این قابلیت فوق‌العاده استفاده کنند؛ به این صورت که ساب اکانت‌های مختلفی از حساب کاربری اصلی خود مشتق کرده و در اختیار تریدرهای مجموعه قرار دهند. 

به این ترتیب، هر تریدر به‌صورت مجزا و بر اساس استراتژی‌های معاملاتی خود ترید خواهد کرد و شرکت در راس آن‌ها قادر خواهد بود که از طریق حساب کاربری اصلی همه این حساب‌های فرعی را کنترل کرده و به آ‌ن‌ها رسیدگی کند.

نگذار دارایی هات از دست بره

ساب اکانت؛ پیش‌فرض یا اختیاری

در برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال، حساب کاربری اصلی به‌صورت پیش‌فرض دارای ساب اکانت نیز هست. در واقع در این قبیل پلتفرم‌ها ساب اکانت قابلیتی است که شما می‌توانید بدون نیاز به آموزش و ساخت از آن استفاده کنید.

از جمله صرافی‌های ارز دیجیتالی که ساب اکانت را به‌صورت پیش‌فرض در کنار حساب کاربری اصلی ارائه می‌دهند، می‌توان به پلتفرم کریپتو فسیلیتیز (Crypto Facilities) اشاره کرد. در این پلتفرم، هنگام ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری اصلی، حساب‌های نقدی (Cash) و مارجین (Margin) نیز در اختیار شما قرار می گیرند.

شما می‌توانید فعالیت‌های واریز و برداشت خود در این پلتفرم را با استفاده از ساب اکانت نقدی خود انجام دهید و با استفاده از ساب اکانت مارجین نیز به خریدوفروش و به اصطلاح ترید ارزهای دیجیتال مختلف پردازید.

ساب اکانت یا حساب فرعی (Sub Account)

در عین حال، برخی صرافی‌های دیگر نظیر جمینای (Gemini) و بایننس (Binance) هم ساب اکانت را در قالب یک ابزار اختیاری یا آپشنال ارائه می‌کنند. شما درصورت تمایل به استفاده از این ابزار، می‌توانید در پلتفرم صرافی‌های مورد نظر اقدام به ساخت حساب فرعی کرده و سپس از آن برای اهداف معاملاتی مختلف خود استفاده کنید.

ویژگی‌های ساب اکانت در صرافی‌های ارز دیجیتال

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های ساب اکانت در صرافی‌های ارز دیجیتال که بهتر است با آن‌ها آشنا باشید به شرح زیر هستند:

 • هر ساب اکانت، مستقل از دیگر ساب اکانت‌های متصل به حساب کاربری اصلی است
 • جزئیاتی مثل موجودی نوع موقعیت‌های معاملاتی، آدرس و … در هر ساب اکانت منحصربه‌فرد است
 • نحوه اعتبارسنجی و سطوح کاربری ساب اکانت‌ها، بسته به وضعیت و سطح اکانت اصلی است
 • انتقال موجودی بین ساب اکانت‌ها ممکن و بدون کارمزد است
 • صاحب اکانت اصلی قابلیت برداشت، فعال‌سازی احراز هویت دومرحه‌ای و موارد مشابه برای ساب اکانت‌ها را دارد
 • در اغلب پلتفرم‌ها، قابلیت برداشت از ساب اکانت‌ها فقط برای مدیر اکانت اصلی میسر است
 • تعداد ساب اکانت‌های قابل ساخت در هر پلتفرم متفاوت است (مثلاً در بایننس ۱۰ ساب اکانت)
 • کارمزد معاملات در اکانت اصلی و ساب اکانت‌ها یکسان است

ساب اکانت برای چه کسانی مناسب است؟

استفاده از ساب اکانت معمولاً برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی مناسب است که از چندین تریدر برای مدیریت پوزیشن‌های معاملتی مختلف استفاده می‌کنند. در این قبیل شرکت‌ها، استفاده از ابزار ساب اکانت به ساب مستر یا صاحب اکانت اصلی کاربری کمک می‌کند تا:

 • انواع معاملات را برای هر ساب اکانت تعریف کنند (مثل اسپات، مارجین یا فیوچرز)
 • برداشت‌های هر ساب اکانت را بدون دخالت تریدر مدیریت کنند
 • احراز هویت و مواردی از این دست را خود انجام دهند
 • به تریدرها امکان مشاهده معاملات و تاریخچه ساب‌ اکانت‌های دیگر را ندهند

با این حال، هر کاربر و تریدر نیز می‌تواند برای پیاده‌سازی استراتژی‌های معاملاتی مختلف، به‌صورت مجزا از قابلیت‌های ساب اکانت در صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده کند.

اگر تمایل دارید چند حساب کاربری مختلف داشته باشید که ارزهای دیجیتال متفاوت را در آن‌ها ترید کنید یا استراتژی‌های معاملاتی مختلف را در آن‌ها پیاده کنید، بهتر است به‌جای باز‌کردن چند حساب کاربری مختلف، یک حساب کاربری با چند ساب اکانت داشته باشید.

با تتر کمر تورم رو بشکن

تفاوت ساب اکانت با دیگر حساب‌های صرافی ارز دیجیتال

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، ساب اکانت در واقع مشتق‌شده از حساب‌های عادی صرافی ارز دیجیتال است. تفاوت‌هایی که این نوع اکانت‌ها با حساب‌های کاربری معمولی و اصلی دارند را می‌توان در چند مورد زیر خلاصه کرد:

 • محدودیت در برداشت مستقیم (فقط از طریق اکانت مستر قابلیت برداشت وجود دارد)
 • محدودیت در ارتقای سطح کاربری، تنظیمات مربوط به احراز هویت و …
 • تنظیم انواع معاملات (اسپات و مارجین و فیوچرز) در هر ساب اکانت توسط اکانت مستر

جمع‌بندی

ساب اکانت (Sub Account) که به آن حساب فرعی هم گفته می‌شود، یک یا چند حساب کاربری کوچک‌تر با قابلیت‌های ویژه و مجزا است که از حساب کاربری اصلی در صرافی‌های ارز دیجیتال مشتق شده است. به‌عبارت دیگر، این حساب کاربری فرعی یا ساب اکانت، از حساب کاربری اصلی گرفته شده و به آن هم متصل است.

هر ساب اکانت، دارای پوزیشن‌های معاملاتی، انواع معاملات اسپات، مارجین و فیوچرز و همین‌طور تنظیمات و جزئیات منحصر به فردی است که از دیگر ساب اکانت‌های متصل به اکانت مادر مجزا شده است.

ساب اکانت‌ها در برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال اجباری بوده و به‌صورت پیش‌فرض در اختیار کاربران قرار می‌گیرند و در برخی دیگر، به‌صورت آپشنال یا اختیاری، می‌توانید آن‌ها را ایجاد کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که بهتر است در مورد ساب اکانت‌ها بشناسید عبارتند از:

 • هر ساب اکانت، مستقل از دیگر ساب اکانت‌هاست
 • بالانس، پوزیشن‌های معاملاتی، آدرس و … هر ساب اکانت منحصربه‌فرد است
 • اعتبارسنجی و سطوح کاربری ساب اکانت‌ها، به اکانت اصلی وابسته است
 • انتقال بالانس بین ساب اکانت‌ها ممکن و بدون کارمزد است
 • قابلیت برداشت مستقیم از ساب اکانت‌ها وجود ندارد

و مواردی از این دست که در کنار سایر توضیحات مربوط به ساب اکانت در صرافی‌های ارز دیجیتال، در متن مقاله آمده‌اند.

سوالات متداول

 1. ساب اکانت (Sub Account) در ارز دیجیتال چیست؟

ساب اکانت (Sub Account) که به آن حساب فرعی هم گفته می‌شود، یک یا چند حساب کاربری کوچک‌تر با قابلیت‌های ویژه و مجزا است که از حساب کاربری اصلی در صرافی‌های ارز دیجیتال مشتق شده است. به عبارت دیگر، این حساب کاربری فرعی یا ساب اکانت، از حساب کاربری اصلی گرفته شده و به آن هم متصل است.

 1. ساب اکانت در صرافی‌های ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟

معمولاً سازمان‌ها و شرکت‌هایی که تریدر استخدام می‌کنند، از ساب اکانت برای مدیریت حساب‌ها و معاملات تریدرها استفاده می‌کنند. اما یک تریدر منفرد نیز می‌تواند برای مدیریت سبدهای سرمایه‌گذاری مختلف یا استراتژی‌های معاملاتی مختلف خود، از چند ساب اکانت استفاده کند.

 1. تفاوت ساب اکانت با دیگر اکانت‌های ارز دیجیتال چیست؟

قابلیت برداشت مستقیم از ساب اکانت وجود ندارد و فقط ساب مستر (صاحب حساب اصلی) می‌تواند برداشت را انجام دهد؛ ارتقای سطح کاربری، تنظیمات مربوط به احراز هویت و … در ساب اکانت ممکن نیست و ساب مستر می‌تواند آن‌ها را انجام دهد؛ انواع معاملات در ساب اکانت – مثل اسپات و مارجین و فیوچرز – توسط ساب مستر تعیین و محدود می‌شوند.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *