عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست و چگونه باید در آن شرکت کنیم؟

همه چیز در مورد عرضه اولیه صرافی

همانطور که می‌دانید دنیای ارزهای دیجیتال هر روز در حال پیشرفت است و همواره موقعیت‌‌های سودآوری به وجود می‌آید. در سال‌های اخیر، پیشنهادات یا عرضه اولیه صرافی (Initial Exchange Offerings) یا به اختصار IEO به جایگزینی مرسوم برای عرضه اولیه کوین (ICO) سنتی تبدیل شده است؛ شاید خیلی این اصطلاح به گوشتان خورده باشد ولی دقیقا ندانید چیست، اما اگر تا آخر این مقاله همراه ما باشید به صورت کامل به این مورد می‌پردازیم و همچنین در خصوص مزایا، معایب و… توضیح می‌دهیم که شما از هر مطلب دیگری در این خصوص بی‌نیاز بشوید.

IEO چیست؟

IEO چیست

عرضه اولیه صرافی (IEO) را می‌توان به سادگی به عنوان فروش کوین و توکن‌هایی تعریف کرد که از طریق یک صرافی ارز دیجیتال انجام می‌شود. به دلیل از دست دادن اعتماد به عرضه اولیه کوین یا ICOها، IEOها با همان هدف اما از طریق یک پلتفرم متفاوت هدایت می‌شوند.

در بخش زیر نیز به مزایا و معایب این عرضه اولیه صرافی می‌پردازیم:

 

مزایای IEO

عرضه اولیه از طریق صرافی‌ها مزایای گوناگونی دارند:

افزایش اعتماد سرمایه‌گذار

فروش توکن‌هایی که از طریق صرافی‌های معتبر ارزهای دیجیتال انجام می‌شوند، اعتماد بیشتری را به سرمایه‌گذاران القا می‌کنند. این مشروعیت و اعتبار اغلب منجر به افزایش علاقه سرمایه گذاری در طول زمان می‌شود.

عملیات و انجام ساده

 IEOها از نظارت و پشتیبانی از پلتفرم‌های صرافی شخص ثالث بهره‌مند می‌شوند و تراکنش‌های ساده و روان‌تر را تضمین می‌کنند. همچنین این پلتفرم‌ها می‌توانند کمک‌های ارزشمندی برای توسعه و بازاریابی ارائه دهند.

بهبود تجربه کاربری

در مقایسه با عرضه اولیه کوین، IEOها تجربه ساده‌تر و کاربرپسندتری را به سرمایه گذاران ارائه می‌دهند.

کاهش ریسک تقلب

IEOها تابع مقرراتی هستند که توسط صرافی میزبانی تنظیم شده است و خطر فعالیت‌های کلاهبرداری را کاهش می‌دهد.

دسترسی انحصاری

IEOها معمولاً به اعضای موجود پلتفرم صرافی محدود می‌شوند و فرصت‌های سرمایه گذاری انحصاری را ارائه می‌دهند.

 

معایب IEO

در کنار مزایا، عرضه اولیه صرافی‌ها معایبی نیز دارند:

استانداردهای متفاوت صرافی

همه صرافی‌های ارزهای دیجیتال از استانداردهای یکسانی برای بررسی دقیق یا انطباق با مقررات پیروی نمی‌کنند. تحقیق و انتخاب یک پلتفرم صرافی معتبر برای مشارکت بسیار مهم است.

 

هزینه‌های لیست شدن بالا

برخی از پلتفرم‌های معتبر صرافی هزینه‌های بالایی را دریافت می‌کنند. علاوه بر این، ممکن است از استارتاپ‌ها خواسته شود که از فروش توکن به صرافی کمیسیون بپردازند.

 

خطر کلاهبرداری پامپ و دامپ

IEOها از طرح‌های پامپ و دامپ مصون نیستند که در آن کلاهبرداران به طور مصنوعی قیمت یک ارز دیجیتال را از طریق تبلیغات کاذب افزایش می‌دهند و فقط دارایی‌های خود را به سرعت می‌فروشند و سرمایه گذاران باید مراقب چنین کلاهبرداری‌هایی باشند.

حتما باید تیم، اهداف، توکنومیکس و… هر پروژه را بررسی کنید.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

تفاوت بین ICO و IEO چیست؟

تفاوت بین ieo و ico

به طور خلاصه، ICOها از طریق پلتفرم خود یا یک شرکت هلدینگ سازماندهی می‌شوند، در حالی که IEOها توسط صرافی‌های ارزهای دیجیتال به نمایندگی از شرکتی که از طریق فروش توکن جذب سرمایه می‌کند، انجام می‌شود.

کارآفرینان و استارت‌آپ‌ها ترجیح می‌دهند IEO‌ها را برای جمع‌آوری سرمایه ارزهای دیجیتال راه‌اندازی کنند. وجود کلاهبرداری‌های متعدد در عرضه اولیه کوین منجر به از دست دادن اعتماد به ICOها در بین سرمایه‌گذاران شد و شرکت‌های جدید را مجبور کرد از ICO برای جذب سرمایه استفاده نکنند.

 

در حالی که IEOها یک انتخاب محبوب در مقابل ICOها هستند، آنها تنها مورد مشابه نیستند. روش‌های جمع‌آوری سرمایه مانند عرضه توکن اوراق بهادار (STO)، عرضه اولیه توکن (ITO)، و عرضه اولیه دکس (IDO) جایگزین‌های مناسبی را ارائه می‌دهند. مزیت آن‌ها در اعتماد سرمایه گذاران به پلتفرم‌های IEO به دلیل فرآیند بررسی دقیق‌تر در مقایسه با ICO است. به عنوان مثال لانچ‌پد بایننس را در نظر بگیرید که این پلتفرم معاملاتی در کمک به پروژه‌های بلاک چین برای تامین منابع مالی بسیار مفید بوده است.

به صورت کلی عرضه اولیه صرافی روشی نوین برای تامین مالی پروژه‌های بلاک چینی است که در آن، توکن‌های پروژه به طور مستقیم در صرافی‌های متمرکز (CEX) به فروش می‌رسد.

 

IEOها چگونه کار می‌کنند؟

در خصوص ماهیت عرضه اولیه صرافی خدمت شما توضیح دادیم. اما واقعا آن‌ها چطور کار می‌کنند؟

یک رویداد سرمایه گذاری جمعی را تصور کنید که توسط یک بانک مورد اعتماد میزبانی می‌شود. این مورد دقیقا شبیه به یک IEO است. یک صرافی ارز دیجیتال، که به دلیل امنیت و پایگاه کاربری خود شناخته شده است، به عنوان واسطه عمل می‌کند. صرافی از قبل پروژه را بررسی می‌کند و اطمینان حاصل کرده که معیارهای خاصی را برآورده می‌کند. این مورد مانند یک لایه مشروعیت است که می‌تواند سرمایه گذاران بیشتری را نسبت به یک ICO سنتی جذب کند. پس هرچه صرافی معتبرتر باشد، عرضه اولیه آن نیز می‌تواند قابل اعتمادتر باشد.

 

در اینجا خلاصه‌ای از فرآیند معمولی IEO را آورده‌ایم:

انتخاب پروژه

استارت‌آپ‌های بلاک چینی که به دنبال افزایش سرمایه هستند، با IEO به صرافی‌های ارزهای دیجیتال معتبر نزدیک می‌شوند.

 

صرافی

صرافی پروژه، تیم، فناوری و قابلیت کلی را به دقت ارزیابی می‌کند. این امر از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری‌ها تا حدودی محافظت می‌کند.

 

لانچ‌پد

پس از تایید پروژه در لانچ‌پد IEO صرافی، پلتفرمی که برای نمایش پیشنهادات جدید توکن اختصاص داده شده است، نمایش داده می‌شود.

 

فروش توکن

سرمایه گذاران از دارایی‌های ارز دیجیتال موجود خود در صرافی برای خرید توکن‌های مرتبط با پروژه استفاده می‌کنند. این فرآیند ساده، مشارکت را آسان‌تر می‌کند.

 

توزیع توکن

پس از پایان فروش، صرافی توکن‌های خریداری شده را در حساب‌های سرمایه گذاران شرکت کننده توزیع می‌کند. سپس این پروژه وجوه جمع آوری شده را برای تقویت توسعه پروژه دریافت می‌کند.

 

سایر راه‌های جمع‌آوری سرمایه

سایر راه‌های جمع آوری سرمایه

روش‌های دیگر جمع‌آوری سرمایه در دنیای ارزهای دیجیتال مشابه IEO وجود دارد که تفاوت‌هایی با عرضه اولیه صرافی دارد:

 

IDO (پیشنهاد اولیه دکس)

شبیه به IEO است اما در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) به جای صرافی متمرکز انجام می‌شود. این مورد کنترل بیشتری را برای پروژه ارائه می‌دهد، اما همچنین می‌تواند به معنای قرار گرفتن در نقدینگی کمتر باشد و باید در این مورد نیز دقت کنید.

 

STO (عرضه توکن اوراق بهادار)

این مورد شامل فروش توکن‌هایی است که نشان دهنده مالکیت یا حقوق در یک دارایی در دنیای واقعی، مشابه سهام است. STOها به شدت برای مطابقت با قوانین اوراق بهادار تنظیم و قانونگذاری شده‌اند.

 

ICO (عرضه اولیه کوین)

ICOها به پروژه ها اجازه می‌دهند تا با فروش مستقیم توکن‌های خود به عموم، سرمایه جمع آوری کنند. با این حال، به دلیل فقدان مقررات در بسیاری از ICOها، می‌توانند برای سرمایه‌گذاران خطرناک باشند.

 

برنامه‌های لانچ‌پد/انکوباتور

برخی از صرافی‌ها یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر برنامه‌هایی را ارائه می‌کنند که در آن پروژه‌های امیدوارکننده را انتخاب کرده، منابع و راهنمایی را ارائه می‌کنند و سپس با یک IEO یا سایر روش‌های جمع‌آوری سرمایه به آنها کمک می‌کنند.

 

IGO (عرضه اولیه بازی)

این مورد یک روش تامین مالی جمعی است که به طور خاص برای بازی‌های مبتنی بر بلاک چین طراحی شده است. 

توسعه دهندگان بازی از IGOها برای افزایش سرمایه برای پروژه‌های خود در مراحل اولیه استفاده می‌کنند.

سرمایه‌گذارانی که در یک IGO شرکت می‌کنند، این فرصت را دارند که توکن‌ها و دارایی‌های درون بازی (اغلب NFT) را با قیمتی با تخفیف قبل از اینکه در دسترس عموم قرار گیرند، به دست آورند. این مورد می‌تواند شامل چیزهایی مانند شخصیت‌های منحصر به فرد، سلاح های ویژه و… باشد.

چند نمونه IEO موفق

چند نمونه IEO موفق

اینکه بگوییم کدام IEO بهترین است، کار دشواری است زیرا موفقیت و بهترین را می‌توان به روش‌های مختلفی اندازه گیری کرد، اما در اینجا برخی از موفق‌ترین IEOها را بر اساس بازگشت سرمایه (ROI) برای سرمایه گذاران بیان می‌کنیم:

 

اکسی اینفینیتی (AXS)

AXS که روی لانچ‌پد بایننس راه‌اندازی شد، ROI خیره‌کننده‌ای بیش از 1645 برابر ارائه کرده است. این توکن یک بازی مبتنی بر بلاک چین است که در آن کاربران می‌توانند حیوانات خانگی مجازی به نام اکسی را پرورش دهند، بزرگ کرده و معامله کنند. می‌توانید قیمت حال حاضر این توکن را در کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

 

پالیگان (MATIC)

ارز دیجیتال پالیگان یعنی MATIC یک راه حل مقیاس بندی لایه 2 برای اتریوم است. این شبکه تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر را ارائه می‌دهد و IEO آن در لانچ‌پد بایننس منجر به بازگشت سرمایه بیش از 1104 برابر شد.

 

سندباکس(SAND)

یکی دیگر از داستان‌های موفقیت لانچ‌پد بایننس، SAND یک پلتفرم بازی معروف است که در آن کاربران می‌توانند ساخته‌های خود را ایجاد کرده، بازی و کسب درآمد کنند. ROI آن بیش از 1000 برابر است.

 

این موارد فقط چند نمونه از IEOهای موفق هستند و مهم است که به یاد داشته باشید که عملکرد گذشته لزوماً نشان‌دهنده نتایج آینده نیست. همیشه مهم است که قبل از سرمایه‌گذاری در هر پروژه IEO تحقیق خود را انجام دهید.

 

خیلی خوب، همانطور که به شما عزیزان قول دادیم، هر چیزی که لازم بود در خصوص IEO یا عرضه اولیه صرافی بدانید را خدمت شما بیان کردیم. امیدواریم از این مقاله به خوبی استفاده کرده باشید.

 

شاد و پر سود باشید

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *