رشد قابل‌توجه TVL کادرانو در شرایطی که قیمت کاردانو در خطر است

تحلیل قیمت کاردانو | همتاپی

علی‌رغم عملکرد ضعیف قیمت کاردانو، این شبکه موفق شده است گام‌های بزرگی را در زمینه دیفای بردارد. در سه ماهه گذشته ارزش کل سرمایه قفل‌شده در شبکه کاردانو ۵۱ درصد رشد کرده است. به نظر می‌رسد که هرچند صرافی‌های غیرمتمرکز متزلزل شده‌اند اما پروتکل‌های وام‌دهی در شرایط خوبی قرار دارند.

برای خرید و فروش کاردانو در خواست خود را ثبت کنید.

می خواهم کاردانو بخرم

کاردانو یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند است که در حوزه وب ۳ فعالیت می‌کند. این شبکه در سه ماهه گذشته بخش زیادی از ارزش توکن خود را از دست داده و در مقایسه با اواسط آوریل (فروردین) تقریباً ۳۱ درصد سقوط کرده است.

علی‌رغم عملکرد ضعیف توکن کاردانو، این شبکه موفق شده است گام‌های بزرگی را در بخش دیفای بردارد.

با وجود کاهش قیمت کاردانو، ارزش کل سرمایه قفل‌شده آن رشد می‌کند

طبق داده‌های وب‌سایت دیفای لاما (DeFiLlama)، زمانی که ارزش توکن کاردانو در حال کاهش بود، ارزش کل سرمایه قفل‌شده شبکه آن ۲۸ درصد افزایش یافت. از ابتدای سال ۲۰۲۳ تا به امروز هم ارزش کل سرمایه قفل‌شده کاردانو بیش از سه برابر شده و امید سرمایه‌گذاران برای بازگشت سریع به اوج در سال ۲۰۲۲ را افزایش داده است.

ارزش کل سرمایه قفل‌شده کاردانو به دلار | همتاپی

ارزش کل سرمایه قفل‌شده کاردانو به دلار، منبع: دیفای لاما

50000 شیبا
جایزه بگیرید!
همین حالا ثبت نام کن

ارزش کل سرمایه قفل‌شده، کل ارزش دارایی‌های دیجیتالی قفل‌شده در قراردادهای هوشمند را اندازه‌گیری می‌کند و محبوب‌ترین شاخص سرمایه‌گذاران بخش دیفای محسوب می‌شود. از این توکن‌های قفل‌شده معمولاً برای عملیاتی مثل سهامداری، وام‌دهی و تامین نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

ارزش کل سرمایه قفل‌شده بیشتر به معنای نقدینگی بیشتر و در نتیجه، پذیرش بیشتر یک ارز دیجیتال است. از طرفی این شاخص با کاهش یا افزایش قیمت دلاری توکن‌ها تغییر می‌کند. در نتیجه بسیاری از سرمایه‌گذاران به طور منظم ارزش کل سرمایه قفل‌شده پروتکل‌های مختلف را با توجه به تعداد توکن‌های آن بررسی می‌کنند.

TVL کاردانو بر اساس توکن‌های ADA هم به ۵۷۸ میلیون عدد رسیده که نشان‌دهنده رشد عظیم ۵۱ درصدی آن در سه ماه گذشته است.

ارزش کل سرمایه قفل‌شده کاردانو به ADA | همتاپی

ارزش کل سرمایه قفل‌شده کاردانو به ADA، منبع: دیفای لاما

اخیراً یکی از کاربران توئیتر اعلام کرده که کاردانو تنها زنجیره اصلی است که ارزش کل سرمایه قفل‌شده آن در بازار نزولی (از نظر تعداد توکن بومی) افزایش یافته است. این کاربر که «stake_pool» نام دارد، ادامه داده است:

به لطف فصل میم کوین‌ها و «تابستان DeFi»، شاخص TVL در کاردانو به شدت افزایش یافته است! کاردانو در شاخص TVL هم‌اکنون در رتبه ۱۵ زنجیره قرار دارد و این در حالی است که قیمت توکن کاردانو 90 درصد کم‌تر از اوج قیمتی آن است. این شبکه تنها زنجیره اصلی است که TVL آن (بر اساس توکن بومی‌اش) در بازار خرسی افزایش یافته است.

در مقایسه با دیگر بلاک چین‌های برتر، کاردانو از نظر ارزش کل سرمایه قفل‌شده دیفای نسبتاً در رتبه پایینی قرار دارد؛ اما مسیر رشد آن در هفته‌های گذشته چشمگیر بوده است. به‌عبارت دقیق‌تر، TVL کاردانو تنها در ماه گذشته حدود ۱۶ درصد رشد کرده و از بسیاری از شبکه‌های دیگر پیشی گرفته است.

داستان سهام‌گذاری کاردانو

به غیر از TVL، بررسی ارزش کاردانوهای سهام‌‌گذاری‌شده هم اهمیت زیادی دارد. داده‌های موجود نشان می‌دهد که ۲۲.۵۴ میلیارد توکن یا ۶۳ درصد از کل عرضه در گردش کاردانو توسط کاربرانی سهام‌گذاری شده است که قصد دارند با مشارکت در شبکه پاداش بگیرند.

البته در موارد متعددی حامیان کاردانو از درج نکردن توکن‌های سهام‌گذاری شده در TVL این شبکه شکایت کرده‌اند.

شایان ذکر است که کاردانو مکانیزم سهام‌گذاری داخلی دارد و برخلاف زنجیره‌های دیگر، توکن‌های سهام‌گذاری‌شده آن قفل نمی‌شوند و می‌توان از آن‌ها در جاهای دیگر استفاده کرد.

در مقابل ارزش کل سرمایه قفل‌شده اتریوم میزان ارزش توکن‌های سهام‌گذاری آن را منعکس می‌کند. طبق گفته‌های دیفای لاما، در واقع ۳۰ درصد از ارزش کل سرمایه قفل‌شده اتریوم در پروتکل لیدو قرار دارد.

مطالب مرتبط: سیگنال های رشد کاردانو؛ احتمال جهش به سمت ۰.۳۸ دلار

نقاط ضعف و قدرت کاردانو

شرایط کاردانو در صرافی‌های غیرمتمرکز یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف آن در بخش دیفای بوده است. پس از دو ماه رشد متوالی، حجم معاملات صرافی‌های غیرحضانتی این شبکه در ماه جولای (تیر) به‌شدت کاهش یافته و ارزش معاملات آن‌ها با سقوطی ۹.۴ درصدی به ۳۹ میلیون دلار رسیده است.

حجم معاملات کاردانو در صرافی‌های غیرمتمرکز | همتاپی

حجم معاملات کاردانو در صرافی‌های غیرمتمرکز، منبع: دیفای لاما

به نظر می‌رسد مین‌سواپ (Minswap)، بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز شبکه کاردانو و بزر‌گ‌ترین پروتکل موجود در آن از نظر ارزش کل سرمایه قفل‌شده، در این مسئله بیشترین تاثیر را داشته است.

حجم روزانه این صرافی غیرمتمرکز پس از جنون میم کوین‌ها در اواخر ماه مه (اردیبهشت) که باعث شد رکورد جدیدی را ثبت کند، به‌شدت کاهش یافته است. به‌عبارت دقیق‌تر حجم این پروتکل در ۲۳ جولای (۲ تیر) فقط ۳.۷۷ میلیون دلار بوده است که سقوط زیادی نسبت به میانگین ۲۰ میلیون دلاری در ماه مه (اردیبهشت) محسوب می‌شود.

هرچند که صرافی‌های غیرمتمرکز نتوانستند آمار مناسبی را ارائه دهند، اما پروتکل‌های وام‌دهی کاردانو به پیشرفت خوبی رسیده‌اند. برای مثال ارزش کل سرمایه‌ قفل‌شده بزرگ‌ترین پروتکل وام‌دهی کاردانو که «Liquid Finance» نام دارد در ماه گذشته بیشتر از ۴۸ درصد رشد کرده است.

علاوه بر این، ارزش سپرده‌گذاری‌های پلتفرم دیگری که «Lenfi» نام دارد؛ در ماه گذشته ۲۶ درصد رشد کرده است.

عکس:

در طول سال‌های گذشته، رشد کاردانو در بخش دیفای از رشد ارزش بازاری آن عقب‌تر بوده است. با این حال موفقیت بیشتر این شبکه در بخش مذکور می‌تواند آن را به یکی از برترین‌ زنجیره‌های این صنعت تبدیل کند.

آیا شما هم آینده ارز کاردانو را مثبت ارزیابی می‌کنید یا این که نظر دیگری دارید؟ در بخش‌ کامنت‌ها نظرات خود را به اشتراک بگذارید؟
منبع: ambcrypto
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *