دیوارنگاری‌ بیت کوین در شهر بارسلونا توسط هنرمندان

دیوارنگاری بیت کوین | همتاپی

گروه استریت سایبر (Street Cyber)، در طول نه ماه فعالیت خود بیش از ۱۰۰ هنرمند خیابانی، نوازنده موسیقی و علاقه‌مند بیت کوین (BTC) را گرد هم آورده است.

دو هنرمند دیوارنگار از بارسلونای اسپانیا که از قضا علاقه زیادی هم به بیت کوین دارند، از دیوارنگاری در پارک‌ها و ساختمان‌های نیمه‌کاره تا ایستگاه‌های قطار و اتوبوس برای انتقال پیام‌های خود در این حوزه استفاده می‌کنند.

انتقال به صفحه استخراج ابری

گروه استریت سایبر جمعی از هنرمندان و مشتاقان بیت کوین هستند که از زمان تشکیل خود در ژانویه ۲۰۲۳ (بهمن ۱۴۰۱) تاکنون، خیابان‌های سرتاسر اروپا را به هنر خود مزین کرده‌اند. هدف اصلی این گروه هنری از دیوار‌نویسی، ارتقای آگاهی مردم در مورد ارزهای دیجیتال است.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

یکی از هم‌بنیان‌گذاران گروه استریت سایبر با نام مستعار استریت (Street)، در گفتگو با کوین تلگراف (Cointelegraph) گفت که بیش از ۱۰۰ مربی، هنرمند، موسیقی‌دان، فعال اجتماعی و روزنامه‌نگار در این گروه حضور دارند. اعضای این گروه در شهرهایی همچون بارسلونا، لندن، برلین، مادرید، پراگ، ریگا (لتونی) و تالین (استونی) دیوارنویسی‌های خود را در معرض دید عموم قرار داده‌اند.

تصویر دیوارنگاری‌های گروه استریت سایبر | همتاپی

تصویر دیوارنگاری‌های گروه استریت سایبر، منبع: وب سایت Street Cyber

اغلب آثار هنری این گروه که در شبکه‌های اجتماعی نیز به اشتراک گذاشته شده‌اند، قصد دارند مردم را از نقاط ضعف نظام مالی سنتی و پتانسیل‌های بیت کوین در رفع آن‌ها آگاه کنند. تعدادی از این آثار نیز با هدف افزایش آگاهی جمعی در مورد ارزهای دیجیتال خلق شده‌اند.

استریت در گفتگو با کوین تلگراف گفت:

هنر خیابانی یکی از راه‌هایی است که می‌توان رسانه‌های سنتی تحت کنترل قدرتمندان را دور زد.

او اضافه کرد که انگیزه گروه استریت سایبر از نمایش هنرهای خیابانی در مورد بیت کوین بسیار ساده و صریح است. این گروه در تلاش است که دنیایی عادلانه‌تر و منصفانه‌تر ایجاد کند.

استریت در ادامه اظهار داشت:

همزیستی بین هنر خیابانی و بیت کوین از قدرت بسیار زیادی برخوردار است. این دو جنبش دست در دست یکدیگر، به ایجاد دنیایی عادلانه‌تر و منصفانه‌تر کمک می‌کنند.

بیت کوین بخرید، دولت را بی‌پول کنید

تصویر دیوار‌نویسی «بیت کوین | همتاپی

تصویر دیوار‌نویسی «بیت کوین بخرید، دولت را بی‌پول کنید» از گروه استریت سایبر، منبع: وب‌سایت Street Cyber

استریت در مورد یکی از آثار هنری خود با شعار «بیت کوین بخرید، دولت را بی‌پول کنید» توضیح داد که قصد دارد مردم به کارایی بیت کوین در کاهش نقش دولت در زندگی مردم و کمک به ایجاد یک جامعه آزادتر، بیشتر فکر کنند.

او در این مورد گفت:

بیت کوین راهی مسالمت‌آمیز برای اعتراض علیه دولت و سیاست های آن است. این ارز دیجیتال راهی برای خروج از سیستم مالی سنتی و فرار از ظلم و ستم دولت است.

به نقل از او، بیت کوین می‌تواند به ایجاد یک «جامعه جدید» که بر اساس آزادی فردی و همکاری داوطلبانه شکوفا می شود، کمک کند (فلسفه ای که بسیاری از ساختارشکنان حوزه ارز دیجیتال در سراسر جهان آن را دنبال می کنند).

بیت کوین بخر تا از هاوینگ جا نمونی

استطاعت مالی دولت برای شروع جنگ را کم کنید

استریت بر این عقیده است که کمیابی بیت کوین باعث می‌شود دولت‌ها نتوانند آغازگر جنگ باشند، چون برای تأمین هزینه‌های آن نمی‌توانند بیت کوین بیشتری ایجاد کنند.

او اضافه کرد:

این ویژگی بیت کوین باعث می‌شود که دولت‌ها در حفظ و نگهداری نیروهای نظامی بزرگ با مشکل مواجه شوند و استطاعت مالی آن‌ها برای شروع جنگ کاهش یابد.

او در ادامه گفت که اگر فرضاً جنگ‌ها با بیت کوین تأمین مالی شوند، شفافیت این ارز دیجیتال باعث می‌شود که عوامل دولتی نتوانند هزینه‌های جنگ را از دید عموم پنهان کنند. در نتیجه این حملات به احتمال زیاد توسط طرف مقابل شناسایی خواهند شد.

صویر یک هنرمند خیابانی در حال دیوارنویسی | همتاپی

تصویر یک هنرمند خیابانی در حال دیوارنویسی، منبع: وب‌سایت Street Cyber

او معتقد است که که این پیام با ترویج صلح و آزادی در سرتاسر دنیا پیوند مستحکمی دارد.

[مطالب مرتبط: پیش بینی قیمت اتریوم؛ منتظر رشد ۵۸ درصدی اتر باشید!]

به‌جای پول، کتاب چاپ کنید

تصویر پوستر «به‌جای پول، کتاب چاپ کنید» | همتاپی

تصویر پوستر «به‌جای پول، کتاب چاپ کنید» در یک پایانه اتوبوس‌رانی شهر بارسلونا، منبع: وب‌سایت Street Cyber

استریت بر این عقیده است که اگر دولت‌ها به جای چاپ پول از بیت کوین برای تأمین مالی آموزش‌و‌پرورش استفاده کنند، آموزش رایگان در سراسر جهان امکان‌پذیر خواهد شد. از آن‌جایی که بیت کوین کمیاب است، دولت‌ها ناچارند کار تخصیص بودجه را با دقت بیشتری انجام دهند.

او در این رابطه گفت:

بیت کوین یک منبع کمیاب محسوب می‌شود و به همین دلیل دولت‌ها ناچارند در مورد نحوه استفاده از آن دقت بیشتری به خرج دهند. این موضوع باعث می‌شود که دولت‌ها در برابر شهروندان خود پاسخگو‌تر باشند و آموزش‌وپرورش را در اولویت قرار دهند.

لازم به ذکر است که تمام آثار هنری گروه استریت سایبر در مورد سیاست نیستند. هنرمندان این گروه با نمایش نماد بیت کوین در کنار شخصیت هایی مانند ماریو (Mario) و رونالد مک‌دونالد (Ronald McDonald)، علاقه‌مندان حوزه کارتون را هم مجذوب خود کرده‌اند.

تصویر دو دیوارنویسی کارتونی گروه استریت سایبر | همتاپی

تصویر دو دیوارنویسی کارتونی گروه استریت سایبر، منبع: وب‌سایت Street Cyber

این تیم هنری به‌تازگی پروژه «Bitcoin: The Art of Revolution» را در شهر بارسلونای اسپانیا راه‌اندازی کرده است. در این پروژه، گروه استریت سایبر میزبان چندین نمایشگاه، کارگاه آموزشی و کلاس مختلف برای علاقه‌مندان بیت کوین خواهد بود.

نمایش لوگوی بیت کوین در سرتاسر جهان

علاوه بر گروه استریت سایبر، طرفداران بیت کوین هم در این حوزه بی‌کار نبودند و برای گسترش آگاهی مردم در مورد ارزهای دیجیتال، از روش‌های خلاقانه دیگری استفاده کردند.

در اواخر ماه مارس (فروردین ۱۴۰۲)، این افراد با استفاده از دستگاه پروژکتور، لوگوی بیت کوین را با زیرنویس «Study Bitcoin» (بر روی بیت کوین مطالعه کنید)، بر روی بانک مرکزی اروپا در شهر فرانکفورت آلمان و بانک‌های مرکزی کشورهایی همچون جمهوری چک و سوئیس نمایش دادند.

این نمایش درست زمانی انجام شد که بانکداری جهانی در پی فروپاشی بانک سیلیکون ولی (Silicon Valley) و بانک سیگنچر (Signature) در ایالات متحده، در کانون توجهات قرار گرفته بود.

دو ماه قبل از این اتفاق، یک بیت کوینر آلمانی، لوگوی بیت کوین را بر روی بلندترین ساختمان آلمان (برج Berliner Fernsehturm) به نمایش درآورد. این فرد هدف از کار خود را جلب توجه عموم به ارزهای دیجیتال عنوان کرد.

در سال ۲۰۲۰ نیز تصویر یک اسپارتان (ساکنین ایالت اسپارتا در یونان) که دو بیت کوین بر روی چشمانش قرار گرفته بود، در خیابان‌های هنک‌کنگ مشاهده شد. بر روی این تصویر نوشته‌ای با مضمون «HODL (Hold On for Dear Life)» (با تمام وجود ادامه بده) خودنمایی می‌کرد.

این اثر هنری به‌حدی تأثیر‌گذار بود که مورد تحسین تایلر وینکِل واس (Tyler Winklevoss)، مدیر عامل صرافی ارز دیجیتال جمینی (Gemini) قرار گرفت.

برخی از حامیان بیت کوین از روش‌های ساده‌تری برای گسترش آگاهی مردم استفاده کرده‌اند. حساب «Stuff4btc» در پلتفرم X (توییتر سابق)، با نصب برچسب روی صندلی‌ها، میزها و تیرهای چراغ برق در اماکن عمومی، پیام خود را به عموم مردم منتقل می‌کند.

منبع: cointelegraph
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *