چطور می‌توان ارز دیجیتال چین لینک را استیک کرد؟

در دنیای رمزارزها، استیکینگ به عنوان یک روش پرسود و امن برای کسب درآمد از دارایی‌های دیجیتالی شناخته می‌شود. این فرآیند، که به دارندگان ارز امکان می‌دهد با قفل کردن دارایی‌های خود در شبکه، در ازای دریافت پاداش مشارکت کنند، در میان جوامع رمزارزی فراگیر شده است.

چین لینک، به عنوان یکی از پیشروان در ارائه اوراکل‌های غیرمتمرکز، رویکردی نوآورانه به استیکینگ ارائه می‌دهد که امنیت، شفافیت و کارایی شبکه را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. این استراتژی نه تنها به تقویت اکوسیستم چین لینک کمک می‌کند بلکه فرصت‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاران و کاربران شبکه فراهم می‌آورد.

با توجه به اهمیت روزافزون استیکینگ در اکوسیستم‌های بلاک چین و اوراکل، این مقاله با هدف فراهم آوردن بینشی عمیق در مورد فرآیند استیکینگ چین لینک و تأثیر آن بر امنیت و کارایی شبکه، طراحی شده است.  در ادامه، ما نه تنها به بررسی جوانب فنی و اقتصادی این فرآیند خواهیم پرداخت، بلکه به چالش‌ها و فرصت‌های پیش رو نیز اشاره خواهیم کرد، تا خوانندگان مجهز به دانشی جامع برای نهایت بهره‌برداری از استیکینگ

چرا باید چین لینک را استیک کنیم؟

استیک چین لینک مبتکرانه‌ترین ویژگی نسخه دوم اقتصاد چین لینک است و به هولدرهای این ارز دیجیتال و اپراتورهای گره آن اجازه می‌دهد تا با کمک به افزایش امنیت اقتصاد اوراکل‌ها پاداش خوبی دریافت کنند. با توجه به اینکه حجم تراکنش‌های چین لینک به بیش از ۶.۶ تریلیون دلار رسیده است، امنیت این شبکه باید با افزایش اپلیکیشن‌های مبتنی بر آن رشد کند. به همین خاطر است که راه‌اندازی اولین نسخه برنامه چین لینک استیکینگ نقطه عطف مهمی برای امنیت و رشد شبکه چین لینک محسوب می‌شود.

حال که برنامه چین لینک استیکینگ در دسترس عموم مردم قرار گرفته است، اعضای جامعه این شبکه می‌توانند تا ۷,۰۰۰ توکن چین لینک را در استخر استیکینگ آن استیک کنند. اندازه این استخر محدود است و دسترسی عموم مردم باعث می‌شود بسیاری از هولدرهای چین لینک شانس استیکینگ را داشته باشند. البته متقاضیان باید از محدودیت اولیه ۲۵ میلیون توکن و سایر الزامات پیروی کنند.

در استخر اولین نسخه برنامه استیکینگ، ۲۲.۵ میلیون توکن به‌ترتیب به استیکرهای جامعه این ارز دیجیتال اختصاص یافته است. علاوه بر این، ۲.۵ میلیون توکن نیز به استیکرهای اپراتورهای گره‌ها اختصاص یافته است. توکن‌های استیک‌شده و پاداش‌ها تا انتشار نسخه دوم برنامه استیکینگ قفل می‌شوند. شایان ذکر است که این نسخه احتمالاً ۹ تا ۱۲ آینده منتشر خواهد شد. دقت داشته باشید که نسخه اول برنامه مذکور از یک قرارداد هوشمند غیرامانیِ مبتنی بر بلاک چین اتریوم تشکیل می‌شود. در نتیجه، فقط استیکرها می‌توانند توکن‌های استیک‌شده در نسخه اول را جابه‌جا کنند.

توجه داشته باشید که قبل از مشارکت در برنامه استیکینگ چین لینک، به‌عنوان یک استیکر باید پارامترهای استخر استیکینگ را درک کنید و بتوانید با آن‌ها کار کنید. برای مثال، دوره قفل شدن توکن‌ها، هشدار، پاداش‌ها و سازوکارهای موجود از جمله پارامترهایی هستند که باید آن‌ها را درک کرده باشید. 

پشت دست بیت کوین بازی کردن

پیش‌نیازهای استیکینگ

برای استیک چین لینک، باید:

  1. توکن‌های چین لینک خود را روی شبکه اصلی اتریوم و در یک کیف پول وب ۳ خودحضانتی یا کیف پول سخت‌افزاری پشتیبانی‌شده توسط کیف پول‌های وب ۳  هولد کنید.
  2.  حداقل ۱ توکن چین لینک داشته باشید. (اگر ندارید، سری به صفحه خرید چین لینک بزنید و با مناسب‌ترین قیمت link در بازار آن را تهیه کنید)
  3.  برای پرداخت کارمزدهای معاملاتی اتریوم، به‌اندازه کافی اتریوم داشته باشید.
  • خودحضانتی در استیکینگ

نسخه اولیه برنامه استیکینگ چین لینک از کیف پول‌های وب ۳ زیادی مثل متامسک، کوین بیس ولت، ولت کانتکت و کیف پول‌های قرارداد هوشمندی مثل ارپنت و جنوسیس سیف (از طریق ولت کانتک) پشتیبانی می‌کند. کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل ترزور و لجر هم می‌توانند به کیف پول‌های وب ۳ مثل متامسک برای دسترسی به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز وب ۳ وصل شوند.

اگر هنوز از روش خودحضانتی برای توکن‌های چین لینک خود استفاده نمی‌کنید، در ویدیو زیر می‌توانید آموزش مربوط به آن را در کیف پول‌هایی مثل متامسک، ترزور وان یا لجر نانو اس مشاهده کنید.

  • حداقل اتریوم‌های موردنیاز برای پرداخت کارمزدهای استیکینگ

برای اینکه بتوانید در نسخه اول برنامه استیکنیگ چین لینک شرکت کنید، باید حداقل ۱ توکن چین لینک در کیف پول خودحضانتی خود داشته باشید. برای استیک کردن، باید یک تراکنش درون‌زنجیره‌ای در شبکه اصلی اتریوم انجام دهید. در نتیجه، باید به اندازه کافی توکن اتریوم داشته باشید تا بتوانید کارمزد تراکنش خود را پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که کارمزدهای تراکنش‌های اتریوم غیرقابل‌پیش‌بینی و پرنوسان هستند و با توجه به فعالیت معامله‌گران در این شبکه تعیین می‌شوند. برای بررسی کارمزدهای اتریوم می‌توانید به این وب‌سایت مراجعه کنید. قبل از انجام هر تراکنشی در شبکه اتریوم، مطمئن شوید که کارمزد موردنیاز را در کیف پول وب ۳ خود دارید و در این زمینه، با مشکلی مواجه نخواهید شد. اگر کارمزد تراکنش شما خیلی کم باشد، ممکن است اجرای آن کمی طول بکشد. کیف پول وب ۳ شما کارمزدهای مربوطه را تخمین می‌زند؛ در غیر این صورت، می‌توانید به‌طور پیش‌فرض روی ۱۵۰ هزار گس حساب باز کنید.  

علاوه بر این، با توجه به اینکه چین لینک بر اساس استاندارد «erc-677» راه‌اندازی شده است، برای سهام‌گذاری تنها به یک تراکنش نیاز دارد. توجه داشته باشید که آدرس رسمی نسخه اول استیکینک این ارز دیجیتال در شبکه اصلی اتریوم «0x3feb1e09b4bb0e7f0387cee092a52e85797ab889» است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. سؤال‌های مربوط به کیف پول وب ۳ خود را هم از کانال‌های پشتیبانی ارائه‌دهنده آن بپرسید.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

چطور می‌توان چین لینک را سهام‌گذاری کرد؟

توجه داشته باشید که نکات آموزشی زیر با توجه به شبکه آزمایشی گوئرلی و تنها برای یادگیری گفته شده است. هرچند به‌طور دقیق استیکنیگ چین لینک در شبکه اصلی اتریوم توضیح داده شده، پارامترهای خاص و کارمزدهای موجود در  عکس‌های زیر ممکن است با نسخه اول برنامه استیکینگ چین لینک متفاوت باشد.

  • آموزش مرحله به مرحله (با کیف پول متامسک)

در ادامه چگونگی استیک چین لینک با استفاده از کیف پول متامسک را بررسی خواهیم کرد.

1. به وب‌سایت استیکنیگ چین لینک بروید.

مطمئن شوید که آدرس موجود در مرورگر شما وب‌سایت رسمی استیکینگ چین لینک است. برای دفعات بعد می‌توانید این آدرس را ثبت کنید: https://staking.chain.link

2. روی «connect wallet» کلیک کنید.

روی قسمت «connect wallet» در سمت راست و بالا کلیک کنید تا کیف پول خود را متصل نمایید.

3. کیف پول خود را انتخاب کنید.

کیف پول وب ۳‌ای را انتخاب کنید که توکن‌های چین لینک و اتریوم خود را در آن هولد کرده‌اید. در این مقاله، ما از کیف پول متامسک استفاده خواهیم کرد.

4. حساب کیف پول خود را انتخاب کنید.

اگر فقط یک حساب دارید، آن را وارد کنید. اگر بیشتر از یک کیف پول را به متامسک خود متصل کرده‌اید، آدرس کیف پولی را وارد کنید که توکن‌های چین لینک خود را در ‌آن هولد کرده‌اید. سپس، روی گزینه «next» کیلیک کنید تا کیف پولتان به وب‌سایت استیکینگ چین لینک وصل شود.

5. روی «connect» کلیک کنید.

بعد از این مرحله باید به وب‌سایت استیکنیگ چین لینک برگردید و آدرس کیف پول خود را در بالا و سمت راست ببینید.

6. مقدار چین لینک موردنظر خود برای سهام‌گذرای را مشخص کنید.

عددی که در این قسمت وارد می‌کنید، نباید بیشتر از توکن‌های موجود در کیف پولتان باشد. علاوه بر این، این مقدار نباید بیشتر از مقدار ذکرشده در بخش «available to stake» باشد.

7. روی «stake link» کلیک کنید.

8. روی «accept and continue» کلیک کنید.

در این بخش، شرایط خدمات را با دقت مطالعه کنید.

9. تراکنش را تأیید کنید.

در این بخش، کیف پول وب ۳ شما ظاهر می‌شود و از شما خواسته می‌شود که تراکنش خود را تأیید کنید. مطمئن شوید که کارمزد آن با مقدار اتریوم مدنظرتان مطابقت داشته باشید. سپس، گزینه «confirm» را انتخاب کنید.

10. منتظر بمانید تا تراکنشتان تأیید شود

تصویر زیر نشان می‌دهد که تراکنشتان با مؤفقیت به شبکه اتریوم فرستاده شده است و هم‌اکنون باید منتظر بمانید تا تأیید شود. مدت زمانی که باید منتظر بمانید، به فعالیت شبکه و هزینه گس بستگی دارد. اگر می‌خواهید تراکنش خود را با هزینه گس بیشتری ثبت کنید، باید به بخش پشتیبانی رسمی کیف پول خود مراجعه کنید. 

11. تمام!

اگر صفحه‌ای مثل تصویر زیر برایتان باز شده است، باید به شما تبریک بگوییم! شما توانستید توکن‌های چین لینک خود را در نسخه اول استیکینگ این ارز دیجیتال سهام‌گذاری کنید. برای بررسی تراکنش خود در اتراسکن (etherscan) می‌توانید روی «view your transaction here» کلیک کنید.

برای بررسی موجودی خود، روی قسمت «close» کلیک کنید تا به صفحه وب بگردید. سپس روی بخش «currently staked» کلیک کنید.

چطور می‌توان با استفاده از کیف پول چندامضایی سیف (safe) چین لینک را سهام‌گذاری کرد؟

در ادامه راه‌اندازی کیف پول چندامضایی سیف (که در گذشته جنوسیس سیف نامیده می‌شد) و چگونگی استفاده از آن برای استیک چین لینک را مرحله به مرحله بررسی خواهیم کرد.

توجه داشته باشید که نکات آموزشی زیر با توجه به شبکه آزمایشی گوئرلی و تنها برای یادگیری گفته شده است. هرچند به‌طور دقیق استیکنیگ چین لینک در شبکه اصلی اتریوم توضیح داده شده، پارامترهای خاص، کارمزدها و موجودی استخر استیکنیگ در عکس‌های زیر ممکن است با نسخه اول برنامه استیکینگ چین لینک متفاوت باشد.

  • چگونه می‌توان کیف پول چندامضایی سیف را راه‌اندازی و تأمین مالی کرد؟

اگر از قبل کیف پول خود را راه‌اندازی کرده‌اید، به مرحله ۶ بروید. اگر علاوه بر راه‌اندازی، سرمایه‌های خود را به آن واریز کرده‌اید، به مرحله ۱۲ بروید. 

1. برنامه سیف را باز کنید.

مطمئن شوید که آدرس موجود در مرورگرتان با آدرس وب‌سایت رسمی این کیف پول مطابقت دارد. برای دفعات بعد می‌توانید این آدرس را ثبت کنید: https://app.safe.global/welcome

مطمئن شوید که به شبکه اتریوم متصل هستید. برای انتخاب شبکه، نماد کشویی موجود در سمت راست قسمت «connect wallet» را انتخاب کنید. 

برای اتصال کیف پول خود روی «connect wallet» کلیک کنید. این قسمت در سمت راست و بالای صفحه قرار دارد.

نکته: مثل تصویر زیر به شبکه آزمایشی گوئرلی وصل نشوید. این تصویر فقط برای اهداف آموزشی آورده شده است.

روی قسمت «connect» کلیک کنید.

2. کیف پول خود را انتخاب کنید.

در اینجا ما کیف پول متامسک را انتخاب کرده‌ایم.

بعد از این مرحله، کیف پولتان باید وصل شود.

3. روی «create new safe» کلیک کنید.

روی «create new safe» در سمپ چپ صفحه وب کلیک کنید.

اسم سیف (safe) را وارد کنید و سپس روی «next» کلیک کنید.

4. کیف پول چندامضایی خود را نصب کنید.

اسم مالکان کیف پول چندامضایی و آدرس‌های کیف پولی را وارد کنید که برای تأیید تراکنش‌های چندامضایی از آن استفاده خواهد شد.

با کلیک روی «add new owner» می‌توانید هر تعداد مالکی را وارد کنید که برای اهداف خود به آن‌ها نیاز دارید.

سپس، تعداد امضاکنندگان موردنظر خود را برای تأیید تراکنش‌ها وارد کنید. برای درک بهتر این مرحله، تصویر زیر را بررسی کنید. برای انتخاب بهترین روش از آموزش‌های جنوسیس سیف استفاده کنید.

در اینجا، ما از سه مالک کیف پول چندامضایی استفاده کرده‌ایم. علاوه بر این، گزینه نیز دو از سه مالک را انتخاب کرده‌ایم. در این روش، برای تأیید هر تراکنش، حداقل دو مالک از سه مالک باید آن را امضا کنند. 

بعد از اینکه تنظیمات موردنظرات را ثبت کردید، روی «next» کلیک کنید.

5. جزئیات کیف پول چندامضایی خود را دوباره مرور کنید.

مطمئن شوید که آدرس‌های کیف پول را به‌درستی وارد کرده‌اید و کیف پول خود را در شبکه اتریوم ایجاد نموده‌اید.

سپس روی «next» کلیک کنید. صفحه مربوط به کیف پولتان باید باز شود.

اجرای تراکنش به دو تأیید نیاز دارد. روی «confirm» کلیک کنید تا به تأیید بعدی بروید.

دوباره روی «confirm» کلیک کنید.

حالا با مؤفقیت توانستید یک کیف پول چندامضایی ایجاد کنید! روی «start using safe» کلیک کنید تا به صفحه اصلی بروید.

6. آدرس ولت را کپی کنید.

برای استیک چین لینک، باید توکن‌های موردنظرتان را وارد کیف پول سیف جدید خود کنید. با استفاده از آدرس مشخص‌شده در تصویر زیر، توکن‌های خود را به کیف پول سیف بفرستید.

نکته: برای استیک چین لینک، آدرسی که تراکنش‌های چندامضایی را انجام می‌دهد، به مقداری اتریوم برای پرداخت کارمزدهای شبکه نیاز دارد. کیف پول سیف به هیچ اتریومی نیاز نخواهد داشت.

در ادامه، مراحل مربوط به راه‌اندازی کیف پول متامسک را بررسی خواهیم کرد. اگر از کیف پول دیگری استفاده می‌کنید، باز هم مراحل مربوطه به همین صورت خواهد بود.

7. کیف پول خود را باز کنید و روی «send» کلیک کنید.

نکته: هر آدرسی می‌تواند توکن‌های چین لینک را به این آدرس بفرستد. حتماً نباید آدرسی باشد که برای ساخت کیف پول سیف از آن استفاده شده است.

سپس، آدرس کیف پول را وارد کنید.

اگر مطمئن نیستید که آدرس کیف پول سیف را درست وارد کرده‌اید، به مرحله ۶ برگردید.

مقدار توکن‌های چین لینکی را وارد کنید که قصد داررید به کیف پول چندامضایی بفرستید.

روی «next» کلیک کنید.

تراکنش را تأیید کنید.

8. منتظر بمانید تا تراکنش موردنظرتان اجرا شود.

پس از تأیید، تراکنشتان معلق می‌شود. زمان لازم برای اجرای آن به فعالیت شبکه بستگی دارد. می‌توانید تراکنش مذکور را در قسمت «activity» کیف پول خود ببینید.

9. تأیید اجرای تراکنش

قسمت «activity» کیف پولتان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تراکنشتان تأیید شده است. همچنین می‌توانید بخش توکن‌های موجود در زیر آدرس کیف پولتان را در صفحه اصلی سیف بررسی کنید. این بخش باید از صفر به ۱ تبدیل شوید.

10. موجودی کیف پول خود را تأیید کنید

بعد از ارسال توکن‌های چین لینک به کیف پول سیف خود، می‌توانید با کلیک روی قسمت «view assets» موجودی کیف پوتان را بررسی و تأیید کنید.

شما با مؤفقیت توانستید سرمایه موردنیازتان را وارد کیف پول چندامضایی سیف خود کنید!

11. کیف پول سیف خود را به ولت کانکت متصل کنید.

برای اینکه در نسخه اول برنامه استیکینگ چین لینک شرکت کنید، باید کیف پول سیف خود را به ولت کانکت وصل کنید. برای انجام این کار، روی «use walletconnect» کلیک کنید.

پنجره‌ای شبیه به تصویر زیر باید برای شما هم ظاهر شود. متن موجود در آن vh مطالعه کنید و روی «continue» کلیک کنید.

برنامه از شما می‌خواهد که به آن اجازه دهید به برنامه‌های دیگری مثل دوربین دسترسی داشته باشد. تنظمیمات موردنظرتان را انتخاب کنید و روی «continue» کلیک کنید.

حالا باید تصویر زیر را مشاهده کنید. این صفحه را در مرورگرتان باز بگذارید.

چطور می‌توانیم چین لینک را استیک کنیم؟

12. صفحه جدیدی باز کنید و به وب‌سایت استیکینگ چین لینک بروید.

مطمئن شوید که  آدرس وب‌سایت را درست وارد کرده‌اید. آدرس موجود باید به‌صورت «https://staking.chain.link» باشد. 

سپس روی «connect wallet» کلیک کنید.

ولت کانکت را انتخاب کنید.

روی «copy to clipboard» کلیک کنید.

13. به صفحه سیف برگردید. از صفحه استیکنیگ چین لینک خارج نشوید.

مطلب کپی‌شده را در کادر موجود جایگذاری کنید.

حال باید به برنامه استیکینگ چین لینک وصل شده باشید. این برنامه را باز بگذارید تا بتوانید به سهام‌گذاری ادامه دهید.

14. به صفحه استیکینگ چین لینک برگردید.

کیف پولتان باید وصل شده باشد.

مقدار توکن‌های چین لینک موردنظرتان برای سهام‌گذاری را وارد کنید و «stake link» را انتخاب نمایید.

مطمئن شوید که شرایط و قوانین وب‌سایت را با دقت مطالعه می‌کنید. سپس روی «accept and continue» کلیک کنید.

حال باید صفحه زیر را مشاهده کنید.

15. به اپلیکیشن سیف برگردید.

روی «submit» کلیک کنید تا تراکنش موردنظرتان تأیید شود.

روی «sign» کلیک کنید.

حال بامؤفقیت این تراکنش را امضا و تأیید کرده‌اید.

وقتی این قسمت را تمام کردید، بقیه آدرس‌های موجود در کیف پول چندامضایی سیف نیز باید تراکنش موردنظر را امضا و تأیید کنند. به‌عبارت دیگر، حداقل تعداد امضاکنندگانی که در مرحله چهارم انتخاب کرده‌اید، باید این تراکنش را تأیید کنند.

  • چگونه یک تراکنش چندامضایی را در کیف پول سیف امضا کنیم؟

 در ادامه چگونگی تأیید یک تراکنش را در اپلیکیشن سیف بررسی خواهیم کرد.

16. کیف پول خود را به اپلیکیشن سیف وصل کنید.

روی بخش «transaction queue» کلیک کنید. 

روی «confirm» کلیک کنید تا تراکنش تأیید شود.

روی «submit» کلیک کنید.

نکته: اگر آخرین امضاکننده هستید، مانند تصویر زیر تخمینی از کارمزد و هزینه گس برای شما نشان داده می‌شود. 

روی «confirm» تأیید کنید تا تراکنش اجرا شود.

منتظر بمانید تا تراکنش اجرا شود. برای اطمینان می‌توانید بخش «transactions» در سمت چپ وب‌سایت را مشاهده کنید.

اگر تراکنشتان اجرا شده باشد، عبارت «success» روبه‌روی آن قرار می‌گیرد. 

تبریک می‌گوییم! شما با مؤفقیت توکن‌های چین لینک خود را استیک کردید.

برای اطمینان از این مسئله، می‌توانید پنجیره استیکینگ چین لینک خود را باز کنید. این صفحه باید شبیه به تصویر زیر باشد.

نکته: این یک اشکال ui شناخته‌شده در برنامه سیف است که ممکن است هنگام تعامل استفاده از نسخه اول اپلیکیشن استیکنیگ چین لینک رخ دهد. در این صورت، توکن‌های شما از قبل سهام‌گذاری شده‌اند.

17. صفحه را دوباره بارگذاری کنید.

وقتی صفحه را به‌روزرسانی کردید، باید ببینید که توکن‌هایتان استیک شده‌اند.

18. تبریک!

منبع: blog.chain.link
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *