احتمال اصلاح قیمت تون کوین پس از روند صعودی اخیر

احتمال اصلاح قیمت تون کوین پس از روند صعودی اخیر

قیمت تون کوین از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون عملکرد بسیار درخشانی از خود نشان داده و بیش از ۲۲۱درصد رشد قیمت داشته است.

این رمزارز که به پلتفرم پیام‌رسان محبوب تلگرام متصل است، توانست توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را در سطح جهانی به خود جلب کند؛ به گونه‌ای که هم‌اکنون جایگاهی در میان ۱۰ ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار دارد.

اما بااین‌حال، به نظر می‌رسد که این روند صعودی ادامه نخواهد داشت، زیرا یکی از شاخص‌های تحلیل تکنیکال زنگ خطر را برای کاهش احتمالی این ارز دیجیتال در هفته‌های آینده به صدا درآورده است.

شاخص تعدیل‌شده نسبت شارپ نشان‌دهنده حباب قیمت تون کوین است 

شاخص «تعدیل‌شده نسبت شارپ‌» (Adjusted Sharpe Ratio) که برای ارزیابی عملکرد یک دارایی در مقایسه با ریسک آن استفاده می‌شود، نشان می‌دهد که تون کوین احتمالاً دارای حباب قیمت (بیش‌ارزش‌گذاری) شده است. 

براساس تحلیل شیون مودلی، تحلیلگر پلتفرم آن‌چین کریپتوکوانت، نوسانات ۷روزه قیمت تون کوین در ۲.۵سال گذشته همواره بیشتر از نوسانات ۳۰روزه آن بوده است. این امر نشان می‌دهد که قیمت تون کوین بیشتر تحت تأثیر رویدادها و عوامل کوتاه‌مدت قرار می‌گیرد تا عوامل بلندمدت.

از طرفی، داده‌های حاصل از تحلیل نسبت شارپ تعدیل‌شده تون کوین حاکی از آن است که این ارز دیجیتال در کنار حرکات قیمت بلندمدت خود، نوسانات قیمت کوتاه‌مدت مکرری نیز دارد. درواقع، می‌توانیم نتیجه بگیریم که این ارز دیجیتال نسبت به رویدادهای کوتاه‌مدت بسیار حساس است و کوچک‌ترین رویدادی می‌تواند روی قیمت این ارز دیجیتال تاثیر مستقیم داشته باشد.

مودلی اذعان داشت که علت این نوسانات شدید کوتاه‌مدت، ماهیت سفته‌بازانه و سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت روی تون کوین است. علاوه‌براین، افزایش تعداد کاربران تلگرام در حوزه‌های دیفای (DeFi) و بازی‌های غیرمتمرکز (GameFi) نیز منجر به نوسان قیمت تون کوین می‌شود.

احتمال اصلاح قیمت تون کوین

اما نکته قابل‌توجه این است که براساس تحلیل نسبت شارپ ۱۸۰ روزه، احتمالا قیمت تون کوین به سطح خستگی و اشباع رسیده باشد. در واقع، این احتمال وجود دارد که روند صعودی و سودهای اخیر این رمز ارز پایدار نباشد و به احتمال زیاد در آینده‌ای نزدیک، کاهش قیمت تون کوین را ببینیم. 

با توجه به این تحلیل، شاید سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت وارد میدان شوند و از این نوسانات کوتاه‌مدت به نفع خودشان استفاده کنند. اما سرمایه‌گذاران بلندمدت باید این موضوع را در نظر بگیرند که روند قیمت تون کوین در یک بازه زمانی طولانی‌تر، مسلما نوسانات کمتر و ثبات بیشتری دارد. 

برای مثال، زمانی که داده‌های نوسانات ۳۰روزه قیمت تون کوین را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که این ارز دیجیتال در دراز مدت نوسان بسیار کمی دارد و ثبات قیمت خود را حفظ کرده است.

روند شاخص شارپ ۱۸۰ روزه تون کوین
روند شاخص شارپ ۱۸۰ روزه تون کوین

قیمت امروز تون کوین

در زمان نگارش این خبر، قیمت تون کوین با کاهش ۴.۵درصدی نسبت به روز گذشته در محدوده ۷.۰۸ دلار معامله می‌شود. اما این رمزارز، در بازه‌های زمانی طولانی‌تر، عملکرد مثبتی را از خود نشان داده و در هفت روز گذشته، رشد ۱۷.۶۴درصدی را تجربه کرده است. 

حجم معاملات روزانه تون کوین نیز با کاهش ۲۳درصدی به حدود ۳۰۵میلیون دلار رسید. تون کوین با ارزش بازار ۱۷.۹۶میلیارد دلار، هم‌اکنون در رتبه نهم بزرگترین ارزهای دیجیتال جهان قرار دارد.

نمودار ۴ ساعته قیمت تون کوین
نمودار ۴ ساعته قیمت تون کوین

در پایان، باید منتظر ماند و دید که آیا تون کوین می‌تواند از این دوره خستگی قیمتی عبور کند یا شاهد یک اصلاح نزولی خواهیم بود. 

منبع: نیوز بی‌تی‌سی
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *